Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Pánové z Náměště a Jaroměřic radili Marii Terezii s daněmi i diplomacií

  17:11
Před 300 lety se narodila slavná panovnice Marie Terezie. Její „stopy“ vedou i na Vysočinu. Například majitel zámku v Náměšti nad Oslavou Fridrich Vilém Haugwitz byl autorem daňové reformy, Václav Antonín Kounic z Jaroměřic nad Rokytnou se jako kancléř císařovny staral o zahraniční politiku.

Marie Terezie | foto: Academy of Fine Arts Vienna

Byl 13. květen 1717, když se narodila Marie Terezie, budoucí vladařka v rakouské monarchii. Na trůn usedla o třiadvacet let později. A vydržela na něm celých čtyřicet roků - v době plné válek, ale i reforem.

Se změnami daní, ale třeba i se zřizováním policie jako státní organizace jí pomáhal jako jeden z nejvýznamnějších rádců Fridrich Vilém Haugwitz z náměšťského panství.

Marie Terezie

  • Narodila se 13. května 1717 ve Vídni. Byla nejstarší dcerou císaře Karla VI. a Alžběty Kristýny Brunšvicko-Wolfenbüttelské.
  • V roce 1740 převzala po náhlé smrti svého otce vládu v habsburských zemích. Českou královnou byla korunována 12. května 1743.
  • S manželem Františkem Štěpánem Lotrinským měli šestnáct dětí, z nichž deset se dožilo dospělosti.
  • Zemřela 29. listopadu 1780, pochovaná je ve vídeňské císařské hrobce.

„Náměšť koupil roku 1752. Spolu s Václavem Antonínem Kounicem se stal hybatelem tereziánských správních reforem. Byl šéfem spojené dvorské komory a dvorské kanceláře. Byl pro Marii Terezii jedním z nejvýznamnějších lidí v říši a císařovna ho měla ve veliké oblibě,“ uvádí současný kastelán zámku v Náměšti nad Oslavou Marek Buš.

O důležitosti Haugwitze svědčí i to, že je vyobrazený jako jedna ze stěžejních postav na památníku Marie Terezie ve Vídni.

„Máme na zámku obraz Marie Terezie i jejího manžela, Františka Štěpána Lotrinského. Také je tu obraz dcery Marie Antoinetty,“ řekl Buš. Dodal, že však Marie Terezie nikdy v Náměšti nebyla.

Zato Haugwitze potkávala často. Ten řešil daňovou reformu - třeba i s ohledem na financování vojska, ale nejen proto. „Správu financí už neměly řídit stavy (především vysoká šlechta - pozn. redakce), ale stát,“ vysvětluje Karl Vocelka, jeden z kurátorů velké výroční výstavy o Marii Terezii, která se nyní koná na dvou místech v rakouské metropoli Vídni a pak i na zámcích Hof a Niederweiden poblíž Bratislavy.

Haugwitz kupříkladu „řízl“ i do pozemkové daně. Odvádět ji nově musela také šlechta a církev. „A vlastnictví půdy se zapisovalo v tereziánském katastru,“ doplnil Vocelka.

Marie Terezie se zaměřila i na škůdce - kobylky a hlodavce

Nebyly to ale zdaleka jen daně, armáda či školství, kterým se Marie Terezie se svými rádci zabývala.

Fridrich Vilém Haugwitz žil v letech 1702 - 1765. Patřil mezi hlavní strůjce první etapy tereziánských reforem.

V roce 1747 jí pomyslně pily krev kobylky, jež se prohnaly rakouskými zeměmi a zničily úrodu.

Aby se tento hmyz podařilo vypudit, vyšel v červenci 1749 patent, jímž Marie Terezie přikázala lidem házet kobylky na slámu a zapálit ji. To proto, aby se zničil dospělý hmyz i mladé kobylky.

V listopadu 1774 zase panovnice vydala opatření v boji proti vrabcům, krtkům a hrabošům. „Mělo zmírnit nedostatek potravin. Za odevzdání těchto zvířat se vyplácela malá peněžní odměna,“ poznamenal kurátor Vocelka. Listiny týkající se škůdců jsou vystavené na zámku v Niederweidenu.

Císařskou zahraniční politiku měl na starost kancléř z Jaroměřic

„Stopy“ vedoucí k Marii Terezii se dají najít na více místech Vysočiny. Jaroměřický zámek za vlády Marie Terezie vlastnili Kounicové. A z tohoto rodu byl další z rádců vladařky.

„Bratr naší hraběnky Marie Antonie byl Václav Antonín Kounic, kancléř císařovny, nejvyšší úředník v její blízkosti a oblíbenec,“ uvedla jaroměřická kastelánka Jana Petrová.

Kounic zodpovídal téměř čtyři desetiletí za císařskou zahraniční politiku. Byl například u mírové dohody s Pruskem roku 1763 nebo u ujednání obranného paktu s Francií.

Ve Velkém Meziříčí zase mají smuteční náhrdelník Marie Terezie a předávají si jej po generace.

Cenné dokumenty z 18. století uchovávají také vysočinské archivy. V třebíčském zámku vystavují ve stálé expozici portrét Marie Terezie. „Pastel na pergamenu pochází z jemnických sbírek,“ doplnila za muzeum Lucie Pálková.

Náhrdelník od císařovny vezli ve voze pro dobytek

Když Marie Terezie ovdověla, nosila tento náhrdelník.

Vzácný náhrdelník mají vystavený na meziříčském zámku. Jeho první majitelkou byla slavná panovnice Marie Terezie.

Šperk sice není z drahokamů ani perel, přesto si jej rodina Podstatzkých-Lichtenstein nesmírně cení. Má totiž svůj příběh a dědí se z generace na generaci už více než 200 let.

„Marie Terezie si oblíbila svou dvorní dámu Marii Eleonoru Lichtenstein. Když císařovna zemřela, její syn a nástupce císař Josef II. věnoval Eleonoře na památku tento náhrdelník,“ vysvětluje spolumajitel velkomeziříčského zámku Jan Podstatzký-Lichtenstein.

Eleonora byla ve své době okolím vnímaná jako krásná, duchaplná a vzdělaná dáma. Vlastnila velkomeziříčské panství.

A řadila se do okruhu žen, které měly k Marii Terezii nejblíže - dvorní dámou se stala v patnácti letech.

Posléze jí patřilo pevné místo také v blízkosti nového císaře. Jak ukázala dobová korespondence Josefa II., kněžnu Marii Eleonoru Lichtenstein zřejmě platonicky miloval. Ona si však dokázala udržet patřičný odstup v rámci společenských konvencí. Hranice přátelství zůstaly nepřekročeny.

Náhrdelník téměř černé barvy nosila Marie Terezie poté, co zemřel její milovaný manžel František Štěpán Lotrinský.„Náhrdelník je vyrobený zřejmě ze skleněných korálků nebo něčeho podobného, odpovídala by tomu hmotnost,“ zmínila ředitelka velkomeziříčského muzea Irena Tronečková.

„Marie Terezie je s náhrdelníkem vypodobněná na několika obrazech,“ doplnil Jan Podstatzký-Lichtenstein. V jejich rodu vždy dcera dědila šperky po matce. „A tak se stalo, že náhrdelník došel až do rukou mé maminky. Když se mí rodiče rozhodli krátce po komunistickém puči emigrovat, maminka si náhrdelník samozřejmě vezla do zahraničí s sebou,“ připomněl. On i jeho bratr, sestra a matka prchali za hranice Československa tajně vlakem ve vagonu pro dobytek v březnu 1948.

„Maminka pak měla rodinnou cennost s sebou všude, kde se pohybovala. Tedy v Rakousku, Itálii, Chile, Německu a poté si náhrdelník přivezla zpět domů do Velkého Meziříčí, když jsme se vrátili po roce 1989,“ popsal.

Josefa Podstatzká-Lichtenstein zemřela v roce 2000. Prastarou ozdobu zdědila její dcera Marie. A ta souhlasila, aby byl náhrdelník vystaven.

  • Nejčtenější

Policie na Vysočině zastřelila útočícího stafordšírského bulteriéra

Policisté na Vysočině zastřelili v sobotu odpoledne psa, který na ně podle nich útočil. Se stafordšírským bulteriérem byl u hřiště v Mostišti na Žďársku opilý muž, jenž se choval nevhodně,...

21. července 2024  7:40

Malé holčičky nechala matka u bazénu bez dozoru, jedna se topila. Policie hledá svědky

Policisté hledají další svědky události z jihlavského bazénu, kde se 16. června málem utopila pětiletá holčička. Zároveň by potřebovali vyslechnout lidi, kteří si tu ve stejný den všimli dvou velmi...

24. července 2024  15:26

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlavní je arénu do prvního sněhu zastřešit. Stavba má za sebou první rok

Stavba jihlavské víceúčelové arény má za sebou bez pár dnů jeden rok. Práce za vysoutěžených 1,9 miliardy korun slavnostně začaly loni 28. července. Největší dnešní přání pracovníků dodavatelské...

24. července 2024  13:18

Nový jihlavský hotel ještě neotevřeli, Mádl už tu ale natáčel videoklip

V Komenského ulici v Jihlavě, kde začne brzy fungovat nový hotel, se v neděli kolemjdoucím naskytla nevšední podívaná. Sledovat mohli natáčení videoklipu k nové písničce Andrey Kalousové a Marie...

22. července 2024  15:52

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stříbrný dům v Jihlavě láká. Jako první v něm přespal architekt

Od slavnostního otevření Stříbrného domu v Jihlavě uplynuly přibližně dva měsíce, zájem lidí o prohlídku přitom neupadá, spíše naopak. Do krajského města Vysočiny míří s cílem prohlídnout si právě...

21. července 2024  10:19

Miniatura Slovanské epopeje malovaná pírkem havrana se dostala do knihy rekordů

V pelhřimovské expozici je v současné době k vidění i slavná Slovanská epopej Alfonse Muchy. Tedy přesněji řečeno její miniaturní provedení od jihlavského akademického malíře Jana Jiřího Rathsama....

26. července 2024  15:53

Malého chlapce pokousal na hlavě pes, hocha přepravil do nemocnice vrtulník

V Hodicích na Jihlavsku pes vážně pokousal malého chlapce. Událost se stala v pondělí večer. Záchranáři zraněného hocha letecky převezli s vážným zraněním do nemocnice v Brně. O napadení informoval...

26. července 2024  15:18

Sklárny ve Světlé postaví centrální sklad, výška 30 metrů se nelíbí všem

Průmyslová zóna na východním okraji Světlé nad Sázavou by se mohla výrazně rozrůst. Nové skladové prostory tu chce budovat sklárna Crystal Bohemia. Pro úspěšné zahájení výstavby je ale třeba změnit...

26. července 2024  12:02

Sprinterský talent Kubelík: V Paříži asi nervózní budu, pomáhá mi povídání

Příběh atleta Eduarda Kubelíka patří do kategorie těch, kterým na první poslech člověk skoro odmítá uvěřit. Kluk, kterého učitel tělocviku na podzim roku 2018 přemluvil, aby se zúčastnil...

26. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....