KOMENTÁŘ: Klidné rodinné Vary. Až na kamarády rebely proti zbrojovce

  13:59aktualizováno  13:59
Jediným překvapením 54. karlovarského festivalu byla výhra bulharského Otce, jediným skandálem protest části umělců proti sponzoru akce, společnosti Česká zbrojovka. Vše ostatní pohltila poklidně domácká, rodinná atmosféra.

Velký sál festivalového Thermalu, spokojený s cenami pro favorizované filmy od německé Lary po slovenské Budiž světlo, se nevěřícně zavrtěl až při vyhlášení nečekaného absolutního vítěze, bulharské komedie Otec. Ovšem pro necelých tři sta tisíc diváků sobotního přenosu závěrečného ceremoniálu to byl titul stejně neznámý jako kterýkoli jiný. Na místě žasli kritici, jejichž hlasování vyhrálo s náskokem Budiž světlo, i festivaloví fanoušci, neboť i do jejich toptenu pronikl slovenský příběh jako jediný z hlavní soutěže.

Štědrá porota ocenila rovnou polovinu z dvanácti děl, ovšem její volba vítěze jako by naznačovala častý model známý z kuloárů. Dva z pěti porotců stojí za titulem A, dva prosazují B, poslední váhá, načež se dohodnou na filmu C, jenž snad není závratný, ale všem vadí nejméně.

Cenu za Otce přebírala režisérská dvojice Kristina Grozeva a Petar Valčanov, jenž na pódium vystoupal s dcerkou. Také slovy, že snímek věnoval matce, vystihl přesně jak rodinně zaměřené tematiky většiny soutěžních příběhů, tak náladu poklidně domáckého ročníku. 

Nováček mezi partnery Plzeňský Prazdroj vítězil kvalitou i kreativitou, když uspořádal běh číšníků ve stylu klasiky Vrchní, prchni!, Nadace Sirius zase faktem, že charitu cílila na konkrétní lidské příběhy. Ač se prodalo tradičně na 140 tisíc vstupenek, pocitově byl ve Varech menší nával, což vedlo k plážové uvolněnosti návštěvníků.

Fotogalerie

Na druhé straně chyběli premiéroví hosté se jmény „na první signální“. Julianne Moore i Patricia Clarksonová sice zosobňují hvězdné herecké kvality, ale typově i generačně shodný a mladší Casey Affleck přijel už podruhé.

Zásadní potíž nadále představuje hrozivý stav Thermalu. „Bazén nad ním se opraví, ale to nám nepomůže,“ komentoval prezident festivalu Jiří Bartoška fakt, že na slíbenou rekonstrukci budovy stále ještě není ani vypsané výběrové řízení.

„Jde o to, kdo zaručí opravu a provoz; ideálně by měl mít mezinárodní zkušenost s kongresovými hotely. Současně panují obavy, aby nerozhodovala jen nejvyšší nabídka. Ale hlavně už opravdu není na co čekat,“ shrnul Bartoška. Kdo strávil festival kličkováním mezi vykotlanými dlaždicemi, výpadky sítí i klimatizace, skvrnami plísně a zavánějícími odpady, ví, o čem mluví.

Vedle tikající bomby Thermalu pokládá Bartoška za „drobnou aférku, která od kamarádů zamrzí“ otevřený dopis, v němž část umělců vznesla námitky proti sponzorské účasti zbrojařů. „Za Českou zbrojovku jsme se jasně postavili, ani ostatní sponzoři nejeví nejistotu,“ doufá. Na okraj, Cannes sponzoruje firma Nestlé, kritizovaná za plenění vody či dětskou práci na plantážích.

Sociální sítě žily i jinými tématy. Přes milion lidí na Instagramu sledovalo nadšení Julianne Moore z výletu a mladí objevovali česká díla raných 90. let. „Co se zdálo průlomové, je dnes čistá komedie,“ vystihl Juraj Jakubisko třicet let svobody.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

DO KINA: Fotbalu vládne Diego Maradona, africké savaně Lví král

Záběr z nového zpracování Lvího krále

Ze sedmi novinek týdne se hned dvě dotýkají sportu, jmenovitě portrét fotbalisty Maradony a domácí dokument Letní...

VIDEO: Mark Hamill, idol Hvězdných válek, zpívá v roli vraždící panenky

Trailer k filmu Dětská hra

Ve filmu Dětská hra, který do kin vejde 25. července, ožije legendární vraždící panenka z hororové série Chucky. A co...

RECENZE: Proč ti prase smrdí, když jsi ho nejedl, vyzvídá Letní hokej

Záběr z filmu Letní hokej

Teenagerské Kokosy na sněhu v dokumentárním balení; tak se dá zjednodušeně popsat novinka kin Letní hokej, kterou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz