Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Divadelní Flora dá prostor tvůrkyním. Jsou stále podhodnocovány, říká ředitel

  4:52
Přes šedesát akcí nabídne svým návštěvníkům olomoucký mezinárodní festival Divadelní Flora, který mapuje aktuální inscenační trendy a letos se bude na různých místech krajského města konat od 11. do 22. května. Multižánrová přehlídka se ponese ve znamení oslavy jinakosti. Ředitel festivalu Petr Nerušil přiblížil pro MF DNES zákulisí i program ojedinělé kulturní akce.

Ředitel festivalu Divadelní Flora Petr Nerušil | foto: Filip Fojtík, MAFRA

Co vás vedlo k výběru motta jinakost?
Žijeme ve světě, který je barevný a mimořádně rozmanitý. Genderová, etnická a kulturní různorodost jsou jeho samozřejmou součástí a podmínkou pro to, aby empatií prodchnutá společnost vůbec fungovala, ovšem spousta lidí k odlišnosti pořád přistupuje s předsudky. Chceme dát prostor těm, pro něž je jinakost inspirací, ne zdrojem fobie. Tvůrcům a tvůrkyním, kteří společenská i umělecká klišé demaskují a pomyslné estetické hranice překračují a zpochybňují.

Festival do Olomouce přiváží hlavně umělce, kteří tvoří ve střední Evropě, s důrazem na ty působící v Německu. Proč zrovna tento jazykový prostor?
Německojazyčné divadelní dění, bavíme se o Německu, Rakousku a Švýcarsku, vnímáme jako inspirativní fenomén, který na umělecky autonomní úrovni s naprostou samozřejmostí reaguje na aktuální společenské a politické problémy. Roli v našem zacílení hraje, s ohledem na geografickou dostupnost, třeba minimalizace ekologické stopy, ale také dějinný kontext. Máme za sebou mnoho století soužití, během kterého se obě blízké kultury prolínaly a ovlivňovaly. Němci se též zásadně podepsali na historii a podobě Olomouce. Takzvané německé divadlo zastává v kontextu toho světového normotvornou pozici. Charakterizuje ho výrazná národnostní i formální diverzita, v evropském měřítku v bezkonkurenčním rozsahu. Pro naprostou většinu divadelníků a divadelnic je metou pracovat a prosadit se v tomto úžasném divadelním světě, jenž má okolo sto milionů německy hovořících potenciálních diváků.

Petr Nerušil

  • Narodil se v roce 1972.
  • V čele festivalu Divadelní Flora stojí jako ředitel téměř dvacet let.
  • Mezi jeho záliby patří divadlo, film, literatura a fotbal.

Jak jste přehlídku dávali dramaturgicky dohromady?
Dramaturgii Flory vždy vymezuje a zastřešuje ročníkové motto, které jste zmínila. Chceme, aby byl festival oslavou jinakosti. Jak s ohledem na obsah jednotlivých produkcí, které reflektují různé, s tématem jinakosti provázané sociální otázky, tak s důrazem na maximální žánrovou i stylovou pestrost. S letošním leitmotivem i mezi sebou budou komunikovat činohra, tanec, performance, divadelní instalace, výjimečně i opera a produkce pracující s novými technologiemi. Návštěvníka uvedeme rovněž do výlučného prostředí virtuální reality.

Divadlo, jež se pohybuje ve virtuálním prostoru, to zní velmi zajímavě.
Diváka, vybaveného brýlemi pro virtuální realitu, pozveme do světa jedné z nejinvenčnějších i nejradikálnějších režisérek poslední dekády Susanne Kennedy. Poté, co projde její fantaskní krajinou, může přemýšlet nejen nad tím, co vlastně prožil, ale i v jak rozmanitých podobách lze současné divadlo zakusit.

Ze kterých zemí tedy umělci do Olomouce přijedou?
Z Německa, Švýcarska, Rakouska, Maďarska a Slovenska.

Je tento ročník oproti jiným v něčem jiný? Ať už po dramaturgické stránce, nebo co se příprav týče?
Kromě hraničních exkurzů mapujících a akcentujících svět žánrové rozmanitosti, s čímž souvisí třeba fakt, že několik produkcí uvedeme v olomouckém Muzeu umění, dáváme letos významný prostor tvůrkyním, protože ženy jsou v uměleckém prostředí stále podhodnocovány. Do Olomouce tak dorazí hvězdné představitelky evropského divadla.

Ředitel festivalu Divadelní Flora Petr Nerušil u plakátu pro letošní ročník.

Na která jména se lze těšit?
Kromě tvorby zmíněné Susanne Kennedy nebo nejvýznamnější maďarské choreografky Adrienn Hód představíme také ve Švýcarsku působící Teresu Vittucci, rakouskou zakladatelku nahého tance Doris Uhlich či klíčovou reprezentantku německé nezávislé scény Simone Dede Ayivi. Uvedeme též adaptaci prózy nebinární osobnosti německé literatury Sashi Marianny Salzmann, jejíž román Na člověku musí být vše krásné se stal tamní knihou roku. Během prvního festivalového víkendu třikrát odehrajeme site-specific produkci (dílo určené přímo pro daný prostor – pozn. red.) tanečnice Boglárky Börcsök a filmaře Andrease Bolma, jež od své srpnové vídeňské premiéry osvěžila nabídku nejprestižnějších světových přehlídek a nyní zdobí obálku programové brožury Impulse Theater Festival, kam Boglárka vyrazí brzy po olomouckém turné.

Na nemalou část akcí konajících se v rámci Divadelní Flory je vstup volný. Jak moc je tedy tato přehlídka otevřená?
Na doprovodný program, besedy s tvůrci a interprety nebo koncerty je vstup zdarma, na tituly hlavního programu samozřejmě prodáváme vstupenky. Ty úplně nejdražší stojí 390 korun, ale poskytujeme opravdu velké slevy studentům či seniorům a ceny lístků začínají na padesátikoruně. Jsme dotovaná akce, což do cen promítáme, naši diváci běžně navštěvují pět, šest nebo i více představení.

Lákadla festivalu (výběr)

čtvrtek 11. května
19:00 Moravské divadlo – oficiální zahájení, Jurij Andruchovyč: Moskoviáda (Divadlo X10 Praha)

sobota 13. května
18.00 Moravské divadlo – Miřenka Čechová & Spitfire Company: Baletky
20.00 Sklub – Doris Uhlich & Boris Kopeinig: Tank

neděle 14. května
18.30 Moravské divadlo – Kateřina Součková, Jan Frič a kol.: Už není třeba dělat vůbec nic (Divadlo v Dlouhé Praha)

pátek 19. května
16.00 Arcidiecézní muzeum (Mozarteum) – Susanne Kennedy, Markus Selg, Rodrik Bierstekerl: I Am (představení ve virtuální realitě)

Kde všude se bude hrát?
V Sklubu, Moravském divadle, Muzeu moderního umění i Arcidiecézním muzeu, prostorách univerzitního Konviktu, Divadle na cucky, kostele Panny Marie Sněžné nebo Jazz Tibet Clubu.

V čem je vlastně Divadelní Flora jiná oproti dalším divadelním festivalům, které se v Olomouci konají?
Na rozdíl třeba od letních akcí pořádaných Moravským divadlem nebo Divadlem Tramtarie neprezentuje pod širým nebem inscenace, na které si můžete během roku kdykoli zajít na zdejších scénách. Takové přehlídky jsou jistě příjemným osvěžením kulturní nabídky, ovšem Divadelní Flora přiváží do Olomouce špičkové a oceňované divadelní produkce a tvůrce. V mezinárodním kontextu, což je důležitý dovětek, představujeme současné umělecké trendy. Díky našemu festivalu, na jehož finální podobě pracují celoročně desítky lidí, si návštěvníci mohou dopřát nesamozřejmý luxus vidět letos například hamburský Thalia Theater, jenž patří k nejrenomovanějším evropským souborům.

Zmínil jste mi, že slovo festival vám také evokuje představu živé platformy.
Díky Divadelní Floře se v Olomouci každoročně potkávají lidé z divadelní branže – osobnosti z řad inscenátorů a interpretů, ale rovněž kritické a publicistické obce, studenti divadelních oborů, ředitelé a kurátoři řady jiných festivalů či divadelních institucí. Před pár lety jsme, v Olomouci vůbec poprvé, zorganizovali hostování vídeňského Burgtheateru s německojazyčnou inscenací roku. Jeden olomoucký teatrolog našel pro náš počin ekvivalent ze světa sportu, podle něj by významu téhle kulturní události ve fotbalovém prostředí odpovídalo, kdyby na stadionu Sigmy nastoupila Barcelona.

Začínali jste jako relativně malá akce, dnes se jedná o jeden z nejvýznamnějších festivalů v Česku. Dokonce dostal cenu Olomouckého kraje za výjimečný počin roku 2022 v oblasti divadla. To je docela velký závazek pro další ročníky. Cítíte, že je ještě kam růst, nebo už přehlídka naráží na své limity?
Limity jsou infrastruktura a finance. V Olomouci je pro festival našeho typu minimum vhodných prostor, proto je velmi složité a náročné – finančně, technicky, produkčně i personálně – vybrané tituly adekvátně adaptovat. Patříme k nejvýznamnějším a největším českým divadelním festivalům, oproti srovnatelným akcím v Plzni či Brně máme ovšem méně než poloviční rozpočet.

  • Nejčtenější

Při výbuchu v újezdu Libavá zemřel voják, dalších osm lidí je zraněných

17. června 2024  12:12,  aktualizováno  17:15

Ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá před polednem vybuchla blíže neurčená munice. Zemřel při...

Dělníci se zasekli v tubusu elektrárny. Ven je dostali až hasiči

16. června 2024  20:12

Hasiči v neděli několik hodin zachraňovali čtyři dělníky z převráceného vozíku v tubusu...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Kočičí mláďata se už neschovávají, dnes se poprvé ukázala návštěvníkům zoo

13. června 2024  15:39

Čtyřčata kočky krátkouché, která se narodila 16. dubna, se dnes poprvé objevila ve svém výběhu v...

Rodinný statek ze Šumperska je farmou roku, jejich řezník byl původně svářeč

14. června 2024  6:21

Nejlepší ekofarmou roku 2024 se stala rodinná firma Statek Winter z Vysokých Žibřidovic na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Jak vypadal syn Oty III. a kněžny Eufemie? Tváře Přemyslovců poodhalí výstava

13. června 2024  17:30

Šest let zkoumali odborníci ostatky nalezené v roce 2017 v olomouckém kostele sv. Štěpána při...

Stav zraněných po výbuchu na Libavé se lepší, jeden už je z nemocnice doma

19. června 2024  11:55,  aktualizováno  15:31

Stav pěti lidí hospitalizovaných ve Fakultní nemocnici Olomouc (FNOL) a Vojenské nemocnici Olomouc...

Stížnost na nelidský trest ÚS muži neuznal. Doživotí za vraždu otce a macechy platí

19. června 2024  9:43

Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost Pavla Nárožného, doživotní vězení za vraždu otce a jeho manželky...

Budou tropy, provozovatelé koupališť se chystají na nápor návštěvníků

19. června 2024  6:08

Meteorologové slibují tropické třicítky a nástup pravého léta. Provozovatelé kempů a pláží na...

S mladými můžeme překvapit. Rozehnal o Euru, Sadílkovi i časech v nároďáku

18. června 2024  15:29

Už v úterý (21. 00) nastoupí česká fotbalová reprezentace k úvodnímu zápasu letošního mistrovství...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...