Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 24. října 2021 Nina

Havlíčkův Brod se dočkal, stavba obchvatu začne pár dní po Novém roce

  12:04
To, co celý Havlíčkův Brod netrpělivě vyhlíží desítky let, se nezadržitelně přiblížilo. Minulý pátek odpoledne oznámilo Ředitelství silnic a dálnic, že vybralo zhotovitele jihovýchodního obchvatu města. Staveniště mu předá za týden, za další tři týdny se pak uskuteční slavnostní zahájení stavby.

Jihovýchodní obchvat Havlíčkova Brodu | foto: Ředitelství silnic a dálnic

„Na základě otevřeného výběrového řízení jsme uzavřeli smlouvu se sdružením firem Strabag, M-Silnice a Porr na stavbu jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu na silnici I/38. Stavbu zahájíme ještě v letošním roce. Předpoklad zprovoznění je na konci roku 2022,“ informoval na svém Twitteru ředitel ŘSD Radek Mátl.

Toto sdělení vyvolalo ve městě takřka nadšení. Po mnoha letech slibů, příprav, jednání a odkladů to vypadá, že stavba už konečně skutečně začne a nic ji neohrozí.

Ostatně to si řidiči i radnice mysleli už na počátku roku, kdy ŘSD vyhlásilo výběrové řízení na zhotovitele a o pár týdnů později zveřejnilo nabídky. Jenže turecká společnost Bergiz Insaat, která podala nejnižší cenovou nabídku, byla ze soutěže vyloučena. A protože druhá a jediná další nabídka v pořadí byla oproti projektu o 430 milionů korun vyšší, musela přidělení zakázky posoudit Centrální komise ministerstva dopravy. Proto trval výběr téměř rok.

Městu se konečně výrazně uleví, pochvaluje si radnice

„Po mnoha a mnoha letech jsme došli k podpisu smlouvy. Jsme za to velice rádi,“ konstatoval havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek.

Jihovýchodní obchvat Havlíčkova Brodu

 • Obchvat obkrouží čtvrtinu Havlíčkova Brodu z jihu a východu. Spojí výpadovky na Jihlavu a na Pardubice.
 • Bude dlouhý přes čtyři kilometry.
 • Povede od bývalého motorestu Selská jizba na Herlify a Termesivy, přes řeku i železniční trať. Na severovýchodní část se napojí u hypermarketu Albert.
 • Vedle jedenácti mostů na něm budou dvě mimoúrovňové křižovatky, jedna protihluková stěna a na obou koncích kruhové objezdy.
 • Současně se stavbou obchvatu budou přestavěny čtyři kilometry ostatních komunikací, zejména v blízkosti Termesiv, Futaby a Novotného Dvora.
 • Sdružení firem Strabag, M-Silnice a Porr slibuje obchvat postavit za 1,598 milionu korun, odhadované náklady činily 1,163 milionu.
 • Stavba fakticky začne na počátku příštího roku. Do provozu má být obchvat uveden ve druhé polovině roku 2022.

Podle něj se městu po zprovoznění nové komunikace výrazně uleví. „Prakticky všechny dopravní problémy poslední doby šly na vrub nekompletního obchvatu města,“ podotkl Honzárek.

Starosta Jan Tecl oznámení ŘSD označil za nesmírně pozitivní zprávu. Otevřením obchvatu se podle něj uleví všem občanům i řidičům v Brodě.

„Co považuji za nejpřínosnější, výrazně se tím na průtahu městem zvýší bezpečnost,“ pravil starosta.

ŘSD sice slibuje, že výstavba jihovýchodní části začne ještě v letošním roce, to se ale nakonec stane jen symbolicky.

Na 26. listopadu je sice naplánováno předání staveniště a na 19. prosince slavnostní zahájení, skutečně se ale práce rozeběhnou až po Novém roce.

„Vzhledem k termínu podpisu smlouvy již v letošním roce nebudou na stavbě probíhat žádné konkrétní práce. Datum skutečného zahájení je předběžně plánováno na polovinu ledna 2020, mělo by se jednat o vytyčovací práce a skrývku ornice,“ sdělila mluvčí společnosti Strabag Edita Novotná.

Stavba bude náročná, zhotovitelská firma ji označuje za výzvu

Jak dál bude stavba pokračovat, dosud jasné není. „Zhotovitel musí zpracovat a předložit harmonogram prací a je na něm, jak si jednotlivé kroky rozloží tak, aby splnil smluvní termíny v požadované kvalitě. Termín uvedení stavby do provozu je tři roky a dokončení tři a půl roku,“ poznamenala mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Stavebně bude jihovýchodní obchvat velice náročný. Mluvčí společnosti Strabag Novotná se ho nebála označit za výzvu. „Bude na něm celkem jedenáct mostních objektů, z toho tři větší estakády,“ zmínila.

Kolik bude na stavbě pracovat lidí a kolik budou mít k dispozici techniky, zatím prozradit nedokázala. „Bude to stanoveno až na základě zpracovaného upřesnění projektu organizace výstavby a aktualizovaného harmonogramu stavby,“ vzkázala Novotná.

Během výstavby bude muset být na několika místech omezen provoz. Do toho je ale zatím daleko. „V průběhu realizace dojde zcela jistě k různým dopravním omezením i uzavírkám, vše se bude odvíjet od harmonogramu prací a projednání se silničními správními úřady a se správci komunikací,“ uvedla Nina Ledvinová.

O výpadovku na Jihlavu se po dokončení stavby bude starat kraj

Na výstavbě se bude malou měrou podílet i Havlíčkův Brod. Bude hradit náklady na položení chodníků v místech, kde se předpokládá pohyb chodců, podchod u Selské jizby a veřejné osvětlení. Celkem půjde o zhruba 11 milionů korun.

Původně měla radnice hradit i mimoúrovňovou křižovatku u Termesiv za dalších přibližně čtyřicet milionů korun. Po naléhání vedení města ale nakonec i tuto část zaplatí stát. Obě strany se na tom dohodly v roce 2016.

Ačkoliv je do té doby ještě hodně daleko, už nyní je jisté, že po převedení dopravy na jihovýchodní obchvat se stát o nynější výpadovku na Jihlavu přestane starat. „Podle uzavřené dohody s Krajem Vysočina přejde ulice Lidická do jeho vlastnictví,“ potvrdila Ledvinová.

„Budoucí převzetí úseku ze strany kraje je výsledkem několika jednání ŘSD, Kraje Vysočina i Havlíčkova Brodu. V době projednávání toto řešení mělo souvislost s uvažovaným záměrem přípravy severozápadního segmentu obchvatu města,“ konstatovala mluvčí kraje Jitka Svatošová.

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcíJihlavaTřebíčŽďár nad SázavouHumpolecHavlíčkův BrodPelhřimov, další

 • Nejčtenější

Nehoda devíti aut a kamionů zavřela na dvě hodiny dálnici D1 u Velkého Meziříčí

Dálnici D1 směrem na Prahu na 144. kilometru u Velkého Meziříčí na Žďársku v půl deváté ráno uzavřela hromadná nehoda...

Na kopec, který v zimě děsí, povede nová silnice. Pod ním vznikne kruhák

V zimě to bývá jeden z nejzrádnějších úseků na Vysočině. Na silnici 34 v kopci u Jitkova na Havlíčkobrodsku při náledí...

Auto po půlnoci srazilo a usmrtilo chodce. Řidič z místa ujel

Na silnici I/38 na Jihlavsku auto v noci na dnešek srazilo chodce a ujelo. Zraněný pětačtyřicetiletý muž na místě...

Eso bez fotky: NHL poznává Vejmelku. Dobře, že dostal svobodu, vidí táta

Premium Připravoval se svědomitě a na leccos. Nejen na rychlejší hokej a zdatnější soupeře, ale i na další aspekty života v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič chtěl vjet pod náklaďák, za pokus o vraždu spolujezdce dostal 9 let

Za pokus o vraždu šestnáctiletého spolujezdce v autě, které ujíždělo policejním hlídkám, si Tomáš Kocourek definitivně...

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

 • Další z rubriky

Na kopec, který v zimě děsí, povede nová silnice. Pod ním vznikne kruhák

V zimě to bývá jeden z nejzrádnějších úseků na Vysočině. Na silnici 34 v kopci u Jitkova na Havlíčkobrodsku při náledí...

Na spornou cyklostezku přes zahrady dochází Jihlavě čas, lidé se bojí záplav

Nový úsek cyklostezky chceme postavit, protože jsme přesvědčeni, že to má smysl. To je ve zkratce obsah...

Most u Dvorců museli dělníci stavět znova, průjezdný bude od listopadu

Řidičům na Vysočině brzy zmizí jedna zásadní uzavírka. Stavbaři prakticky dokončili na silnici 602 poblíž Dvorců u...

Řidič chtěl vjet pod náklaďák, za pokus o vraždu spolujezdce dostal 9 let

Za pokus o vraždu šestnáctiletého spolujezdce v autě, které ujíždělo policejním hlídkám, si Tomáš Kocourek definitivně...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Střelba proti kameře je běžná, ale herec za nehodu nemůže, tvrdí Dvořák

Zpráva, že americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu zastřelil kameramanku a postřelil režiséra, vyvolala...

RECENZE: Je to vůbec ještě legální? Úchylná Succubus šokuje za každou cenu

Novinka od autorů nechvalně proslulého Agony sice po herní stránce trochu vyspěla, stále se však opírá především o co...