Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Karlovarské Vřídlo se vrátí do síně, v Chebu vystaví korunovační klenoty

  8:58
Co přinese rok 2022? Pokud to epidemická situace dovolí, připomene si Karlovarský kraj spoustu zajímavých výročí a uskuteční se řada oslav a sportovních svátků. Zejména lázeňská města hledí do nového roku s nadějí, že se podaří překonat pandemii koronaviru a do regionu opět ve větší míře zavítají zahraniční turisté.

Karlovarské Vřídlo zatím provizorně tryská venku. Po rekonstrukci se má letos vrátit do síně Vřídelní kolonády. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Letos rovněž začnou, nebo naopak skončí investiční akce, které do budoucna zásadně změní tvář měst v regionu. Do kraje také přijdou první peníze z programu Spravedlivá transformace. 

„Očekávaných událostí je celá řada. Odstartují první projekty na přeměnu kraje financované z programu zaměřeného na řešení negativních dopadů odklonu od uhlí. Karlovarský kraj bude rovněž u příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské unie hostit velvyslance jednotlivých zemí evropské sedmadvacítky. Za zmínku stojí také například vestavba koncertního sálu do budovy národní kulturní památky Císařské lázně v Karlových Varech,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

V investiční oblasti kraj podle ní čeká rovněž dokončení rekonstrukce nemocnice v Chebu, projektování dalšího rozvoje nemocnice v Karlových Varech a centrálního urgentního příjmu v sokolovské nemocnici nebo nákup nízkoemisních autobusů pro veřejnou dopravu.

Pokud plány nepřekazí covid, bude v červnu výprava mladých sportovců reprezentovat Karlovarský kraj na Olympiádě dětí a mládeže v Olomouckém kraji a v září se uskuteční v Chebu Mistrovství České republiky atletických družstev žen a mužů.

Vřídlo se vrátí do síně

V Karlových Varech se už nyní chystají například na tradiční celoměstské slavnosti Zahájení lázeňské sezony. 

„V roce 2021 jejich konání znemožnila nepříznivá epidemická situace. Oživením dění ve městě by měl být již třetí ročník Karlovarského kulturního léta. Jedním z jeho vrcholů bude festival světla Vary Září. V kalendáři nejvýznamnějších akcí letošního roku nechybí ani prestižní akce, jako jsou filmový festival, půlmaraton a závody Světového poháru v triatlonu. Co se týče investičních akcí, plánujeme dokončit druhou etapu obnovy Vřídelní kolonády. Do síně v jejím srdci by se měl po letech vrátit výtrysk nejznámějšího pramene,“ uvedla mluvčí magistrátu Helena Kyselá. 

K velkým plánům patří projekt Náplavka Ohře. Na břehu řeky by měla vzniknout úplně nová více než kilometr dlouhá zóna pro oddych, nejrůznější aktivity a setkávání.

V roce 2022 se bude mimo jiné rekonstruovat část frekventované Bezručovy ulice včetně opěrných zdí a svahů, které ji obklopují, nebo Festivalový most u Grandhotelu Pupp.

Novinky chystá i Cheb, kde má v září skončit jedna z největších investičních akcí v novodobé historii města. Stavba lávky na Švédský vrch přijde bez poplatků za výluky zhruba na 130 milionů korun. Hotové dílo by se mělo stát jednou z městských dominant.

„V průběhu letošního roku bude také dokončeno nové přírodovědné centrum, které vyrůstá od loňského jara v areálu chebského Domu dětí a mládeže Sova,“ upřesnil mluvčí radnice Tomáš Ivanič.

Dorazí korunovační klenoty

Chebští si v roce 2022 připomínají 700 let od trvalého připojení Chebska k zemím Koruny české, ke kterému došlo v roce 1322 za vlády Jana Lucemburského. Oslavy vyvrcholí v září. To bude Cheb hostit národní zahájení Dnů evropského dědictví, jehož pořadatelství bylo městu právě v souvislosti se zmíněným kulatým výročím přiděleno. 

Při této příležitosti se uskuteční i zcela unikátní výstava českých korunovačních klenotů, jejichž originály jsou trvale uloženy v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. 

Pokud jde o investice v Sokolově, k těm zásadním ve městě budou letos patřit především rekonstrukce klíčových komunikací. „Další je rekonstrukce bytového domu v Chelčického ulici, kde vzniknou nové moderní byty,“ popsal mluvčí města Sokolov Vladimír Meluzín.

V Sokolově na začátku roku 2022 rovněž zahájí provoz s prvními klienty nové pobytové zařízení se zvláštním režimem na místě bývalé 4. základní školy. Stavba domova pro šest desítek seniorů skončila loni v červnu. Největší investiční akce města od roku 1989 vyšla na 166 milionů korun, více než třetinu tvořila dotace.

Letos na jaře skončí v Sokolově i přestavba nebezpečné křižovatky na kruhový objezd ve čtvrti Stará Ovčárna.

V polovině roku se počítá také s dokončením Krejcarové lávky, která propojí centrum Sokolova a rekreační areál Jižní lom. Stavbu ocelové lávky pro pěší za 60 milionů korun zaplatí ministerstvo financí ze státního programu, který pomáhá zahlazovat ekologické škody po těžbě. 

Ze stejného programu bude financována i rekonstrukce druhého Antonínského mostu, který je důležitou spojnicí mezi Sokolovem a jezerem Medard. Stavba začne na jaře.

Podle Meluzína město chystá rovněž tradiční Den horníků, opět i s průvodem hornických měst. A pokud to koronavirová situace dovolí, také prosincový průvod čertů. „Se zpožděním chceme konečně oslavit 20. výročí navázání partnerských vztahů s bavorským Schwandorfem. Loňskou oslavu překazil covid,“ dodal Meluzín.

Otevřou park Historie

Městem celoročních oslav se letos stane Aš. „Budeme si připomínat, že je to právě 150 let od doby, kdy Aš získala městská práva. Při té příležitosti v Aši odstartuje seriál kulturních, společenských a sportovních akcí, na nichž se budou podílet velkou měrou místní spolky a sdružení,“ naznačil mluvčí úřadu Milan Vrbata.

Začátkem léta město rovněž chystá slavnostní otevření parku Historie. Nově upravený prostor pro oddych a relaxaci návštěvníky provede mnohdy pohnutou historií západní výspy republiky a připomene éru, kdy Aš obklíčila železná opona. 

Závěrem léta se zde bude konat Mezinárodní sochařské sympozium s názvem Kořeny. Do akce se mohou přihlásit sochaři z celé Evropské unie, odborná porota poté vybere osm uměleckých děl, která budou vystavena po městě.

Mezi největší investiční akce letošního roku bude v Ostrově patřit dokončení přestavby bývalého hotelu Myslivna na byty za 35 milionů korun. Rekonstrukci zahájila radnice loni, dala na ni už deset milionů korun, za dalších 6,5 milionu opravila střechu. 

Letos Ostrov plánuje dokončení výměny velkého bazénu na městském koupališti za 40 milionů korun. Začít by měla i dlouho očekávaná stavba nové hasičské stanice. Na zahájení si radnice připravila pět milionů korun, celkem v dalších letech počítá s náklady přes 50 milionů. Dalších sedm milionů půjde do rekonstrukce městských bytů, téměř osm milionů dá radnice na nákup pozemků pro vybudování zahrádek.

  • Nejčtenější

Papoušek si ze stresu vytrhal peří, svého zachránce teď zahrnuje polibky

27. května 2024  12:56

Nejen pro radost, ale i jako záchranná stanice pro papoušky funguje chov exotických ptáků Martina...

Termín je na hraně, ale stále platí. Dálnice D6 bude hotová v roce 2028

28. května 2024  9:31

V těsné koordinaci s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) chystá Karlovarský kraj výstavbu obchvatu...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

U Sokolova spustili stáčírnu nápojů, ročně naplní až 150 milionů plechovek

23. května 2024  14:09

Až 150 milionů kusů plechovek s nápoji chce ročně stáčet společnost Bofillex, která spustila provoz...

Vandal, jenž ničil auta dlažebními kostkami, je ve vazbě. Řádění natočil svědek

25. května 2024  21:59

Až deset let vězení hrozí čtyřicetiletému výtržníkovi, který v noci na čtvrtek poškodil v Karlových...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Senior věděl, že ho okrádá falešná sociální pracovnice. Opět ji pustil do bytu

23. května 2024  10:14

Pocit osamělosti někdy přiměje seniory snášet těžko pochopitelné věci. Třeba i vědomí, že je...

Lázeňské lesy otevřou trail pro horská hola, aby skončily nelegální sjezdy

30. května 2024  15:56

Příznivci adrenalinu na horských kolech už pravděpodobně nebudou mít důvod vytvářet v karlovarských...

Divoké parkování u mariánskolázeňské nemocnice skončí, přibude padesát míst

30. května 2024  12:31

Nové parkoviště pro přibližně pět desítek automobilů plánuje na pozemcích v sousedství nemocnice...

Muž kvůli pár stovkám vyhrožoval matce nožem. Když se bránila, zacpal jí ústa

30. května 2024  9:39

Vlastní matku kvůli penězům ohrožoval nožem a dusil pětadvacetiletý muž z Chebu. Ta mu přitom...

Investice obrany do rekonstrukce dráhy karlovarského letiště padla, nechce ho

29. května 2024  14:32

Karlovarské mezinárodní letiště svými parametry nesplňuje požadavky pro jeho možné využití armádou...

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...