Sobota 18. ledna 2020, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. ledna 2020 Vladislav

Morový sloup bez lip i Prior jako dům. Jihlava zná možnou podobu náměstí

  8:43aktualizováno  8:43
Promenáda mezi stromy, zahrádky restaurací a místa k sezení, dominantní mariánský sloup nezastíněný lipami a plášť obchodního domu Prior připomínající měšťanské domy z minulosti. Takový návrh zvítězil v architektonické soutěži na přeměnu Masarykova náměstí v Jihlavě.

Nová podoba jihlavského Masarykova náměstí podle vítězného návrhu pražského MCA ateliéru. | foto: Magistrát města Jihlavy

Vítězný návrh vytvořil pražský MCA atelier. „Shoda na tom, že jde o nejlepší návrh, s nímž máme dál pracovat, byla v porotě jednoznačná,“ uvedla Tereza Kafková, která má na jihlavském magistrátu na starosti komplexní přípravu projektu revitalizace Masarykova náměstí.

Návrh MCA atelieru zaujal porotu tím, že vychází z řádu, který má náměstí od svého založení. Jeho zásadní hodnotou je jeho velkorysost a právě řád.

„Náměstí sice v návrhu na západní straně zužujeme promenádou se dvěma řadami stromů, ale ponecháváme ten velkorysý pohled a prostor,“ líbí se náměstkovi primátora Jaromíru Kalinovi. Tato promenáda podle poroty umožňuje umístění restauračních zahrádek i komfortní pohyb chodců.

Dohromady by mělo na centrálním prostranství být asi o třetinu více stromů, než je tomu dnes. A to i přesto, že lípy kolem mariánského sloupu navrhli architekti pokácet, aby se barokní památka znovu stala dominantou.

Auta by už nejezdila prostředkem náměstí

Architekti se také vypořádávali s dopravní obslužností. Nově by se mohla doprava při vjezdu ze Znojemské ulice rozdělit do dvou proudů. Vpravo, podél východní části náměstí, by jezdila městská hromadná doprava a případně zásobování. Vlevo, na západní stranu, by pak směřovala osobní auta, která by zde měla i parkovací stání.

Fotogalerie

Úplně by tak zaniklo střední rameno, po němž se v dolní části Masarykova náměstí dnes jezdí. V tomto místě by měl totiž vzniknout jeden velký prostor, který by běžně sloužil jako parkoviště. V případě konání větších kulturních akcí by se však dal využít i pro ně.

„Vlastně bychom tím udělali dolní část náměstí stejně funkční jako horní,“ zmínil Kalina.

Dohromady má na náměstí být po úpravách 220 parkovacích míst, což je zhruba stejný počet jako dnes.

„Architekti nedoporučovali auta z náměstí odstranit,“ pronesl další z náměstků primátora Radek Popelka.

Obchodní dům by fasádou mohl připomínat měšťanské domy

I když to nebyl bod, který měla porota ve svém hodnocení brát na zřetel, vítězná práce se zaobírala také obchodním domem Prior, který Masarykovu náměstí dominuje. Tým architektů navrhl změnu jeho opláštění. Více tak připomíná měšťanské domy, které na jeho místě v minulosti stály.

„Ukazuje to velmi dobrý koncept do budoucna, jak s budovou pracovat. Harmonizuje fasádu, aby více komunikovala s okolím,“ uvedla Tereza Kafková.

Obchodní dům a jeho podoba je dlouhá léta tématem řady diskusí. S jeho úpravami má však magistrát svázané ruce. Jedná se totiž o soukromý objekt. I když několikrát představitelé města vedli s majitelem dialog o případném odkoupení, nikdy k tomu nedošlo.

„Když jsem s ním naposledy jednal já, mluvil o ceně 300 milionů korun,“ prozradil Jaroslav Vymazal, který byl primátorem Jihlavy v letech 2006–2014. To je částka, která je zhruba třetinou městského rozpočtu.

Zásobovací rampy Prioru má nahradit výtahová šachta

Nynější politická reprezentace Jihlavy ambice na odkup tohoto objektu nemá.

„Prior je soukromý majetek, ať se o něj vlastník stará, jak uzná za vhodné. Tady ale dostává fantastický návod, jak tu budovu zkrášlit, aby přestala být vředem a stala se dominantou náměstí. A tak dotvořila příjemný prostor. Představte si, že všechna ta okna budou svítit…,“ zasnil se u vizualizací Popelka.

Architekti navrhují také zasypat zásobovací rampy Prioru. V první etapě úprav by zůstala zachována pouze ta v jižní části. V ideálním případě by ale i ta později zmizela, nahradil by ji výtah.

O revitalizaci náměstí se ve městě bude ještě diskutovat. Vítězný architektonický návrh bude v následujících týdnech vystaven a veřejnost dostane prostor, aby se k němu vyjádřila. Svá stanoviska ohledně náměstí dají i dotčené instituce. Odhad ceny navržených úprav veřejných prostranství je 200 milionů korun bez daně. Radnice by změny prováděla postupně.

  • Nejčtenější

PROGRAM: Přehled závodů biatlonové sezony 2019/2020

V sobotu 30. listopadu startuje ve švédském Östersundu biatlonová sezona 2019/2020 a o čtyři měsíce později v norském...

Zastřelením chovné fenky spáchal myslivec jen přestupek. Majitelka žádá soud

Policie na Vysočině ukončila vyšetřování případu, při němž myslivec zastřelil fenu chovného psa přímo před očima její...

Děti se s učitelkami loučí ráno, v jihlavské školce se saunou nocují

Od loňského září je v Jihlavě v provozu mateřská škola, kde mohou děti strávit noc. Režim jedné ze tříd je nastaven...

Nabídku dopingu jsem kdysi dostala a odmítla, řekla Neumannová v Rozstřelu

Během příštího víkendu (18. - 19. ledna) se do Nového Města na Moravě sjede to nejlepší, co aktuální svět běžeckého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na hranici Čech a Moravy vytvořili recesisté přechod, střeží ho loupežník

Unikátním hraničním přechodem se chlubí silnička mezi vesnicemi Sirákov a Újezd na Žďársku. Místního tvůrce před lety...

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

  • Další z rubriky

Přibyslavská věž je celý rok bez kříže, nikomu se s ním nahoru nechce

Věž stojící u kostela svatého Jana Křtitele v Přibyslavi je už rok bez kříže na své špičce. Poté, co se loni v lednu...

O babybox ve Žďáře se Hess roky snaží marně. Vyzkoušel jsem vše, říká

Jen tři okresní města v České republice zatím nemají svůj babybox. Jsou to Tachov, Louny a Žďár nad Sázavou. Zakladatel...

Před 190 lety se v Herálci narodil jeden z nejslavnějších českých malířů

Před 190 lety se na zámku v Herálci u Havlíčkova Brodu narodil budoucí slavný malíř, jeden z nejvýznamnějších českých...

Z dálnice na památku. Telčský zámek opraví Geosan, může začít už v únoru

Pokud vše půjde dobře, už začátkem února by mohly být zahájeny dlouho očekávané stavební práce na obnově státního zámku...

Najdete na iDNES.cz