Chotěboř chce mít svého architekta, aby sjednotil vzhled města

  11:11aktualizováno  11:11
Něco se postavilo, ale neřešilo se, jak to vypadá. Architektura byla upozaďována. To jsou důvody, proč vedení Chotěboře na Havlíčkobrodsku zřizuje novou funkci městského architekta. Ve městě s devíti tisíci obyvateli by měl začít pracovat od května.

Podle místostarosty Davida Šafránka se architektura v Chotěboři v minulosti neřešila. Přitom jednotný a osobitý vzhled města by podle něj měl být jednou z priorit. Proto přichází s požadavkem na zřízení nové funkce městského architekta. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

S požadavkem na zřízení nové funkce šlo už do voleb nově sestavené uskupení Pojďme to změnit. Když se jeho lídr David Šafránek stal místostarostou, trvalo jen pár měsíců, než začal slib plnit. Podle něho totiž takový odborník ve městě citelně chybí.

„Architektura se v Chotěboři v minulosti příliš neřešila. Naopak se mi zdá, že byla upozaďována před touhou něco postavit a pořídit. Dobře patrné to je třeba na městském mobiliáři, který je značně různorodý. Jednotný a osobitý vzhled města by měl být jednou z jeho priorit,“ vysvětlil místostarosta.

V několika městech v republice, kde tato praxe funguje už delší dobu, sbíral zkušenosti. Vyžádal si definici pozice, sestavil koncept, co by měl architekt v Chotěboři dělat, a ve vedení města tuto otázku několik týdnů podrobně ladil.

„Městský architekt by se měl vyjadřovat k chystaným investicím. Měl by navrhovat drobné změny a úpravy, například i při obyčejné výměně zábradlí. Měl by vytvořit manuál městského mobiliáře, podílet se na architektonických soutěžích a v omezené míře i na různých studiích a stavebních řízeních,“ vyjmenoval Šafránek.

Protože je Chotěboř město, kde se zas tolik investičních akcí za rok nekoná, nebyl by architekt zaměstnán na plný úvazek. Podle podkladů pro výběrové řízení by měl odpracovat dvacet hodin měsíčně plus dalších dvacet v případě potřeby úřadu. Za každou hodinu práce by měl mít nárok na odměnu ve výši 500 korun.

„Myslím, že práce bude mít od počátku dost. Právě sjednocení městského mobiliáře a vypracování manuálu k němu bude jedním z jeho prvních úkolů a pravděpodobně na to využijeme dvacet ‚přesčasových‘ hodin. Ale až první měsíce ukážou, zda jsme pracovní dobu dobře nastavili,“ dodal místostarosta.

Fotogalerie

Útvar hlavního architekta nyní nově vznikl i v Jihlavě. Budou v něm pracovat prozatím tři lidé podřízení přímo primátorce Karolíně Koubové. Zároveň s tím zanikl jako samostatný dosavadní odbor pro územní plánování. Nově je včleněn do stavebního úřadu.

Kdysi tuto pozici měl Havlíčkův Brod. Ovšem už před několika volebními obdobími ji zrušil. „Byl to pracovník působící při radnici na dohodu. Pak byl ale tento post zrušen. Jsme toho názoru, že to není úplně nezbytné,“ vyjádřil se havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek.

Zkušenosti z Litomyšle

On sám je předsedou Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, úzce spolupracuje s řadou odborných svazů, včetně Komory českých architektů. Proto má poměrně dobrý přehled, jak to v kterém městě funguje.

„V některých naprosto výborně, například v Litomyšli nebo Znojmě. Jiná města si ale architekty najímají třeba jen na konkrétní akce, případně spolupracují s externisty,“ vysvětluje.

Občas ale také dochází ke konfliktům. Pokud je architekt příliš striktní a důsledný, může to dříve nebo později narazit na zájmy jednotlivých radnic. Jeho požadavky se mohou odrazit například v ceně nebo délce různých oprav či staveb.

„Samosprávy občas vyžadují, aby to byl člověk vůči nim poslušný, protože je placený z městských peněz. Pak ale tento post ztrácí význam,“ dodává Honzárek.

Že by něco takového hrozilo v Chotěboři, se David Šafránek neobává. „Tím, že tento post zřizujeme, mu dáváme důvěru. Nečekáme, že architekt bude poslušný, ale musí být dobrým vyjednavačem. Radnice by měla jím navržená řešení respektovat,“ konstatoval.

Výběrové řízení na nový post vyhlásila chotěbořská radnice na počátku března. Termín podávání přihlášek je do 17. dubna.

Desítky let propadlá kašna na náměstí v Chotěboři se nyní opravuje

Nejčtenější

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Jihlava marně navrhovala opakovaní baráže. Neumožňuje to soutěžní řád

Jihlavští fotbalisté smutní, v baráži s Karvinou postup do nejvyšší soutěže...

Otevřenou výzvu fotbalové Jihlavy, která po baráži o první ligu žádala odstoupení Jozefa Chovance a Martina Wilczeka z...

Softbalisté nadějný náskok neudrželi, s Japonskem na MS padli

Momentka ze zápasu světového šampionátu softbalistů Česko - Japonsko

Čeští softbalisté neudrželi ve třetím utkání na mistrovství světa s Japonskem nadějný náskok 3:0 a s favoritem v...

Softbalisté důležitý souboj zvládli. Na domácím MS porazili Filipíny

Momentka z utkání Česko - Argentina na MS softbalistů.

Čeští softbalisté zvládli na mistrovství světa důležitý zápas s nejslabším celkem skupiny A. V havlíčkobrodské Hippos...

Jihlavský šéf: Jsou hranice, kde „diplomatická“ cesta není dostatečná

Nový výkonný ředitel Jihlavy Jan Staněk

Fotbalová Jihlava pokračuje po kontroverzní baráži o první ligu ve veřejné kritice, klub v dalším prohlášení navrhl,...

Další z rubriky

Brodští zastupitelé schválili ekologické desatero, závazné ale není

Náměstí v Havlíčkově Brodě.

Každý si o tom může myslet, co chce, ale Havlíčkův Brod se stal „městem přátelským k životnímu prostředí“. Právě takové...

Pouť uzavře hlavní průtah. Odříznuté Přibyslavi to letos vadit nebude

Kvůli přestavbě křižovatky ulic Na Střelnici, Dobrovského a Studentská na...

Poslední červnový víkend čeká Přibyslav velká sláva. Městské slavnosti společně s poutí podstatně ovlivní život ve...

Milovník bonsají vytvořil z hromady kamení u domu japonskou oázu klidu

V zahradě Petra Havelky v Kněževsi je na každém kroku vidět patnáct let práce....

Kam ten soused pořád naváží tolik kamení, říkali si před pár lety lidé v Kněževsi na Žďársku. Teď už to vědí. Petr...

Najdete na iDNES.cz