Sobota 15. května 2021, svátek má Žofie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 15. května 2021 Žofie

Ekologové uspěli, v rezervaci Rejvíz se bude od boje s kůrovcem ustupovat

  4:53
Ministerstvo životního prostředí po odvolání Společnosti přátel Jeseníků (SPJ) zrušilo výjimku, kterou Správa chráněné krajinné oblasti Jeseníky povolila lesníkům těžbu a použití chemikálií v boji s kůrovcem v národní přírodní rezervaci Rejvíz. Chystaná nová pravidla přitom už s lesnickými zásahy kolem unikátních rašelinišť dál nepočítají.

Rejvíz patří k nejkrásnějším místům Jeseníků, turisté míří především k rašeliništím a Velkému mechovému jezírku. | foto: Libor TeichmannMAFRA

Stejného stavu jako na Rejvízu chtějí ekologové docílit i u dalších jesenických rezervací.

„Tvrdit, že jsme dosáhli svého, budeme moct, až v jesenických rezervacích nebudou možné žádné zásahy. Tento stav ještě není, ale vede to k němu, takže to pro nás znamená dílčí úspěch. Bohužel na Rejvízu už zbytečně padlo několik set stromů,“ řekl Jan Piňos z Hnutí Duha, které se ke Společnosti přátel Jeseníků (SPJ) připojilo.

Ekologové napadli rozhodnutí, které paradoxně zmírňovalo výjimku z roku 2015. V té Správa chráněné krajinné oblasti Jeseníky (CHKOJ) povolila těžbu a použití pesticidů na Rejvízu v mnohem větším rozsahu. Ekologické organizace ale prakticky nemohly postupovat jinak.

„Napadli jsme, co bylo aktuálně platné. Zároveň jsme už loni věděli, že bude potřeba zrušit i výjimku z roku 2015. O to jsme požádali teď,“ vysvětlil Piňos. Čtyři roky staré povolení k lesnickým zásahům na unikátním území Rejvízu nyní platí. Prakticky se tam ale zatím nic neděje, protože tam leží spousta sněhu.

Jak se k odvolání ekologů postaví ministerstvo tentokrát, je těžké předpovídat. Loňské rozhodnutí týkající se Rejvízu totiž zrušilo z formálních důvodů, podstatu odvolání ekologů neřešilo.

„Výjimku z roku 2015, platnou do konce roku 2020, je možné změnit pouze v rámci řízení podle zákona o ochraně přírody a krajiny. Nezabývali jsme se jednotlivými námitkami, protože by to na výsledek odvolacího řízení nemohlo mít žádný vliv,“ vysvětlil mluvčí Ondřej Charvát.

Mezi lety 2017 a 2018 se počet napadených stromů zpětinásobil

Bez ohledu na další postup ekologů Správa CHKOJ už připravuje nová pravidla na Rejvízu. Tvrdí, že se opírá o aktuální vyhodnocení vývoje kůrovcové kalamity založené na leteckém snímkování a terénním monitoringu v rezervaci a jejím okolí.

„Výsledky ukazují více než pětinásobný nárůst počtu kůrovcových stromů mezi lety 2017 a 2018 a pokračující rozpad lesních porostů.,“ uvedl Petr Šaj ze Správy CHKO Jeseníky.

„Kůrovec je i v okolí Rejvízu rozšířen natolik, že rozsah případných zásahů proti němu nastavený v roce 2015 pro toto cenné území již nemá ekonomický smysl. Počítáme s tím, že lesnické zásahy nebudou na většině plochy rezervace nadále povoleny,“ dodal.

Státní podnik Lesy ČR s tím ale nesouhlasí. „Rejvíz je dlouhodobě postižený suchem, v rezervaci se kvůli kůrovci rozpadají porosty. Pokud CHKOJ omezí nebo vyloučí zásahy, přijímá tím odpovědnost za to, že kůrovec na jaře ohrozí i lesy dalších vlastníků, protože jeho šíření z rezervace nebude možné zabránit. Uplatníme naše připomínky,“ sdělila mluvčí podniku Eva Jouklová.

Zatímco lesníci tvrdí, že rezervace ohrožuje okolní lesy, ekologové argumentují přesně opačně – podle nich jsou to hospodářské lesy okolo Rejvízu, odkud se kůrovec rozšířil do rezervace. Dokládají to analýzou družicových snímků zveřejněných na portále Kůrovcová mapa, pod níž je podepsaný i Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Frýdek-Místek.

„V době, kdy Správa CHKO vydávala v září 2018 rozhodnutí k Rejvízu, byla rezervace už ze všech stran doslova obklíčena obrovským množstvím kůrovce. Ten je sice i na Rejvízu, ale mnohem více je rozšířen všude okolo v hospodářských lesích, kde to lesníci nezvládají. Je nesmysl ničit v této situaci rezervaci,“ poznamenal Ondřej Bačík ze Společnosti přátel Jeseníků.

V rezervaci se má dle ekologů příroda s kůrovcem poprat sama

Tvůrci mapy ovšem takový výklad odmítají. „Nebyla vytvořena jako nástroj, který by mohl monitorovat šíření kůrovců. Jedná se o provozní testování analýzy satelitních snímků, která poskytuje lesníkům informace o suchých porostech a rizicích šíření kůrovce a pomáhá lesníkům v boji s kůrovcovou kalamitou,“ uvedl jeden ze spoluautorů projektu Jan Příhoda.

„Rozhodně se nejedná o nástroj kontroly nebo prokazování šíření kůrovcové kalamity, protože se jedná o snímky pořízené pouze v jednom časovém období,“ dodal.

Spolek i zástupci Hnutí Duha tvrdí, že člověk by se – zjednodušeně řečeno – neměl do kůrovcem zasažených vzácných území vůbec plést a nechat vše na přírodě. Kácení a používání jedovatých látek na Rejvízu může mít podle ekologů nedozírné následky pro tamní unikátní rašeliniště.

Správa CHKOJ ale svůj postup dodnes hájí. Šaj zdůrazňuje, že zásahy povolila v okrajových částech rezervace, které nejsou zamokřené či podmáčené a kde smrkové porosty nejsou přirozené. Chemie se podle něj nepoužívala na místech, kde hrozil kontakt použitého přípravku s vodou.

Ekologické organizace upozornily, že podobná situace jako na Rejvízu hrozí i v dalších oblastech Jeseníků.

„Správa CHKO vydala v předchozích letech řadu výjimek, které umožňují destruktivní lesnické zásahy v dalších rezervacích i v prvních a druhých zónách s nejcennější jesenickou přírodou,“ uvedli ekologové.

„Výjimky jsou z ekologického hlediska kontroverzní a v dnešní době lavinovitého šíření kůrovce v hospodářských lesích úplně postrádají smysl, proto je třeba všechna tato starší rozhodnutí o rezervacích zrušit a v případě prvních a druhých zón vhodným způsobem upravit,“ dodávají.

  • Nejčtenější

Muž si chtěl patrně zkrátit cestu, zemřel nabodnutý na bráně s hroty

Neobvyklý případ muže, který se nabodl na plot a na následky zranění zemřel, vyšetřují už několik týdnů kriminalisté ze...

Na Červenohorském sedle z recese spustili modrou sjezdovku, rovnou naposledy

Provozovatelé skiareálu na Červenohorském sedle využili možnosti otevřít od pondělí sjezdovky a spustit vlek. Na...

Seniorka za volantem zazmatkovala a vjela do prodejny, uvnitř bylo 20 lidí

Devětašedesátiletá seniorka nezvládla u obchodního centra v Jeseníku svůj automobil, vjela do prodejny s oblečením pro...

Olomouc - Slavia 0:1, rekordní série bez porážky pokračuje, rozhodl Kuchta

Přestože fotbalová Slavia oslavila titul už minulou neděli, motivaci do konce sezony neztratila. Ve 31. kole Fortuna...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Opravená Slovenská strela přijela „po svých“ do Kopřivnice, ozdobí muzeum

Legendární železniční vůz Slovenská strela přijel po více než dvouleté rekonstrukci z Přerova do Kopřivnice. Bude...

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Zámek v Čechách pod Kosířem vystaví zapomenutý obraz Mánesa a hraběte Tarouca

Nově nalezený obraz z původního zámeckého vybavení, Psa ležícího na hrobu svého pána, na kterém se zřejmě podílel i...

Žena odmítla vrátit psa, kterého hlídala. Za schválnost jí hrozí pokuta

Z přestupku proti občanskému soužití schválnost se bude zodpovídat žena z Prostějova, která majiteli hlídala psa, ale...

Zloděj ujížděl před policisty do polí, v autě měl lup z předchozí noci

Po honičce v polích dopadli mohelničtí policisté poblíž Úsova na Šumpersku ujíždějící automobil, ve kterém seděl...

Atraktivní tábory v kraji už nemají místo, je zájem i o ty příměstské

Nabídka dětských táborů není letos kvůli koronaviru nijak ochuzena, říkají shodně šéfové domů dětí a mládeže napříč...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Právníci Applu se snaží dokázat, že Epic Store prodává porno

Během soudního sporu mezi společnostmi Epic a Apple přišla řeč i na obchod s nezávislými hrami Itch.io, jehož klienta...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...