Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ekologové uspěli, v rezervaci Rejvíz se bude od boje s kůrovcem ustupovat

  4:53
Ministerstvo životního prostředí po odvolání Společnosti přátel Jeseníků (SPJ) zrušilo výjimku, kterou Správa chráněné krajinné oblasti Jeseníky povolila lesníkům těžbu a použití chemikálií v boji s kůrovcem v národní přírodní rezervaci Rejvíz. Chystaná nová pravidla přitom už s lesnickými zásahy kolem unikátních rašelinišť dál nepočítají.

Rejvíz patří k nejkrásnějším místům Jeseníků, turisté míří především k rašeliništím a Velkému mechovému jezírku. | foto: Libor TeichmannMAFRA

Stejného stavu jako na Rejvízu chtějí ekologové docílit i u dalších jesenických rezervací.

„Tvrdit, že jsme dosáhli svého, budeme moct, až v jesenických rezervacích nebudou možné žádné zásahy. Tento stav ještě není, ale vede to k němu, takže to pro nás znamená dílčí úspěch. Bohužel na Rejvízu už zbytečně padlo několik set stromů,“ řekl Jan Piňos z Hnutí Duha, které se ke Společnosti přátel Jeseníků (SPJ) připojilo.

Ekologové napadli rozhodnutí, které paradoxně zmírňovalo výjimku z roku 2015. V té Správa chráněné krajinné oblasti Jeseníky (CHKOJ) povolila těžbu a použití pesticidů na Rejvízu v mnohem větším rozsahu. Ekologické organizace ale prakticky nemohly postupovat jinak.

„Napadli jsme, co bylo aktuálně platné. Zároveň jsme už loni věděli, že bude potřeba zrušit i výjimku z roku 2015. O to jsme požádali teď,“ vysvětlil Piňos. Čtyři roky staré povolení k lesnickým zásahům na unikátním území Rejvízu nyní platí. Prakticky se tam ale zatím nic neděje, protože tam leží spousta sněhu.

Jak se k odvolání ekologů postaví ministerstvo tentokrát, je těžké předpovídat. Loňské rozhodnutí týkající se Rejvízu totiž zrušilo z formálních důvodů, podstatu odvolání ekologů neřešilo.

„Výjimku z roku 2015, platnou do konce roku 2020, je možné změnit pouze v rámci řízení podle zákona o ochraně přírody a krajiny. Nezabývali jsme se jednotlivými námitkami, protože by to na výsledek odvolacího řízení nemohlo mít žádný vliv,“ vysvětlil mluvčí Ondřej Charvát.

Mezi lety 2017 a 2018 se počet napadených stromů zpětinásobil

Bez ohledu na další postup ekologů Správa CHKOJ už připravuje nová pravidla na Rejvízu. Tvrdí, že se opírá o aktuální vyhodnocení vývoje kůrovcové kalamity založené na leteckém snímkování a terénním monitoringu v rezervaci a jejím okolí.

„Výsledky ukazují více než pětinásobný nárůst počtu kůrovcových stromů mezi lety 2017 a 2018 a pokračující rozpad lesních porostů.,“ uvedl Petr Šaj ze Správy CHKO Jeseníky.

„Kůrovec je i v okolí Rejvízu rozšířen natolik, že rozsah případných zásahů proti němu nastavený v roce 2015 pro toto cenné území již nemá ekonomický smysl. Počítáme s tím, že lesnické zásahy nebudou na většině plochy rezervace nadále povoleny,“ dodal.

Státní podnik Lesy ČR s tím ale nesouhlasí. „Rejvíz je dlouhodobě postižený suchem, v rezervaci se kvůli kůrovci rozpadají porosty. Pokud CHKOJ omezí nebo vyloučí zásahy, přijímá tím odpovědnost za to, že kůrovec na jaře ohrozí i lesy dalších vlastníků, protože jeho šíření z rezervace nebude možné zabránit. Uplatníme naše připomínky,“ sdělila mluvčí podniku Eva Jouklová.

Zatímco lesníci tvrdí, že rezervace ohrožuje okolní lesy, ekologové argumentují přesně opačně – podle nich jsou to hospodářské lesy okolo Rejvízu, odkud se kůrovec rozšířil do rezervace. Dokládají to analýzou družicových snímků zveřejněných na portále Kůrovcová mapa, pod níž je podepsaný i Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Frýdek-Místek.

„V době, kdy Správa CHKO vydávala v září 2018 rozhodnutí k Rejvízu, byla rezervace už ze všech stran doslova obklíčena obrovským množstvím kůrovce. Ten je sice i na Rejvízu, ale mnohem více je rozšířen všude okolo v hospodářských lesích, kde to lesníci nezvládají. Je nesmysl ničit v této situaci rezervaci,“ poznamenal Ondřej Bačík ze Společnosti přátel Jeseníků.

V rezervaci se má dle ekologů příroda s kůrovcem poprat sama

Tvůrci mapy ovšem takový výklad odmítají. „Nebyla vytvořena jako nástroj, který by mohl monitorovat šíření kůrovců. Jedná se o provozní testování analýzy satelitních snímků, která poskytuje lesníkům informace o suchých porostech a rizicích šíření kůrovce a pomáhá lesníkům v boji s kůrovcovou kalamitou,“ uvedl jeden ze spoluautorů projektu Jan Příhoda.

„Rozhodně se nejedná o nástroj kontroly nebo prokazování šíření kůrovcové kalamity, protože se jedná o snímky pořízené pouze v jednom časovém období,“ dodal.

Spolek i zástupci Hnutí Duha tvrdí, že člověk by se – zjednodušeně řečeno – neměl do kůrovcem zasažených vzácných území vůbec plést a nechat vše na přírodě. Kácení a používání jedovatých látek na Rejvízu může mít podle ekologů nedozírné následky pro tamní unikátní rašeliniště.

Správa CHKOJ ale svůj postup dodnes hájí. Šaj zdůrazňuje, že zásahy povolila v okrajových částech rezervace, které nejsou zamokřené či podmáčené a kde smrkové porosty nejsou přirozené. Chemie se podle něj nepoužívala na místech, kde hrozil kontakt použitého přípravku s vodou.

Ekologické organizace upozornily, že podobná situace jako na Rejvízu hrozí i v dalších oblastech Jeseníků.

„Správa CHKO vydala v předchozích letech řadu výjimek, které umožňují destruktivní lesnické zásahy v dalších rezervacích i v prvních a druhých zónách s nejcennější jesenickou přírodou,“ uvedli ekologové.

„Výjimky jsou z ekologického hlediska kontroverzní a v dnešní době lavinovitého šíření kůrovce v hospodářských lesích úplně postrádají smysl, proto je třeba všechna tato starší rozhodnutí o rezervacích zrušit a v případě prvních a druhých zón vhodným způsobem upravit,“ dodávají.

  • Nejčtenější

Strážníky zaujala řidička s bizarní SPZ. „Doklady“ měla s nekonečnou platností

18. dubna 2024  12:56

Když koncem minulého týdne projížděli městem strážníci z Prostějova, jen těžko mohli věřit svým...

Policie dopadla cizince, který před Andrův stadion nastražil prasečí hlavy

13. dubna 2024  18:01,  aktualizováno  15.4 11:10

Vandala, který v sobotu 13. dubna ráno polepil Andrův stadion v Olomouci plakáty proti vedení a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Ten váš krokodýl je jako živý.“ Dundee se stal celebritou, krmí ho celá vesnice

15. dubna 2024  5:45

Nový seriál iDNES Můj mazel představuje netradiční chovatele a jejich miláčky v Olomouckém kraji....

V Olomouci uvedli do funkce nového arcibiskupa. Obřadu přihlížely tisíce lidí

13. dubna 2024  10:11,  aktualizováno  10:54

V pořadí 15. arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Jozef Nuzík se ujal úřadu. Na bohoslužbu v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé dojíždějící do Olomouce ušetří, už si nemusí automaticky platit MHD

14. dubna 2024  7:57

Do systému integrované dopravy Olomouckého kraje přibyla nedávno technická zóna s číslem 710....

Nymburk se s Olomouckem natrápil. Opavští obhájci udolali Ostravu

18. dubna 2024  21:17,  aktualizováno  21:36

Obhájci titulu basketbalisté Opavy vstoupili do čtvrtfinále ligového play off s Ostravou vítězstvím...

Byznys a nostalgie spolu mohou fungovat, říká šéf Kofoly ke koupi pivovarů

18. dubna 2024  15:21

Společnost Kofola ČeskoSlovensko se nedávno stala většinovým majitelem tradičních pivovarských...

Strážníky zaujala řidička s bizarní SPZ. „Doklady“ měla s nekonečnou platností

18. dubna 2024  12:56

Když koncem minulého týdne projížděli městem strážníci z Prostějova, jen těžko mohli věřit svým...

Policisté dostali nové váhy kamionů. Do akce je jako první vezmou na Jesenicko

18. dubna 2024  11:17

Krajští policisté mají nové vybavení. Dostali nové nízkorychlostní váhy, které vyzkoušejí poprvé na...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...