Úterý 2. března 2021, svátek má Anežka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 2. března 2021 Anežka

Firma vyhrožuje zbouráním silnice k sídlišti, průjezd zatarasila bagrem

  11:39
Jinde se silnice stavějí, v České Lípě chce developer zbourat vozovku, již sám před deseti lety postavil. Nepodařilo se ji zkolaudovat.

K velmi bizarní situaci došlo v České Lípě. Silnice, která spojuje zdejší největší sídliště Špičák a nákupní zónu, je uzavřená. 

Firma, která ji postavila, sem dokonce přivezla bagr s cílem ji zbourat. Už začalo rozebírání zámkové dlažby chodníků. Deset let stará silnice, po které denně projelo šest tisíc aut, by se měla zase stát loukou.

Problém s hlukem

Silnici postavil v roce 2010 k zásobování shopping parku soukromý developer JTH, kterému patří celá zdejší nákupní zóna. Česká Lípa mu pronajala pozemky pod silnicí. Tu se ale nikdy nepodařilo zkolaudovat. Lidé si tu uvykli jezdit tolik, že brzy porušovala hlukové limity. Vyhovět jim by znamenalo část silnice uzavřít do tubusu, což by bylo extrémně drahé.

Fotogalerie

Deset let tu auta jezdila jen díky výjimce plynoucí z povolení předběžného užívání. O výjimku na další rok už developer nepožádal, radnice mu tady vypověděla nájemní smlouvu. 

Než aby pronajaté pozemky vrátil městu a s ním mu „daroval“ i silnici, rozhodl se developer raději komunikaci uzavřít a zbourat. „Na jednání s městem loni v prosinci zaznělo, že město o prodloužení zkušebního provozu nemá zájem a že má být komunikace odstraněna, případně bezúplatně přenechána městu. V důsledku toho jsme byli nuceni komunikaci uzavřít a zahájit kroky směřující k jejímu odstranění, protože tato povinnost vyplývá z nájemní smlouvy uzavřené s městem,“ sdělil MF DNES právník skupiny JTH Marek Andrášek.

Bez kolaudace silnici nechtějí

Českolipská radnice argumentuje, že situací je vinen developer.
„Každý rok požádali o povolení k předběžnému užívání, to ale skončilo 31. prosince 2019 a o další nepožádali. To byl spouštěcí mechanismus tohoto problému, a proto jsme jim vypověděli smlouvu. Ta sice říká, že silnice bude za úplatu převedena na nás, tedy že si ji od nich koupíme, ale také říká, že bude předtím zkolaudovaná. A tato podmínka nebyla a není splněna,“ zdůrazňuje místostarosta České Lípy Jaroslav Turnhöfer.

Věc se tak zasekla na mrtvém bodě. Developer nechce vracet pozemky s jím postavenou silnicí a město si od něj nechce koupit silnici, která není zkolaudovaná a je de facto černou stavbou.

Radnice sice vyzvala firmu, že na podmínce odstranění silnice a uvedení pozemků do původního stavu netrvá, nebylo by tedy třeba ji bourat, developer o tom ale nechce ani slyšet.

JTH: Město hraje mrtvého brouka

„Komunikaci jsme vybudovali svým nákladem a návrh města na to, že komunikaci bezplatně převezme a že na odstranění ‚netrvá‘, je pro nás zcela neakceptovatelný. Na lednovém ani únorovém zasedání zastupitelstva nebylo projednání situace kolem komunikace ani zařazeno jako bod na program, taková nečinnost města nás velmi mrzí. Ani loni nedošlo k žádnému návrhu ze strany města, jak existenci a provoz komunikace řešit,“ reaguje za společnost JTH Marek Andrášek. 

Do věci se už vložila i firma Unimex Group, která provozuje obchody v celém shopping parku. V mailu adresovaném starostce holding pohrozil, že uzavření silnice může mít pro město neblahé následky.

„Způsobilo to značný odliv zákazníků, a to až o třetinu v porovnání se stejným obdobím minulých let. V bezprostřední blízkosti obchodní zóny se nyní tvoří kolony a komplikují nejen přístup zákazníků, ale rovněž zásobování. Pokud nebude problém vyřešen, budeme čelit důrazným požadavkům na snížení nájmů, hrozí propouštění zaměstnanců a v krajním případě i odchod podnikatelů do jiné lokality. Hrozí značná škoda, kterou budeme nuceni vymáhat po městě jako subjektu, který vznik škody způsobil,“ píše ve vyjádření člen představenstva Unimex Group Petr Pavlát.

Rozuzlení v březnu

Nájemní smlouva na užívání pozemků pod silnicí končí developerovi v sobotu 29. února. Na pondělí 2. března je domluvená schůzka představitelů města s protistranou, kdy dojde k předání pozemků včetně silnice. Je nepravděpodobné, že by ji firma JTH stihla do té doby zbourat.

„Čekáme, až skončí nájemní vztah a pak můžeme podniknout patřičné kroky. Rozbít funkční silnici je jistě protizákonné, stejně jako ji zatarasit. Máme několik scénářů, jak budeme postupovat, z logických důvodů o nich nechci hovořit předem, abych naši strategii neprozradil,“ doplnil místostarosta České Lípy Jaroslav Turnhöfer.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.

  • Nejčtenější

Legendární alkoholik Čurda živoří v karavanu, zachránit ho má nealko pivo

Premium Alkoholická legenda Milan Čurda z Tuhaně na Semilsku přišel za nevyjasněných okolností v exekuci o garáž. Teď přežívá v...

Pracovníka komunálních služeb vyděsilo ženské torzo, šlo o sexuální pomůcku

Zděšení zažil pracovník komunálních služeb, který v Hrádku nad Nisou svážel tříděný odpad. V kontejneru na papír...

Doma je zvyklá vyhrávat. Mladá lyžařka z Liberce teď udivila svět

Takové talenty české lyžování potřebuje. Teprve šestnáctiletá běžkyně na lyžích Nela Půbalová z Liberce na nedávném...

Poslat do restaurace zásahovku je přes čáru, říká nástupce ředitele Husáka

Premium Na místo nastoupil ze dne na den po neslavném odchodu svého předchůdce. Zdědil problémy a musí se vypořádat i s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Turnov dostal výjimku z uzávěry, jeho části patří do tří okresů

Starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislý blok) od neděle usiloval o výjimku pro obyvatele obcí, které město spravuje....

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

  • Další z rubriky

Liberec otočil, družstevníci odkoupí byty za korunu

Obrat o 180 stupňů předvedlo vedení Liberce v otázce převodu městských podílů v deseti bytových družstvech. Zatímco...

Liberecký Uran už nebude pro chodce nebezpečný, dům obalí pozinkovaný plech

Objekt Uranu, který slouží pro potřeby libereckého magistrátu, zatím zvnějšku vypadá jako klasická budova ze 70. let...

„Ségru“ máš radši, vyčetl osmiletý kluk matce a po hádce zmizel do tmy

Osmiletý chlapec z Malé Skály odešel z domova poté, co se pohádal s matkou. Domníval se, že má raději jeho sestru. Po...

Česko volí krajní řešení, žaluje Polsko kvůli rozšiřování těžby v dole Turów

Česko podalo k Soudnímu dvoru EU žalobu na Polsko kvůli rozšiřování těžby v hnědouhelném dole Turów. Oznámilo to...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Gabriela Koukalová se pochlubila, že čeká miminko. Změnila si i příjmení

Bývalá biatlonistka Gabriela Koukalová (31) bude maminkou. V ranním vysílání na Primě se pochlubila šťastnou novinou a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

ANALÝZA: Lidé nejsou méně ukáznění. Proč rostou počty případů a co dál

Ze současné situace neexistuje žádné jednoduché a levné východisko. Ale jedna cesta nabízí naději na relativně rychlé...