Ekologové uspěli, v rezervaci Rejvíz se bude od boje s kůrovcem ustupovat

  4:53
Ministerstvo životního prostředí po odvolání Společnosti přátel Jeseníků (SPJ) zrušilo výjimku, kterou Správa chráněné krajinné oblasti Jeseníky povolila lesníkům těžbu a použití chemikálií v boji s kůrovcem v národní přírodní rezervaci Rejvíz. Chystaná nová pravidla přitom už s lesnickými zásahy kolem unikátních rašelinišť dál nepočítají.

Rejvíz patří k nejkrásnějším místům Jeseníků, turisté míří především k rašeliništím a Velkému mechovému jezírku. | foto: Libor TeichmannMAFRA

Stejného stavu jako na Rejvízu chtějí ekologové docílit i u dalších jesenických rezervací.

„Tvrdit, že jsme dosáhli svého, budeme moct, až v jesenických rezervacích nebudou možné žádné zásahy. Tento stav ještě není, ale vede to k němu, takže to pro nás znamená dílčí úspěch. Bohužel na Rejvízu už zbytečně padlo několik set stromů,“ řekl Jan Piňos z Hnutí Duha, které se ke Společnosti přátel Jeseníků (SPJ) připojilo.

Ekologové napadli rozhodnutí, které paradoxně zmírňovalo výjimku z roku 2015. V té Správa chráněné krajinné oblasti Jeseníky (CHKOJ) povolila těžbu a použití pesticidů na Rejvízu v mnohem větším rozsahu. Ekologické organizace ale prakticky nemohly postupovat jinak.

„Napadli jsme, co bylo aktuálně platné. Zároveň jsme už loni věděli, že bude potřeba zrušit i výjimku z roku 2015. O to jsme požádali teď,“ vysvětlil Piňos. Čtyři roky staré povolení k lesnickým zásahům na unikátním území Rejvízu nyní platí. Prakticky se tam ale zatím nic neděje, protože tam leží spousta sněhu.

Jak se k odvolání ekologů postaví ministerstvo tentokrát, je těžké předpovídat. Loňské rozhodnutí týkající se Rejvízu totiž zrušilo z formálních důvodů, podstatu odvolání ekologů neřešilo.

„Výjimku z roku 2015, platnou do konce roku 2020, je možné změnit pouze v rámci řízení podle zákona o ochraně přírody a krajiny. Nezabývali jsme se jednotlivými námitkami, protože by to na výsledek odvolacího řízení nemohlo mít žádný vliv,“ vysvětlil mluvčí Ondřej Charvát.

Mezi lety 2017 a 2018 se počet napadených stromů zpětinásobil

Bez ohledu na další postup ekologů Správa CHKOJ už připravuje nová pravidla na Rejvízu. Tvrdí, že se opírá o aktuální vyhodnocení vývoje kůrovcové kalamity založené na leteckém snímkování a terénním monitoringu v rezervaci a jejím okolí.

„Výsledky ukazují více než pětinásobný nárůst počtu kůrovcových stromů mezi lety 2017 a 2018 a pokračující rozpad lesních porostů.,“ uvedl Petr Šaj ze Správy CHKO Jeseníky.

„Kůrovec je i v okolí Rejvízu rozšířen natolik, že rozsah případných zásahů proti němu nastavený v roce 2015 pro toto cenné území již nemá ekonomický smysl. Počítáme s tím, že lesnické zásahy nebudou na většině plochy rezervace nadále povoleny,“ dodal.

Státní podnik Lesy ČR s tím ale nesouhlasí. „Rejvíz je dlouhodobě postižený suchem, v rezervaci se kvůli kůrovci rozpadají porosty. Pokud CHKOJ omezí nebo vyloučí zásahy, přijímá tím odpovědnost za to, že kůrovec na jaře ohrozí i lesy dalších vlastníků, protože jeho šíření z rezervace nebude možné zabránit. Uplatníme naše připomínky,“ sdělila mluvčí podniku Eva Jouklová.

Zatímco lesníci tvrdí, že rezervace ohrožuje okolní lesy, ekologové argumentují přesně opačně – podle nich jsou to hospodářské lesy okolo Rejvízu, odkud se kůrovec rozšířil do rezervace. Dokládají to analýzou družicových snímků zveřejněných na portále Kůrovcová mapa, pod níž je podepsaný i Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Frýdek-Místek.

„V době, kdy Správa CHKO vydávala v září 2018 rozhodnutí k Rejvízu, byla rezervace už ze všech stran doslova obklíčena obrovským množstvím kůrovce. Ten je sice i na Rejvízu, ale mnohem více je rozšířen všude okolo v hospodářských lesích, kde to lesníci nezvládají. Je nesmysl ničit v této situaci rezervaci,“ poznamenal Ondřej Bačík ze Společnosti přátel Jeseníků.

V rezervaci se má dle ekologů příroda s kůrovcem poprat sama

Tvůrci mapy ovšem takový výklad odmítají. „Nebyla vytvořena jako nástroj, který by mohl monitorovat šíření kůrovců. Jedná se o provozní testování analýzy satelitních snímků, která poskytuje lesníkům informace o suchých porostech a rizicích šíření kůrovce a pomáhá lesníkům v boji s kůrovcovou kalamitou,“ uvedl jeden ze spoluautorů projektu Jan Příhoda.

„Rozhodně se nejedná o nástroj kontroly nebo prokazování šíření kůrovcové kalamity, protože se jedná o snímky pořízené pouze v jednom časovém období,“ dodal.

Spolek i zástupci Hnutí Duha tvrdí, že člověk by se – zjednodušeně řečeno – neměl do kůrovcem zasažených vzácných území vůbec plést a nechat vše na přírodě. Kácení a používání jedovatých látek na Rejvízu může mít podle ekologů nedozírné následky pro tamní unikátní rašeliniště.

Správa CHKOJ ale svůj postup dodnes hájí. Šaj zdůrazňuje, že zásahy povolila v okrajových částech rezervace, které nejsou zamokřené či podmáčené a kde smrkové porosty nejsou přirozené. Chemie se podle něj nepoužívala na místech, kde hrozil kontakt použitého přípravku s vodou.

Ekologické organizace upozornily, že podobná situace jako na Rejvízu hrozí i v dalších oblastech Jeseníků.

„Správa CHKO vydala v předchozích letech řadu výjimek, které umožňují destruktivní lesnické zásahy v dalších rezervacích i v prvních a druhých zónách s nejcennější jesenickou přírodou,“ uvedli ekologové.

„Výjimky jsou z ekologického hlediska kontroverzní a v dnešní době lavinovitého šíření kůrovce v hospodářských lesích úplně postrádají smysl, proto je třeba všechna tato starší rozhodnutí o rezervacích zrušit a v případě prvních a druhých zón vhodným způsobem upravit,“ dodávají.

  • Nejčtenější

Minář o odvolání Jílka: Dávám hráčům strašně za vinu, že Venca skončil

27. února 2024  15:18

Není zastáncem překotných trenérských změn v rozběhnuté sezoně. Václava Jílka považuje za...

Vstávej, jedu se upálit, pojedeš se mnou, řekl Zajíc spolužáku Nyklovi

24. února 2024

Premium Pro Jana Zajíce to byla poslední cesta za sebeupálením na protest proti pasivitě veřejnosti, do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výsledkovou mizérii Olomouce odnesl kouč. Jílek v klubu končí po třech letech

26. února 2024  14:13

Tři porážky, jedna remíza a sbohem. Výsledkovou mizérii olomouckých fotbalistů v jarní části odnesl...

Č. Budějovice - Olomouc 2:1, domácí se zvedli ze dna, výhru trefili Králik s Ondráškem

25. února 2024  14:24,  aktualizováno  16:58

Olomoučtí fotbalisté sice konečně vstřelili v jarní části gól, ale k bodům jim nepomohl. V utkání...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič byl v šoku a držel se volantu, popsali zásah u hořícího auta zachránci

26. února 2024  14:43

Dva řidiči, kteří loni v listopadu zahlédli při jízdě po dálnici D35 u Mohelnice hořící auto a...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Saňák vsadil na lásku. A Fortelný daroval první gól v Sigmě narozené dceři

2. března 2024  19:04

Zařazení záložníka Jana Fortelného do základní sestavy vysvětlil nový hlavní trenér olomouckých...

Olomouc - Bohemians 2:2, další ztráta pro oba celky. Hosté sahali i po výhře

2. března 2024  16:56,  aktualizováno  18:17

Góly padaly jen v první půli. Domácí sice bleskově otočili, nakonec znovu, už počtvrté na jaře,...

Zpěvák Pavel Novák bude mít ve svém rodišti vyřezávanou lavičku

2. března 2024  6:38

Byl hudební ikonou šedesátých let. Autorem i interpretem stovek hitů a idolem mnoha žen. A...

Zdravotnice oknem zahlédla tonoucího a běžela pomoci, ostatní ho přehlíželi

1. března 2024  16:10

Když vyhlédla z okna svého bytu v Šumperku, všimla si Adéla Kašparová muže, který spadl do blízkého...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...