Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Obchvat Brodu už dělníci asfaltují, řidiči se po něm poprvé projedou do Vánoc

  11:56
Budování jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu se dostává do své poslední fáze. Právě dnes by měla začít pokládka vrchní obrusné vrstvy vozovky. Vyasfaltováno má být do konce týdne. Provoz by měl být spuštěn před Vánoci. Na nárůst dopravy se připravuje i severozápadní část obchvatu.

Skoro to připomíná startovní rošt při automobilových závodech. Na větvích budoucích mimoúrovňových křižovatek Skalka a Termesivy jsou za sebou naskládané finišery a válce. Jak zhasnou červená světla, můžou vyrazit vpřed.

A to by mělo nastat právě dnes. Jako o závod vyrazí - samozřejmě pokud počasí nerozhodne jinak - pokládat na obchvat poslední třetí asfaltovou vrstvu. Vyjedou vždy po čtyřech, současně na dva úseky.

„Jeden úsek by měl být hotový během jediného dne, druhý máme rozložený na dva dny,“ popisuje Igor Janča, stavbyvedoucí společnosti Strabag. Počítá, že do konce týdne bude mít finální povrch téměř tři a půl kilometru obchvatu. Zbývat budou jen dva mosty a napojení na kruhový objezd u obchodního centra Albert.

„Pokládka bude bezespárová, celé úseky finišery projedou na jeden zátah. Padne na to zhruba 40 tisíc tun obalové směsi. Máme štěstí, že hned v sousedství stavby jsou dvě obalovny. Pojedou na plný výkon,“ říká Janča.

Na většině trasy budoucího obchvatu už jsou dvě vrstvy položené. Na ně tento týden dělníci dají vrstvu finální. Celková mocnost asfaltu bude zhruba dvacet centimetrů. „Taková vrstva má za cíl unést veškerou kamionovou tranzitní dopravu,“ konstatoval ve středu odpoledne přímo na stavbě Jan Rýdl, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic, které je investorem stavby.

Asfaltování se prozatím nebude týkat dvou největších mostů. Jak ten přes železnici a řeku Sázavu, tak ten přes trať na Jihlavu a říčku Šlapanku se ještě dokončují. „Betonují se monolitické římsy, dodělává hydroizolace,“ přiblížil aktuální dění na větším z nich Janča.

V Brodě se začne měnit dopravní značení

Jak stavbyvedoucí upozornil, už tento týden v pátek se začne s instalací nového značení. Nikoliv k obchvatu, ale přímo po Havlíčkově Brodě a okolí. Souviset to bude se změnou organizace dopravy po prosincovém spuštění provozu na jihovýchodním segmentu.

„Naši pracovníci začnou kopat patky na nové značky. K instalaci samotných značek dojde buď až na poslední chvíli, nebo v předstihu, ale zůstanou ještě zabalené v černé fólii,“ zmínil Igor Janča.

Přeznačit je podle něj nutné třeba příjezd do města po Humpolecké ulici. Zatímco tranzitní doprava nyní ve směru na Kolín zatáčí na světelné křižovatce u hotelu Slunce doleva, po otevření obchvatu ji bude značení směřovat doprava na Jihlavu. Po Lidické ulici vyjede z Brodu ven a u Selské jizby bude pokračovat na nový obchvat.

Podle harmonogramu stavby příští týden nastoupí jiná parta dělníků. Podél celého čtyřkilometrového obchvatu budou stavět svodidla. K tomu je zároveň nutné zpevnit krajnice, což už je na některých místech dokončeno.

Zmizel Stříbrný Dvůr, stěna se stavět nebude

Jihovýchodní obchvat Havlíčkova Brodu bude měřit přesně 4 124 metrů. V celé své délce ale nebude mít ani jednu protihlukovou stěnu. Ačkoliv původně jedna šedesátimetrová v plánech byla, hygiena stanovisko přehodnotila a stěna se budovat nebude.

Měla být u samotného napojení na severovýchodní obchvat, odclonit měla Stříbrný Dvůr. Ten však byl zbourán, na jeho místě se má v budoucnu stavět nákupní centrum. Stěna tak nebude potřeba.

„Po čtyřech až šesti měsících, až se ustálí dopravní proud, budeme na stanovených místech provádět přeměřování. Pokud by se ukázalo, že hluk překračuje limity, učiníme dodatečná protihluková opatření,“ upozornil Rýdl.

Jihovýchodní obchvat Havlíčkova Brodu se staví od počátku roku 2020. Dokončen bude v příštím roce. To už ale půjde jen o terénní práce mimo vozovku. Do předčasného užívání, a tudíž i do provozu by měl být uveden v prosinci. Nejčastěji, byť zatím neoficiálně, se hovoří o datu 20. prosince. Silnice by měla stát necelou jednu a tři čtvrtě miliardu korun bez DPH.

Na víc aut se připravuje i severozápadní obchvat

Na razantní nárůst dopravy se připravuje i stávající severovýchodní obchvat Havlíčkova Brodu. Ten je v provozu od roku 2003. Podle odhadů se intenzita provozu na něm může od konce prosince zvednout až na dvojnásobek. A na to silnice dnes již procházející zástavbou nebyla stavěna.

„V loňském a letošním roce bylo postaveno šest nových úseků protihlukové stěny. Zároveň byl položen nový povrch,“ vyjmenovala mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová. Tento týden byl obchvat otevřen.

Výjimku tvoří napojení na Masarykovu ulici. To musí být kompletně přestavěno. Práce už začaly. Momentálně není možné odbočit na obchvat při cestě od centra města. Místo se objíždí kolem čerpací stanice.

„Křižovatka změní podobu, bude mít jiné ostrůvky. Prioritní se stane průjezd od Kolína na obchvat a opačně. V takovém režimu budou nastavené i nové semafory,“ popsal starosta Brodu Zbyněk Stejskal. Nově semafory přibudou i na křižovatky s Chotěbořskou a Kyjovskou ulicí. Veškeré úpravy by měly být hotové do konce října.

ŘSD do budoucna plánuje celou severní polovinu této části obchvatu přeložit. Chotěbořskou ulici, hráz rybníka Cihlář i areál technických služeb má překlenout vysoký most. Cílem je dostat silnici až za zástavbu. Na stávající komunikaci 38 by měl být obchvat napojen velkým kruhovým objezdem zhruba o 200 metrů severněji, než je tomu dnes.

  • Nejčtenější

Dítě se topilo v bazénu, zachránil ho pozorný návštěvník. Policie viní matku

18. června 2024  10:14

Skočila do vody a už se nevynořila. Tak dopadlo nedělní skotačení pětileté holčičky ve vnitřním...

Jako z pohádky. Zámek vysuší malá krabička na zdi, elektřinu nepotřebuje

20. června 2024

Premium Zámek ve Světlé nad Sázavou připravuje nevšední pokus. Majitelé ho budou vytápět celou letní...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Po čelním nárazu v osobním autě uhořel řidič. Nepodařilo se ho identifikovat

19. června 2024  7:18

Jednu oběť si vyžádala úterní večerní dopravní nehoda osobního a nákladního vozidla na silnici I/19...

Na Jihlavsku ráno zemřel po nárazu do stromu řidič auta

15. června 2024  12:36

Řidič osobního auta zemřel ráno při nehodě mezi obcemi Kamenice a Pavlínov na Jihlavsku. Vyjel mimo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Obchvat toho hodně vyřešil, řekl Kupka v Brodě. Už se pracuje na jeho další části

19. června 2024  6:30,  aktualizováno  17:47

Vláda už pošesté zasedala v regionech, tentokrát zamířila do Havlíčkova Brodu. Ministři jednali o...

Žáby nejsou na mazlení, může jim ublížit, říká mladý chovatel exotických zvířat

22. června 2024  9:33

Když se řekne studentský pokoj, většina lidí si asi představí psací stůl, knihovnu, postel a nějaké...

Brod hodil záchranné lano Jiskře, opozice má pochyby o jejím hospodaření

21. června 2024  14:23

Havlíčkobrodská sportovní organizace Tělovýchovná jednota Jiskra získá od města tři miliony korun....

Festivaly otevírají brány. Smršť letní zábavy už odstartoval Bernard fest

21. června 2024  9:36

Největší tuzemské hudební hvězdy, reprezentující celou řadu žánrů od popu přes rock či rap až po...

Finále se v Brodě vysílá, nesmíme zklamat, hecoval Beránek. Přivezl pohár

20. června 2024  20:44

Co by to bylo za národní mužstvo, kdyby v něm chyběl hráč z Havlíčkova Brodu. Tuto hlášku pronesl...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...