Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. června 2022 Lubomír

Vodovody na Olomoucku zůstaly Veolii, pak je může převzít krajské město

  4:51
Možná poslední svého druhu. I tak by se dalo hovořit o smlouvě v hodnotě více než miliardy korun, kterou nedávno podepsala Vodohospodářská společnost Olomouc s Moravskou vodárenskou z koncernu francouzské Veolie. Ta bude provozovat do roku 2025 infrastrukturu přivádějící vodu do Olomouce. Už teď se ale řeší, co bude poté.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: MF DNES

Nová smlouva je podle vedení Vodohospodářské společnosti Olomouc (VHS) výhodnější a lépe napsaná než předchozí kontrakt.

„Nově nastavená smlouva umožní VHS v příštím programovém období žádat o dotace z EU, což v minulosti společnost nemohla,“ popisuje jednu z výhod ředitel VHS Ivan Kosatík. VHS by také měla mít pravidelný přehled o provozování celého systému.

Moravská vodárenská (MoVo) nově zaplatí ročně za pronájem trubek a prostor v budově patřící VHS 60 milionů, o milion víc než dosud. Zisky budou MoVo nadále plynout z vodného a stočného. To se letos zvedlo o dvě koruny za metr krychlový vody, což pro čtyřčlennou rodinu znamená navýšení o 260 korun ročně. Zároveň se ale od května promítne schválené snížení DPH.

MF DNES již dříve o průběhu koncesního řízení podrobně informovala. Pro připomenutí – na přípravě tendru začala VHS pracovat před více než dvěma lety. V březnu loňského roku vypsala koncesní řízení v předpokládané hodnotě 1,2 miliardy korun.

Jeho podobu od počátku kritizoval olomoucký opoziční zastupitel Marek Zelenka (Piráti a STAN). Podle něj byl tendr napsán tak, aby šel na ruku MoVo. Podal kvůli tomu i podnět na antimonopolní úřad, ten však žádné pochybení v zadání nenašel.

Současná podoba smlouvy je maximum možného

Do koncesního řízení se nakonec přihlásily čtyři společnosti. Všechny splnily technické požadavky, v konečné fázi však cenovou nabídku podala pouze jediná – Moravská vodárenská. A také nakonec zvítězila.

„Koncesní řízení dopadlo přesně tak, jak jsme předpokládali. Nabídku podala pouze jediná společnost, protože přísné kvalifikační podmínky do soutěže nepustily reálnou konkurenci. Bití na tom budou zase jen daňoví poplatníci, kteří si nedostatek tržního tlaku zaplatí v ceně vody,“ hodnotí výsledek tendru Zelenka.

Vedení VHS však za tendrem a podobou smlouvy stojí. „Koncesní smlouva je výsledkem téměř dvouleté intenzivní práce orgánů společnosti, zaměstnanců VHS a poradenské firmy. V její současné podobě ji vnímám jako maximum možného a v tom smyslu jsem s ní spokojená,“ uvedla pro MF DNES předsedkyně představenstva VHS Miroslava Ferancová (ANO).

„Pokud bych si myslela, že smlouva obsahuje slabá místa, rozhodně bych ji nepodepsala,“ dodala.

Za průběhem si stojí i ředitel Kosatík. „Já jsem od začátku chtěl, aby to nikoho nepřekvapovalo, aby každý věděl o každém kroku, včetně opozice. Myslím, že nikdo se nemohl cítit překvapený, možná kromě pana Zelenky. Smlouvu schválilo i ministerstvo financí,“ řekl.

Vedení MoVo se k celé záležitosti ohledně koncesní smlouvy nechtělo vyjadřovat nad rámec informací zveřejněných v prosincové tiskové zprávě.

„S provozem a rozvojem vodárenské a kanalizační sítě v regionu máme dlouholeté zkušenosti. Jsme proto velice rádi, že jsme v koncesním řízení uspěli a naše služby budeme moci poskytovat i v příštích pěti letech,“ cituje zpráva generálního ředitele Martina Bernarda.

Ostatní firmy o důvodech nepodání nabídky většinou mlčí

MF DNES se pokusila získat vysvětlení tří firem, které se sice do tendru přihlásily, ale nakonec nepodaly cenovou nabídku. Zaslané otázky však většinou narazily na hradbu mlčení.

„K uvedenému koncesnímu řízení se nebudeme vyjadřovat, stejně jako k jiným obdobným veřejným zakázkám. Komentovat jeho průběh je záležitostí zadavatele,“ napsala vedoucí útvaru marketingu a komunikace Jitka Kramářová ze společnosti ČEVAK, která provozuje sítě v Jihočeském, Plzeňském kraji a na Vysočině.

„Vzhledem k tomu, že Vámi zaslané otázky se týkají naší firemní obchodní strategie, nebudeme je s ohledem na tuto skutečnost komentovat,“ reagovala také Iva Librová, vedoucí marketingu a komunikace Vodárenské akciové společnosti z Jihomoravského kraje.

Třetí firma, Šumperská provozní vodohospodářská společnost, podle generálního ředitele Radima Jirouta nepodala cenovou nabídku, jelikož se koncesní řízení rozjíždělo i na Šumpersku a společnost se nakonec rozhodla soustředit jen na jednu zakázku.

Kosatík si myslí, že důvodů, proč firmy nedotáhly účast v tendru do konce, může být více.

„Je možné, že se projevila krátkost kontraktu, přeci jen je to pouze na pět let,“ říká.

Olomouc chystá plány na převzetí vody do vlastních rukou

Navíc výhledy na prodloužení smlouvy po plynutí pěti let nejsou úplně růžové. Ve VHS i v Olomouci se totiž pracuje na tom, aby budoucnosti provoz sítí obstarávala „domácí“ firma.

„V rámci Magistrátu města Olomouce je sestavena pracovní skupina, která se zabývá variantami a možnostmi dalšího provozování vodovodního a kanalizačního řadu v městě samém,“ potvrzuje Ferancová.

„Připravujeme také studii budoucnosti vodohospodářské infrastruktury, která formuluje kroky k jejímu převzetí,“ uvedl primátor Miroslav Žbánek (ANO).

Variant, jak by nakonec mohl provoz vypadat, je několik. „Jedná se o tom, že by MoVo vytvořila společnost čistě pro oblast Olomoucka a do ní by akcionářsky vstoupilo město,“ říká Kosatík.

MoVo bude ještě deset let provozovat vodovodní trubky přímo v Olomouci. Na stole je ale také předčasné ukončení této smlouvy ze strany města a následné sloučení celého systému pod jednoho provozovatele – personálně posilněnou VHS. Vše se bude odvíjet od jednání zástupců města s MoVo a výsledků studie.

„Úkolem VHS je být připravena i na tuto variantu. Ve VHS v současnosti připravujeme strategii postupného převzetí a samostatného provozování vodovodní a kanalizační sítě v majetku VHS po uplynutí doby, na kterou je uzavřena koncesní smlouva,“ říká Ferancová.

Autor:
  • Nejčtenější

Českem se prohnaly bouřky, zaměstnaly hasiče. Prahu zalilo 100 milimetrů

Česko v noci zasáhly silné deště a bouřky. Za uplynulých 24 hodin napršelo nejvíce na stanici Praha-Komořany a to 100,8...

Měla jsem pár piv, mumlala náctiletá. Autem pro ni přijel opilý otec

Opilé dívky spící na lavičce u autobusového nádraží v Přerově si o víkendu všimli strážníci. Když ji probudili,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Boom prodejů bytů končí, teď stojí zájemci fronty na pronájmy

Výraznou proměnu zažívá trh s nemovitostmi v regionu. Zatímco ještě loni byl obrovský zájem o koupi bytů či domů a...

Z poklesů bitcoinu mi bylo i fyzicky zle, říká přední český propagátor Kicom

Premium Umí jednoduše vysvětlit složité věci, debaty o kryptoměnách prokládá vtipnými poznámkami a sem tam se mu připlete do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bouře opět udeřily. Bez proudu byly desetitisíce míst, silný vítr bral střechy

Silné bouřky se v pondělí odpoledne prohnaly republikou. Silné poryvy větru lámaly na Pardubicku stromy a větve, a to...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Dlouhé stráně zvyšují bezpečnost, opatření při úpravách se dotknou i turistů

Do modernizace přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně letos ČEZ investuje více než 60 milionů korun. Peníze půjdou...

Ve Staré Vodě se mohou rozeznít zvony, zchátralý kostel je dostal darem

Kostel v zaniklé obci Stará Voda, stojící na hranici vojenského újezdu Libavá na Olomoucku, bude mít opět své zvony. Do...

VIDEO: Dělníci stavěli pavilon interny dva roky, záznam má čtyři minuty

Nemocnice ve Šternberku se pyšní moderním pavilonem interny, který nabízí komfort nejen zdravotníkům, ale také...

Dětská olympiáda hlásí plné hotely, rozdá 686 medailí

Téměř čtyři tisíce mladých sportovců budou od neděle do čtvrtka soupeřit o medaile na jubilejní X. letní olympiádě dětí...

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK (28-40.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 28 000 - 40 000 Kč

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...