GLOSA: Sexista Viewegh? Fejetony připomínají loňskou kauzu

  7:56aktualizováno  7:56
Spisovateli Michalu Vieweghovi vychází pod hlavičkou nového nakladatele, vydavatelského domu Euromedia Group, další kniha. Soubor fejetonů nazvaný Mým vrstevníkům sdružuje texty, které Viewegh napsal mezi loňským dubnem a letošním březnem pro magazín Pátek Lidových novin.

Spisovatel Michal Viewegh | foto:  David Neff, MAFRA

A aby snad nevznikla v knihkupectví při koupi mýlka, už název knihy jasně říká, kdo by měl být jejím cílovým čtenářem. Chtělo se tak nakladatelství vymezit proti případným novým a dost možná i stávajícím kritikům Vieweghových fejetonů? Působí to tak. Pak měl název znít Mým souznějícím. Třeba.

Mnohé z fejetonů se totiž v uplynulém roce staly terčem zlosti i posměchu na sociálních sítích. Není divu, Viewegh se dost otevřeně pouštěl do své bývalé manželky i žen. S nadsázkou komentoval množící se obvinění ze sexuálního obtěžování. Čas od času vyslal kritická slova i směrem k Hradu, respektive prezidentu Miloši Zemanovi. Za to jej však nikdo – světe, div se – nepranýřoval.

Fotogalerie

Mediální pozdvižení totiž způsobil úplně jinak – fejetonem Česká suverenita, ve kterém přirovnával údajné středoškolské sexuální obtěžování Christine Blaseyové kandidátem na ústavního soudce Brettem Kavanaughem ke gymnaziálnímu pettingu. Dokonce přímo děkoval za to, že žije v zemi, kde on za své mladické přešlapy pykat nemusí. A internet se mohl zbláznit.

Viewegh dostal nálepku sexisty, který zlehčuje sexuální násilí. Opravdu však někdo se zdravým rozumem dokázal uvěřit tomu, že by otec tří dcer Michal Viewegh (který je navíc díky silně autobiografickému obsahu svých děl dobře čitelný) obhajoval sexuální zločin?

Věrný svému stylu se spíše pokusil glosovat problematiku, jejíž vnímání se za posledních několik let výrazně proměnilo, mnohdy bohužel ve zbraň. Korektnost je žíravina a nejvíce jí chutná smysl pro humor. Viewegh si toho buď nevšiml, nebo se to rozhodl ignorovat. K nelibosti mnohých, zcela oprávněně. Autor, který v tuzemské literatuře ztělesňoval ten nejryzejší mainstream, byl najednou zahnán na okraj. Ačkoliv možná vyjádřil názor mnohých. Raději mlčících.

Po prodělané ruptuře aorty Viewegh často mluví o tom, že mu autorsky vyhovují spíše kratší texty. A z fejetonů v souboru Mým vrstevníkům je znát, že jej i více baví. Třeba když přijde řeč na víno, o kterém je prozatím ještě dovoleno psát bez obvinění z propagace alkoholismu. Kdyby si Viewegh odpustil neustálé spílání nad každotýdenním hledáním tématu pro fejeton a hlavně rozebírání výše alimentů, které platí na své dcery, bylo by to čtení o dost příjemnější. Stále však má své světlé momenty.

Jen pro příště – když už popichuji ostravský ranní pořad České televize, kde jsem byl hostem, bylo by dobré zjistit si jeho správný název. Uvedené Studio 6 se totiž vysílá z Prahy, z Ostravy zásadně Dobré ráno.


Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

GLOSA: Sexista Viewegh? Fejetony připomínají loňskou kauzu

Spisovatel Michal Viewegh

Spisovateli Michalu Vieweghovi vychází pod hlavičkou nového nakladatele, vydavatelského domu Euromedia Group, další...

RECENZE: Pohyby ledu jsou ambiciózní kniha, ale někdy až moc

Obálka knihy Pohyby ledu od A. Gravensteena

Skutečně výjimečná umělecká díla nemusí dopředu upozorňovat na svou výjimečnost. Prostě taková jsou. S literaturou je...

Jo Nesbo slibuje, že Harry Hole si projde peklem. A nebude sám

Norský spisovatel Jo Nesbo

Nakladatelství Albatros Media i Argo představila lákadla nadcházející sezony. Čtenáři se mohou těšit na další případ...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz