Opravdové hvězdy Varů? Jiří Suchý a Miloš Forman. Ještěže máme legendy

  9:59aktualizováno  9:59
Po první festivalové projekci portrétního dokumentu Jiří Suchý – Lehce s životem se prát, který ve Varech vyhrál diváckou cenu, tleskal nabitý sál do rytmu závěrečné písně Babetta.

Když pak titulní aktér snímku s režisérkou Olgou Sommerovou mířili na závěr druhého promítání, slyšeli až před kino totéž: vytleskávanou Babettu. „Některé písničky takovou schopnost prostě mají,“ konstatoval klidně spoluzakladatel divadla Semafor, o němž Sommerová tvrdí, že je muž mnoha talentů, legenda mnoha generací, „zkrátka neskutečný“.

Pravda je, že letošní osmaosmdesátník Suchý patřil navzdory střídání parných dní a chladných nocí k nejčipernějším zjevům festivalu – tedy s výjimkou své vrstevnice Jiřiny Bohdalové. Navíc by si mohl připsat titul festivalového skokana, dokument o něm se totiž promítal až v závěru festivalu, přesto ve finiši stihl těsně přebít jiný dokument o jiném slavném rodákovi, film Heleny Třeštíkové Forman vs. Forman, promítaný naopak hned v úvodu.

„Samozřejmě mám z vítězství radost, jen je mi líto Heleny, jejíž Forman od samého počátku v hlasování vedl,“ zmínila Sommerová svou generační kolegyni; obě letos završí sedmdesátku. Na rozdíl od střihového portrétu Forman vs. Forman, kterému kvůli zahraničním ukázkám chybí na vykoupení práv pro uvedení v kinech dva miliony korun, vstoupí snímek Jiří Suchý – Lehce s životem se prát na velká plátna, a sice od 26. září.

Fotogalerie

„Když jsem před pěti lety dostala v Karlových Varech diváckou cenu za příběh Marty Kubišové Magický hlas rebelky, myslela jsem si, že je to poprvé a naposled v historii festivalu, kdy u publika vyhrál dokument,“ zmínila Sommerová. Zájem budily také zahraniční portréty Diego Maradona či Pavarotti, nicméně díky oběma tuzemským legendám, Suchému a Formanovi, český film bodoval alespoň v návštěvnické anketě premiérových titulů s 65 tisíci odevzdanými hlasovacími lístky, když už se do hlavní hrané soutěže se žádný zástupce hostitelské země neprobojoval. Nadto i třetí místo diváckého žebříčku patřilo domácí tvorbě, dílu Jiřího Mádla Na střeše.

A to nebylo vše. Český zářez, byť jen koprodukční, má i slovenské drama režiséra Marka Škopa Budiž světlo, za něž vyhrál hereckou cenu Milan Ondrík. Příběh čtyřicátníka, jenž rodinu zabezpečuje prací v Německu a o Vánocích zjistí, že jeho nejstarší syn je členem polovojenské skupiny, vstoupí do kin 10. října pod hlavičkou Asociace českých filmových klubů.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

RECENZE: Nač má Lví král kopii? Původní verze byla poetičtější a hravější

Záběr z nového zpracování Lvího krále

Budiž hned v úvodu jasně řečeno, že mírně nadprůměrnou známku dostává nový Lví král čistě pro potřeby divácké skupiny,...

Najdete na iDNES.cz