Sobota 22. února 2020, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 22. února 2020 Petr

Jihlava zřídí útvar architekta, kvůli vyšším platům bude mimo tabulky

  11:49aktualizováno  11:49
Jihlava chce mít větší slovo při výstavbě ve městě. Zřizuje proto útvar městského architekta. Několikačlenná skupina se soustředí na velké investice do veřejného prostoru, má připomínkovat i další výstavbu. Kvůli možnosti navýšit architektům platy se zvažuje vyčlenit útvar do příspěvkové organizace.

Nově zřízený útvar architekta se bude mimo jiné zabývat i rekonstrukcí Masarykova náměstí. Magistrát nedávno uspořádal soutěž na jeho možnou budoucí přeměnu. Na vizualizaci je návrh pražského MCA ateliéru, který v soutěži zvítězil. | foto: Magistrát města Jihlavy

Zatím jsou tři. A dohromady tvoří nově zřízený útvar městského architekta na jihlavském magistrátu. Tedy organizační složku, o jejímž zřízení vedení města v posledních letech uvažovalo.

„Všechna města dlouhodobě hledají, jak bojovat s určitou devastací veřejného urbánního prostoru,“ uvádí jeden z důvodů pro zřízení útvaru Vít Zeman (Žijeme Jihlavou!), náměstek primátorky pro oblast územního plánování.

„Určitě je to dobrý nápad. Chtěli jsme tento útvar zavést už během našeho funkčního období. Chce to však najít tu správnou osobu, která bude dostatečně erudovaná a zároveň silná na to, aby dokázala rozhodovat nezávisle a ne na základě tlaku, který ve stavitelství je,“ říká Zemanův předchůdce ve funkci a dnes opoziční zastupitel Radek Popelka (ANO).

V třinácté platové třídě nelze konkurovat soukromému sektoru

V prvotní fázi najdou práci v novém útvaru tři lidé. Ty magistrát našel ve svých řadách. Jde o architekty a projektanty, kteří doposud pracovali na různých odborech.

„Chceme využít jejich zkušeností a dát je do jedné kanceláře, aby se jejich práce a energie soustředila jediným směrem,“ uvedl Zeman.

Fotogalerie

„Počet zaměstnanců se nemění, zůstává stejný. Aktuálně je počet míst 396, jako bylo před změnou,“ dodal tajemník magistrátu Evžen Zámek.

Do budoucna se však tento stav může změnit. Vedení města si bude chtít situaci vyhodnotit a případně nově zřízený útvar personálně posílit.

Další možností pak je, že ho dokonce promění v příspěvkovou organizaci. Tento krok by městu totiž umožnil lépe zaplatit lidi, kteří by zde pracovali. Na rozdíl od úřadu by se totiž příspěvková organizace nemusela řídit platovými tabulkami.

„Je to model, který funguje i v jiných městech. Protože když kvalitnímu architektovi nabídneme třináctou platovou třídu, nemůže konkurovat soukromému sektoru,“ pronesl Zeman s tím, že o tom, jak nakonec s útvarem město naloží, se bude rozhodovat až po několika měsících.

Soustředí se i na zimní stadion nebo na náměstí

Nově zřízený útvar se má zapojit už do velkých investic, které se v nejbližších letech v Jihlavě připravují. Patří mezi ně stavba nového Horáckého zimního stadionu, revitalizace Masarykova náměstí, třídy Legionářů nebo rekultivace území kolem současného autobusového nádraží či bazénu Evžena Rošického.

Zároveň se zapojí i do dalších činností. „Město má ve všech stavebních řízeních možnost být jeho účastníkem. K tomu si může vyžádat expertní posudek. A právě útvar architekta bude zdrojem posudků, aby se město stalo účastníkem řízení. Jihlava dosud této možnosti dostatečně nevyužívala. Své pozice nechávala tak trochu v rukou státní správy. A to je špatně. Město by se do těchto řízení mělo víc vlamovat,“ pronesl náměstek primátorky.

Právě on bude podle svých slov tím člověkem, kdo bude na pracovníky útvaru městského architekta delegovat jednotlivé úkoly.

Územní plánování skončí, odbor se včlení pod stavební úřad

Zároveň se vznikem nové organizační složky na jihlavském magistrátu jedna jiná zaniká. Konkrétně jde o dosavadní úřad územního plánování. Ten až dosud fungoval jako samostatný odbor. Nově bude včleněný pod stavební úřad.

„Tohle si myslím, že je krok špatným směrem. Vzniká tak obrovský odbor, na kterém může docházet ke střetu zájmů. Budou si totiž psát schvalovačky sami sobě,“ pozastavuje se nad tímto krokem Radek Popelka.

Dosavadnímu vedoucímu rušeného odboru pak bylo podle slov Evžena Zámka nabídnuto místo architekta na stavebním úřadě.

  • Nejčtenější

Z přebytku ryb vyrobila farma Kapří paštiku. Zákazníci jim trhají ruce

Úspěch se může narodit i tak trochu z nouze. Své o tom ví v rodinné firmě Farma Poříčí na Pelhřimovsku. Před lety...

Kantorka učila pod vlivem alkoholu, policisté si pro ni přišli do třídy

Na základní škole v Třebíči vyučovala učitelka pod vlivem alkoholu. Poznali to na ní žáci osmého ročníku. Přímo do...

Za řetězení smluv a nevyplácení platu vysoudila učitelka na škole miliony

Základní škola Švermova ve Žďáře nad Sázavou má zaplatit své bývalé učitelce miliony korun jako náhradu mzdy a úroky z...

Vystrčil z ODS vede Senát. Zváží, zda pojede na Tchaj-wan, jak chtěl Kubera

Místopředseda ODS Miloš Vystrčil je novým šéfem Senátu. „Dres, který má předseda Senátu na sobě, ten nejsilnější dres,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z jihlavské zoo utekly dvě opice, jedna si vytáhla uspávací injekci

Pracovníci jihlavské zoologické zahrady zažili ve středu perné chvilky. Z výběhu utekly dvě opice. Jednu se podařilo...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  • Další z rubriky

Obnova střechy starého brodského kostela vázne, letos by měl být jen krov

Už rok a půl je kostel svaté Kateřiny v Havlíčkově Brodě bez střechy. A jak se oproti původním plánům zdá, ještě dlouho...

Odvolaného ředitele brodské psychiatrie podpořily před ministrem stovky lidí

Některé důvody odvolání ředitele Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod Jaromíra Maška stavěl ministr zdravotnictví...

Škody po vichřici v Rohozné jsou osm milionů, pomáhá i víska z Hradecka

Obyvatelé Rohozné na Jihlavsku vyčíslili škody po vichřici Sabine asi na osm milionů korun. Podle starostky Štěpánky...

U Velkého Dářka vznikají další rybníky. Zadrží vodu a ochrání živočichy

V těsné blízkosti Velkého Dářka, jež je se svojí rozlohou 206 hektarů největším rybníkem v Kraji Vysočina, vznikají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz