Za komunistů hrozila roubence demolice. Zachraňují ji otec se synem

  8:30aktualizováno  8:30
Před 25 lety odvrátil Miroslav Balatka demolici unikátní roubené stavby uprostřed Bozkova. Původní hostinec U České koruny, kterému už po desítky let nikdo neřekne jinak než Dřevěnka, byl v roce 1987 v tak zoufalém stavu, že na něj byl vydán demoliční výměr. Nyní roubenku obdivují turisté.

Tak vypadala roubenka před plánovanou demolicí. | foto: archiv

Otec a syn Balatkovi bojují za záchranu jedinečné stavby už desítky let. Stavení čp. 39, jen pár metrů od kostela Nanebevzetí Panny Marie v Bozkově, není k přehlédnutí. Dvěstěšedesát let stará roubenice svítí na návsi novým štítem. Už dávno se stala vyhledávaným místem pro turisty, kteří zavítají do Bozkovských dolomitových jeskyní.

Všechno však mohlo být jinak. Na bývalý hostinec U České koruny v roce 1987 vydali úředníci demoliční výměr. Miroslav Balatka se však rozhodl, že unikátní stavení zachrání.

Fotogalerie

"On o tom otec moc nemluví, ale tenhle dům miluje celým srdcem," říká Miroslav Balatka mladší.

Vyučený kuchař s maturitou sem zapadl v roce 2000. Přemýšlel, jestli se má stát rozhlasovým moderátorem, ale když viděl s jakou pílí a nadšením otec dům už 13 let zachraňuje, zůstal.

Člověk se podvědomě skrčí, když vstupuje do prastarého stavení. Dřevěná prkenná podlaha, petlice na dveřích a fotografie, které staletou historii připomínají. V krbu praská oheň a sálá do místnosti.

Dům s hospodářstvím vznikl rozdělením sousedního čp. 38, když podle zápisu v gruntovních knihách z roku 1752 "předal Václav Farský půl gruntu svému zeti Šimonu Koubleti".

Hostinec staletí prosperoval, až Dřevěnku v roce 1956 převzala komunistická vláda a o deset let později ho uzavřela.

Do chléva jim JZD nastěhovalo prasata

"Když tu skončila s provozem hospody Jednota, mohli jsme se přestěhovat o patro níž," vzpomíná na dětství Miroslav Balatka starší. Ani vlastní rodina do tehdejšího socialisticky spravovaného šenku nemohla, do chléva jim JZD nastěhovalo prasata a záchody měli tehdy společné s hosty restaurace.

Skutečné stáří nemovité památky však Balatkovi neznají. První zmínka v obecní kronice se datuje k roku 1752. To však dřevěnice už stála a mohla tu stát desítky let.

Předek rodiny Balatkových, Adolf Farský, koupil dům po roce 1860. Byl to on, kdo vdechnul stavbě stavbě současný ráz: zvednul roubenici o jedno patro a společně s ním posunul i barokní štít.

Tak velká stavení v Podkrkonoší nejsou

Dostavba tehdejšího šenku byla událost nevídaná, protože tak velké stavení se v chudém Podkrkonoší prakticky nikde nevyskytuje. Na hostinec se chodilo dívat v procesích z blízkého i vzdálenějšího okolí.

Na sklonku osmdesátých let však bylo letité stavení v katastrofálním stavu. Tehdy se rozhodl Miroslav Balatka starší, že historickou stavbu zachrání, navzdory plánované demolici.

"Nikdo netušil, co s ním chce dělat, ani jak," říká syn. Bylo mu tehdy sedm let a pamatuje doby, kdy tu měli sklad zdejší jeskyňáři a kdy se otec pustil do náročné opravy.

Miroslav mladší však z počátku o práci v rodinném podniku a záchraně roubenky příliš slyšet nechtěl.

"Mým snem bylo pracovat jako moderátor v rádiu. Viděl jsem, jaká to je ukrutná řehole a mými plány se životem se každodenní dřina příliš neslučovala," dodává.

Nakonec zůstal a tvrdí, že to bylo správné rozhodnutí. Přitom rozhodlo jedno léto, kdy na měsíc hospodu otevřel.

Bylo to v čase, kdy v obci proslavené tamními jeskyněmi zavřeli hospůdku na návsi a hladoví turisté hledali občerstvení. Jenom tu klepal řízky a smažil sýr, tehdy ještě bez žádného velkého gurmánského vymýšlení.

Po záchraně přízemí Dřevěnky čekal majitele další nelehký úkol: opravit zbytek domu, protože střecha hrozila zřícením. Při té příležitosti odkryli a zrenovovali barokní štít, přikrytý posledních sto let eternitem.

Léta se přitom pokoušeli dosáhnout na dotační peníze. Nakonec zmačkali původní projekt za sto tisíc, který měli připravený na dotační peníze, nechali vypracovat nový a historický objekt pomocí hypotéky opravili za své.

Z Dřevěnky se stal středobod vesnice. Tady se dojednává dění v obci. Scházejí se tu myslivci, motorkáři, divadelníci. A speleologové, kteří tu sídlili jako první.

Minulost tu dýchá z každého kusu domu. Ostatně, možná i proto byla bozkovská Dřevěnka nominovaná na památku roku za loňský rok.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Dvacet dolarů v kapse a sen o NHL. Nedvěd vzpomíná na svou emigraci

Petr Nedvěd

O té lize věděl jako kluk pramálo. „Ve Sportu vycházel se zpožděním přehled zápasů. Koukali jsme na Kanadský pohár, v...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Další z rubriky

Vrchní soud zmírnil trest za korupci, bývalý radní vyvázl s podmínkou

Zdeněk Bursa (vpravo) u soudu.

Vrchní soud v Praze zrušil pětiletý trest vězení pro bývalého radního Libereckého kraje za ČSSD Zdeňka Bursu za...

Sekání suché trávy byla chyba, uznal Liberec. Kvůli suchu ji nechá růst

Nezvykle teplý a suchý duben už vyhnal na liberecké trávníky sekáče s...

Liberec chce přehodnotit přístup k sekání trávy, aby bylo ve městě v době horka lepší klima. Podnět k tomu dala kritika...

Čtenáři plení libereckou knihovnu, před velkou opravou zbývá jen Jirásek

Liberecká knihovna se na několik měsíců uzavře a čtenáři využívají toho, že si...

Pokud si lidé chtějí ještě něco půjčit před tříměsíčním uzavřením liberecké knihovny, musí si pospíšit. Čtenáři totiž...

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na iDNES.cz