Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na ztracené turisty v horách upozorní nová funkce v aplikaci Záchranka

  12:30
Předejít tísňovým situacím má novinka ve stále populárnější mobilní aplikaci Záchranka. Navazuje na klasické papírové knihy túr, do nichž turisté v horských chatách zapisovali cíl cesty a dobu návratu. Pokud se včas neohlásí, horské službě přijde upozornění.
Zásah horské služby v Jeseníkách

Zásah horské služby v Jeseníkách | foto: Horská služba Jeseníky

Aplikace Záchranka přichází s novinkou, díky které může přijít pomoc i v okamžiku, kdy zraněný není schopný si ji sám přivolat. Službu nazvanou Elektronická kniha túr představili autoři aplikace a zástupci horské služby v Rokytnici nad Jizerou.

Nová funkce navazuje na klasické papírové knihy vycházek a túr z horských chat. Turista si naplánuje trasu, navolí konkrétní cíl a zadá, za jak dlouho by jej chtěl zdolat. Zadat může také kontakty na své blízké nebo účastníky výpravy. 

„Například si nastaví konec túry na 18:00. Pokud nebude reagovat na výzvu aplikace, tak v 19:00 přichází upozornění osobám blízkým, pokud později nepotvrdí ani on, ani členové výpravy či blízcí, bude automaticky kontaktována horská služba v dané oblasti,“ vysvětlil ředitel a autor aplikace Filip Maleňák. 

Horská služba bude následně zjišťovat, zda v oblasti nedošlo k nějakým událostem. Pokud dá uživatel zpětnou vazbu o dosažení síle, aplikace záznam o túře odstraní. Podle Maleňáka je hlavním cílem nové funkce nejen možnost si přivolat pomoc, ale je to preventivní nástroj, který by měl zaručit, aby se člověk do podobné situace vůbec nedostal. 

„Pokud budou sami turisté, skialpinisté nebo běžkaři pečliví a záznam udělají, budeme v reálném čase vědět, zda nejsou v nouzi. To nám velice pomůže, mimo jiné i v plánování možných výjezdů našich záchranářů,“ poznamenal náčelník Horské služby ČR René Mašín.

Záchranáři si aplikaci pochvalují

Nově se také ve varovných upozorněních objeví oblast Horská služba, díky které budou moci lidé dostávat notifikace s aktuálními horskými výstrahami. V některých oblastech tak například budou varováni před lavinami a podobně. 

Pokud bude využita Elektronická kniha túr, notifikace z horských oblastí se zapnou automaticky. Nadále ale platí, že polohu uživatele nebude aplikace sledovat kontinuálně.

Aplikace spolupracuje s horskou službou už od roku 2018 a záchranáři si ji pochvalují. Podle náčelníka Horské služby Jizerských hor Davida Savického je výhodou, že jim ukáže přesné místo, kde se člověk v tísni nachází. „Někdy nejsou schopni sami popsat, kde jsou,“ dodal.

Úrazů na kolech a koloběžkách přibývá

Kvůli pandemii přitom turistů na horách zvláště v létě výrazně přibylo.

„Jakmile je hezky, tak je návštěvnost obrovská,“ potvrdil jizerskohorský náčelník s tím, že očekávají i vyšší výskyt úrazů například na kolech nebo koloběžkách. Podle Marie Brindzákové z tiskového oddělení Záchranky bylo z celkového počtu 70 tisíc tísňových volání provedených přes aplikaci přes tři tisíce předány právě horské službě.

Aplikace Záchranka funguje v České republice už pět let a za tu dobu ji má nainstalováno kolem 1,6 milionů lidí. Podle jejího tvůrce se osvědčila i v době pandemie. V souvislosti s aktuální situací odebírá více než milion lidí push notifikace upozorňující na nová hygienická opatření a doporučení.

Aplikace funguje na principu stisknutí jednoho tlačítka, který uživatele propojí se zdravotní záchrannou službou a horskou službou a udá jeho přesnou polohu.

  • Nejčtenější

Silnice Českým rájem získává jasnější obrysy, část místních je proti stavbě

Nejméně čtyřicet let se o tom mluví a pětadvacet let projektuje. Nyní je jisté, že rychlostní silnice, která propojí Turnov s Jičínem a napojí se na dálnici u Úlibic, povede na hranici Českého ráje a...

V Jizerských horách hořel dům. Požár vypukl v kůlně, hasiči použili i žebřík

Mohutné plameny šlehaly z domu v Horním Kořenově v Jizerských horách. Požár vypukl v kůlně, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Nikdo není zraněný, lidem z okolních domů se doporučilo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Čtyřletý chlapec se odpoutal z dětské sedačky, vběhl pod projíždějící auto

Teprve čtyřletý chlapec se v autě na Semilsku odpoutal z dětské sedačky a vyběhl na silnici, kde ho srazilo auto. Záchranářský vrtulník ho následně transportoval do nemocnice.

Uzavírka komplikuje provoz liberecké nemocnice, vedení o ní prý nevědělo

Provoz Krajské nemocnice Liberec (KNL) i stavbu Centra urgentní medicíny (CUM) za necelé čtyři miliardy korun výrazně komplikuje uzavírka Husovy ulice. Město nemocnici přitom podle slov KNL o...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Svijanský pivovar slaví výročí, nadělil si speciální ležák i stáčecí linku

Pivovar Svijany oslaví 460. výročí svého založení novým ležákem, který bude k dostání jen letos. Jako dárek si také nadělí linku na stáčení piva do sudů.

Liberecký kraj potvrdil svůj zájem o Ještěd, cena by měla být jasná v srpnu

Půl století shlíží na Liberec a širé okolí futuristická stavba vysílače a hotelu Ještěd. Téměř polovinu času patří dílo architekta Karla Hubáčka Českým Radiokomunikacím (ČRa), ale to se může už brzy...

Čtyřletý chlapec se odpoutal z dětské sedačky, vběhl pod projíždějící auto

Teprve čtyřletý chlapec se v autě na Semilsku odpoutal z dětské sedačky a vyběhl na silnici, kde ho srazilo auto. Záchranářský vrtulník ho následně transportoval do nemocnice.

Doprava, odpady, bydlení. Průzkum za půl milionu zjistí, co trápí Liberečany

Liberecký magistrát chce zjistit, co trápí místní obyvatele. Oslovil proto společnost STEM/MARK, která ve městě provede sociologický průzkum za více než půl milionu korun.

Svijanský pivovar slaví výročí, nadělil si speciální ležák i stáčecí linku

Pivovar Svijany oslaví 460. výročí svého založení novým ležákem, který bude k dostání jen letos. Jako dárek si také nadělí linku na stáčení piva do sudů.

Rozdáváme dětský opalovací krém ZDARMA
Rozdáváme dětský opalovací krém ZDARMA

S přicházejícím létem je nutné myslet na ochranu pokožky, zejména u dětí. Přihlaste se do testování a vyzkoušejte dětský opalovací krém Cool Kids...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape. Pravda je ale někde...