Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 8. srpna 2022 Soběslav

Lidé blázní a zapalují vysílače 5G. Myslí si, že mohou za šíření koronaviru

  11:16
Každá nová generace mobilních sítí čelí určité nevoli ze strany některých obyvatel a sítě 5G nejsou výjimkou. Jejich smůlou je, že se jejich (velmi pozvolný) nástup setkal s příchodem epidemie koronaviru. Někteří lidé ze šíření viru viní právě 5G sítě a v Británii kvůli tomu dokonce některé vysílače vzplály. Operátoři se snaží situaci vysvětlovat, nemají to však lehké.

5G vysílač v britském Birminghamu poškozený úmyslně založeným požárem | foto: REUTERS/Carl RecineReuters

I v Česku nemají 5G sítě na růžích ustláno, ještě před nedávným veletočem ohledně aukce na frekvence pro mobilní sítě páté generace se proto i Český telekomunikační úřad rozhodl vyvracet různé mýty, které se začaly v souvislosti s touto novinkou vynořovat. Jenže teď má úřad jiné starosti.

Zdá se, že právě i kvůli epidemii koronaviru možná letos aukce na 5G frekvence v Česku neproběhne – a to vlastně měla původně proběhnout už loni. 5G tak v Česku čekají odklady. Je to možná trochu škoda, jak ukazuje právě současný karanténní stav, kdy lidé více využívají data a různé způsoby konektivity – mobilní sítě stávajících generací se dostávají na hranici svého vytížení a svých technických možností. A právě 5G technologie přinese kýžené navýšení kapacity a v podstatě i běžnému uživateli do budoucna zajistí to, nač byl doposud zvyklý.

Podpálené vysílače

Na druhou stranu se tak tuzemští operátoři i případná nová konkurence nemusí obávat toho, co se v souvislosti s 5G sítěmi děje například ve Velké Británii. V průběhu minulého týdne se totiž v zemi objevilo několik příkladů žhářství, které bylo zacíleno na některé základnové stanice britských mobilních operátorů. A to z toho důvodu, že se po sociálních sítích i dalších kanálech začaly šířit fámy, že za rozšíření koronaviru mohou právě 5G sítě.

Útočníci to přitom brali doslova „hlava nehlava“, takže to například v Birminghamu schytala i BTS, která 5G technologií vybavena nebyla. Objevily se dokonce i útoky na pracovníky mobilních operátorů, kteří prováděli instalace a údržbu v terénu.

Britští operátoři kvůli tomu dokonce vydali společné prohlášení, ve kterém prosí veřejnost, aby s útoky přestala. V něm připomínají, že mobilní sítě, včetně těch založených na technologii 5G, jsou dnes součástí kritické infrastruktury a slouží mimo jiné i pro potřeby záchranných složek. „Prosíme, pomozte nám to zastavit. Pokud budete svědky útoků na naše pracovníky, nahlaste to. Pokud narazíte na dezinformace, upozorněte na to,“ píše se v prohlášení britských operátorů.

Nepodložené fámy

Čtveřice britských operátorů (EE, O2, 3, Vodafone) zároveň ve svém prohlášení připomíná, že neexistuje vědecký důkaz o jakékoli souvislosti mezi 5G a koronavirem. Holým faktem je, že nový koronavirus se šíří prakticky všude, bez ohledu na to, zda tam fungují 5G sítě, či nikoli. Místa, kde 5G sítě nejsou, jsou pandemií postižena v podstatě stejně, jako ta, kde již jsou spuštěny. Stejně tak nemá šíření nemoci covid-19 žádnou souvislost s přítomností jakýchkoli jiných bezdrátových technologií.

Petice proti 5G se podepisují už i v Česku

Vlna nevole proti testování rychlých mobilních 5G sítí se zvedla v Jeseníku. O zkušební provoz lázeňské město usilovalo, uspělo, jenže část obyvatel má nyní obavy z údajných možných negativních vlivů na zdraví. Proti testování nové technologie už vznikla i petice.

Obecně platí, že 5G sítě nemají žádný jiný zdravotní dopad na lidský organismus, než dosavadní mobilní sítě či další bezdrátová vysílání. I standard 5G se drží hluboko pod všemi limity pro neionizujícího elektromagnetického záření, které jsou stanoveny. Mimochodem, největším zdrojem tohoto neionizujícího záření je Slunce a elektromagnetické záření vytvářené člověkem je jen malým příspěvkem k jeho výkonu. To, že toto záření s sebou nese informaci, je jen jeho chytré využití a nemá na jeho účinky na lidský organismus žádný vliv.

Zároveň platí, že 5G sítě ve velké části využívají frekvence, které již využívány byly a jsou. Pásmo 700 MHz se doposud používá (či používalo) pro televizní vysílání ve standardu DVB-T, kde jsou mimochodem vysílací výkony vyšší než vysílací výkon 5G vysílače. Pásmo 3,5 GHz, které je dalším typicky používaným, pak leží například mezi obvyklými pásmy standardu wi-fi: to používá obvykle frekvence 2,4 a 5 GHz, přičemž v obydlených oblastech jsme těmto sítím vystaveni téměř neustále. I pásmo okolo 3,5 GHz už mělo a má svá různá využití, fungují na nich některé lokální sítě pro internetovou konektivitu, dříve bylo využíváno například pro technologii WiMAX.

Paniku a nevoli vůči 5G sítím kvůli možným negativním vlivům na zdraví se snaží mírnit různé organizace a studie. Například Mezinárodní komise pro ochranu před neionizujícím zářením (ICNIRP) říká, že po více než sedmiletém výzkumu nenašla žádné důkazy o tom, že by 5G sítě představovaly riziko pro lidské zdraví. „Celkové vystavení všem signálům 5G mobilních sítí zůstává na úrovni obvyklé pro stávající mobilní sítě a tedy hluboko mezinárodními bezpečnostními pokyny,“ píše se zase v prohlášení k tématu u organizace GSMA.

Na vyvracení mýtů ohledně 5G se už loni na jaře dala například Švýcarská telekomunikační asociace (ASUT). I ve Švýcarsku se přitom před časem zvedla nevole vůči zavádění 5G sítí a objevila se informace o zastavení jejich výstavby. I tato informace byla ovšem zavádějící.

  • Nejčtenější

Hodinky Applu jí zachránily život. Přitom si myslela, že nefungují správně

O velkém štěstí může mluvit sedmašedesátiletá Kim Durkeeová z amerického státu Maine. Když ji dvě noci po sobě hodinky...

O2 zdražuje. Lidé si od září připlatí za pevný internet i digitální TV

Zdražování energií se projevuje v nákladech řady tuzemských společností, mobilní operátory nevyjímaje. Ti proto...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

AirTag od Applu používají zloději aut. Ale pomáhá i proti nim

Pomůže najít třeba klíče, peněženku či vystopovat zatoulaného mazlíčka. Díky nízké energetické náročnosti se hodí i...

Důsledek americké návštěvy na Tchaj-wanu? Značky zrušily premiéry novinek

Možná je to jen zvláštní náhoda a důsledek jiných událostí. Hned dvě čínské značky ovšem zrušily své premiéry chytrých...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Apple zřejmě podrží cenu základního iPhonu. Jenže zmizí nejlevnější model

Apple představí iPhony 14 zřejmě v září, je to obvyklý termín. Nabízí se úterý 13. září. V nabídce dojde k určitým...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Operátoři jsou pod tlakem. Další zdražování energií pocítí už i zákazníci

Premium Zdražování energií by mohli pocítit i zákazníci mobilních operátorů. Tuzemští operátoři totiž přiznávají, že v budoucnu...

O2 zdražuje. Lidé si od září připlatí za pevný internet i digitální TV

Zdražování energií se projevuje v nákladech řady tuzemských společností, mobilní operátory nevyjímaje. Ti proto...

Sdílení sítí tuzemských operátorů konečně vyřešeno. EK přijala závazky

Operátoři T-Mobile a O2 spolu s infrastrukturním operátorem Cetin sdílí své sítě. Evropská komise firmy vyšetřovala...

Velmi štědrá předplacenka O2 se 100 GB dat se vrací. Ale jen na chvíli

Operátor O2 po roce do své nabídky vrací datově štědrou předplacenku. Limitovaná edice Datamanie stejně jako loni a...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Podpora na plyn a vytápění nebude. Stát pošle jen dva tisíce na elektřinu

Lidé, kteří topí plynem nebo jsou napojeni na dálkové vytápění se letos vládní podpory nejspíš nedočkají. Podle...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Porno je čistá práce, myslí si osmnáctiletá Hanka ze SuperStar

Hana Džurbanová zaujala před dvěma lety jako zpěvačka porotu v SuperStar, kde skončila mezi osmnácti nejlepšími...

Johnny Depp trpí poruchou erekce, proto mě penetroval lahví, tvrdí Heardová

Nově zveřejněné dokumenty ze soudního procesu mezi Johnnym Deppem a Amber Heardovou obsahují tvrzení, že slavný...

Čím víc odebere Čína ruského plynu, tím lépe pro Evropu, tvrdí analytici

Navýšený export ruského zemního plynu na území Číny může mít pro evropské země pozitivní dopady. Díky tomu se totiž...