Radnice v Jeseníku kupovala budovu bývalé továrny Moravolenu spolu s pozemky v roce 2008 za deset milionů korun.
„Tehdejší vedení města chtělo postavit centrální městskou kotelnu na biomasu. Plán ale ztroskotal. Město pro pozemky nemá uplatnění, takže jsme nabídli areál k prodeji,“ vysvětlila starostka Zdeňka Blišťanová (Jeseník srdcem).
Město přitom muselo zaplatit další miliony za nejnutnější demolice a úpravy, další peníze pak stál energetický audit, na základě kterého měla kotelna vzniknout.
„Celkově město tehdy vynaložilo zhruba patnáct milionů, zatímco výtěžek z nájmů byl minimální, pouze v desítkách tisíc ročně. Teď areál prodáváme za odhadní cenu 9,8 milionu a dá se předpokládat, že bude muset být snížena. Město tak na celé věci významně tratí,“ shrnula starostka.
Podle ní se dá předpokládat, že v areálu v budoucnu může vzniknout menší výroba.
S plánem přišel tehdejší starosta z ČSSD
Ekologický projekt vytápění města prosazoval bývalý starosta Jiří Krátký ze sociální demokracie, který byl ve funkci od roku 1998 do roku 2006. Projekt se však rozjel až v následujícím volebním období, kdy město vedl Petr Procházka z ODS.
„Tehdy se sešlo víc věcí. Krize, velká zima a Rusko se ukazovalo jako stále nevyzpytatelnější partner pro dodávku plynu. Jedna z variant byla vybudovat vlastní energetický ekologický zdroj. Evropská unie tehdy podporovala takové projekty až devadesáti procenty nákladů,“ vzpomíná Procházka.
Projekt s koaličními partnery nastartoval a dotáhl až k územnímu rozhodnutí. Vše vypadalo velmi slibně. Jenže po změně ve vedení města v roce 2010 nová koalice vše stopla.
Přitom po volbách v roce 2010 byla v koalici znovu i ODS a Petr Procházka se stal místostarostou. Do vedení města zastupitelé vybrali Marii Fomiczewovou (ČSSD). Koalice byla ale hodně nesourodá, Procházka byl brzy odvolán z funkce a ODS odešla do opozice.
Centrální vytápění v Jeseníku je dnes v krizi
ČSSD tehdy vyčítala Procházkovi nákladný projekt wellness centra z minulých let, který po změnách na radnici skončil fiaskem, stejně jako projekt centrální kotelny.
„Byl jsem odvolán a nezbývalo než to respektovat, ale už jsem nerozuměl tomu, proč likvidovat slibný projekt kotelny,“ říká Procházka. Dodnes je přesvědčen, že kotelna na biomasu byla dobrou variantou.
„Teď je situace taková, že město nemá vyřešené centrální vytápění. Teplo vyráběné z biomasy by bylo levnější než plyn a výroba ekologická. A byly k dispozici významné dotace od Evropské unie na výstavbu. Paradoxem bylo, že projekt přede mnou tlačila ČSSD, a tatáž sociální demokracie, jenom s jinou starostkou, ho pak zastavila,“ podotkl.
Starostka z let 2010 až 2014 Fomiczewová nechtěla důvody vedoucí k ukončení projektu kotelny blíže komentovat.
„Byly tam nejasnosti, ale je to už hodně let, takže se k tomu nechci dál vyjadřovat,“ uvedla.
Centrální zásobování teplem je v Jeseníku dlouhodobě v krizi, část obyvatel kritizujících vysokou cenu už se odpojila. Pokud se městu trend nepodaří zastavit, může se centrální systém zcela rozpadnout.