Želarům lidé Oscara přejí

  9:18aktualizováno  9:18
Loni v listopadu se na americkém filmovém serveru objevil příspěvek z Prahy, který Želarům předvídal větu "And the Oscar for the best foreign film of 2003 goes to" - tedy že získají Oscara za nejlepší zahraniční film.

Co bylo přáním, zdá se téměř na dosah. Jakmile v úterý získal snímek Ondřeje Trojana nominaci, začalo horečné pátrání, kdo jsou jeho soupeři.

S výjimkou proslulé Invaze barbarů, která zastupuje frankofonní Kanadu, jde vesměs o filmy známé jen v zemích jejich vzniku, zřejmě také o komornější příběhy - a Amerika má ráda podívanou.

Ze hry vypadli silní konkurenti - ruský Návrat či německý Good bye, Lenin! - Želary měly za mořem výtečné kritiky, 22. ledna podepsala společnost Sony Pictures Classic smlouvu o distribuci Trojanova snímku na území Spojených států a Kanady... Zkrátka naděje tu je - a sílí.

"Jen od kolegů filmařů jsem dostal asi osmdesát blahopřání, první gratulaci poslal Petr Ostrouchov, autor hudby k Želarům," vzpomínal včera Trojan. Ale z politické scény se prý neozval vůbec nikdo.

Želarům přejí úspěch diváci - jen v Česku jich bylo od loňského září už více než čtyři sta tisíc. Zítra se tvůrci vydají na slovenskou předpremiéru pro tamní přátele a komparz filmu, oficiální vstup Želar do slovenských kin odstartuje bratislavská premiéra 5. února.

Slavilo se také v Maďarsku, odkud pochází představitel hlavní mužské role, uhrančivý partner Anny Geislerové, herec György Cserhalmi. "Všechna maďarská média se nominaci Želar věnovala, brala to jako národní úspěch," uvedla mluvčí filmu Pavlína Fechterová. Českému distributorovi Janu Bradáčovi blahopřáli američtí partneři z firmy Columbia. A večerní telefonáty z Ameriky teď patří k Trojanovým každodenním rituálům až do odjezdu na finále Oscarů 29. února.

Lidé, kteří chtěli zjistit víc o druhém nominovaném snímku s českými herci, třicetiminutovém hraném Mostu, to měli těžší. Sice v Česku a v češtině vznikl, ale zatím se tu nepromítal, o jeho uvedení do kin se teprve jedná. "Světovou premiéru si odbyl na loňském Sundance festivalu a po celý rok 2003 sbíral ceny po světových festivalech," vysvětlila Jana Králíková z koprodukční firmy Prague Indies Productions. Most už má trofeje z přehlídek na Havaji či v Los Angeles, vyhrál svou kategorii v Palm Springs, což je festival spoluzaložený Americkou filmovou akademií právě pro možnost kvalifikovat se na Oscary.

A o čem vypráví? Jde o dramatický příběh otce, který je okolnostmi donucen volit mezi povinností a láskou. Hlavní roli hraje Vladimír Javorský, jeho syna Ladislav Ondřej, trojhvězdí mladých hereček představují Linda Rybová, Klára Issová, Ester Geislerová a v malé roli se objevila bývalá miss Česka Helena Houdová. Kromě Prahy se točilo v polském Štětíně a režisér filmu Bobby Garabedian, původně herec a poté úspěšný tvůrce videoklipů a reklam, vstoupil Mostem poprvé na půdu hrané režie.

Oscar a český film

1965 - OSCAR
Obchod na korze
Režie: Ján Kádár a Elmar Klos

1966 - NOMINACE
Lásky jedné plavovlásky
Režie: Miloš Forman

1967 - OSCAR
Ostře sledované vlaky
Režie: Jiří Menzel

1968 - NOMINACE
Hoří, má panenko
Režie: Miloš Forman

1986 - NOMINACE
Vesničko má středisková
Režie: Jiří Menzel

1991 - NOMINACE
Obecná škola
Režie: Jan Svěrák

1996 - OSCAR
Kolja
Režie: Jan Svěrák

2000 - NOMINACE
Musíme si pomáhat
Režie: Jan Hřebejk

2003 - NOMINACE, ?
Želary

Režie: Ondřej Trojan

Pozn.: Rok odpovídá období, za které byly (budou) Oscary udělovány. Všechny filmy před Koljou soutěžily za Československo.

Čtyři soupeři v bitvě o cenu za nejlepší zahraniční film

* INVAZE BARBARŮ (Kanada)

Hlavní sok, vyznamenaný na festivalu v Cannes i Evropskou filmovou cenou za nejlepší neevropské dílo, dokázal nemožné: líčí umírání s humorem. Ač se navzájem nesnášejí, syn zařídí otci na smrtelném loži důstojné rozloučení připomínající bujarý večírek. Režisér Denys Arcand už byl nominován za Úpadek amerického impéria a Ježíše z Montrealu, ale možná u Američanů neprojde ani potřetí - ryje do nich i ve filmu, a ještě francouzsky.

* SOUMRAK SAMURAJE (Japonsko)

Hrdinou filmu režiséra Jodžiho Jamady je rodinně a mírumilovně založený vdovec, který se stará o dcery a válečnickou dráhu nastoupí vlastně náhodou. Brání svou dětskou lásku před jejím bývalým manželem, silným samurajem. Proto se z "antihrdiny" stane bojovníkem, jenž přijme zápas na život a na smrt. Příběh situovaný do druhé poloviny 19. století vyhrál jedenáct japonských výročních cen a ucházel se o Zlatého medvěda na Berlinale.

* DVOJČATA (Nizozemsko)

Tři a půl milionu čtenářů si v Německu a v Nizozemsku našla předloha snímku o dvou sestrách, které byly v dětství odloučeny a potkaly se až ve stáří v lázních. Jedna zakotvila u vzdělané rodiny v Holandsku, druhá u omezených příbuzných na vsi, jedna prožila válku jako manželka německého vojáka, druhá pomáhala Židům. Kromě válečného tématu, jež na Oscarech často zabírá, působí zajímavě také dvojjazyčnost filmu.

* ZLO (Švédsko)

Šestnáctiletý Erik se dostane do internátní školy, v níž vládne drsná šikana mladších. Dosud se pral s jinými, teď musí bojovat o vlastní důstojnost a právo zůstat mimo spirálu násilí, z níž není návratu. Film získal kromě domácích trofejí i dvě pocty na festivalu v italském Viareggiu - cenu mezinárodní filmové kritiky a ocenění za nejlepšího herecký výkon pro Andrease Wilsona. Pro akademiky by to mohl být příběh až příliš mladý a drsný.

Fotografie z filmu Želary.

Fotografie z filmu Želary.

Fotografie z filmu Želary.

Fotografie z filmu Želary.

Fotografie z filmu Želary.

Fotografie z filmu Želary.

Autoři:
  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Eros Ramazzotti nebo Andrea Bocelli. Podívejte se...

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

VIDEO: V Amnestii buší do vzpoury vězňů hudba kapely Depeche Mode

Amnestie, akční vztahový thriller o manipulaci, násilí, zradě, porážce totality a největší vězeňské vzpouře u nás, jde...

RECENZE: Pánská jízda pro pokročilé. Mrkvička a Schmitzer jsou Staříci

Už nemají co ztratit, takže se vydají na společnou cestu bez návratu. Ovšem na cestu značně klopotnou, protože dva...

RECENZE: Je klidná, čeká ji Dobrá smrt. Vznikl mimořádný film o eutanazii

Tomáš Krupa natočil mimořádný film. Plně pozitivní, přestože mluví o smrti, nadto dobrovolné. Léčivý, neboť divák se...

Premium

Když měkké polské slovo v češtině zní vulgárně. Jak se natáčel Princip slasti

Tři useknuté ruce, tři země, tři kriminalisté. Na obrazovky míří ambiciózní česko-polsko-ukrajinský krimiseriál Princip...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz