Spisovatel Alexander Weinstein

Spisovatel Alexander Weinstein | foto: Jessica Spilos

Impotentní populace, reinkarnovaný Bush. To jsou Děti nového světa

  • 0
Dystopie, nebo blízká budoucnost? Americký spisovatel Alexander Weinstein se zamyslel nad tím, kam až může překotný technologický vývoj posledních dekád zajít. S žádnou revoluční vizí nepřichází, pouze znovu opakuje, že tím největším nebezpečím nejsou technologie samy, ale spíše náš přístup k nim.

Ve třinácti povídkách Weinstein píše o klonování, sociálních sítích i klimatických změnách. Knihu otevírá příběhem, ve kterém si protagonisté vybudují k technologii tak silný citový vztah, že její „odchod“ vnímají jako reálnou ztrátu rodinného příslušníka. „Inspirovala mě k tomu situace, kdy mi přestal fungovat počítač, který jsem měl moc rád,“ prozradil autor v rozhovoru pro magazín Rolling Stone a připomněl tak nejen slavnou éru tamagoči, kdy se uživatel staral o virtuálního domácího mazlíčka.

Obálka knihy Děti nového světa

S neméně mrazivým námětem k zamyšlení přichází, když popisuje možnou budoucnost rozmnožovacího systému na Zemi. Úroveň sexuálního uspokojení na internetu se totiž stala natolik reálnou a dokonalou, že se světová populace stává impotentní.

Dům nakažený virem

Kromě čistě katastrofických scénářů však Alexander Weinstein nezapomíná ani na humor. V povídce Děti nového světa se obětí útoku počítačového viru stává rodinný domov. Za párem, který se rozhodl žít ve virtuální říši, přichází neznámý muž z Ghany s dárky pro jejich děti.

Je v tom však háček – chce údaje k jejich kreditním kartám, protože dárky nejsou zaplacené. Podruhé se jim zase v koupelně zhmotňuje muž nabízející produkty pro podporu erekce. Jednoduše klasický obsah nejznámějších virů a nechtěných reklam na internetu.

Především milovníky politické satiry pak potěší povídka Pyramida a zadek, ve které se pilně obchoduje s reinkarnací a ve Spojených státech to nevede k ničemu jinému než k opakované prezidentuře George W. Bushe po deset generací. Jen škoda, že v originále kniha vyšla už v roce 2016. Nějaká dystopická historka s Donaldem Trumpem by také nebyla marná.

V češtině knihu vydává nakladatelství Prostor. Autorem překladu je Jan Jirák.