Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lidé blázní a zapalují vysílače 5G. Myslí si, že mohou za šíření koronaviru

  11:16
Každá nová generace mobilních sítí čelí určité nevoli ze strany některých obyvatel a sítě 5G nejsou výjimkou. Jejich smůlou je, že se jejich (velmi pozvolný) nástup setkal s příchodem epidemie koronaviru. Někteří lidé ze šíření viru viní právě 5G sítě a v Británii kvůli tomu dokonce některé vysílače vzplály. Operátoři se snaží situaci vysvětlovat, nemají to však lehké.
5G vysílač v britském Birminghamu poškozený úmyslně založeným požárem

5G vysílač v britském Birminghamu poškozený úmyslně založeným požárem | foto: REUTERS/Carl RecineReuters

I v Česku nemají 5G sítě na růžích ustláno, ještě před nedávným veletočem ohledně aukce na frekvence pro mobilní sítě páté generace se proto i Český telekomunikační úřad rozhodl vyvracet různé mýty, které se začaly v souvislosti s touto novinkou vynořovat. Jenže teď má úřad jiné starosti.

Zdá se, že právě i kvůli epidemii koronaviru možná letos aukce na 5G frekvence v Česku neproběhne – a to vlastně měla původně proběhnout už loni. 5G tak v Česku čekají odklady. Je to možná trochu škoda, jak ukazuje právě současný karanténní stav, kdy lidé více využívají data a různé způsoby konektivity – mobilní sítě stávajících generací se dostávají na hranici svého vytížení a svých technických možností. A právě 5G technologie přinese kýžené navýšení kapacity a v podstatě i běžnému uživateli do budoucna zajistí to, nač byl doposud zvyklý.

Podpálené vysílače

Na druhou stranu se tak tuzemští operátoři i případná nová konkurence nemusí obávat toho, co se v souvislosti s 5G sítěmi děje například ve Velké Británii. V průběhu minulého týdne se totiž v zemi objevilo několik příkladů žhářství, které bylo zacíleno na některé základnové stanice britských mobilních operátorů. A to z toho důvodu, že se po sociálních sítích i dalších kanálech začaly šířit fámy, že za rozšíření koronaviru mohou právě 5G sítě.

Útočníci to přitom brali doslova „hlava nehlava“, takže to například v Birminghamu schytala i BTS, která 5G technologií vybavena nebyla. Objevily se dokonce i útoky na pracovníky mobilních operátorů, kteří prováděli instalace a údržbu v terénu.

Britští operátoři kvůli tomu dokonce vydali společné prohlášení, ve kterém prosí veřejnost, aby s útoky přestala. V něm připomínají, že mobilní sítě, včetně těch založených na technologii 5G, jsou dnes součástí kritické infrastruktury a slouží mimo jiné i pro potřeby záchranných složek. „Prosíme, pomozte nám to zastavit. Pokud budete svědky útoků na naše pracovníky, nahlaste to. Pokud narazíte na dezinformace, upozorněte na to,“ píše se v prohlášení britských operátorů.

Nepodložené fámy

Čtveřice britských operátorů (EE, O2, 3, Vodafone) zároveň ve svém prohlášení připomíná, že neexistuje vědecký důkaz o jakékoli souvislosti mezi 5G a koronavirem. Holým faktem je, že nový koronavirus se šíří prakticky všude, bez ohledu na to, zda tam fungují 5G sítě, či nikoli. Místa, kde 5G sítě nejsou, jsou pandemií postižena v podstatě stejně, jako ta, kde již jsou spuštěny. Stejně tak nemá šíření nemoci covid-19 žádnou souvislost s přítomností jakýchkoli jiných bezdrátových technologií.

Petice proti 5G se podepisují už i v Česku

Vlna nevole proti testování rychlých mobilních 5G sítí se zvedla v Jeseníku. O zkušební provoz lázeňské město usilovalo, uspělo, jenže část obyvatel má nyní obavy z údajných možných negativních vlivů na zdraví. Proti testování nové technologie už vznikla i petice.

Obecně platí, že 5G sítě nemají žádný jiný zdravotní dopad na lidský organismus, než dosavadní mobilní sítě či další bezdrátová vysílání. I standard 5G se drží hluboko pod všemi limity pro neionizujícího elektromagnetického záření, které jsou stanoveny. Mimochodem, největším zdrojem tohoto neionizujícího záření je Slunce a elektromagnetické záření vytvářené člověkem je jen malým příspěvkem k jeho výkonu. To, že toto záření s sebou nese informaci, je jen jeho chytré využití a nemá na jeho účinky na lidský organismus žádný vliv.

Zároveň platí, že 5G sítě ve velké části využívají frekvence, které již využívány byly a jsou. Pásmo 700 MHz se doposud používá (či používalo) pro televizní vysílání ve standardu DVB-T, kde jsou mimochodem vysílací výkony vyšší než vysílací výkon 5G vysílače. Pásmo 3,5 GHz, které je dalším typicky používaným, pak leží například mezi obvyklými pásmy standardu wi-fi: to používá obvykle frekvence 2,4 a 5 GHz, přičemž v obydlených oblastech jsme těmto sítím vystaveni téměř neustále. I pásmo okolo 3,5 GHz už mělo a má svá různá využití, fungují na nich některé lokální sítě pro internetovou konektivitu, dříve bylo využíváno například pro technologii WiMAX.

Paniku a nevoli vůči 5G sítím kvůli možným negativním vlivům na zdraví se snaží mírnit různé organizace a studie. Například Mezinárodní komise pro ochranu před neionizujícím zářením (ICNIRP) říká, že po více než sedmiletém výzkumu nenašla žádné důkazy o tom, že by 5G sítě představovaly riziko pro lidské zdraví. „Celkové vystavení všem signálům 5G mobilních sítí zůstává na úrovni obvyklé pro stávající mobilní sítě a tedy hluboko mezinárodními bezpečnostními pokyny,“ píše se zase v prohlášení k tématu u organizace GSMA.

Na vyvracení mýtů ohledně 5G se už loni na jaře dala například Švýcarská telekomunikační asociace (ASUT). I ve Švýcarsku se přitom před časem zvedla nevole vůči zavádění 5G sítí a objevila se informace o zastavení jejich výstavby. I tato informace byla ovšem zavádějící.

  • Nejčtenější

Neomezená data dává O2 ještě levněji než dříve. S odměnou jsou za hubičku

15. dubna 2024  7:02

Základní datově neomezený tarif za cenu nižší, než standardně stojí tarif s 12 GB dat? U O2 na...

Doma si natáhnete neviditelné kabely k internetu. Huawei ukázal inovace

17. dubna 2024

Huawei na každoroční roadshow ukázal v Praze své inovace pro letošní rok. Vedle průmyslových...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K mobilu teď dostanete televizi zdarma a levnější jsou také iPhony

16. dubna 2024,  aktualizováno  10:12

Výrobci mobilních telefonů se už zase začínají předhánět ve výhodných nabídkách. Přímé slevy jsou...

Čínský smartphonový standard dorazil do Česka. Není co vytknout, ani cenu

17. dubna 2024  7:02

Motorola představila hned tři modely z top řady Edge. První se začne prodávat model Edge 50 Pro,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pošlete sportovní fotku a vyhrajte smartphone nebo dres Patrika Schicka

8. dubna 2024,  aktualizováno  18.4 13:04

Zachyťte na fotografii sportovní moment a vyhrajte úplnou novinku, smartphone vivo V40 SE s bohatou...

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

Nudný telefon bojuje proti závislosti na smartphonech pitím piva

20. dubna 2024

The Boring Phone, tedy Nudný telefon, má uživatele oprostit od všech online služeb a přimět k přímé...

Mobily začínají vadit. Obec u Paříže je zakázala, v Nizozemsku nesmějí do škol

19. dubna 2024

Premium Ačkoliv žijeme v době, kdy mnoho lidí téměř nedá mobil z ruky, někde už úřadům a dalším institucím...

I velké značky mají laciné smartphony. Ale počítejte s kompromisy

19. dubna 2024

Výrobci telefonů mají zpravidla řešení i pro ty zákazníky, kteří potřebují co možná nejlevnější...

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...