Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Severovýchodní obchvat Brodu autům nestačí, bude se muset posunout

  11:21
Severovýchodní obchvat Havlíčkova Brodu se dočká úpravy. Silnice, po níž se jezdí už šestnáct let, nebude vyhovovat nárůstu dopravy. Obchvat bude ve své nejsevernější části posunut o dvě stě metrů dál od města.

Na jedné straně areál technických služeb, garáže, komerční provozovny i rodinné domy. Na druhé straně domov pro seniory, sídliště, kde je jedna bytovka vedle druhé, i nákupní centra. A na konci nevelká křižovatka se semafory.

Tak dnes vypadá vyústění severovýchodní části obchvatu města na silnici první třídy, Masarykovu ulici. Úsek, který se před šestnácti a půl lety otevíral s velkou slávou, je dnes trnem v oku všem odborníkům na dopravu.

„Tato stavba je od počátku jedno velké neštěstí. Teď musíme hasit to, co se v minulosti udělalo špatně. Tenkrát se vůbec nepřemýšlelo o budoucnosti,“ říká vedoucí jihlavské správy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Marie Tesařová.

ŘSD proto chce úsek obchvatu od křižovatky s Chotěbořskou ulicí po Masarykovu přestavět.

Celá komunikace by se měla těsněji přimknout k areálu technických služeb a přes nynější garáže posunout o desítky metrů až za současnou zástavbu. 

„Úprava by měla řešit navýšení kapacity celého obchvatu. Je to ale otázka budoucnosti. Tato nová část by měla být v provozu těsně před dokončením jihozápadního obchvatu, který spojí výpadovky na Jihlavu a na Humpolec,“ prozradil místostarosta města Libor Honzárek (TOP 09). 

Jihozápadní část se určitě nezačne stavět dřív než za pět let. Už nyní ale zastupitelstvo zahájilo proces změny územního plánu, který by posunutí silnice umožnil. S tímto požadavkem se na vedení města obrátilo ŘSD. Většina zastupitelů tento krok odsouhlasila.

„Nová trasa silnice mezi Chotěbořskou a Masarykovou ulicí je dosud zařazena v takzvané územní rezervě. Z té ji nyní vyjmeme do takzvaného návrhu,“ popsal Honzárek. K návrhu se budou vyjadřovat veškeré státní instituce. Než bude územní plán definitivně změněn, může to trvat i déle než rok.

Kruhový objezd u hřbitova

Nová trasa by měla posunout vyústění obchvatu na silnici I/38 přibližně o 200 metrů dál od současné křižovatky. Nově by mělo být v úrovni odstavné plochy u odbočky na hřbitov. Právě zde by měl vzniknout velký kruhový objezd. Podobný se už v příštím roce začne budovat při stavbě jihovýchodního obchvatu u Selské jizby.

Na dnešní slavnostní zahájení zvou obyvatele

Výstavba jihovýchodní části obchvatu Havlíčkova Brodu bude dnes slavnostně zahájena ve 13.30 vedle okružní křižovatky u obchodního domu Albert. Právě tam bude obchvat začínat. 

„Na místě bude i stánek pro veřejnost, kde se zájemci dozvědí o dalších dopravních stavbách v kraji,“ zvou pořadatelé. Půjde například o jihozápadní obchvat Brodu či obchvat Věže a Skály. 

Stánek bude veřejnosti k dispozici od 14 do 16.00.

„Zatím existuje několik variant, kudy přesně tuto novou komunikaci vést. Zasáhnout by měla do garáží za nynějším obchvatem. Rádi bychom se ale vyhnuli areálu technických služeb, do něhož jsme v posledních letech nemálo investovali,“ pravil Honzárek.

Zároveň je už nyní jisté, že v té souvislosti nedojde k původně zamýšlenému budování kruhového objezdu na křižovatce obchvatu s Chotěbořskou ulicí.

„Po spuštění jihovýchodní i jihozápadní části obchvatu by zde intenzita dopravy byla tak vysoká, že by byl potřeba kruhový objezd s průměrem minimálně sto metrů. A takový se zde kvůli nedostatku prostoru stavět nedá,“ vysvětlil Libor Honzárek.

Po severovýchodním obchvatu Brodu dnes denně projede kolem devíti tisíc aut. Po otevření jihovýchodního i jihozápadního segmentu jich může být i víc než dvojnásobek. „Přejet tuto křižovatku z Chotěbořské ulice je už v současné době ruská ruleta,“ konstatoval opoziční brodský zastupitel z KSČM Milan Plodík.

Proto by zdejší křížení do budoucna měla řídit světelná signalizace. Tou by radnice chtěla osadit i další křižovatku s Kyjovskou ulicí. Jak by měly semafory a jimi řízené křižovatky po úpravě vypadat, má napovědět studie, jejíž vypracování město před několika týdny zadalo vypracovat.

Vedle státu bude platit i město, třeba za podchod

Stavba jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu nebude investicí pouze státu. Zlomek z celkových nákladů odhadovaných na 1,6 miliardy korun bez daně zaplatí i město. Konkrétně půjde o sumu 21,8 milionu korun.

„Bude se jednat o části stavby, které jsme si vyžádali nebo je ze zákona spravuje město. Naše spoluúčast dělá pouze 1,36 procenta z celé stavby,“ nastínil havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek. Suma je to o několik milionů vyšší, než radnice původně počítala. Jde na vrub prodražení celé investice.

Za městem půjdou náklady na výstavbu chodníku v části obchvatu, autobusových zastávek a veřejného osvětlení. Hradit bude i přeložku kanalizace nebo části dopravního značení na místních komunikacích. Téměř sedm milionů padne na vybudování podchodu pro pěší a cyklisty u budoucí okružní křižovatky u Selské jizby. 

Zastupitelé města částku necelých dvaadvacet milionů korun schválili ve formě čtvrtého dodatku smlouvy o spolupráci. Tu původní město s Ředitelstvím silnic a dálnic uzavřelo už v roce 2010. Nyní se ke smlouvě přidal i zhotovitel díla, sdružení firem Strabag, M-Silnice a Porr.

  • Nejčtenější

Pokutují ho za stání před garáží, která mu patří. Strasti s parkováním v Jihlavě

11. června 2024

Premium Nový systém parkování v Jihlavě přináší podle hlášení z radnice řád a pořádek. Nicméně běžným lidem...

Železný Zekon ani ve svých třiašedesáti nepolevuje. Roztrhl 12 balíčků karet

8. června 2024  18:55

Přesně po třiceti letech od svého prvního vystoupení na pelhřimovském Festivalu rekordů a kuriozit...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Díky kosení je Šafranice plná orchidejí, žijí zde i čolci, mloci či potápníci

14. června 2024  8:50

V lesích mezi vesnicemi Slavkovice, Veselíčko a Jámy na Žďársku, mimo značené turistické trasy, je...

První hospic na Vysočině zahájí zkušební provoz, pacienty přijme na podzim

10. června 2024  8:27

Přidělat poličky, dřevěné obložení, umístit postele - a nový krajský lůžkový hospic v Havlíčkově...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Na Jihlavsku ráno zemřel po nárazu do stromu řidič auta

15. června 2024  12:36

Řidič osobního auta zemřel ráno při nehodě mezi obcemi Kamenice a Pavlínov na Jihlavsku. Vyjel mimo...

Archeologický výzkum pod brodským obchvatem měnil historii a naplnil muzeum

16. června 2024  9:08

Doklad o osídlení Posázaví v pravěku. Existence středověkých hutí netušeného významu. Unikátní...

Na Jihlavsku ráno zemřel po nárazu do stromu řidič auta

15. června 2024  12:36

Řidič osobního auta zemřel ráno při nehodě mezi obcemi Kamenice a Pavlínov na Jihlavsku. Vyjel mimo...

Nadšený fanoušek Nečas se po letech sám vrátil jako hokejová hvězda

15. června 2024  10:06

Žďár nad Sázavou v pátek odpoledne vítal na Farských humnech hokejového útočníka Martina Nečase,...

Vítej mistře! Nečas přivezl do Žďáru pohár. Hlavně pro děti, říká jeho otec

15. června 2024  9:49

Pokud by existoval stroj času, s nímž by se člověk mohl přenést do roku 2010, mohl by vidět...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...