Úterý 20. října 2020, svátek má Vendelín
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 20. října 2020 Vendelín

Havlíčkův Brod se dočkal, stavba obchvatu začne pár dní po Novém roce

  12:04
To, co celý Havlíčkův Brod netrpělivě vyhlíží desítky let, se nezadržitelně přiblížilo. Minulý pátek odpoledne oznámilo Ředitelství silnic a dálnic, že vybralo zhotovitele jihovýchodního obchvatu města. Staveniště mu předá za týden, za další tři týdny se pak uskuteční slavnostní zahájení stavby.

Jihovýchodní obchvat Havlíčkova Brodu | foto: Ředitelství silnic a dálnic

„Na základě otevřeného výběrového řízení jsme uzavřeli smlouvu se sdružením firem Strabag, M-Silnice a Porr na stavbu jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu na silnici I/38. Stavbu zahájíme ještě v letošním roce. Předpoklad zprovoznění je na konci roku 2022,“ informoval na svém Twitteru ředitel ŘSD Radek Mátl.

Toto sdělení vyvolalo ve městě takřka nadšení. Po mnoha letech slibů, příprav, jednání a odkladů to vypadá, že stavba už konečně skutečně začne a nic ji neohrozí.

Ostatně to si řidiči i radnice mysleli už na počátku roku, kdy ŘSD vyhlásilo výběrové řízení na zhotovitele a o pár týdnů později zveřejnilo nabídky. Jenže turecká společnost Bergiz Insaat, která podala nejnižší cenovou nabídku, byla ze soutěže vyloučena. A protože druhá a jediná další nabídka v pořadí byla oproti projektu o 430 milionů korun vyšší, musela přidělení zakázky posoudit Centrální komise ministerstva dopravy. Proto trval výběr téměř rok.

Městu se konečně výrazně uleví, pochvaluje si radnice

„Po mnoha a mnoha letech jsme došli k podpisu smlouvy. Jsme za to velice rádi,“ konstatoval havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek.

Jihovýchodní obchvat Havlíčkova Brodu

 • Obchvat obkrouží čtvrtinu Havlíčkova Brodu z jihu a východu. Spojí výpadovky na Jihlavu a na Pardubice.
 • Bude dlouhý přes čtyři kilometry.
 • Povede od bývalého motorestu Selská jizba na Herlify a Termesivy, přes řeku i železniční trať. Na severovýchodní část se napojí u hypermarketu Albert.
 • Vedle jedenácti mostů na něm budou dvě mimoúrovňové křižovatky, jedna protihluková stěna a na obou koncích kruhové objezdy.
 • Současně se stavbou obchvatu budou přestavěny čtyři kilometry ostatních komunikací, zejména v blízkosti Termesiv, Futaby a Novotného Dvora.
 • Sdružení firem Strabag, M-Silnice a Porr slibuje obchvat postavit za 1,598 milionu korun, odhadované náklady činily 1,163 milionu.
 • Stavba fakticky začne na počátku příštího roku. Do provozu má být obchvat uveden ve druhé polovině roku 2022.

Podle něj se městu po zprovoznění nové komunikace výrazně uleví. „Prakticky všechny dopravní problémy poslední doby šly na vrub nekompletního obchvatu města,“ podotkl Honzárek.

Starosta Jan Tecl oznámení ŘSD označil za nesmírně pozitivní zprávu. Otevřením obchvatu se podle něj uleví všem občanům i řidičům v Brodě.

„Co považuji za nejpřínosnější, výrazně se tím na průtahu městem zvýší bezpečnost,“ pravil starosta.

ŘSD sice slibuje, že výstavba jihovýchodní části začne ještě v letošním roce, to se ale nakonec stane jen symbolicky.

Na 26. listopadu je sice naplánováno předání staveniště a na 19. prosince slavnostní zahájení, skutečně se ale práce rozeběhnou až po Novém roce.

„Vzhledem k termínu podpisu smlouvy již v letošním roce nebudou na stavbě probíhat žádné konkrétní práce. Datum skutečného zahájení je předběžně plánováno na polovinu ledna 2020, mělo by se jednat o vytyčovací práce a skrývku ornice,“ sdělila mluvčí společnosti Strabag Edita Novotná.

Stavba bude náročná, zhotovitelská firma ji označuje za výzvu

Jak dál bude stavba pokračovat, dosud jasné není. „Zhotovitel musí zpracovat a předložit harmonogram prací a je na něm, jak si jednotlivé kroky rozloží tak, aby splnil smluvní termíny v požadované kvalitě. Termín uvedení stavby do provozu je tři roky a dokončení tři a půl roku,“ poznamenala mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Stavebně bude jihovýchodní obchvat velice náročný. Mluvčí společnosti Strabag Novotná se ho nebála označit za výzvu. „Bude na něm celkem jedenáct mostních objektů, z toho tři větší estakády,“ zmínila.

Kolik bude na stavbě pracovat lidí a kolik budou mít k dispozici techniky, zatím prozradit nedokázala. „Bude to stanoveno až na základě zpracovaného upřesnění projektu organizace výstavby a aktualizovaného harmonogramu stavby,“ vzkázala Novotná.

Během výstavby bude muset být na několika místech omezen provoz. Do toho je ale zatím daleko. „V průběhu realizace dojde zcela jistě k různým dopravním omezením i uzavírkám, vše se bude odvíjet od harmonogramu prací a projednání se silničními správními úřady a se správci komunikací,“ uvedla Nina Ledvinová.

O výpadovku na Jihlavu se po dokončení stavby bude starat kraj

Na výstavbě se bude malou měrou podílet i Havlíčkův Brod. Bude hradit náklady na položení chodníků v místech, kde se předpokládá pohyb chodců, podchod u Selské jizby a veřejné osvětlení. Celkem půjde o zhruba 11 milionů korun.

Původně měla radnice hradit i mimoúrovňovou křižovatku u Termesiv za dalších přibližně čtyřicet milionů korun. Po naléhání vedení města ale nakonec i tuto část zaplatí stát. Obě strany se na tom dohodly v roce 2016.

Ačkoliv je do té doby ještě hodně daleko, už nyní je jisté, že po převedení dopravy na jihovýchodní obchvat se stát o nynější výpadovku na Jihlavu přestane starat. „Podle uzavřené dohody s Krajem Vysočina přejde ulice Lidická do jeho vlastnictví,“ potvrdila Ledvinová.

„Budoucí převzetí úseku ze strany kraje je výsledkem několika jednání ŘSD, Kraje Vysočina i Havlíčkova Brodu. V době projednávání toto řešení mělo souvislost s uvažovaným záměrem přípravy severozápadního segmentu obchvatu města,“ konstatovala mluvčí kraje Jitka Svatošová.

 • Nejčtenější

Kamion zůstal stát mezi závorami, rychlík zastavil těsně před ním

Policisté hledají řidiče kamionu, který v pondělí krátce po jedenácté hodině dopoledne nerespektoval červená světla a...

Z třebíčské kabiny unikla nahrávka rozčíleného kouče. Ten pak zkolaboval

Hokejová Chance liga je sice kvůli koronaviru přerušena, nicméně v Horácké Slavii Třebíč je právě teď pořádně rušno....

Kamion mezi závorami, před nímž prudce brzdil rychlík, patří firmě z Bosny

Policisté už vědí, čí kamion zůstal v pondělí stát na železničním přejezdu v Okříškách na Třebíčsku a málem způsobil...

Uzavírka hlavního tahu u Třebíče zničila úzkou silničku v sousední obci

Jednu silnici Kraj Vysočina modernizuje, ovšem druhou tato činnost devastuje. Z uzavřeného tahu mezi Třebíčí a Velkým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ZVOLNĚNÍ: Když další uniklá nahrávka křiví pokřivené. Teď spíš covid vše rovná

Je tu další uniklá nahrávka. Zase z hokejové šatny. Zase v ní trenér mluví drsně. A zase vyvolá poprask. Po Martinu...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

 • Další z rubriky

Kruhový objezd na okraji Přibyslavi vznikne do roka, město ho zaplatí samo

Na východním okraji Přibyslavi na Havlíčkobrodsku v příštím roce vznikne nový kruhový objezd. Město ho nechá vybudovat...

Hajzlbába i inspirující síla VŘSR. Badatel mapuje památníky podél dálnic

Premium David Šťáva má neobvyklý koníček. Část svého volného času věnuje mapování uměleckých děl a památníků kolem českých...

Filmy na festivalu dokumentů může vidět každý. Za 350 korun na internetu

Cesta k letošnímu ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 2020 je podle ředitele přehlídky Marka...

Parkovací dům na brodském sídlišti by mohl stavět a provozovat soukromník

Pokud někdy někdo vyřeší kritické parkování na havlíčkobrodském sídlišti Výšina, zřejmě to nebude radnice. Město...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

V Česku teď můžeme mít až 700 tisíc covid pozitivních, domnívá se neurobiolog

Promořování společnosti je hazard a tvrdit, že se musíme s koronavirem naučit dalších 10 let žít, je nerozum. V...

Tvoje tvář má známý hlas bude bez Stárkové. Zkolabovala kvůli covidu-19

Show Tvoje tvář má známý hlas pokračuje už v sobotu večer sedmou epizodou. Jedna z účinkujících však v ní bude chybět....

Nejbohatší Čech celý v černém a roušce. Petr Kellner se ukázal na Twitteru

Nejbohatší Čech a majoritní vlastník společnosti PPF Petr Kellner se ukázal na Twitteru celý v černém a v černé roušce....

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Chtěla jsem udělat něco zapovězeného, říká k pornu Tarra White

Má za sebou úspěšnou kariéru ve filmech pro dospělé, její vztahy s rodinou na Moravě však poznamenala. „Příbuzní se...