Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Mám zájemce o brtnický zámek, hlásí španělský muzikolog a houslista

  10:17
Nový předseda Spolku Zámek Brtnice, muzikolog a houslista Eduardo García Salas, tvrdí, že jedná s vážným zájemcem o koupi chátrajícího zámku v Brtnici na Jihlavsku. Jeho identitu zatím prozradit nechce. „Není to Čech a není to Španěl. Má zájem uprostřed Evropy zrekonstruovat renesanční zámek,“ řekl.
Zámek Brtnice

Zámek Brtnice | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Neznámý investor chce podle Garcíi Sallase zámek kompletně opravit a v jeho části zprovoznit hotel a také koncertní a výstavní síň.

Majitelem zámku je nyní Spolek Svébyt Brtnice, jehož předsedou je pražský architekt Oleg Rybnikář. Ten MF DNES na dotaz zaslal SMS s tím, že informace o Garcíově hledání investora je mu známá. „Ano, už jsem o tom také slyšel. Zdrojem těchto tvrzení je pan García Salas. Doporučuji obrátit se přímo na něj,“ napsal Rybnikář v SMS.

V Praze žijící Španěl García Salas se stal předsedou Spolku Zámek Brtnice loni 10. listopadu. „Chtěl bych pomoci vrátit brtnický zámek tam, kde kdysi byl, tedy ve významné sídlo, které navštěvovali evropští císaři,“ řekl García Salas. Spolek Zámek Brtnice na základě smlouvy s vlastníkem může v památce provozovat kulturní akce či průvodcovskou činnost.

Současně oznámil ukončení své činnosti na zámku stávající kastelán František Kalců. „Ze zámku jsem odešel, průvodcovskou činnost už tam neprovádím,“ řekl Kalců. Podle svých slov se nyní Kalců bude už podílet zřejmě jenom na přípravě a fungování chystané únikové hry, která v těchto měsících vzniká v prostorách hradního sklepení u prvního nádvoří.

Město bude rádo za každou pomoc památce

Vedoucí této činnosti v části zámku by měla být Alena Skovajsová. „Rádi bychom únikovou hru ve sklepení letos otevřeli, ale bude určitě záležet na aktuálních protiepidemických opatřeních,“ řekla Skovajsová.

Brtnická starostka Miroslava Švaříčková by uvítala, kdyby se opět na zámku rozběhly záchranné stavební práce. „Město bude rádo za někoho, kdo začne konečně zámek zachraňovat, protože se tam stále nic neděje. Opravují se tam sice okna, to ale není nejdůležitější. Zásadní je zajistit statiku budov,“ řekla Švaříčková.

S Garcíou měla zatím jedno setkání, kde jí Španěl nastínil své záměry. Na zámku plánuje uspořádat výstavu a koncert. „Pana Garcíu jsme informovali, že si může na akce požádat o grant, ale nepožádal si a více nevím. Dál jsme to neřešili, je to jejich soukromá aktivita,“ řekla Švaříčková.

První plánovanou Garcíovou akcí na zámku by měla být 11. června vernisáž výstavy Hudba v obrazech, obrazy v hudbě, která má být poctou malíři Giovannimu Battistovi Belluccimu (1684 - 1739). Ten byl italským portrétistou šlechtického rodu Collalto, který byl až do roku 1947 vlastníkem brtnickému zámku a přináležejícího rozlehlého panství. Vernisáž výstavy se uskuteční 11. června od 17 hodin v Hudebním sále na třetím nádvoří. Výstava by měla trvat do 11. září.

Brtnice, Vivaldi a setkání rodu Collalto

V sobotu 26. června by se měla na zámku podle Garcíových plánů uskutečnit prestižní kulturně-společenská akce Antonio Vivaldi a poklady české barokní hudby v českých zemích. García dojednává, aby se akce zúčastnila také Isabella, princezna Collalto et San Salvatore, která je potomkyní brtnických Collaltů, a další členové tohoto rodu.

Akce by se měla uskutečnit k 280. výročí podpisu, kterým Antonio Vivaldi potvrdil objednávku šestnácti skladeb od hraběte Thomase Vinciguerry VI., hraběte z Collalto et San Ssalvatore, sídlícího na zámku v Brtnici. Mělo se jednat o poslední Vivaldiho skladby. Zmíněný Thomas Vinciguerra také v roce 1762 ve Vídni uspořádal první veřejné vystoupení šestiletého Wolfganga Amadea Mozarta.

Na plakátu k akci je uvedeno, že akce se koná pod Isabellinou záštitou a taktéž s podporou španělského krále Filipa VI., hrabat Karla Eugena Czernina a Giovanni Kinského del Borgo a knížete Karla Eduarda Paara. „Přál bych si, aby se na brtnickém zámku uskutečnilo setkání mladých příslušníků rodu Collalto,“ řekl García Salas, který působí například v hudebním divadle Karlín a je také dramaturgem Lednickovaltického hudebního festivalu. Spolupracuje též s Českou filharmonií.

García Salas se o brtnický zámek začal zajímat podle svých slov už před dvaceti lety v souvislosti se svou profesí muzikologa. V inventáři z brtnického zámku se totiž nachází patnáct Vivaldiho houslových koncertů. Collaltové prosluli především v 18. století jako milovníci a významní mecenáši umění.

  • Nejčtenější

Milionový kiosek pobouřil Brod. Teď jsou jeho zbytky na prodej za cenu šrotu

23. května 2024

Premium Pro někoho luxusní designový kousek, pro jiného ošklivá psí bouda. Mnoho označení ve své době nesl...

Králík by Rusy přizval: Jejich vyřazení popírá staroolympijské myšlenky

19. května 2024

Premium Ve své době patřil k absolutní gólmanské špičce. A to nejen na domácím hokejovém poli, ale i v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Na D1 u Jihlavy se převrátil kamion a vysypal náklad, tvořily se kolony

23. května 2024  10:16,  aktualizováno  13:42

Provoz na dálnici D1 na Vysočině několik hodin komplikovala dopravní nehoda. Na 115. kilometru ve...

Sedmnáctiletá dívka vzala na vycházku dvouměsíční dceru, do ústavu se nevrátily

22. května 2024  16:10

Pelhřimovští policisté pátrají po sedmnáctileté Stefanii Stojkové a jejím malém dítěti. V pátek se...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Řidič se s autobusem coural a míjel zastávky, nadýchal přes tři promile

23. května 2024  12:32

Policisté hledají svědky, kteří jeli v únoru linkovým autobusem z Kamenice do Jihlavy s opilým...

Stolní tenistky Hodonína získaly potřetí v řadě titul v domácí extralize

26. května 2024  21:23

Stolní tenistky Hodonína obhájily titul v domácí extralize. Ve vyrovnané finálové sérii vyhrály...

Cink děkoval fanouškům: Nohy nebyly ideální, ale lidé mě hnali dopředu

26. května 2024  16:32

Za cílovou páskou hned seskočil z kola, sedl si na zem a vydýchával se. Biker Ondřej Cink nechal na...

Analýza DNA potvrdila, že útočil vlk. Případů přibývá, stáda potřebují ochranu

26. května 2024  9:22

Vlkům se na Vysočině zalíbilo. Na území kraje byli v novodobé historii zaznamenáni v roce 2016,...

Podceňujeme význam kreativity, říká ilustrátorka a lektorka výtvarných kurzů

25. května 2024  9:08

Že chce svůj profesní život jednou zasvětit malování, to věděla Michaela Málková už od dětství. A...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...