Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 9. prosince 2022 Vratislav

Mám zájemce o brtnický zámek, hlásí španělský muzikolog a houslista

  10:17
Nový předseda Spolku Zámek Brtnice, muzikolog a houslista Eduardo García Salas, tvrdí, že jedná s vážným zájemcem o koupi chátrajícího zámku v Brtnici na Jihlavsku. Jeho identitu zatím prozradit nechce. „Není to Čech a není to Španěl. Má zájem uprostřed Evropy zrekonstruovat renesanční zámek,“ řekl.

Zámek Brtnice | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Neznámý investor chce podle Garcíi Sallase zámek kompletně opravit a v jeho části zprovoznit hotel a také koncertní a výstavní síň.

Majitelem zámku je nyní Spolek Svébyt Brtnice, jehož předsedou je pražský architekt Oleg Rybnikář. Ten MF DNES na dotaz zaslal SMS s tím, že informace o Garcíově hledání investora je mu známá. „Ano, už jsem o tom také slyšel. Zdrojem těchto tvrzení je pan García Salas. Doporučuji obrátit se přímo na něj,“ napsal Rybnikář v SMS.

V Praze žijící Španěl García Salas se stal předsedou Spolku Zámek Brtnice loni 10. listopadu. „Chtěl bych pomoci vrátit brtnický zámek tam, kde kdysi byl, tedy ve významné sídlo, které navštěvovali evropští císaři,“ řekl García Salas. Spolek Zámek Brtnice na základě smlouvy s vlastníkem může v památce provozovat kulturní akce či průvodcovskou činnost.

Současně oznámil ukončení své činnosti na zámku stávající kastelán František Kalců. „Ze zámku jsem odešel, průvodcovskou činnost už tam neprovádím,“ řekl Kalců. Podle svých slov se nyní Kalců bude už podílet zřejmě jenom na přípravě a fungování chystané únikové hry, která v těchto měsících vzniká v prostorách hradního sklepení u prvního nádvoří.

Město bude rádo za každou pomoc památce

Vedoucí této činnosti v části zámku by měla být Alena Skovajsová. „Rádi bychom únikovou hru ve sklepení letos otevřeli, ale bude určitě záležet na aktuálních protiepidemických opatřeních,“ řekla Skovajsová.

Brtnická starostka Miroslava Švaříčková by uvítala, kdyby se opět na zámku rozběhly záchranné stavební práce. „Město bude rádo za někoho, kdo začne konečně zámek zachraňovat, protože se tam stále nic neděje. Opravují se tam sice okna, to ale není nejdůležitější. Zásadní je zajistit statiku budov,“ řekla Švaříčková.

S Garcíou měla zatím jedno setkání, kde jí Španěl nastínil své záměry. Na zámku plánuje uspořádat výstavu a koncert. „Pana Garcíu jsme informovali, že si může na akce požádat o grant, ale nepožádal si a více nevím. Dál jsme to neřešili, je to jejich soukromá aktivita,“ řekla Švaříčková.

První plánovanou Garcíovou akcí na zámku by měla být 11. června vernisáž výstavy Hudba v obrazech, obrazy v hudbě, která má být poctou malíři Giovannimu Battistovi Belluccimu (1684 - 1739). Ten byl italským portrétistou šlechtického rodu Collalto, který byl až do roku 1947 vlastníkem brtnickému zámku a přináležejícího rozlehlého panství. Vernisáž výstavy se uskuteční 11. června od 17 hodin v Hudebním sále na třetím nádvoří. Výstava by měla trvat do 11. září.

Brtnice, Vivaldi a setkání rodu Collalto

V sobotu 26. června by se měla na zámku podle Garcíových plánů uskutečnit prestižní kulturně-společenská akce Antonio Vivaldi a poklady české barokní hudby v českých zemích. García dojednává, aby se akce zúčastnila také Isabella, princezna Collalto et San Salvatore, která je potomkyní brtnických Collaltů, a další členové tohoto rodu.

Akce by se měla uskutečnit k 280. výročí podpisu, kterým Antonio Vivaldi potvrdil objednávku šestnácti skladeb od hraběte Thomase Vinciguerry VI., hraběte z Collalto et San Ssalvatore, sídlícího na zámku v Brtnici. Mělo se jednat o poslední Vivaldiho skladby. Zmíněný Thomas Vinciguerra také v roce 1762 ve Vídni uspořádal první veřejné vystoupení šestiletého Wolfganga Amadea Mozarta.

Na plakátu k akci je uvedeno, že akce se koná pod Isabellinou záštitou a taktéž s podporou španělského krále Filipa VI., hrabat Karla Eugena Czernina a Giovanni Kinského del Borgo a knížete Karla Eduarda Paara. „Přál bych si, aby se na brtnickém zámku uskutečnilo setkání mladých příslušníků rodu Collalto,“ řekl García Salas, který působí například v hudebním divadle Karlín a je také dramaturgem Lednickovaltického hudebního festivalu. Spolupracuje též s Českou filharmonií.

García Salas se o brtnický zámek začal zajímat podle svých slov už před dvaceti lety v souvislosti se svou profesí muzikologa. V inventáři z brtnického zámku se totiž nachází patnáct Vivaldiho houslových koncertů. Collaltové prosluli především v 18. století jako milovníci a významní mecenáši umění.

  • Nejčtenější

Výrostci útočili na krampusy, v garážích napadli i třináctiletého chlapce

Ostudou a fyzickým napadením dítěte v garážích obchodního centra skončila nedělní procházka krampusů, tedy děsivě...

Ve Znojmě a Třebíči hrozil anonym bombami ve školách. Sláva Rusku, napsal

V jihomoravském Znojmě a v Třebíči na Vysočině evakuovali všechny školy kvůli e-mailovému anonymu, který hrozil výbuchy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zimní houby rostou s předstihem, jejich úroda na Vysočině je extrémní

Z letošní nadúrody hřibů mohli klidně houbaři plynule přejít na sběr typicky zimních druhů hub. Ty si tento rok na...

Pod most se po opravě silnice nevešly autobusy, firma musela úsek předělat

První pokus opravit silnici pod železničním mostem v Lukách nad Jihlavou se nezdařil. Dodavatelské firmě se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na železnici u Jihlavy opět jezdí po opravě trakčního vedení vlaky

Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí u Jihlavy opět jezdí vlaky. Provoz tam byl zastavený od...

Miliony na účtu i exekuce. Zmapovali jsme majetky kandidátů na prezidenta

Premium Senátor Marek Hilšer vlastní v Praze dva byty. Přesto v metropoli bydlí v pronájmu ve dvoupokojovém bytě na Pohořelci....

Miliony na účtu i exekuce. Zmapovali jsme majetky kandidátů na prezidenta

Premium Senátor Marek Hilšer vlastní v Praze dva byty. Přesto v metropoli bydlí v pronájmu ve dvoupokojovém bytě na Pohořelci....

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

Pod most se po opravě silnice nevešly autobusy, firma musela úsek předělat

První pokus opravit silnici pod železničním mostem v Lukách nad Jihlavou se nezdařil. Dodavatelské firmě se...

Třebíč odkládá opravu zimního stadionu, nabídky firem jsou nad možnosti

Třebíč ruší zakázku na rekonstrukci zimního stadionu. Projekt odloží a bude hledat nové finanční zdroje. Nejnižší...

Po rekonstrukci silnice na Žďársku ujel svah, opravy se protáhnou o rok

Uzavírka skončila, na silnici mezi Dalečínem a Jimramovem na Bystřicku se však pracuje dál. Dělníci na silnici II/357...

Jihlavská zoo posílá ježka na virtuální dovolenou za příbuznými ve světě

Na virtuální dovolenou po celém světě se vydává začátkem prosince ježek ušatý z jihlavské zoologické zahrady. Zoo tímto...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Založili si rodinnou farmu, dnes jejich obrat míří k deseti milionům

K podnikání je přivedla společná láska k dobrému a zdravému jídlu. Přestože mají manželé Kuderovi dvě malé děti,...