Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 28. března 2023 Soňa

Havlíčkův Brod se dočkal, stavba obchvatu začne pár dní po Novém roce

  12:04
To, co celý Havlíčkův Brod netrpělivě vyhlíží desítky let, se nezadržitelně přiblížilo. Minulý pátek odpoledne oznámilo Ředitelství silnic a dálnic, že vybralo zhotovitele jihovýchodního obchvatu města. Staveniště mu předá za týden, za další tři týdny se pak uskuteční slavnostní zahájení stavby.

Jihovýchodní obchvat Havlíčkova Brodu | foto: Ředitelství silnic a dálnic

„Na základě otevřeného výběrového řízení jsme uzavřeli smlouvu se sdružením firem Strabag, M-Silnice a Porr na stavbu jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu na silnici I/38. Stavbu zahájíme ještě v letošním roce. Předpoklad zprovoznění je na konci roku 2022,“ informoval na svém Twitteru ředitel ŘSD Radek Mátl.

Toto sdělení vyvolalo ve městě takřka nadšení. Po mnoha letech slibů, příprav, jednání a odkladů to vypadá, že stavba už konečně skutečně začne a nic ji neohrozí.

Ostatně to si řidiči i radnice mysleli už na počátku roku, kdy ŘSD vyhlásilo výběrové řízení na zhotovitele a o pár týdnů později zveřejnilo nabídky. Jenže turecká společnost Bergiz Insaat, která podala nejnižší cenovou nabídku, byla ze soutěže vyloučena. A protože druhá a jediná další nabídka v pořadí byla oproti projektu o 430 milionů korun vyšší, musela přidělení zakázky posoudit Centrální komise ministerstva dopravy. Proto trval výběr téměř rok.

Městu se konečně výrazně uleví, pochvaluje si radnice

„Po mnoha a mnoha letech jsme došli k podpisu smlouvy. Jsme za to velice rádi,“ konstatoval havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek.

Jihovýchodní obchvat Havlíčkova Brodu

 • Obchvat obkrouží čtvrtinu Havlíčkova Brodu z jihu a východu. Spojí výpadovky na Jihlavu a na Pardubice.
 • Bude dlouhý přes čtyři kilometry.
 • Povede od bývalého motorestu Selská jizba na Herlify a Termesivy, přes řeku i železniční trať. Na severovýchodní část se napojí u hypermarketu Albert.
 • Vedle jedenácti mostů na něm budou dvě mimoúrovňové křižovatky, jedna protihluková stěna a na obou koncích kruhové objezdy.
 • Současně se stavbou obchvatu budou přestavěny čtyři kilometry ostatních komunikací, zejména v blízkosti Termesiv, Futaby a Novotného Dvora.
 • Sdružení firem Strabag, M-Silnice a Porr slibuje obchvat postavit za 1,598 milionu korun, odhadované náklady činily 1,163 milionu.
 • Stavba fakticky začne na počátku příštího roku. Do provozu má být obchvat uveden ve druhé polovině roku 2022.

Podle něj se městu po zprovoznění nové komunikace výrazně uleví. „Prakticky všechny dopravní problémy poslední doby šly na vrub nekompletního obchvatu města,“ podotkl Honzárek.

Starosta Jan Tecl oznámení ŘSD označil za nesmírně pozitivní zprávu. Otevřením obchvatu se podle něj uleví všem občanům i řidičům v Brodě.

„Co považuji za nejpřínosnější, výrazně se tím na průtahu městem zvýší bezpečnost,“ pravil starosta.

ŘSD sice slibuje, že výstavba jihovýchodní části začne ještě v letošním roce, to se ale nakonec stane jen symbolicky.

Na 26. listopadu je sice naplánováno předání staveniště a na 19. prosince slavnostní zahájení, skutečně se ale práce rozeběhnou až po Novém roce.

„Vzhledem k termínu podpisu smlouvy již v letošním roce nebudou na stavbě probíhat žádné konkrétní práce. Datum skutečného zahájení je předběžně plánováno na polovinu ledna 2020, mělo by se jednat o vytyčovací práce a skrývku ornice,“ sdělila mluvčí společnosti Strabag Edita Novotná.

Stavba bude náročná, zhotovitelská firma ji označuje za výzvu

Jak dál bude stavba pokračovat, dosud jasné není. „Zhotovitel musí zpracovat a předložit harmonogram prací a je na něm, jak si jednotlivé kroky rozloží tak, aby splnil smluvní termíny v požadované kvalitě. Termín uvedení stavby do provozu je tři roky a dokončení tři a půl roku,“ poznamenala mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Stavebně bude jihovýchodní obchvat velice náročný. Mluvčí společnosti Strabag Novotná se ho nebála označit za výzvu. „Bude na něm celkem jedenáct mostních objektů, z toho tři větší estakády,“ zmínila.

Kolik bude na stavbě pracovat lidí a kolik budou mít k dispozici techniky, zatím prozradit nedokázala. „Bude to stanoveno až na základě zpracovaného upřesnění projektu organizace výstavby a aktualizovaného harmonogramu stavby,“ vzkázala Novotná.

Během výstavby bude muset být na několika místech omezen provoz. Do toho je ale zatím daleko. „V průběhu realizace dojde zcela jistě k různým dopravním omezením i uzavírkám, vše se bude odvíjet od harmonogramu prací a projednání se silničními správními úřady a se správci komunikací,“ uvedla Nina Ledvinová.

O výpadovku na Jihlavu se po dokončení stavby bude starat kraj

Na výstavbě se bude malou měrou podílet i Havlíčkův Brod. Bude hradit náklady na položení chodníků v místech, kde se předpokládá pohyb chodců, podchod u Selské jizby a veřejné osvětlení. Celkem půjde o zhruba 11 milionů korun.

Původně měla radnice hradit i mimoúrovňovou křižovatku u Termesiv za dalších přibližně čtyřicet milionů korun. Po naléhání vedení města ale nakonec i tuto část zaplatí stát. Obě strany se na tom dohodly v roce 2016.

Ačkoliv je do té doby ještě hodně daleko, už nyní je jisté, že po převedení dopravy na jihovýchodní obchvat se stát o nynější výpadovku na Jihlavu přestane starat. „Podle uzavřené dohody s Krajem Vysočina přejde ulice Lidická do jeho vlastnictví,“ potvrdila Ledvinová.

„Budoucí převzetí úseku ze strany kraje je výsledkem několika jednání ŘSD, Kraje Vysočina i Havlíčkova Brodu. V době projednávání toto řešení mělo souvislost s uvažovaným záměrem přípravy severozápadního segmentu obchvatu města,“ konstatovala mluvčí kraje Jitka Svatošová.

 • Nejčtenější

Další rána pro České dráhy. Linku do Brna přes Vysočinu jim vyfoukl RegioJet

Železniční spojení mezi Prahou a Brnem přes Havlíčkův Brod bude provozovat RegioJet. Ve výběrovém řízení, kam se...

Pohřeb jako sraz veteránů. Známý sběratel odešel do tatrováckého nebe

Stovky smutečních hostů a mezi nimi několik desítek veteránistů i se svými nablýskanými skvosty se sjely na sobotní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V bílé tmě na D1 bouralo 231 aut, od největší nehody v Česku uplynulo 15 let

Vraky aut, na dvacet tisíc lidí uvězněných v kolonách a několik hodin neprůjezdná dálnice D1. Tak před patnácti lety...

Pouť má zmizet z náměstí natrvalo, radnice ji chce v zámeckém parku

Letošní Svatováclavská pouť ve Světlé nad Sázavou se znovu bude konat v zámeckém parku. A to i přesto, že proti tomuto...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlín postoupil do finále první hokejové ligy, Vsetín mečbol nevyužil

Zlínští hokejisté postoupili do finále první ligy a udělali další krok k návratu do extraligy, z které loni po 42...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Práce s hlínou odebírá stres, je terapií, věří učitelka a výtvarnice

V práci se Veronika Bártová už léta věnuje žákům v hodinách českého jazyka a výtvarné výchovy. Její život učitelky je...

Vodaři na Žďársku mají nové vedení, chce kanalizaci i do menších obcí

Investice do odkanalizování menších obcí nebo do řešení nedostatku kvalitní vody i mimo velká města žďárského regionu....

V přírodě redukují počty zvířat predátoři, v zoo musí člověk, říká zoolog

Premium Životní elán, kterým i po osmdesátce disponuje emeritní ředitel jihlavské zoologické zahrady Vladislav Jiroušek, by mu...

U Velké Bíteše havarovala dvě auta, D1 ve směru na Prahu stála hodinu

V neděli odpoledne uzavřela nehoda dvou osobních aut asi na hodinu dálnici D1 ve směru na Prahu u Velké Bíteše. Vozidla...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...