Obálky knih z tipů na vánoční dárky kulturní redakce iDNES.cz a MF DNES

Obálky knih z tipů na vánoční dárky kulturní redakce iDNES.cz a MF DNES | foto: koláž redakce

TIPY NA DÁRKY: Světlo i smích zajistí na Vánoce Obamová i Šíp

  • 0
Je tu zas. Na dárky čas. Prostý rým, nechť čtenář autorce odpustí a přijme již tradiční tipy kulturní redakce MF DNES na to nejzajímavější z oboru, co lze tyto Vánoce darovat. Sváteční tipy otevíráme tradičně knihami. V dalších dnech vyjdou ještě tipy na hudbu, divadlo či filmy.

Čím jiným začít než příběhem královny? Královny módy Coco Chanel. O jejím životě už bylo napsáno mnohé, zaujmout proto novým titulem není snadný úkol. Britská spisovatelka Justine Picardie se ho však zhostila s pečlivostí sobě vlastní už před lety.

A protože ji pečlivost provází nadále, po více než dekádě vydává knihu znovu. Doplněnou o spoustu nových informací. Srdcervoucích, obdivuhodných i tajemných, které vyšly najevo o slavné návrhářce v posledních letech. Kniha se jmenuje Coco Chanel: Legenda a skutečnost.

Dva skutečné životní příběhy přinášejí i tipy z kategorie knih „nápomocných“. Vyprávění v nich totiž prezentuje takové množství lásky a touhy žít, že se jednoduše nejde nenechat inspirovat. Ať už jde o novou knihu Michelle Obamové Světlo v nás, v níž bývalá první dáma USA radí, jak si poradit v nejisté době, nebo o příběh Silvie Vasquez-Lavado, která v knize Ve stínu hory popisuje výstup na Mount Everest i vyrovnání se se sexuálním zneužíváním a divokým dospíváním.

Pomoci, obzvlášť dětem, mohou další dvě novinky. V první od Václava Vokolka Aby se holky nebály přichází na přetřes téma strachu. Tak, aby se pro čtenáře a čtenářky stal do budoucna pohonem, inspirací a včasným upozorněním, nikoliv brzdou a limitem. Druhá kniha nese název Do puntíku a hledá odpovědi na otázky „kde končí nekonečno?“, „jak vznikl svět?“ nebo „jsou lidé dobří?“.

Malým čtenářům svou knihu věnovala také Petra Soukupová. V Divných dětech a smutné kočce navazuje na Klub divných dětí z roku 2019 a vypráví o prázdninovém dobrodružství, které hrdiny a hrdinky zavede k „dozvídání se zvláštních věcí – o světě i o sobě“.

Bible i svoboda

K dozvídání se náramně hodí i následující knihy. O česko-britských vztazích vypráví Bohemia a Albion od Milana Jakobce a naději všem láskychtivým může dodat novinka Floriana Illiese Láska v časech nenávisti, ve které pátrá po velkých milostných příbězích 30. let minulého století. Prostor dostává třeba Jean-Paul Sartre se Simone de Beauvoirovou nebo Henry Miller s Anais Ninovou.

Do minulosti hledí i Lea Ypi, která si za titul Svobodná vysloužila ocenění kniha roku 2021 od časopisu The New Yorker nebo deníků The Guardian a Financial Times. Albánská autorka se zamýšlí nad tím, zdali umíme být svobodní a co to v různých historických i geografických kontextech znamená. Knize dala podtitul „Jak jsem dospívala na konci dějin“.

V tipech již tradičně nemohou chybět dvě nejen obsahově ale taktéž výtvarně silné publikace. První je Akční Bible, která komiksovým jazykem vypráví nadčasové příběhy od stvoření světa přes Noemovu archu až po zničení Sodomy. Za první částí Starý zákon – Stvoření světa stojí brazilský ilustrátor Sergio Cariello.

Karel Šíp převzal cenu Miroslava Švandrlíka. Uspělo také Putování leklé ryby

O něco „modernějším“ tématem se zabývá ve výtvarně poutavé podobě kniha Fake over. Autorka Nereida Carrillová slibuje „vše, co jste kdy potřebovali vědět o fake news a jiných internetových neřádech“.

A na závěr ještě pár titulů, které na pultech v knihkupectvích opravdu nelze přehlédnout, avšak zmínky si zaslouží. Je to novinka Haliny Pawlowské Rande, soubor nejlepších povídek, scének i písňových textů Karla Šípa nazvaný To nejlepší z Best of a tradiční sváteční povídkový soubor od nakladatelství Listen: tentokrát s názvem Veselé Vánoce, Terezko, který vychází z názvu povídky Michaely Klevisové. Svými texty přispěli Alena Mornštajnová, Bianca Bellová, Marek Epstein nebo Viktorie Hanišová. Tak Veselé Vánoce, milý čtenáři. Ať ti čtení přes svátky i příští rok dělá jen radost.

Napínavé detektivky a trocha historie

aneb vánoční tipy Aleny Slezákové

Polský publicista Witold Szablowski vyzpovídal desítky lidí a jejich výpovědi shromáždil ve vtipné i poučné knize Rusko pohledem z kuchyně. Hodně napovídá podtitul Jak budovat impérium nožem, naběračkou a vidličkou. Setkáme se v ní s kuchařem, který neopustil cara Nikolaje a byl společně s carskou rodinou popraven, či s kuchařem Stalinovým. Jednotlivé kapitoly doplňují recepty na zajímavá jídla.

Do ještě tvrdší diktatury nahlíží titul Můj život v Severní Koreji. Tamní rodačka Pak Čihjon dokázala ze země uprchnout, dnes žije v Británii. Její dramatické vyprávění je bolestivé, ale nechybí v něm naděje.

A po napětí realistickém smyšlené. Příběh plný zvratů a intrik Zmiz, dokud můžeš napsala Rebecca Zanetti. Nechává v něm agentku Laurel Snowovou pátrat po zabijákovi, který oběti zdobí černými květy.

A na závěr detektivka Václava Křivance Sagittarius. To slovo znamená střelec – a v těle nahé ženy visící na stromě na šumavském Špičáku je zabodnuto devět šípů. Že by mohlo jít o sériového vraha, brzy potvrdí podobné nálezy. Vraždí náboženský fanatik, či šílenec?