Dvanáct návrhů náměstí. Tak by mohlo vypadat centrum Jihlavy

  9:03aktualizováno  9:03
Dvě stě milionů korun. Tolik by mělo stát oživení centra Jihlavy. Krajské město kvůli tomu nedávno vypsalo i architektonickou soutěž, která má od konce září svého vítěze. Vítězný návrh vytvořil pražský MCA atelier, s nímž je město momentálně v kontaktu a připravuje další kroky.

Prior by měl připomínat měšťanské domy z minulosti. Musí se však vyřešit otázka zásobování. | foto: Vizualizace Magistrát města Jihlavy

„Výběr ovšem neznamenal, že už víme, jak přesně bude náměstí vypadat. Znamená to, že víme, s kým to budeme dělat, ale bude se ten projekt dolaďovat,“ upozorňuje Vít Zeman, náměstek primátorky zodpovědný za územní plánování. Rád by se totiž setkal na workshopu i se zpracovateli ostatních návrhů, které v soutěži nedosáhly na první příčku. Práce na jihlavský magistrát poslalo dohromady dvanáct ateliérů či architektonických týmů.

„Některé ateliéry se nám ozvaly s tím, že i když nevyhrály, tak tomu věnovaly své myšlenky a chtěly by nám je sdělit, abychom se na to podívali jejich očima a že by nám to mohlo pomoct. To jsme si říkali, že je super,“ pochvaluje si náměstek Zeman.

Rychlost rozhodování překvapila

Pro některé ze soutěžících to může být aspoň drobnou satisfakcí. Měli totiž pocit, že porota, která návrhy posuzovala, na ně nedostala dostatečnou dobu.

Podle protokolu o průběhu soutěže, který je veřejně přístupný na webových stránkách města, se porotci k hodnocení sešli v 9.30. O hodinu později zahájili členové poroty samostudium všech 12 návrhů.

U poroty jednoznačně vyhrál tento návrh pražského MCA ateliéru.

U poroty jednoznačně vyhrál tento návrh pražského MCA ateliéru.

Čistě aritmetickým průměrem tak porotci při samostudiu dostali na každý návrh něco málo přes pět minut. Jen pro představu – vítězný návrh z MCA atelieru byl zpracovaný na 28 stranách, na nichž kromě vizualizací byla i textová část.

Po samostudiu následovala diskuse nad návrhy. O dalších 75 minut později už bylo rozhodnuto o tom, které tři návrhy postupují do druhého kola. To začalo po hodinové přestávce. O dalších 65 minut později začalo finální hlasování o pořadí na medailových příčkách.

Fotogalerie

Redakce MF DNES oslovila jedenáct účastníků soutěže (dotazy nezaslala pouze týmu architekta Adriana Ferrera Escayoly – pozn. red.) a zároveň i všechny členy poroty, aby se k průběhu soutěže vyjádřili. Odpovědělo jich pouze několik.

„Šedesát pět minut na zakázku za 200 milionů. Na to si každý musí udělat názor sám. Myslím si, že problémem architektonických a urbanistických soutěží v Čechách nejsou ani tak architekti nebo kvalita návrhů, ale kvalita zadání a kvalita porot. A tato soutěž to opět potvrdila,“ vyjádřil se například humpolecký architekt Luděk Rýzner.

Jeho tým zpracoval pro soutěž poměrně odvážný návrh, který mimo jiné počítal s tím, že by se ve střední části náměstí dostavěl nový blok domů. „Náš projekt se může jevit jako radikální, ale on hledá řešení na otázku vylidňování historických center a širší urbanistický kontext. Nutnost koncentrace lidí a bohatší nabídka služeb se protnula v myšlence dostavět na náměstí nový blok, který by mimo jiné do sebe pojmul i stávající budovu obchodního domu. Tato prostorová intervence je sice odvážná, ale nese v sobě řešení mnoha prostorových i funkčních problémů a využití nové architektury pro umístění veřejných institucí či nájemních bytů,“ popsal Rýzner studii.

Návrhy se vrátí na radnici

Všech dvanáct návrhů, které se zúčastnily architektonické soutěže, dostala veřejnost příležitost spatřit už v průběhu říjnového Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Byly umístěny v hale jihlavského magistrátu u předprodeje jízdenek MHD.

Návrhy se na stejné místo ještě vrátí. Ke zhlédnutí budou na radnici prakticky celý prosinec. Jejich výstava začne hned v pondělí 3. prosince a potrvá až do posledního předvánočního pátku, tedy do 21. prosince. Všechny návrhy jsou společně s výroky poroty rovněž umístěny na oficiálních webových stránkách města.

Rychlost v rozhodování poroty překvapila také architekta Jana Proksu. „Porota hlasovala poměrně jednoznačně. Bylo jasné, že v těch 65 minutách došlo k jasné preferenci tří návrhů. Žádný z dalších týmů nedostal ani jeden jediný hlas. To je velmi neobvyklé. Je jasné, že porota měla přes poměrně složité a komplexní téma velmi rychle jednomyslně jasno, který návrh je ten správný a která řešení jsou ta pravá. Osobně mi tento časový prostor přijde velmi málo. U návrhu podobné velikosti architektonická kancelář investuje kolem 500 pracovních hodin a nemalé finanční prostředky,“ okomentoval rozhodování Proksa.

Ozval se pouze jediný účastník

Ani jeden z porotců, kteří na otázky MF DNES odpověděli, neshledali na soutěži cokoliv nekorektního.

„Soutěž byla výborně připravena, jednání poroty bylo velmi dělné a věcné, diskuse vždy k podstatě věci. Veškeré hlasování probíhalo aklamačně a pokaždé, pokud ne jednohlasně, tak jednoznačně. Na všechny úkony měla porota dosti času, program jednání poroty byl vždy porotou odsouhlasen. Vítězný návrh je tedy zcela jednoznačně nejlepším ze soutěžních návrhů a navíc je návrhem vpravdě výborným, což platí i o jeho autorském týmu,“ uvedl jeden z porotců, architekt Petr Pelčák.

Podle dalšího člena poroty, tehdejšího náměstka primátora Radka Popelky, byl čas na hodnocení dostatečný. Tak, jak celé jednání líčí, začali se porotci s jednotlivými návrhy seznamovat ještě před oficiálním začátkem zasedání.

„První trochu živelná prohlídka proběhla v době příchodu jednotlivých porotců a instalace panelů. Po zahájení zasedání proběhla druhá, společná prohlídka, během které se živě diskutovalo o každém návrhu samostatně. Na základě této prohlídky se porota usnesla a určila tři postupující do druhého kola. Následně byl dán čas na samostudium. V tomto čase mohl každý z porotců prostudovat libovolný počet z dvanácti předložených návrhů,“ popsal Popelka.

Názor, že by jednání a hodnocení porotců bylo příliš krátké, nesdílí ani žádný z architektonických týmů. A to ať už jde o autory návrhů, které se umístily na oceněných příčkách, či mimo ně. Proces rozhodování hodnotí jako standardní a vítěznou práci jako kvalitní.

Podle vyjádření dalšího člena poroty, náměstka primátorky Jaromíra Kaliny, se proti výsledkům soutěže ozval pouze jediný účastník.

Náměstí je potřeba „objevit“. Ale co Prior?

Promenáda mezi stromy, zahrádky restaurací a místa k sezení, dominantní mariánský sloup nezastíněný lipami a plášť obchodního domu Prior připomínající měšťanské domy z minulosti. To jsou na první pohled nejpatrnější rysy návrhu, který zvítězil v architektonické soutěži na revitalizaci Masarykova náměstí v Jihlavě.

„Náměstí v Jihlavě má historií a tradicí daný silný a hodnotný koncept. Je zbytečné ho od základu měnit, je naopak nutné ho objevit, posílit a doplnit novou vrstvou, která ho přizpůsobí současným potřebám města a lidí, kteří jej obývají. To je princip našeho návrhu,“ uvedli ke své práci architekti Pavla Melková a Miroslav Cikán z pražského MCA atelieru.

Prior by měl připomínat měšťanské domy z minulosti. Musí se však vyřešit otázka...

Obchodní dům Prior by měl připomínat měšťanské domy z minulosti. Musí se však vyřešit otázka zásobování. Vizualizace: Magistrát města Jihlavy

Jejich práci porota ocenila jako jednoznačně nejlepší ze všech, které se v soutěži sešly. „Z komentáře poroty k našemu návrhu vyplývá, že jeho základní cíle, myšlenky i nástroje pochopila a následující diskuse po vernisáži to zatím potvrdila,“ těší tým architektů.

Ovšem jednu slabší stránku i podle hodnocení poroty studie má. Tou je zásobování obchodního domu na náměstí. Dnes se do něj zboží naváží dvěma rampami, které navedou auta do podzemí.

Návrh pracuje s tím, že obě tyto rampy, které náměstí brutálně dělí, by se v budoucnu zasypaly a obchodní dům se zásoboval alternativní cestou. V ideálním případě by rampy nahradil výtah.

Jenže majitel obchodního domu, kterým je společnost Le Cygne Sportif, se staví k tomuto nápadu zatím velmi opatrně.

„Až někdo vymyslí jiný reálný způsob zásobování a někdo změnu zaplatí, tak se dá něco řešit. Do té doby jsou to jenom sny a utopie,“ citoval Český rozhlas Jana Hamáčka z firmy Le Cygne Sportif.

Že se bez řešení Prioru pořádně nehne celková revitalizace náměstí, si uvědomuje i náměstek primátorky pro územní plánování Vít Zeman. „Pokud nebude kompletně rozebráno, co s Priorem, tak nemůžeme říct, že studie je připravená,“ prozradil Zeman.

Podle jeho slov proto město pod vedením uvolněného zastupitele Martina Laštovičky připravuje schůzku s majitelem obchodního domu. „A to, co mi pan Laštovička předvedl, byla úžasná myšlenka pro nový styl komunikace. A může to být cesta, jak najít řešení, které dosud nikdo nenašel,“ pověděl Zeman s tím, že bližší informace zatím prozrazovat nechce.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Autoškoly končí s výukou jízdy na motorkách, stala se pro ně rizikem

Žák po zvládnutí techniky jízdy na cvičišti jezdí v provozu sám. Instruktor na...

Získat řidičský průkaz na motocykl je v poslední době výrazně složitější a dražší. Některé autoškoly už dokonce tuto...

Po poruše tahače blokovali D1 odpočívající řidiči, kolona měla 30 kilometrů

Porucha kamionu ucpala dálnici D1 ve směru na Brno.

Porouchaný kamion ráno blokoval dálnici D1 v zúžení na 141. kilometru u Velkého Meziříčí ve směru na Brno. Jeden pruh...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Neústupný farmář soud prohrál, obchvat Havlíčkova Brodu se může stavět

Ilustrační snímek

Zahájení stavby jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu už po administrativní stránce nic nebrání. Krajský soud v...

Těžké stroje lesníků poničily zbytky středověkého hornického náhonu

Vedoucí archeologického oddělení Muzea Vysočiny David Zimola u Rantířova, na...

Důsledkem kůrovcové kalamity nejsou jen zdecimované smrkové porosty, ale také zničená středověká technická památka u...

Další z rubriky

Autoškoly končí s výukou jízdy na motorkách, stala se pro ně rizikem

Žák po zvládnutí techniky jízdy na cvičišti jezdí v provozu sám. Instruktor na...

Získat řidičský průkaz na motocykl je v poslední době výrazně složitější a dražší. Některé autoškoly už dokonce tuto...

Evropské volby mají rekord, obálka s lístky dosud nikdy nebyla tak těžká

Obálka s hlasovacími lístky pro nynější evropské volby váží 130 gramů. Dosud...

Volby do Evropského parlamentu, které před několika hodinami začaly i v České republice, přinesly jeden rekord. Je jím...

Třebíči chybí další výpadovka na jih, potvrzuje se při opravě mostu

Projet Třebíčí od jižního okraje města do centra či naopak je v současné době...

Výpadovka z Třebíče na jih je i za běžného provozu silně zatíženou dopravní tepnou. Od uzavírky mostu na Hrotovické...

Najdete na iDNES.cz