Kompromisy: Samsung Galaxy A50 fotí jako čtyři roky stará špička

  0:09aktualizováno  0:09
Testem organizace DxO Mark prošel možná trochu překvapivě model střední třídy Samsung Galaxy A50. U něj je jisté, že se nebude ucházet o titul nejlepšího fotomobilu, přesto je zajímavé pozorovat, jaké kompromisy dělá. Ukazuje se, že výrobci ve střední třídě na fotoaparátech stále trochu zbytečně šetří.

Samsung Galaxy A50 | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Fotí podle vás v současnosti Samsung Galaxy S6 edge z roku 2015 výborně? I my si myslíme, že snímky z něj nejsou k zahození. Na druhou stranu fotomobily od té doby učinily ohromný pokrok a dnešní špička nabízí uživatelům daleko lepší možnosti než čtyři roky starý top model.

Fotogalerie

Jeho výkon ale dnes v podstatě bohatě stačí na to, aby se prosadil mezi mobily střední třídy. Alespoň to vyplývá z testů organizace DxO Mark – ta si nejnověji vzala „do parády“ aktuální model střední třídy Samsung Galaxy A50 a tento nový telefon získal 83 body. Tedy jen o bod více, než čtyři roky starý Galaxy S6.

Že střední třída vlastně podává výkony jako starší špička, ukazují i další modely, které jsou v žebříčku v blízkosti A50: třeba iPhone 7 s 85 body nebo pak ve své době z hlediska kvality na špičku nedostačující top modely LG G7 ThinQ (83), LG V30 (82), Nokia 8 Sirocco (84) a Sony Xperia XZ Premium (83).

Model A50 si zároveň připsal posun proti staršímu sourozenci ze střední třídy, typu Galaxy A8 (2018) – ten získal 79 bodů. Na druhou stranu přitom zaostává za jeho sourozencem Galaxy A9 (86 bodů). A pro zajímavost: první Google Pixel z roku 2016 drží skóre 90 bodů a aktuální špička představovaná top modely od Huawei má 112 bodů.

To tedy ukazuje, že aktuální střední třída má na ty nejlepší fotomobily stále vcelku velkou ztrátu. Na druhou stranu kvalita je velmi obstojná, jak jsme zmínili v úvodu, nemyslíme si, že by dnes fotoaparát typu S6 edge patřil do starého železa. Jen máme pocit, že by výrobci mohli ve střední třídě nabídnout zákazníkům z hlediska fotografování přece jen něco víc. To ale v současnosti umí v podstatě jen Google Pixel 3A, jehož fotoaparát je totožný se špičkovým Pixelem 3 (ten má 101 bod). Nikdo jiný ve střední třídě na nic takového zatím nedosáhl.

Nutno podotknout, že Galaxy A50 samozřejmě nějaké ty trumfy, třeba oproti staršímu S6 edge, má. Už třeba jen v sestavě foťáku: hlavní má 25 megapixelů, širokoúhlý 8 megapixelů a pak je tu pětimegapixelový senzor pro hloubku ostrosti. To S6 edge si prostě musí vystačit se šestnáctimegapixelovým čipem a optikou s malinko horší světelností (f/1.9 oproti f/1.7 u A50). Sluší se upozornit na to, že širokoúhlé čipy v hodnocení DxO Mark nehrají roli, takže je v tomto případě k novějšímu modelu hodnocení trochu nefér.

Když se podíváme na detailnější hodnocení, zjistíme, že A50 ve spoustě oblastí vede. Za fotografování získal celkem 85 bodů, celkový průměr sráží natáčení videa, tady dostal Samsung jen 79 bodů. To S6 edge má 81 a 83 body, točení videa ho tedy naopak táhne mírně vzhůru.

Co se jednotlivých disciplín týče, má A50 oproti staršímu špičkovému modelu náskok téměř ve všem. Lépe je na tom v případě expozice, automatického ostření, artefaktů, blesku a samozřejmě díky specializovanému čipu i bokeh efektu. Blízko jsou si modely v disciplínách barev a textur v obraze a starý model má možná trochu překvapivě navrch u šumu a výrazně také u zoomu – ten je v obou případech ale jen digitální, jde o výřez, který nejspíš těží právě z menšího množství šumu a celkově většího množství detailů.

Nejčtenější

Co letos předvádíte, je neuvěřitelná drzost, spílají zákazníci Vodafonu

Ilustrační snímek

Když v květnu rozeslal Vodafone textovku informující o změně tarifikace u předplacenek, zvedlo to vlnu nevole....

Mohla to být šílenost léta. Alza si však z lidí i médií jen vystřelila

Za iPhone zdarma si chtěl nechat na záda vytetovat maskota internetového...

Byla by to další soutěž, na kterou by si za pár dní nikdo nevzpomněl. Jeden ze statusů pod facebookovým příspěvkem Alzy...

Internet šílí z aplikace, která vás ukáže jako starce. Může to mít háček

Aplikace FaceApp vám ukáže, jak budete vypadat ve stáří

Populární ruská aplikace FaceApp se stala hitem internetu, má ovšem jednu velmi stinnou stránku. Potřebuje totiž...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Apple uvede čtyři iPhony, bude i levný model. Ale počkáme si

iPhone XS Max

Každý rok tři nové iPhony. Tuto taktiku Apple letošním uvedením zopakuje již potřetí za sebou. Příští rok však podle...

Další z rubriky

Samsung stále vládne Androidu. Galaxy S10+ překonal v prodejích ostatní

Modelová řada Samsung Galaxy S10

Samsung je sice stále světovou jedničkou na poli smartphonů, ale v poslední době se mu tolik nedařilo. Prodeje klesaly,...

Zase ho neuhlídali. Unikla oficiální podoba špičkového samsungu

Samsung Galaxy Note 10

Úniků podoby nového Samsungu Galaxy Note 10 bylo už víc než dost, ovšem nejnovější obrázky ukazují již pravděpodobně tu...

Cibule a česnek. Slavný japonský designér stvořil nový vzhled smartphonů

Realme X Master edition by Naoto Fukasawa

Levná značka Realme možná naznačuje další trend v designu chytrých telefonů. Vzhled zad nového dostupného modelu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz