Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Inkubátor se kraji výrazně prodražuje, opozice stavbu kritizuje

  16:49
O 43 miliony korun se prodraží přestavba budovy D v sousedství krajského úřadu na podnikatelský inkubátor. Kraj za ni zaplatí 394 miliony korun. Podle kraje stavbu prodražují nedostatky v původním projektu. Ale i nové pojetí interiéru.

Přestavba domu u Krajského úřadu v Liberci se prodražuje a také nabrala několikaměsíční zpoždění. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Právě vnitřní vybavení stavby má být oproti původnímu záměru dražší o 12 milionů korun. Krajská opozice prodražení kontroverzního projektu kritizuje.

„Začíná to vypadat jako za starých dobrých časů, kdy zakázku někdo vysoutěží za nějakou cenu a následně se cena výrazně zvýší daleko nad úroveň, která byla v soutěži. To, že se zapomenou nacenit interiéry, už tu také jednou bylo. Podobně školácká chyba se stala s lázněmi,“ domnívá se krajský opoziční zastupitel Jaromír Baxa (Liberec otevřený lidem).

Cena vnitřního vybavení se z původních 2,2 milionu korun vyšplhá na 15, 4 miliony korun. „Cílem je zatraktivnit kancelářské prostory, prodloužit jejich životnost a splnit moderní požadavky a standardy inkubátorů,“ zmínil náměstek hejtmana Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj).

Původní projekt počítal pouze se základním vybavením prostor. „Počítalo se jen s nejjednodušším nábytkem bez jakékoliv invence. Vyznění by bylo špatné,“ doplnil Sviták. Stavba také nabrala několikaměsíční skluz. Původně měla být hotová v březnu. Někdejší budova dílen Výzkumného ústavu textilních strojů má ale začít sloužit novému účelu příští rok v říjnu.

Projekt nemyslel na úchyty oken nebo parapety

Podle vyjádření kraje se musel projekt přepracovávat kvůli chybám. Údajně se zapomnělo například na úchyty oken nebo parapety ve všech čtyřech patrech. Původní projekt také nepočítal s protipožárním obkladem ocelové konstrukce nebo s elektrickými rozvody.

„Původní projekt dodala brněnská firma Statika – Dynamika, která na jaře odstoupila od smlouvy. Navýšení o bezmála třicet milionů korun za vícepráce způsobila jednoznačně její liknavost a chyby v projektové dokumentaci,“ uvedl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Od té doby zajišťuje projekční práce liberecká kancelář SIAL. Ta před lety budovu projektovala. Budovu staví společnost CL-Evans, do roku 2014 českolipská divize liberecké S group holding/Syner.

Kraj bude podle Půty vymáhat škodu po dodavateli projektu. Zástupce osočené firmy komentář odmítl. „Nebudu se už k tomu vyjadřovat,“ řekl jednatel společnosti Statika - Dynamika Miroslav Polaček. Ještě v srpnu, kdy se stavba měla prodražit „jen“ 30 milionů korun, uvedl, že vše považuje za vykonstruované a bude se bránit soudně.

Do budovy se přesune i jídelna

Podnikatelský inkubátor vzniká v bývalé dílenské budově, kterou v roce 2014 koupil Liberecký kraj od Výzkumného ústavu textilních strojů za 125 milionů korun spolu s bývalou administrativní budovou a okolními pozemky. Tu už za 97 milionů korun proměnil na Evropský dům. Loni začaly práce na budově dílen. Jedno patro v ní má pronajaté firma Huntsman. I přes probíhající rekonstrukci dál vyrábí.

Mimo Podnikatelského inkubátoru se do budovy přesune jídelna krajského úřadu. Její prostory už z kapacitních důvodů nestačí. Bude zde i archiv úřadu. Kancelářské a dílenské prostory budoucího Podnikatelského inkubátoru budou mít 3 700 metrů čtverečních.

„Na stavbu přispěje zhruba padesát milionů korun Evropská unie,“ dodala Radka Loučková Kotasová (ANO).

Bod navýšení projektu o víc než 40 milionů korun vůbec neprošel krajským výborem pro rozvoj a plánování. Dostal se až na prosincové jednání krajského zastupitelstva. „Materiál šel na stůl pozdě. Nemohli jsme jej dostatečně nastudovat a ptát se na detaily. Je to zvláštní,“ zmínil zastupitel Baxa.

Opozici vadí, že vysoká částka z veřejných peněz míří do projektu, který podle nich funguje pofiderně. „Navzdory velkým slibům a při vší úctě, inkubátor nevykazuje výsledky. Vždy, když se po výsledcích ptáme, dostaneme informace o tom kolik se konalo akcí. Reálně inkubovaných firem je ale málo na to, že inkubátor funguje už třetím rokem a bude sídlit v tak draze přebudovávané budově,“ upozornil Baxa.

Podle mluvčího kraje Filipa Trdly funguje hledání nájemníků prozatím tak, že při veškerých prezentacích ukazuje virtuální inkubátor Lipo.ink (inkubátor funguje zatím v této virtuální podobě, pozn. redakce) vizualizace nové budovy. Avizuje její otevření v příštím roce. 

„Aktivněji začne Lipo.ink budovu prezentovat na začátku příštího roku, kdy bude mít jasnější představu o jejím dokončení a bude mít nastavené nájemní smlouvy a podobně,“ zmínil Filip Trdla. Podle něj má velkou část kanceláří již budoucí kamenný inkubátor předrezervovanou pro své klienty.

Autor:
  • Nejčtenější

Dostal miliony i lukrativní byt. Náměstek poslouchal podnikatele na slovo

12. dubna 2024  16:16,  aktualizováno  21:03

Premium Místo toho, aby sloužil lidem z Liberce, byl náměstek primátora Petr Židek z ODS poskokem zdejší...

Kapela Krucipüsk ruší představení, její frontman havaroval na motorce

16. dubna 2024  19:22

Kapela Krucipüsk ruší až do konce května všechna představení. Její frontman Tomáš Hajíček měl totiž...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skokanský můstek v Harrachově se po opravě za 40 milionů stane světovým unikátem

12. dubna 2024  10:31

Sportovci odpočítávají poslední týdny do zahájení opravy velkého skokanského můstku K-120 v...

Soud v Liberci poslal do vazby dva obviněné v korupční kauze

11. dubna 2024  9:08,  aktualizováno  16:33

Soud v Liberci uvalil vazbu na dva obviněné v korupční kauze spojené s radnicí. Jde o Lukáše...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tisíce narcisů na Jizerce letos vykvetly o měsíc dřív, rozrůstaly se třicet let

13. dubna 2024

Hnojový dům v osadě Jizerka v Jizerských horách obklopila opět po roce žlutá krása. Tisíce...

Plýtvání, chudoba i energie. Výstava ukazuje problémy dnešního světa

18. dubna 2024  18:11

Udržitelná budoucnost nejen pro naše děti. Toto téma rezonuje západní částí světa a nyní by mohlo...

Policisté týden hledali vězně na útěku, on zatím ukradl a naboural několik aut

18. dubna 2024  13:43

Policistům z Úněšova na Plzeňsku se ve středu večer podařilo dopadnout vězně, který před týdnem...

Bývalý hotel využijí lidé s postižením, Semily musí brutalistní stavbu opravit

18. dubna 2024  10:12

Příští dva roky poslouží bývalý hotel Centrum v Semilech lidem s postižením. Služby sociální péče a...

Z tramvaje do „tramvaje“. Lanovka na Ještěd může být delší a jen s jednou kabinou

17. dubna 2024  15:52

Jedna kabina zavěšená na dvou lanech s prodloužením trasy ke konečné tramvaje v Horním Hanychově....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...