Chtěli testovat 5G, teď se ho bojí. Vyhlášení referenda v Jeseníku neprošlo

  16:36aktualizováno  22. května 10:31
Jeseník je jedním z pěti měst, která uspěla v soutěži 5G vypsané ministerstvem průmyslu a obchodu spolu s ministerstvem pro místní rozvoj. Testování sítě páté generace, kterou v této lokalitě staví Vodafone, má začít už v červenci. Někteří městští zastupitelé se tomu nicméně na poslední chvíli snažili zabránit.

Jeseník je jedním z pětice českých měst, kde budou testovány 5G mobilní sítě. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

„Chceme zkvalitňovat služby občanům města a vytvářet příležitosti. Testování 5G sítí nám poskytne cenné zkušenosti,“ sdělil letos v únoru místostarosta Jeseníku Tomáš Vlazlo. Jeho nadšení ovšem zjevně někteří zastupitelé lázeňského města v Olomouckém kraji nesdílejí. Pokusili se totiž prosadit návrh na vyhlášení místního referenda. Jedním z bodů návrhu usnesení bylo také pozastavení veškerých přípravných prací na testování 5G v Jeseníku, a to až do doby vyhlášení výsledků plebiscitu.

Na boj jesenických zastupitelů proti 5G upozornil na Twitteru Adam Blišťan. „Místní plátek šíří lživé články a lidi se bojí. Na zastupitelstvu se dokonce hlasovalo o tom, aby byla výstavba 5G sítí zastavena,“ uvedl s tím, že se na vlně hysterie přiživují zastupitelé z ODS a hnutí ANO.

Právě zástupci těchto stran totiž byli pro vyhlášení referenda a oddálení zahájení testování 5G v Jeseníku, pro hlasoval i jeden ze zástupců Koalice SPD a SPOZ a jediný člen za hnutí Nezávislí Jeseník v zastupitelstvu. Většina zastupitelů se při hlasování nicméně zdržela, a to včetně starostky Jeseníku Zdeňky Blišťanové. Návrh nakonec nebyl přijat, počet zastupitelů, kteří hlasovali pro jeho přijetí, totiž nedosáhl nadpoloviční většiny.

Návrh na vyhlášení místního referenda předložil na zastupitelstvu města Petr Procházka (ODS). „Odpůrci testování (kterých je opravdu nemálo) se na mě, jako známého zastupitele, obrátili, abych předložil na jednání ZM návrh, který požaduje připravit vyhlášení místního referenda ve věci 5G,“ vysvětlil redakci Mobil.iDNES.cz s tím, že podle očekávání tento návrh nebyl přijat.

„Celá věc však pokračuje, protože jak se zdá, odpůrci se nemíní s výsledkem hlasování ZM smířit a připravují petici s náležitým počtem podpisů oprávněných voličů tak, aby místní referendum muselo být vyhlášeno,“ dodal Procházka.

Obyvatelé Jeseníku začali podepisovat petici proti testování 5G už v březnu, jejím iniciátorem je Jesenický týdeník. Ten mimo jiné apeloval na městské zastupitelstvo, aby vypsalo referendum.

Blišťan mimo to upozorňuje také na řadu článků, které se objevují právě ve zmíněném místním týdeníku. Jejich obsah totiž v lidech přiživuje obavy z dopadů 5G na zdraví.

V jednom z nich například studentka jesenické obchodí akademie vyjadřuje vážné obavy na základě článku, v němž blíže neurčená slečna připisuje smrt svého strýce právě vlivu 5G na lidské zdraví. Jinde se zas prý naopak dočetla o masivním úhynu včel. V obou případech však studentka, pravděpodobně nevědomě, odkazuje na hoaxy.

Konkrétně informace o úhynu včelstev kvůli 5G je jedním z nejznámějších hoaxů, které se v souvislosti s nástupem nové mobilní technologie šíří. Český telekomunikační úřad se proto tyto „zaručené“ informace o její škodlivosti rozhodl vyvrátit (více viz Uvařené mozky, mrtví ptáci i včely. Úřad chce rozprášit fámy o riziku 5G).

Vzhledem k blížícím se volbám do krajských zastupitelstev, které se uskuteční na začátku října, nelze vyloučit, že se z testování 5G v Jeseníku stává politická záležitost. Blišťan mimo jiné upozornil třeba na to, že jeden ze zastupitelů za ODS rozdával na posledním zasedání dezinformační leták.

Podotkl rovněž, že právě z hnutí ANO, jehož členové v jesenickém zastupitelstvu byli pro návrh na vyhlášení referenda, vzešla iniciativa testování 5G. V čele v úvodu zmíněných ministerstev stojí totiž lidé z tohoto hnutí.

5G není žádná nová hrozba

Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) již dříve podotkla, že dezinformační kampaň je založena na jednoduché myšlence, a to na šíření strachu mezi občany. „Konkrétně se snaží vyvolat dojem, že 5G sítě ‚lidem uvaří hlavu‘ či jinak ohrozí jejich zdraví,“ vysvětlila s tím, že prezentovat 5G jako novou hrozbu nedává smysl.

„Vliv mobilních telefonů a vysílačů na zdraví je fyzikálně zcela nezávislý na typu služby, která je provozována – ať už jde o 2G, 3G, 4G, nebo nyní nově 5G sítě. Směrodatný je pouze vyzařovaný výkon. Přitom pro 5G platí stejné limity jako pro dosavadní technologie,“ vysvětlil výkonný ředitel APMS Jiří Grund.

Vyzkoušeli jsme první celostátní 5G síť. Stačí na ni 22 vysílačů

Limity platí také pro rádiové a televizní vysílání, které vyzařuje násobně vyšší výkon než mobilní vysílače.

Negativní dopady 5G na zdraví odmítá i Český telekomunikační úřad. „Na stejných kmitočtech bylo po dlouhá desetiletí přenášeno televizní vysílání z vysílačů o výkonech řádově vyšších, než jakých mohou dosahovat základnové stanice 5G. A žádný vliv tohoto vysílání na lidské zdraví nebyl popsán,“ uvedl dříve v oficiálním prohlášení.

Kromě Jeseníku bude testovací provoz 5G sítě spuštěn také v Plzni, Karlových Varech, Ústí nad Labem a Bílině.

Autor:
  • Nejčtenější

Musíte si zvolit, jak chcete používat Messenger. Nový účet omezí funkčnost

1. března 2024  6:57

Evropští uživatelé vzájemně provázaných služeb společnosti Meta stojí před zásadním rozhodnutím....

Tyto chytré brýle nerozeznáte od běžných. Pokud máte dioptrie, nevadí

28. února 2024  7:02

Barcelona (Od zpravodaje Mobil.iDNES.cz) Jen málo známá a relativně malá společnost Tooz ukázala na veletrhu MWC v Barceloně své řešení pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Novinku přivezli s předstihem potají do Prahy. Potřebovali ji na natáčení

29. února 2024  6:57

Hlavní město České republiky mobilním výrobcům zjevně imponuje. Po Applu, který se do Prahy vrací...

Ukázková podpora. Samsung výrazně vylepší starší modely

5. března 2024  7:02

Samsung od konce března vypustí aktualizaci uživatelského rozhraní pro vybrané starší modely. V...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dlouhodobé zkušenosti: Apple iPhone 15 je nenápadně dobrý

3. března 2024

Apple v uplynulých dvou generacích své iPhony rozdělil na dvě samostatné třídy. Modely Pro a běžné...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Neotřelá značka telefonů pro nadšence představila cenově dostupný model

5. března 2024  13:30

Značka Nothing odhalila očekávaný model, jenž má být krokem vstříc zákazníkům, kteří si nechtějí...

Ukázková podpora. Samsung výrazně vylepší starší modely

5. března 2024  7:02

Samsung od konce března vypustí aktualizaci uživatelského rozhraní pro vybrané starší modely. V...

Smartphony s kolem od vozu jsou nový trend. Ne vždy dělá to samé

5. března 2024

Barcelona (Od zpravodaje Mobil.iDNES.cz) Veletrh MWC v Barceloně ukazuje někdy i trochu nečekané trendy. Na výstavišti jsme si například...

Menší pokrok než konkurence, ukazuje skóre foťáku Galaxy S24 Ultra

4. března 2024  7:02

Samsung u svého letošního špičkového modelu Galaxy S24 Ultra měnil u foťáku v podstatě jen zoom,...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Okouzlil mě v uniformě pilota a sbalil na Bali, říká Vondráčková o manželovi

Helena Vondráčková (76) zavzpomínala na první seznámení se svým manželem Martinem Michalem (64), kdy ji okouzlil v...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...