Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Šetří stát i firmy, ty hledají vlastní zdroje energie

  8:00
Mezi firmami roste zájem o fotovoltaiku, bioplynové stanice či hybridní systémy. Poptávka se začala zvedat už počátkem roku, poslední tři měsíce roste nejvíce.

Na chodbách úřadů nebo firem je možné snížit teplotu o tři stupně Celsia, v kancelářích o jeden a půl. | foto: Shutterstock

Téma úspor energií řeší firmy bez ohledu na velikost i státní správa. „Vláda v červenci projednala manuál, který má orgánům státní správy sloužit jako návod, jak dosáhnout snížení spotřeby energií. Manuál vychází z opatření, která již na začátku letošního roku přijalo ministerstvo průmyslu a obchodu. Resort díky tomu během letošní topné sezony dosáhl v hlavní budově v ulici Na Františku úspor zhruba 24 procent u plynu a 20 procent u elektřiny,“ uvedl Marek Vošahlík, vedoucí tiskového oddělení ministerstva průmyslu a obchodu (MPO).

Jde o soubor úsporných opatření, kam patří každodenní monitoring spotřeby, snížení teploty na chodbách a sociálních zařízeních o tři stupně, snížení teploty v kancelářích o 1,5 stupně, snížení teploty teplé užitkové vody, snížení počtu elektrospotřebičů – konkrétně chladniček, vypnutí slavnostního osvětlení v noci, výměna úsporných svítidel v kopuli, úsporné osvětlení v garážích a instalace automatických stmívačů a pohybových čidel u osvětlení na chodbách a schodištích.

Jak získat lepší přehled o spotřebě energie

Podle Marka Vošahlíka platí obecně bez ohledu na odvětví, ve kterém je firma aktivní, že je vhodné si pro začátek nechat zpracovat energetický audit a zvážit zavedení energetického managementu. To pomůže získat lepší přehled o spotřebě energie a informace, kde konkrétně ušetřit a poté jak s takovými informacemi naložit.

Celý magazín

Pro sektor živnostníků a malých podnikatelů má MPO připravený manuál pro dosahování energetických úspor v budovách. „Pokud jde o jednotlivá energeticky úsporná opatření, nelze opomenout optimální nastavení systémů vytápění a chlazení, efektivní využívání spotřebičů a instalaci úsporných žárovek. Neméně důležité je osvojení si energeticky úsporného chování ze strany všech zaměstnanců a představitelů firmy,“ vyjmenoval Marek Vošahlík s tím, že nákladnější, zato ještě efektivnější cestou snížení energetické náročnosti je komplexní renovace budov spočívající v zateplení obálky, výměně oken, instalaci energeticky účinného zdroje vytápění nebo investice do efektivnějších strojů. Zároveň se podle něj vyplatí využít bezplatných služeb energetických konzultačních a informačních středisek.

Úspory energie ve firmách bude ministerstvo průmyslu a obchodu podporovat. Vyhlásilo první výzvu v aktivitě Úspory energie z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK). Pro malé a střední podniky, ale i velké podniky je připraveno celkem 10 miliard korun. Žádosti o podporu už je možné podávat. Na projekt lze získat dotaci ve výši až 200 milionů korun.

Vyhlášena byla i výzva, která podpoří větrné elektrárny. „Věříme, že ze strany podnikatelů bude poptávka po projektech na úspory energie vysoká a že realizace výzvy přispěje ke zvýšení odolnosti podnikatelů vůči růstu cen energií, ale i k naplnění klimaticko-energetických cílů České republiky, jako je například naplnění cíle úspor podle evropské směrnice o energetické účinnosti,“ řekl náměstek pro EU fondy Marian Piecha.

Žádosti o podporu se budou přijímat do 30. listopadu 2023. Zájemci se mohou obracet na Agenturu pro podnikání a inovace, která pomáhá žadatelům s přípravou žádostí o dotaci a s administrací projektu.

Poptávka firem a institucí vzrostla o 250 procent

Že úspory a zdroje energie už firmy řeší, potvrzují data společnosti SSI Energy. Z nich vyplývá, že mezi firmami roste zájem o fotovoltaiku, bioplynové stanice či hybridní systémy. Poptávka se začala zvedat už počátkem roku, poslední tři měsíce roste nejvíce. Firmy chtějí audity, kalkulace a technické konzultace. Jde o firmy a instituce všeho druhu, nejen průmyslové a výrobní společnosti, které patřily mezi hlavní zákazníky ještě před vypuknutím energetické krize.

„Za poslední tři měsíce vzrostla poptávka firem a institucí napříč obory meziročně o 250 %. Obracejí se nás zejména s konzultacemi ekonomické výhodnosti zamýšlených změn, vytvoření kalkulací či přímo s poptávkou těchto realizací. Mnoho z nich se v aktuální situaci rozhodlo pro vybudování vlastní fotovoltaické elektrárny. Firmy tak nynější situaci využívají k celkové modernizaci a přechodu na efektivnější systémy energetického managementu,“ uvedl Jiří Vágner, předseda představenstva SSI Energy, která se zaměřuje na projekci, výstavbu a provoz energetických zařízení.

Mezi řešení, pro něž se mnoho firem aktuálně rozhodlo a chtějí je co nejdříve realizovat, patří instalace solárních elektráren. Stále častější je také využití biomasy k výrobě elektrické energie. „Pozorujeme i růst zájmu firem o výrobu elektrické energie z bioplynu a biomasy. Bioplynky se rozšiřují již relativně dlouho, ale současná situace tento zdroj elektrické energie staví pro firmy do zcela jiného světla. Navíc se, podobně jako u fotovoltaických elektráren, jedná o environmentálně příznivé řešení, které hraje do karet v současném trendu udržitelnosti,“ podotkl Jiří Vágner.

Odpadní nebo účelově pěstovaná biomasa

Využívání biomasy podle něj lze považovat za obnovitelné a environmentálně příznivé, záleží na konkrétních případech a realizaci. K dispozici je dnes více druhů využitelné biomasy, odpadní z různých druhů zemědělské i průmyslové produkce nebo účelově pěstované s cílem následného zisku energie. Proces výroby energie probíhá zpravidla spalováním biomasy v tepelné elektrárně. Řešením je také anaerobní fermentace za přesně řízených podmínek, kdy působením mikroorganismů dochází k přeměně organické hmoty na bioplyn, jenž se následně využije pro pohon motorového agregátu a výrobu elektřiny a tepla.

V kurzu jsou nyní hybridní systémy

Mnoho firem se rozhodlo pro solární elektrárnu.

„Roste také zájem o sofistikované systémy energetického managementu s využitím kombinovaných energetických řešení, která zvyšují míru soběstačnosti a zároveň bezpečnosti provozovaných objektů. Jde o takzvané hybridní systémy, které zajišťují vysokou úroveň účinnosti a umožňují spojení s obnovitelnými zdroji energie,“ doplnil Jiří Vágner a pokračuje: „Často využívaným řešením v oblasti vytápění je aktuálně kombinace tepelného čerpadla s kondenzačním kotlem nebo kondenzačního kotle se solárním termickým článkem. Nyní jsou napříč segmenty stále populárnější fotovoltaiky v kombinaci s tepelným čerpadlem a akumulací přebytečné elektřiny v bateriích s možností integrace nabíjecí stanice pro elektromobily.

Témata: Články

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

VIDEO: Na odpady jen jedlá soda a ocet. A můžete zapomenout na krtka

22. května 2024

Čištění zaneseného kuchyňského odpadu je jedním z nejčastějších problémů v domácnosti. Vůbec...

Chausie rozhodně nebude sedět v koutě, tato kočka nezapře divokou krev

22. května 2024

Kočičí plemeno chausie vzniklo křížením kočky bažinné (Felis chaus) s kočkou domácí. Chovatelé se...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

KVÍZ: Kolíčky na prádlo, nebo posvátný gong? Poznejte produkty z e-shopů

28. května 2024

V internetových obchodech najdete tisíce drobnůstek, o kterých na první pohled ani nemusíte tušit,...

Osiřelý vnitroblok bytového domu ležel ladem, teď je to sdílený zelený ráj

27. května 2024

Soutěž S generační výměnou obyvatel bytového domu v centru Českých Budějovic přišla na konci první dekády...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Snědl jsem i syrové kuře. Mistr japonské kuchyně nejen o tom, proč neumíme jíst sushi

23. května 2024

Premium Může se pyšnit titulem mistra světa v přípravě japonského jídla pro nejaponské kuchaře. Jakub Horák...

O vítězi soutěže Česko na grilu rozhodlo klání ve volném stylu

29. května 2024

Tři soutěžní dvojice se utkaly ve finále Česko na grilu. Tentokrát neměly jasné zadání. Žádná...

Milovníci asijské kultury si zahradu vyladili čistě podle svých představ

29. května 2024

Soutěž Když manželé z malebné obce od Příbrami dokončili před 28 lety výstavbu svého rodinného domu,...

KVÍZ: Kolíčky na prádlo, nebo posvátný gong? Poznejte produkty z e-shopů

28. května 2024

V internetových obchodech najdete tisíce drobnůstek, o kterých na první pohled ani nemusíte tušit,...

Zařiďte si v zahradě vlastní koberec medvědího česneku pro příští jara

28. května 2024

Nemusíte drancovat parky či lesy, s košíkem a nůžkami si můžete příští jaro vyběhnout pro medvědí...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...