Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 21. května 2022 Monika

Ztrátové wellness v Jeseníku míří k soudu, podle žaloby se nemělo stavět

  4:52
Soud v Jeseníku se bude zabývat nepovedenou investicí do tamního městského wellness centra. Žalobě čelí bývalí členové představenstva technických služeb, nové vedení společnosti se totiž domnívá, že způsobili škodu přesahující 26 milionů tím, že stavbu centra odsouhlasili. Bývalým členům představenstva hrozí, že mohou za nepovedenou investici platit miliony.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Jesenické wellness centrum bylo od zprovoznění v září 2018 vysoce ztrátové a podle nového vedení společnosti neměla stavba opodstatnění. Efektivitu investice posuzoval mimo jiné znalecký ústav.

„Dospěl k názoru, že téměř tři desítky milionů korun byly vynaloženy bez většího efektu pro společnost. Z pohledu hospodářských výkonů znalci hovoří dokonce o znehodnocení majetku společnosti,“ popisuje současný šéf Technických služeb Jeseník (TSJ) Patrik Tomáš Pavlíček.

Škoda byla vyčíslena v hodnotě investice, tedy ve výši necelých 27 milionů korun.

„Proto bylo rozhodnuto o podání žaloby na osoby, které podle závěrů právní analýzy odpovídají za vzniklou škodu,“ zdůvodnil Pavlíček.

Bývalé vedení společnosti podle něj nevyvrátilo pochybnosti, zda při tomto rozhodování jednali s péčí řádného hospodáře a v zájmu Technických služeb Jeseník, a rovněž pochybnosti, je-li wellness podnikatelským projektem, který má šanci přinášet zisk, nebo aspoň nepřinášet ztrátu.

Bývalé vedení spoléhalo na zjednodušenou analýzu

Při rozhodování o vysoké investici podle vyjádření TSJ tehdejší představenstvo údajně spoléhalo na velmi zjednodušenou analýzu bez porovnání s konkurencí a neudělalo si ani rozbory návštěvnosti v podobných městech.

„Ekonomická rozvaha vůbec nepočítala s návratností peněz, ziskovost se záměrně zlepšila tím, že nebyly brány v úvahu budoucí náklady na opravy objektu,“ uvádí se ve zprávě TSJ.

Nové představenstvo začalo hned řešit problém vysoké ztrátovosti. Nechalo zpracovat podrobnou právní analýzu, která měla posoudit, zda a za jakých podmínek je možno uplatnit náhradu škody.

Právníci společnosti podle zprávy konstatovali, že rozhodnutím o realizaci investice došlo k porušení povinnosti bývalých členů představenstva jednat s péčí řádného hospodáře, a došlo tak ke vzniku škody.

Odpovědnost podle nich mají z tehdejších členů představenstva jeho předseda a bývalý jesenický radní za ANO Roman Kalous a členka, jesenická zastupitelka Dagmar Ponechalová (dříve TOP 09, nyní Jeseník srdcem).

Oba se podle právní analýzy podíleli na klíčových rozhodnutích vedoucích k realizaci investice. Další bývalý člen představenstva a bývalý zastupitel města Milan Marcinov (ODS) se při hlasování o investici zdržel, takže proti němu žaloba nesměřuje.

K odpovědnosti není hnána ani tehdejší místostarostka za TOP 09 a současná starostka za Jeseník srdcem Zdeňka Blišťanová, která rovněž byla členkou bývalého představenstva. Jenže v dubnu 2017 ji v něm nahradila právě zastupitelka Dagmar Ponechalová, která pak rozhodovala o investici.

Posudek je účelový, hájí se jeden z obviněných

Roman Kalous popírá, že by se coby předseda představenstva TSJ dopustil něčeho v rozporu s péčí řádného hospodáře.

„Podle mého subjektivního názoru má podaná žaloba pouze politické cíle a současné vedení města Jeseníku se s její pomocí snaží odvrátit pozornost od svých vlastních zásadních problémů,“ říká.

Žalobu považuje za účelovou. „Znalecký posudek, který by měl údajnou škodu vyčíslovat, se jeví jako účelový a zmatečný,“ míní Kalous, který tvrdí, že k rekonstrukci budovy koupaliště by stejně muselo dojít – ať už s wellness, či bez něj.

„Spojit nevyhnutelnou rekonstrukci nevyhovující budovy koupaliště s výstavbou wellness přitom bylo racionálním a odůvodněným jednáním, díky kterému bylo možné provést kompletní stavební práce v rámci jedné investiční akce,“ je přesvědčen.

Jakoukoli vinu rezolutně odmítá i Dagmar Ponechalová. „Absolutně si nejsem vědoma, že bych nepostupovala s péčí řádného hospodáře. Navíc měla celá investice širokou podporu celého zastupitelstva, které bylo s projektem podrobně seznámeno,“ doplnila.

Starostka svůj podíl na stavbě nekomentovala

Záměr městské společnosti vybudovat městské wellness podporovali velkou většinou také jeseničtí radní a zastupitelé. Dlouhodobě byl ale proti stavbě tehdejší místostarosta a radní a současný zastupitel Petr Procházka (ODS).

„Takových wellness je v privátních zařízeních dost, tak jsem nechápal, proč je má budovat město,“ vysvětluje.

Podobně jako Roman Kalous tvrdí, že bylo nutné zrekonstruovat celý objekt jesenického koupaliště, jehož je wellness součástí.

„Ta rekonstrukce byla nutná už kvůli zoufalému sociálnímu zázemí koupaliště, ale wellness se tam rozhodně stavět nemělo, protože bylo jasné, že tady už vzhledem k velké privátní konkurenci nemůže prosperovat. Bohužel mě tehdy nikdo neposlouchal,“ popisuje Procházka.

Tehdejší místostarostka a nyní starostka Zdeňka Blišťanová výstavbu nákladného wellness naopak podporovala. Zda cítí spoluzodpovědnost za nepovedenou investici Technických služeb ale neuvedla. Přitom se jako členka představenstva společnosti minimálně podílela na přípravném procesu a posuzování různých variant.

„Žaloba je plně v působnosti představenstva společnosti TSJ. Až do pravomocného ukončení soudního řízení se k dané věci nebudu vyjadřovat,“ řekla pouze Blišťanová.

  • Nejčtenější

Graubner povede katolíky místo Duky. Nepočítal s tím, také bude přesluhovat

Papež František vybral olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera do čela české katolické církve místo kardinála Duky,...

Bývalý ligový brankář Šustr tragicky zahynul. Chytal za Olomouc či Brno

České fotbalové prostředí truchlí nad tragickou smrtí jednatřicetiletého brankáře Martina Šustra. Odchovanec Boskovic,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Každá země teď bude potraviny držet pro své lidi, říká zemědělec Jiří Milek

Zemědělství je podnikání a jako ostatní odvětví si na sebe musí vydělat, míní podnikatel a exministr Jiří Milek....

Po vzácných květinách zbyly prázdné jamky, na strážce přírody vandalové plivou

Premium Na Slovensku už zřejmě tyto vzácné rostliny vyhynuly a v tuzemsku jim hrozí podobný osud. Křivatec český skalní přitom...

Sucho děsí zemědělce, první obec v kraji zakázala zalévání a plnění bazénů

Zima se přelila do horkého jara, navíc velmi málo prší. První obec v Olomouckém kraji už vydala zákaz napouštění bazénů...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Nová přehrada na Bečvě nevznikne, před povodněmi má chránit suchá nádrž

Dlouho plánované vodní dílo Skalička na Přerovsku, které má ochránit před povodněmi přes sto tisíc obyvatel Pobečví, by...

Řešení problematického převodu bytů do osobního vlastnictví dostává obrysy

Nájemníci olomouckých družstevních bytů, kteří kvůli problematickým starým smlouvám stále čekají na jejich převedení do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z Přerova po dvou letech opět vyjedou do Beskyd oblíbené cyklobusy

Zhruba v polovině června vyrazí z Přerova po dvouleté pauze cyklobusy do Beskyd. Milovníky cyklistiky budou po celé...

Developer chce u olomouckého nádraží postavit 450 bytů a kanceláře

Mezi olomouckým vlakovým nádražím a čtyřproudou Tovární ulicí plánuje investiční skupina DRFG postavit do roku 2025...

Advantage Consulting, s.r.o.
CNC OBSLUHA ( 27 - 34.000 Kč ) + NÁSTUPNÍ BONUS

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 27 000 - 34 000 Kč

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...