V Českém ráji po válce zastřelili stovky Němců, v obci se o tragédii mlčí

  18:50aktualizováno  18:50
V Rovensku pod Troskami na Semilsku zastřelili 10. května 1945 více než 360 neozbrojených Němců. Vraždění dnes připomíná jen malý pomníček s nicneříkajícím nápisem.

Jediný existující snímek zachycuje mrtvé a o cennosti okradené Němce před pohřbením. | foto: archiv Václava Plecháče

Jsou dva dny po konci války. V Rovensku pod Troskami stojí u školy konvoj padesátky odzbrojených německých vojáků wehrmachtu a více než tři stovky civilistů, žen a dětí.

Náhle se z hloučku Rudoarmějců ozve střelba. Dav Němců zasype smršť kulek. Krvavé divadlo končí až za několik minut, kdy dostanou ránu do hlavy zblízka i ti, které si první kulky nenašly. 

Na zemi leží 365 mrtvých. Dnes uplynulo přesně 74 let od masakru. Přestože incident je už dobře zdokumentován, stále se k němu příliš lidí nehlásí. Připomíná jej pouze drobný pomníček s nekonkrétním nápisem „Obětem druhé světové války“. Žádné pietní shromáždění, žádné zmínka v obecním zpravodaji, žádná mše za mrtvé. Jen tíživé ticho.

Rovensko pod Troskami se přitom paradoxně proslavilo hrdinnou smrtí českého paravýsadku Antimony v roce 1943, tato událost je většinou spojena s masovými oslavami. O to kontrastněji vyznívá mlčení o smrti 365 Němců.

„Už se v tom po těch letech nechci víc hnípat,“ reaguje starostka Rovenska Jiřina Bláhová (ODS) na dotaz, proč obec zavražděné Němce nějak pietně neuctí.

„Dáváme květiny u příležitosti konce války všem jejím obětem na obou stranách. Dělat cokoliv víc by bylo hledání senzace. Raději napřeme síly, aby se podobné hrůzy už neopakovaly,“ dodává starostka. 

Do davu pálí i občané Rovenska

Proč vlastně k vraždě německých civilistů a vojáků 10. května 1945 v Rovensku došlo? Pravděpodobnou motivací byla msta. V místní škole totiž ve stejnou dobu probíhal soud s esesáky, z nichž jeden uprchl a zastřelil při tom sovětského partyzána Nelipoviče.

To rozdmýchalo hněv přítomných Rudoarmějců. Otáčejí hlavně samopalů k davu německých běženců. Stejným směrem ale pálí i občané Rovenska, kteří zde oslavují příjezd Rudé armády. Krev na jejich rukou pak maskuje téměř 70 let trvající mlčení. 

„Rovenský masakr je pro mě především typickou ukázkou kolektivní viny, nenávisti a nedostatku empatie,“ míní pracovník Severočeského muzea v Liberci Ivan Rous.

Myslí si, že „Rovenský masakr“ je příběhem pomsty a bezpráví jako jejího důsledku, který prodlužuje tento konflikt do absurdních časových měřítek. 

„Ještě dnes se můžeme dočíst v diskuzích o tom, že si to ‚Němci zasloužili‘ nebo ‚klidně bych byl kolektivním vrahem, bez žen a dětí‘, a dozvíme se z diskuzí, že i ‚ozbrojené německé děti střílely na nepřátele Říše‘. Je prostřelená hlava malého dítěte omluvitelná prostřelenou hlavou jiného dítěte? Umučené děti Židů, Poláků nebo třeba Čechů v koncentračních táborech jsou důvodem střílet děti Němců? Pro sadisty, psychopaty a sociopaty, kteří jsou v každé společnosti, to důvod být může. Pro normálního člověka to bude vždy jen odporný zločin, i když zasazený do vypjaté doby,“ odsuzuje čin Ivan Rous.

Jedním z těch, kdo o masakru otevřel lidem oči, byla místní knihovnice a učitelka Kateřina Matysová. Ta napsala před několika lety o tématu seminární práci a incident prolétl světem médií. Mimořádný ohlas se ale v Rovensku nijak neprojevil. Nadále se o události mlčí.

„Pieta není žádná, ale třeba s dětmi ve škole se o tom bavím. Pro řadu lidí to už není téma, jiné zas obtěžuje, že se to pořád otevírá. Na pomníku se občas objeví kytička nebo svíčka,“ popsala současnou situaci Matysová.

O novém pomníku se v Rovensku mluví

Jedním z mála, kdo k pomníku jezdí položit květinu za zavražděné Němce, je hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Chystá se sem i letos.

„Loni jsem tam byl se starostkou Jiřinou Bláhovou. Řekl jsem jí, aby Rovensko udělalo pomník mrtvým trochu větší a důstojnější, než který je tam dnes. Dozvěděl jsem se, že pro místní lidi je to stále ještě tabu a bude to trvat další dvě generace, než to přejde. Takže květinu položíme k tomu malému pomníčku u školního hřiště stejně jako v předchozích letech,“ řekl MF DNES hejtman. Podle něj je nutné si masakr připomínat i v dnešní době. 

„Je potřeba nezapomínat na to, že bezpráví, nespravedlnost a násilí neskončily 8. května 1945 a že se po formálním konci války stalo mnoho dalších zločinů, které odnesli úplně normální obyčejní lidé, kteří za nic nemohli. Jen byli ve špatný čas na špatném místě. V podobných situacích vyleze na povrch nejhorší lůza, která nectí žádné hodnoty,“ zdůraznil Půta.

Kateřina Matysová připouští, že o novém pomníku, který by více akcentoval zavražděné Němce, se v Rovensku mluví. „Řešíme, jak by mohl vypadat nový pomník a jaký by na něm byl nápis. Oslovíme místní kameníky, aby nám s ním pomohli,“ slibuje.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Zedníci si z jídelních stolů udělali lešení, oprava školy je ve skluzu

Základní školu Míru v Liberci – Ruprechticích čeká rekonstrukce.

Zřejmě nám už nezbývá nic jiného, než se modlit. Tak komentuje situaci kolem přestavby budovy základní školy na náměstí...

Další z rubriky

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Chceme majitele naučit vkusu, říká architekt. Obchodům dá jednotný vzhled

Městský architekt Jablonce David Pavlišta.

Čím více řvavých barev a nápisů, tím více si mě lidé všimnou, domnívají se nejspíš někteří obchodníci v ulicích...

Sekání suché trávy byla chyba, uznal Liberec. Kvůli suchu ji nechá růst

Nezvykle teplý a suchý duben už vyhnal na liberecké trávníky sekáče s...

Liberec chce přehodnotit přístup k sekání trávy, aby bylo ve městě v době horka lepší klima. Podnět k tomu dala kritika...

Najdete na iDNES.cz