Úterý 20. dubna 2021, svátek má Marcela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 20. dubna 2021 Marcela

Inkubátor se kraji výrazně prodražuje, opozice stavbu kritizuje

  16:49
O 43 miliony korun se prodraží přestavba budovy D v sousedství krajského úřadu na podnikatelský inkubátor. Kraj za ni zaplatí 394 miliony korun. Podle kraje stavbu prodražují nedostatky v původním projektu. Ale i nové pojetí interiéru.

Přestavba domu u Krajského úřadu v Liberci se prodražuje a také nabrala několikaměsíční zpoždění. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Právě vnitřní vybavení stavby má být oproti původnímu záměru dražší o 12 milionů korun. Krajská opozice prodražení kontroverzního projektu kritizuje.

„Začíná to vypadat jako za starých dobrých časů, kdy zakázku někdo vysoutěží za nějakou cenu a následně se cena výrazně zvýší daleko nad úroveň, která byla v soutěži. To, že se zapomenou nacenit interiéry, už tu také jednou bylo. Podobně školácká chyba se stala s lázněmi,“ domnívá se krajský opoziční zastupitel Jaromír Baxa (Liberec otevřený lidem).

Cena vnitřního vybavení se z původních 2,2 milionu korun vyšplhá na 15, 4 miliony korun. „Cílem je zatraktivnit kancelářské prostory, prodloužit jejich životnost a splnit moderní požadavky a standardy inkubátorů,“ zmínil náměstek hejtmana Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj).

Původní projekt počítal pouze se základním vybavením prostor. „Počítalo se jen s nejjednodušším nábytkem bez jakékoliv invence. Vyznění by bylo špatné,“ doplnil Sviták. Stavba také nabrala několikaměsíční skluz. Původně měla být hotová v březnu. Někdejší budova dílen Výzkumného ústavu textilních strojů má ale začít sloužit novému účelu příští rok v říjnu.

Projekt nemyslel na úchyty oken nebo parapety

Podle vyjádření kraje se musel projekt přepracovávat kvůli chybám. Údajně se zapomnělo například na úchyty oken nebo parapety ve všech čtyřech patrech. Původní projekt také nepočítal s protipožárním obkladem ocelové konstrukce nebo s elektrickými rozvody.

„Původní projekt dodala brněnská firma Statika – Dynamika, která na jaře odstoupila od smlouvy. Navýšení o bezmála třicet milionů korun za vícepráce způsobila jednoznačně její liknavost a chyby v projektové dokumentaci,“ uvedl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Od té doby zajišťuje projekční práce liberecká kancelář SIAL. Ta před lety budovu projektovala. Budovu staví společnost CL-Evans, do roku 2014 českolipská divize liberecké S group holding/Syner.

Kraj bude podle Půty vymáhat škodu po dodavateli projektu. Zástupce osočené firmy komentář odmítl. „Nebudu se už k tomu vyjadřovat,“ řekl jednatel společnosti Statika - Dynamika Miroslav Polaček. Ještě v srpnu, kdy se stavba měla prodražit „jen“ 30 milionů korun, uvedl, že vše považuje za vykonstruované a bude se bránit soudně.

Do budovy se přesune i jídelna

Podnikatelský inkubátor vzniká v bývalé dílenské budově, kterou v roce 2014 koupil Liberecký kraj od Výzkumného ústavu textilních strojů za 125 milionů korun spolu s bývalou administrativní budovou a okolními pozemky. Tu už za 97 milionů korun proměnil na Evropský dům. Loni začaly práce na budově dílen. Jedno patro v ní má pronajaté firma Huntsman. I přes probíhající rekonstrukci dál vyrábí.

Mimo Podnikatelského inkubátoru se do budovy přesune jídelna krajského úřadu. Její prostory už z kapacitních důvodů nestačí. Bude zde i archiv úřadu. Kancelářské a dílenské prostory budoucího Podnikatelského inkubátoru budou mít 3 700 metrů čtverečních.

„Na stavbu přispěje zhruba padesát milionů korun Evropská unie,“ dodala Radka Loučková Kotasová (ANO).

Bod navýšení projektu o víc než 40 milionů korun vůbec neprošel krajským výborem pro rozvoj a plánování. Dostal se až na prosincové jednání krajského zastupitelstva. „Materiál šel na stůl pozdě. Nemohli jsme jej dostatečně nastudovat a ptát se na detaily. Je to zvláštní,“ zmínil zastupitel Baxa.

Opozici vadí, že vysoká částka z veřejných peněz míří do projektu, který podle nich funguje pofiderně. „Navzdory velkým slibům a při vší úctě, inkubátor nevykazuje výsledky. Vždy, když se po výsledcích ptáme, dostaneme informace o tom kolik se konalo akcí. Reálně inkubovaných firem je ale málo na to, že inkubátor funguje už třetím rokem a bude sídlit v tak draze přebudovávané budově,“ upozornil Baxa.

Podle mluvčího kraje Filipa Trdly funguje hledání nájemníků prozatím tak, že při veškerých prezentacích ukazuje virtuální inkubátor Lipo.ink (inkubátor funguje zatím v této virtuální podobě, pozn. redakce) vizualizace nové budovy. Avizuje její otevření v příštím roce. 

„Aktivněji začne Lipo.ink budovu prezentovat na začátku příštího roku, kdy bude mít jasnější představu o jejím dokončení a bude mít nastavené nájemní smlouvy a podobně,“ zmínil Filip Trdla. Podle něj má velkou část kanceláří již budoucí kamenný inkubátor předrezervovanou pro své klienty.

Autor:
  • Nejčtenější

Vrah dvou žen v Českém ráji dostal doživotí, u soudu zaskočil svého obhájce

Za uškrcení dvou žen na Turnovsku odsoudil královéhradecký krajský soud Karla Šťovíčka k zostřenému doživotí. O...

Liberec slaví postup přes Spartu, finále si zahraje i Třinec

Semifinále play off hokejové extraligy nabídlo dramatické sedmé zápasy. Třinec zvládl vypjatou bitvu s Mladou...

Vandal jímal mízu do plastových kanystrů, vrty poškodil břízu nad tratí

Vandal v Doksech poškodil několika vrty břízu, která roste na náspu nad železniční tratí. Ze stromu chtěl získat...

Hokejová extraliga uvidí 7. zápasy play off. Sparta i Boleslav zvítězily

Extraligu čekají rozhodující sedmé zápasy! Obě semifinálové série hokejového play off totiž hlásí po úterním programu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Waldorfská škola v Semilech odmítla testovat žáky. Hygiena to řeší

Krajská hygiena vyšetřuje Waldorfskou školu v Semilech, která odmítá testovat své žáky na koronavirus. Informaci...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

  • Další z rubriky

Strážnice sprintovala za zmateným řidičem, který jel středem náměstí

Den blbec měl řidič, který našel za stěračem lísteček s výzvou, aby se dostavil na služebnu městské policie v České...

Policie navrhla obžalovat bývalého primátora Liberce

Policie navrhla podle serveru Náš Liberec obžalovat bývalého primátora Liberce Jiřího Kittnera v souvislosti s údajně...

Liberec chce stále být městem kultury, na pomoc povolal robota

Liberec pokračuje v úsilí kandidovat na Evropské hlavní město kultury pro rok 2028. Za tvář kampaně vybral robota z...

Vandal jímal mízu do plastových kanystrů, vrty poškodil břízu nad tratí

Vandal v Doksech poškodil několika vrty břízu, která roste na náspu nad železniční tratí. Ze stromu chtěl získat...

Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan
Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan

Dopřejte svému dítěti královskou ochranu před slunečními paprsky. 80 maminek otestuje minerální opalovací mléko Baby & Family SPF 30 od...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...