Silnice se po nájezdu kamionů vlní, Liberecký kraj ji zatím nemůže opravit

  11:17aktualizováno  11:17
Oprava dvanáctikilometrové silnice II. třídy z Mimoně do Mnichova Hradiště letos nezačne, navzdory slibům hejtmanství. Nenašla se totiž firma, která by práce zvládla podle požadavků kraje. Kvůli tomu se největší dopravní stavba na Českolipsku musela odložit na příští rok.

Zvlněná silnice II/268 | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Chtěli jsme s opravami začít už letos před zimou, ale do výběrového řízení se bohužel přihlásila jediná firma. Nabídla o 30 procent vyšší cenu, než jaká byla nejvyšší možná projektová cena. Takže jsme zakázku museli zrušit,“ informoval náměstek libereckého hejtmana pro dopravu Jan Sviták (SLK).

Znovu chce Liberecký kraj zakázku vypsat v říjnu, tím pádem by se zahájení stavby přesunulo do příštího roku.

Silnice II/268 patří k nejhorším v Libereckém kraji zejména kvůli hluboce vyježděným kolejím. Ty mají na svědomí těžké kamiony, které si přes Mimoň zkracují cestu.

Fotogalerie

„Silnice přitom byla před dvaceti lety opravená. Jakmile ale zpoplatnili mýtem dálnice, její stav se začal prudce zhoršovat,“ podotkl starosta Mimoně Petr Král (ANO).

Stav silnice byl letos už tak tristní, že Liberecký kraj musel nejhorší úseky v délce sedm kilometrů nechat vyfrézovat až na podkladovou vrstvu.

„Jsou to pro nás sice vícenáklady, ale nic jiného nám nezbylo, aby přes zimu byla silnice vůbec sjízdná. Přechodně jsme tam snížili rychlost na 70 km/h,“ doplnil Jan Sviták.

Silnici vedoucí z Mimoně do Dolní Krupé na hranicích se Středočeským krajem plánoval kraj opravit za 190 milionů korun. Získal na to dotaci 157 milionů korun z EU. Dalších 6,6 milionu korun chtělo přihodit Ralsko na investice do přechodů, chodníků a dalšího mobiliáře na svém katastru. Přesunutí zakázky na příští rok může celý rozpočet zkomplikovat, stavební firmy totiž budou kalkulovat s novými ceníky.

Trh je nasycený

„Ano, trošku nás stavební firmy tlačí ke zdi. Trh je nasycený a snaží se vyjednávat si lepší podmínky. Myslím si, že na podzim bude situace o něco lepší. A pořád věřím tomu, že úprava cen bude jen kosmetická a že o mnoho víc než 190 milionů nezaplatíme,“ zamýšlí se Sviták.

K domněnce ho přivádí nedávno vysoutěžené zakázky na opravy silnic z Lindavy do Cvikova a z Doks do Dubé. V obojím případě se podařilo zakázky získat za ceny z roku 2018. 

„Přihlásilo se nám tam pět firem, ceny nakonec byly velmi příznivé. Něco podobného očekávám i u silnice II/268 z Mimoně do Dolní Krupé,“ prohlásil hejtmanův náměstek.

Chtějí postavit cyklostezku

Pozdržení opravy silnice paradoxně potěšilo politiky v Ralsku. Město totiž usiluje o dotaci na stavbu cyklostezky, která by v délce tři kilometry vedla podél opravované silnice z Ploužnice do Mimoně. Zatím neúspěšně. 

Delší termíny teď umožní pokusit se dotaci ještě získat a cyklostezku začít stavět společně s opravou silnice.

„Na jednu stranu mě mrzí, že budeme po rozbité silnici jezdit o něco déle, ale otevřelo nám to šanci získat potřebných 28 milionů na cyklostezku ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Bez dotace bychom se do tak nákladné akce nemohli pustit,“ doplnil starosta Ralska Miloslav Tůma (ANO).

Silnice z Mimoně do Dolní Krupé

Silnice z Mimoně do Dolní Krupé

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Nejčtenější

Trpišovský: Spousta toho, co Baluta řekl, není pravda. Teď se může ukázat

Alexandru Baluta ze Slavie zpracovává míč.

Svým rozhovorem po odchodu na hostování do Liberce vzbudil Alexandru Baluta poměrně dost vášní, některá slova...

Řidiče matou nové ukazatele v Liberci, místo na parkoviště je vedou do zdi

Další z matoucích cedulí.

Přestože ještě nesvítí, stačily už vykouzlit pobavený úsměv na tváři mnohých libereckých řidičů. Jiné naopak rozezlily....

Policista, který zbil sběrače konopí, podle soudu nespáchal trestný čin

Záběr zásahu z policejní kamery

Okresní soud v České Lípě dnes rozhodl v případu policisty, který teleskopickým obuškem zbil sběrače technického...

Krávy měly výkaly až po kolena, týráním zvířat se zabývá policie

Měsíc po oznámení je stav zvířat v kravíně ve Svoru uspokojivý.

Po kolena ve vlastních výkalech musela žít více než stovka krav v zemědělském družstvu ve Svoru u Nového Boru. Bez...

Rušná ulice v Liberci je opět rozkopaná a zavřená, řidiči se zlobí

Frekventovaná Londýnská ulice v Liberci je kvůli opravám opět zavřená....

Podruhé za tři roky je na pět měsíců rozkopaná a uzavřená Londýnská ulice v Liberci, kudy vede rušná silnice I/13. Do...

Další z rubriky

Otravy krve v Nemocnici Frýdlant policie odložila, nestal se trestný čin

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Kauza z frýdlantské nemocnice, kde loni v listopadu dostalo devět pacientů otravu krve, nemá jasného viníka. Policisté...

Stoleté lípy u hejnické baziliky se rozpadají, půjdou k zemi

Stoleté lípy u baziliky se rozpadají.

Je nejstarším mariánským poutním místem v celé diecézi. Pohled na kostel Navštívení Panny Marie v Hejnicích, kam proudí...

Máchův kraj není jen Bezděz a jezero, turisty láká na cyklostezky i vlky

Závody plachetnic na Máchově jezeře

Kraj vody, romantických borových lesů, dramatické historie, cyklostezek, vlků i zaniklých obcí. Tak se chce prezentovat...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz