Pátek 3. července 2020, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. července 2020 Radomír

V Jeseníku lidé podepisují petici proti testování 5G sítí, bojí se o zdraví

  14:08aktualizováno  14:08
Vlna nevole proti testování rychlých mobilních 5G sítí se zvedla v Jeseníku. O zkušební provoz lázeňské město usilovalo, uspělo, jenže část obyvatel má nyní obavy z údajných možných negativních vlivů na zdraví. Proti testování nové technologie už vznikla i petice.

Test 5G sítě operátora O2 v Kolíně | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Jeseník se stal jedním z pěti českých měst vybraných k testování rychlého 5G internetového připojení. Zkušební provoz má začít letos v létě. Experti Českého telekomunikačního úřadu obavy obyvatel vyvracejí, neexistuje zatím ani výzkum, který by škodlivost 5G sítí prokázal.

S peticí proti testování v Jeseníku přišel místní týdeník. Apeluje na městské zastupitelstvo, aby vypsalo referendum. „Veřejnost by rozhodla o účasti v projektu, který může poškodit zdraví lidí, ale také poškodit reputaci Jeseníku jako lázeňského místa,“ píše se v petici. 

„Takový projekt vyžaduje velkou informovanost veřejnosti, což se nestalo. Naopak město bagatelizovalo obavy lidí o zdraví. O tomto projektu by měla rozhodovat veřejnost,“ míní jeden z iniciátorů petice a šéfredaktor týdeníku Miroslav Chovanec. 

Další odpůrkyně testu Zora Veichartová prosazuje projednání na co nejširším fóru.

„Přišli jsme do města za zdravým životním prostředím, takže otázka 5G internetu mě velmi zajímá. Byla jsem na několika přednáškách a snažím se dávat si věci dohromady. Vím, že se negativní účinky na zdraví nedají stoprocentně dokázat, ale ani vyvrátit. Město zdravotní stránku tohoto problému zlehčuje a to se mi nelíbí,“ řekla.

Projednat projekt v zastupitelstvu chtěla i další obyvatelka města Martina Seidlerová. Nikoli však kvůli zdravotním rizikům. „Nedomnívám se, že tyto nejmodernější technologie potřebujeme. Bohužel se už nestávají pomocníkem, ale pánem a my jejich otroky,“ míní Seidlerová.

Mezinárodní zdravotnická organizace škodlivé účinky neuvádí

Místostarosta Tomáš Vlazlo (Jeseník srdcem), který má vyjednávání o 5G sítích za město na starosti, pokládá rozruch za zbytečný.

„My jsme chtěli vše probrat na dubnovém zastupitelstvu, takže nějaké žádosti nebyly potřeba. Vše tam podrobně vysvětlíme, zodpovíme dotazy. Chceme také dávat informace na web a na Facebook,“ sdělil.

Podle něj je obtížné reagovat na všechny kolující informace. „Chápu lidi, že jsou znepokojeni zprávami, jak škodlivé 5G sítě jsou. Není ale jediný relevantní průzkum, že opravdu škodí. Notabene když Mezinárodní zdravotnická organizace žádný škodlivý účinek neuvádí.“

Sám prý spíše očekával debatu o možnostech, které 5G sítě městu přinesou. „Teď se místo toho kvůli spekulacím o dopadech na zdraví dostáváme na radnici do role uklidňovačů,“ krčí rameny.

ČTÚ: Na stejných kmitočtech roky vysílal silnější TV signál

O zařazení bodu na program dubnového zastupitelstva požádal opoziční zastupitel Petr Procházka (ODS). „Pan místostarosta sice říká, že to bylo v plánu, ale já si nemyslím, že se tím koalice chtěla zabývat. Podle mě reagovali až na můj oficiální požadavek,“ je přesvědčen. 

Procházka chce před spuštěním projektu zajistit, aby lidé měli co nejvíc informací. Argumentuje například protesty v polském městě Opole. Podle Radia Opole část místních tvrdila, že nové sítě způsobují poškození DNA, rakovinu nebo nabourávají hormonální rovnováhu.

Český telekomunikační úřad v odpovědi na šířící se obavy však negativní dopady na zdraví odmítá. „Na stejných kmitočtech bylo po dlouhá desetiletí přenášeno televizní vysílání z vysílačů o výkonech řádově vyšších, než jakých mohou dosahovat základnové stanice 5G. A žádný vliv tohoto vysílání na lidské zdraví nebyl popsán,“ uvedl v oficiálním prohlášení ČTÚ.

Jeseník je jedním z pěti měst, kde se mají po dobu dvou let nejmodernější 5G sítě testovat. Město se prosadilo v soutěži organizované resortem průmyslu a obchodu a ministerstvem pro místní rozvoj.

Radnice si od testování 5G sítí slibuje cenné zkušenosti a pro zapojené školy, firmy a instituce technologický náskok. Jeseník i další města zapojená v projektu také získají státní podporu pro vybudování nejmodernější digitální infrastruktury.

  • Nejčtenější

Opilí vodáci sjížděli na nafukovací kanoi Moravu, jeden zmizel pod hladinou

Bezvýsledně skončilo v pondělí na Šumpersku pátrání policistů a hasičů po šestadvacetiletém vodákovi. Při sjíždění řeky...

Kvůli dalším penězům na plány hejtmanovy dcery udělil kraj dotační výjimku

Olomoucký kraj přiklepl dotaci 1,4 milionu pro sdružení OK4Inovace vedené dcerou hejtmana Ladislava Oklešťka. Pro...

Jako kapitán léta kočíroval Plzeň, teď se Hubník vrací do Olomouce

Ve fotbalovém šlágru ligového finiše naskočil v Edenu na poslední dvě minuty. Mistrovské křepčení Slavie ve středeční...

Jedem se u školky nestříkalo, tvrdí město navzdory fotkám a svědkům

Prostějovská radnice nesplnila slib, že u školek nebude na plevel používat jedovaté herbicidy. Nedávno je nechala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Že se blíží problém, bylo znát už v únoru, říká ke koronaviru hoteliér

Doba po koronaviru bude velká výzva, změní se chování lidí i korporací, říká známý olomoucký hoteliér Tomáš Rousek....

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

  • Další z rubriky

Kvůli dalším penězům na plány hejtmanovy dcery udělil kraj dotační výjimku

Olomoucký kraj přiklepl dotaci 1,4 milionu pro sdružení OK4Inovace vedené dcerou hejtmana Ladislava Oklešťka. Pro...

Bývalý vojenský areál v Olomouci má od miliardáře Hubáčka developer Morávek

Pozoruhodný příběh bývalých vojenských skladů v Olomouci nekončí. V dražbě získal loni rozsáhlé pozemky olomoucký...

Olomoucká zooložka získala cenu za snímky ohrožených outloňů

V konkurenci téměř dvou tisíc fotografií uspěla se svými snímky terénní zooložka Zoo Olomouc Lucie Čižmářová. V...

Že se blíží problém, bylo znát už v únoru, říká ke koronaviru hoteliér

Doba po koronaviru bude velká výzva, změní se chování lidí i korporací, říká známý olomoucký hoteliér Tomáš Rousek....

Najdete na iDNES.cz