RECENZE: Smrt a dívka. Hra o židovské malířce zapůsobí silou příběhu

  18:55aktualizováno  18:55
Skladatel Aleš Březina se kromě filmové hudby asi nejvíc zapsal do povědomí operou o procesu s Miladou Horákovou „A zítra se bude...“ Nyní představil své nové jevištní dílo „Charlotte – Tříbarevná hra se zpěvy“.

Shaina Silver-Bairdová jako Charlotte Salomonová se svými malbami | foto: Cylla von Tiedemann

Na rozdíl od „Zítra se bude...“ nebo od následného díla Toufar, v nichž se Březina soustředil na oběti komunistické diktatury z 50. let v Československu, hrdinkou nového kusu, který byl uveden na Nové scéně ve spolupráci kanadského souboru Theaturtle Toronto a Národního divadla, je židovská malířka Charlotte Salomonová (1917 - 1943).

Aleš Březina: Charlotte - Tříbarevná hra se zpěvy

Režie: Pamela Howard

Nová scéna Národního divadla Praha, 1. července 2019

Hodnocení­: 70 %

Pocházela z Berlína, začátkem 40. let uprchla před pronásledováním na jih Francie, byla však dopadena a deportována do Osvětimi, kde zahynula i s nenarozenými dítětem. 

Už její dřívější život byl poznamenán rodinnými tragédiemi – matka, babička i další příbuzné spáchaly sebevraždu, ona sama otrávila dědečka, jenž ji zneužíval. Své zážitky vtělila na sklonku života do téměř 800 kvašových maleb s využitím pouze tří barev (červené, žluté a modré), a doprovázených textovými i hudebními odkazy – mimo jiné na Schubertův kvartet Smrt a dívka, ale třeba i nacistické pochody. 

Soubor, jemuž dala název „Leben? Oder Theater?“  svěřila místnímu lékaři, díky němuž se uchoval jako svědectví dospívání v nepřirozených podmínkách. Vzdáleně možná připomíná deník Anne Frankové.

Dospívání v temné době

Zpracovat osud Charlotty Salomonové navrhla Březinovi anglická režisérka Pamela Howard, s níž už dříve spolupracoval, a kanadský herec a libretista Alon Nashman, autor námětu. Skladatel dílo charakterizoval jako „komorní operní muzikál“, v němž se střídají mluvená a zpívaná čísla, a určil ho pro sedm zpěváků a čtyři instrumentalisty. 

Před zraky diváka se v necelých dvou hodinách odehraje příběh umělecky nadané dívky, vyrůstající v dobře zabezpečené rodině židovského lékaře, jejíž život se po uchopení moci nacisty začne rapidně měnit a navíc se dovídá i temná rodinná tajemství.

Fotogalerie

Dílo, které trvá necelé dvě hodiny, se odvíjí chronologicky. Působí sevřeně, a i když se místy, třeba v milostném výjevu, neubrání banálnosti, divákovu pozornost udržuje od začátku do konce. 

Březina většinou umí výstižnými hudebními prostředky navodit situaci – k nejsilnějším patří scéna, v níž se židovské ženy domáhají propuštění svých odvlečených mužů. 

Březina využil i řadu citací jiných skladatelů, bezesporu v souladu s původním záměrem Charlotty Salomonové, ačkoli zrovna tyto pasáže dramatičnost děje paradoxně až tolik neposilují a působí spíš popisně. 

Z herců podává nejsugestivnější výkon Shaina Silver-Bairdová v roli Charlotty, která se z bezstarostného dítěte stává ženou čelící kruté realitě.

Nejsilnějším zážitkem je však stejně možnost poznat samotný příběh Charlotty Salomonové, u náš téměř neznámý. Proto je škoda, že se „Charlotte – Tříbarevná hra se zpěvy“ po dvou pražských představeních a jednom uvedení na festivalu Smetanova Litomyšl už zřejmě na českých jevištích neobjeví.


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

RECENZE: Z Francie dorazilo na Letní Letnou šestnáct divoženek a jeden kůň

Z představení Projet.PDF, které do Prahy přivezl soubor Portés de Femmes

Velký počet zahraničních hvězd nabízí letošní festival Letní Letná, který se překlápí do své druhé poloviny. Z Francie...

Vojtěch Drahokoupil: Tarzan je nejnáročnější muzikál, jaký jsem zkoušel

Roli Tarzana dostaly hvězdy Tváře David Gránský a Vojtěch Drahokoupil.

Zkoušení nového muzikálu Tarzan je v plném proudu a pro mnohé herce a zpěváky je náročnější, než čekali. Jeden z...

O smrti a neřestech, tedy pro dospělé, varují loutky vyrobené podle soch

Příprava marionet podle Braunových soch pro představení Jedem s medem

Představení není primárně určeno dětem! Jasná informace doprovází nejnovější loutkové představení souboru Geisslers...

Advantage Consulting, s.r.o.
SMĚNOVÝ MISTR ÚDRŽBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz