RECENZE: Zdivočelá země kovbojů u počítače. Herecky překvapí Ewa Farna

  0:55aktualizováno  0:55
Jen jedna láska je ta první, stojí na přebalu knihy Ivy Procházkové Uzly a pomeranče, která ke vstupu stejnojmenného filmu do kin vychází podruhé. Ve filmové podobě kovbojského příběhu vedle Tomáše Daleckého v hlavní roli překvapila sebejistým hereckým debutem zpěvačka Ewa Farna.

Záběr z filmu Uzly a pomeranče | foto: Bontonfilm

Za přepisem příběhu stojí sehraná dvojice, režíroval jej autorčin životní partner Ivan Pokorný se slibným hereckým objevem Tomášem Daleckým v hlavní roli zamilovaného kovboje na prahu dospělosti.

Ovšem příběh zasazený do současného pohraničí vznikl v koprodukci a němečtí herci, respektive jejich dabing, ubírají snímku body.

Podobně dvojlomný je obsah. Tam, kde stojí v popředí děti, jejich trable s rodiči, kamarády a prvními láskami, mají Uzly a pomeranče přirozené kouzlo. Ovšem současně se hraje schematické sociální drama ze zapomenutého kraje od ztráty práce přes pochybného podnikatele až po striktní úřednici, která nezaměstnanému vdovci v neokázalém podání Stanislava Majera hrozí odebráním dětí do ústavní péče.

Fotogalerie

Dalecký zvládá svou premiéru výtečně, ať se frajersky předvádí na kole, pere na hřbitově, nebo brání svou postiženou sestřičku, ve výrazu kouzelně samozřejmou. Kupodivu sebejistý herecký debut zosobňuje i zemitá Ewa Farna v úloze případné macechy. Naopak chlapcovy vzpomínky na zemřelou matku mají příliš literární nádech, obecně se tu plýtvá přírodní lyrikou – za kamerou stál dokumentarista Jürgen Rehberg, který si s prostorem Lužických hor a se stádem koní zjevně vyhrál, zato žalostně málo se pracuje s humorem. I to je jeden z důvodů, proč se Uzly a pomeranče, jakkoli vyprávěné vcelku věcně a bez citového vydírání, zařadí spíše do rodiny festivalových snímků o dětech než filmů určených pro děti.

Rozličná pro a proti se navzájem vyvažují. Místní poločas rozpadu účinkuje přesně, ale motiv „multi-kulti“ působí chtěně, podobně jako z celého vzorce příhraniční komunity čiší koprodukční účelovost.

Uzly a pomeranče

Česko / Německo / Slovensko, 2019, 92 min (Televizní verze: 87 min)

Režie: Ivan Pokorný

Scénář:

Hrají: Tomáš Dalecký, Emilie Neumeister, Stanislav Majer, Ewa Farna, Leoš Noha, Steffen Groth, Eva Sakálová, Anton Petzold, Ľuboš Kostelný, Petra Bučková, Elizaveta Maximová, Lenka Loubalová, Dietmar Voigt

Hodnocení­: 60 %

Svým způsobem se inscenuje Zdivočelá země jiné doby za jiných poměrů s jinou generací, která si i základy jízdy na koni nastuduje prostřednictvím počítačového videa. Přesto si uchovává romantickou duši, třeba když svobodu v sedle doprovázejí motivy westernové harmoniky.

Občas Uzly a pomeranče trpí doslovností, třeba „zlá“ byrokratka se musí štítivě brodit farmářským blátem v lodičkách, jindy se zase plátno nadechne k adrenalinové jízdě při krocení divoké klisny. Nad průměr však nakonec zamíří výstižně bolestný konec dětství: okamžik, kdy hrdina zjistí, že mu dospělí lhali – a pochopí je.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

VIDEO: Měkčí i tvrdší verze. Hynek Čermák vede revoltu v Národní třídě

Trailer k filmu Národní třída

Hrdina Národní třídy, jehož hraje Hynek Čermák, má nevybíravý slovník, rád se rve a kolem něj se dějí věci na hraně...

VIDEO: Mark Hamill, idol Hvězdných válek, zpívá v roli vraždící panenky

Trailer k filmu Dětská hra

Ve filmu Dětská hra, který do kin vejde 25. července, ožije legendární vraždící panenka z hororové série Chucky. A co...

VIDEO: Před Vánocemi přijde kočičí tanec. Hlásí se muzikál Cats

Trailer k filmu CATS

James Corden, Taylor Swift, Jennifer Hudsonová, Ian McKellen, Idris Elba, Judi Denchová nebo Rebel Wilsonová. To je...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz