Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Severovýchodní obchvat Brodu autům nestačí, bude se muset posunout

  11:21
Severovýchodní obchvat Havlíčkova Brodu se dočká úpravy. Silnice, po níž se jezdí už šestnáct let, nebude vyhovovat nárůstu dopravy. Obchvat bude ve své nejsevernější části posunut o dvě stě metrů dál od města.

Na jedné straně areál technických služeb, garáže, komerční provozovny i rodinné domy. Na druhé straně domov pro seniory, sídliště, kde je jedna bytovka vedle druhé, i nákupní centra. A na konci nevelká křižovatka se semafory.

Tak dnes vypadá vyústění severovýchodní části obchvatu města na silnici první třídy, Masarykovu ulici. Úsek, který se před šestnácti a půl lety otevíral s velkou slávou, je dnes trnem v oku všem odborníkům na dopravu.

„Tato stavba je od počátku jedno velké neštěstí. Teď musíme hasit to, co se v minulosti udělalo špatně. Tenkrát se vůbec nepřemýšlelo o budoucnosti,“ říká vedoucí jihlavské správy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Marie Tesařová.

ŘSD proto chce úsek obchvatu od křižovatky s Chotěbořskou ulicí po Masarykovu přestavět.

Celá komunikace by se měla těsněji přimknout k areálu technických služeb a přes nynější garáže posunout o desítky metrů až za současnou zástavbu. 

„Úprava by měla řešit navýšení kapacity celého obchvatu. Je to ale otázka budoucnosti. Tato nová část by měla být v provozu těsně před dokončením jihozápadního obchvatu, který spojí výpadovky na Jihlavu a na Humpolec,“ prozradil místostarosta města Libor Honzárek (TOP 09). 

Jihozápadní část se určitě nezačne stavět dřív než za pět let. Už nyní ale zastupitelstvo zahájilo proces změny územního plánu, který by posunutí silnice umožnil. S tímto požadavkem se na vedení města obrátilo ŘSD. Většina zastupitelů tento krok odsouhlasila.

„Nová trasa silnice mezi Chotěbořskou a Masarykovou ulicí je dosud zařazena v takzvané územní rezervě. Z té ji nyní vyjmeme do takzvaného návrhu,“ popsal Honzárek. K návrhu se budou vyjadřovat veškeré státní instituce. Než bude územní plán definitivně změněn, může to trvat i déle než rok.

Kruhový objezd u hřbitova

Nová trasa by měla posunout vyústění obchvatu na silnici I/38 přibližně o 200 metrů dál od současné křižovatky. Nově by mělo být v úrovni odstavné plochy u odbočky na hřbitov. Právě zde by měl vzniknout velký kruhový objezd. Podobný se už v příštím roce začne budovat při stavbě jihovýchodního obchvatu u Selské jizby.

Na dnešní slavnostní zahájení zvou obyvatele

Výstavba jihovýchodní části obchvatu Havlíčkova Brodu bude dnes slavnostně zahájena ve 13.30 vedle okružní křižovatky u obchodního domu Albert. Právě tam bude obchvat začínat. 

„Na místě bude i stánek pro veřejnost, kde se zájemci dozvědí o dalších dopravních stavbách v kraji,“ zvou pořadatelé. Půjde například o jihozápadní obchvat Brodu či obchvat Věže a Skály. 

Stánek bude veřejnosti k dispozici od 14 do 16.00.

„Zatím existuje několik variant, kudy přesně tuto novou komunikaci vést. Zasáhnout by měla do garáží za nynějším obchvatem. Rádi bychom se ale vyhnuli areálu technických služeb, do něhož jsme v posledních letech nemálo investovali,“ pravil Honzárek.

Zároveň je už nyní jisté, že v té souvislosti nedojde k původně zamýšlenému budování kruhového objezdu na křižovatce obchvatu s Chotěbořskou ulicí.

„Po spuštění jihovýchodní i jihozápadní části obchvatu by zde intenzita dopravy byla tak vysoká, že by byl potřeba kruhový objezd s průměrem minimálně sto metrů. A takový se zde kvůli nedostatku prostoru stavět nedá,“ vysvětlil Libor Honzárek.

Po severovýchodním obchvatu Brodu dnes denně projede kolem devíti tisíc aut. Po otevření jihovýchodního i jihozápadního segmentu jich může být i víc než dvojnásobek. „Přejet tuto křižovatku z Chotěbořské ulice je už v současné době ruská ruleta,“ konstatoval opoziční brodský zastupitel z KSČM Milan Plodík.

Proto by zdejší křížení do budoucna měla řídit světelná signalizace. Tou by radnice chtěla osadit i další křižovatku s Kyjovskou ulicí. Jak by měly semafory a jimi řízené křižovatky po úpravě vypadat, má napovědět studie, jejíž vypracování město před několika týdny zadalo vypracovat.

Vedle státu bude platit i město, třeba za podchod

Stavba jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu nebude investicí pouze státu. Zlomek z celkových nákladů odhadovaných na 1,6 miliardy korun bez daně zaplatí i město. Konkrétně půjde o sumu 21,8 milionu korun.

„Bude se jednat o části stavby, které jsme si vyžádali nebo je ze zákona spravuje město. Naše spoluúčast dělá pouze 1,36 procenta z celé stavby,“ nastínil havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek. Suma je to o několik milionů vyšší, než radnice původně počítala. Jde na vrub prodražení celé investice.

Za městem půjdou náklady na výstavbu chodníku v části obchvatu, autobusových zastávek a veřejného osvětlení. Hradit bude i přeložku kanalizace nebo části dopravního značení na místních komunikacích. Téměř sedm milionů padne na vybudování podchodu pro pěší a cyklisty u budoucí okružní křižovatky u Selské jizby. 

Zastupitelé města částku necelých dvaadvacet milionů korun schválili ve formě čtvrtého dodatku smlouvy o spolupráci. Tu původní město s Ředitelstvím silnic a dálnic uzavřelo už v roce 2010. Nyní se ke smlouvě přidal i zhotovitel díla, sdružení firem Strabag, M-Silnice a Porr.

  • Nejčtenější

Policie na Vysočině zastřelila útočícího stafordšírského bulteriéra

Policisté na Vysočině zastřelili v sobotu odpoledne psa, který na ně podle nich útočil. Se stafordšírským bulteriérem byl u hřiště v Mostišti na Žďársku opilý muž, jenž se choval nevhodně,...

21. července 2024  7:40

Semafory u podjezdu v Pelhřimově selhaly, řidiči po lijáku uvázli v laguně

Jakmile začne nad Pelhřimovem víc pršet, nejen tamní řidiči okamžitě zpozorní. Dá se totiž očekávat, že pod železničním viaduktem na silnici 34 může vzniknout zrádná laguna. Naposledy se to stalo o...

17. července 2024  10:54

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zavřená silnice je strašákem, omezení v Brodě potrvají až do konce října

Řidiči v Havlíčkově Brodě mají zase těžkou hlavu. Může za to rozhodnutí Ředitelství silnic a dálnic uzavřít Lidickou ulici sloužící jako výpadovka na Jihlavu. Omezení potrvá až do konce října....

17. července 2024  8:45

Žďár řeší, co udělat s Věžičkou, aby ožilo centrum Stalingradu

Nejstarší sídliště ve městě – Žďár nad Sázavou 3, jemuž však nikdo z místních neřekne jinak než Stalingrad nebo zkráceně Staloš – je unikát samo o sobě. Nejen svým pojmenováním, které se vžilo...

14. července 2024  10:09

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Městské dvoupodlažní nádraží v Jihlavě vybuduje Skanska, stát má přes miliardu

Přestavbu městského vlakového nádraží v Jihlavě dostala na starost firma Skanska, která podle Správy železnic podala nejvýhodnější nabídku. Podle ní by měla chystaná stavba vyjít na 1,2 miliardy...

19. července 2024  12:58

Hrad Kámen uzavřely opravy, turisté však mohou využít náhradní program

Nové fasády, opravené hradby, ale i nové interiéry, které budou následně zaplněny moderními expozicemi, včetně unikátní sbírky historických motocyklů. To vše samozřejmě i s interaktivními prvky. Tak...

20. července 2024  10:14

Městské dvoupodlažní nádraží v Jihlavě vybuduje Skanska, stát má přes miliardu

Přestavbu městského vlakového nádraží v Jihlavě dostala na starost firma Skanska, která podle Správy železnic podala nejvýhodnější nabídku. Podle ní by měla chystaná stavba vyjít na 1,2 miliardy...

19. července 2024  12:58

Cílem Žďáru je dostatek stání pro auta. Kolik to bude stát, však místní nevědí

Když chce řidič zaparkovat – třeba jen na chvíli, při vyzvednutí dětí ze školy, nemá kde. Odstavená auta blokují průjezd ulicí, brání ve vjezdu na pozemek nebo stojí na přechodu či chodníku. Některá...

19. července 2024  8:16

Žďárský stavební úřad zkrátil hodiny pro veřejnost o další den

Jen dva dny v týdnu, v pondělí a ve středu, je nyní lidem k dispozici stavební úřad ve Žďáru nad Sázavou. Omezení hodin pro veřejnost o další den nastalo k začátku července, kdy také začal platit...

18. července 2024  16:40

Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést
Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést

Natálie si nechala uříznout nohu. Ale nebylo jednoduché najít někoho, kdo jí to udělá. Hana ji pak učila znovu chodit. Ani to nebylo tak snadné....

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Depp randí s ruskou modelkou, která žije v Praze. Seznámili se ve Varech

Herec Johnny Depp (61) byl po bouřlivém rozvodu s herečkou Amber Heardovou (38) často vídán s mladou blondýnkou. Před...