Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. června 2022 Šárka

Od lehátek po koncerty. Jihlava se opět po roce chystá na léto s gustem

  14:16
Lehátka, odpočívadla, pétanque, knihy, sport, workshopy, besedy, koncerty, … Nejenom to najdou lidé během léta na jihlavském Masarykově náměstí. Po loňské úspěšné premiéře se tam s prvním prázdninovým dnem vrátí letní kulturní program s názvem Léto s gustem. Tentokrát bude trvat celé dva prázdninové měsíce.

Létu s gustem patřilo Masarykovo náměstí už o loňských prázdninách. Konaly se zde koncerty, výtvarnice La Papula kreslila obří portrét, hrál se pétanque. A kdo chtěl, mohl využít i přímo na náměstí lehátka, a mohl se cítit jako na pláži. | foto: ČTK

„Chceme na náměstí opět vytvořit prostor, kde se budeme maximálně snažit navodit pohodu a komfort pro všechny. Naším cílem je, aby se tam lidé potkávali v dobré pohodě a náladě a mohli společně trávit čas a odpočinout si. Připravujeme sportovní hry, zábavná odpoledne, promítání s maringotkou, cestovatelské debaty, koncerty, divadla, workshopy i výstavy,“ avizuje radní pro kulturu Silvie Čermáková.

Pořadatelem akce je město Jihlava, spolupořadatelem DKO a podílí se na ní také nová příspěvková organizace Brána Jihlavy.

„Pro mě je důležité, že na všem spolupracujeme s místními spolky, umělci, sportovci, cestovateli, podnikateli i dalšími institucemi, jako je knihovna, Dům Gustava Mahlera, Sokol, Diod, Horácké divadlo, či s provozovateli gastroslužeb. Snažíme se tak místní komunitu pospojovat a zároveň i podpořit,“ dodává Čermáková.

Minulý týden zastupitelé na projekt uvolnili z rozpočtu 1,3 milionu korun.

„Je to nízkonákladová akce, kterou jsem loni vymyslela jako reakci na umrtvení veřejného prostoru kvůli protiepidemickým opatřením. Tím, že jsme loni pořídili některé věci a nemusíme do nich už investovat, bude letošní program mnohem bohatší,“ připomíná.

Od pingpongu po besedu se zoologem

Každý z osmi týdnů bude mít jedno téma - cestovatelské, mahlerovské, tělocvičné, hudební, téma služeb, divadelní, literární a cestovatelsko-gastronomické. Část programu bude mít pevný termín. Například každou středu se budou promítat filmy, čtvrtky budou věnovány promenádním koncertům dechové hudby a páteční večery budou patřit koncertům místních kapel.

Návštěvníkům budou k dispozici také různé hry - ruské kuželky, pétanque, Kubb, dáma, šachy, badminton nebo Člověče, nezlob se. Oproti minulému roku se nabídka her rozšíří o pingpongové stoly. Připravena budou i švihadla, skákací gumy, kroužky na házení, piškvorky, dřevěné pexeso, domino, omalovánky nebo skákací panák.

Jihlavský kulturní dům DKO bude mít organizačně na starosti tři z osmi týdnů. Zahájí hned prvním, cestovatelským týdnem. Odstartuje ho beseda s emeritním ředitelem jihlavské zoologické zahrady, zoologem a cestovatelem Vladislavem Jirouškem.

„Po celý červenec budou mít lidé možnost na náměstí také vidět jeho fotografie z cest,“ láká ředitel DKO Petr Palovčík.

V literárním týdnu bude zase jeden den věnován slam poetry. Svou nabídku představí i Městská knihovna a na besedu přijede spisovatel, publicista a jihlavský rodák Aleš Palán, autor bestselleru Raději zešílet než zemřít.

Za srozumitelným a přístupným Mahlerem

Jeden z týdnů bude věnován i hudebnímu skladateli Gustavu Mahlerovi. „Rádi bychom představovali hudebního skladatele Gustava Mahlera jako jihlavskou osobnost, srozumitelnou a přístupnou pro všechny. Mahler v Jihlavě žil, má neobyčejný příběh a je to světová persona,“ připomíná Silvie Čermáková.

Připraveny jsou Mahlerovské podvečerní vycházky s průvodcem, sochařský, výtvarný či kaligrafický workshop.

Po celý srpen budou zase k vidění fotografie z cest Kataríny Ruschkové a Petra Píši, kteří budou i hosty besed posledního, gastronomicko- cestovatelského týdne.

Léto s gustem vyvrcholí akcí nazvanou Léto s degustem, která se uskuteční o víkendu 27. až 29. srpna. Ve více než třiceti stáncích budou v nabídce kulinářské speciality z celého světa.

„Zatímco vína bude převážně složena z výrobků českých producentů, gastronomická část nabídne pohled do velmi netradiční kuchyně. Vedle staročeských lokší, japonského sushi, domácí marmelády budou moci lidé ochutnat i hmyzí speciality,“ avizuje Petr Palovčík.

Program bude doplněn kuchařskou i barmanskou show. Lidé poznají techniku vyřezávání do ovoce a zeleniny - takzvaný carving - a nahlédnou například i do rybí a asijské kuchyně.

Velkým lákadlem budou také filmové projekce na velkém plátně letního kina v amfiteátru Heulos, kde nyní dělníci pracují na opravě další části hlediště, aby diváci měli větší komfort. Přesné podmínky projekcí magistrát ještě upřesní.

  • Nejčtenější

Policista nechal služebního psa zavřeného v autě, čtyřletý Axel uhynul

Inspekce vyšetřuje policistu z Vysočiny kvůli úhynu služebního psa ve Žďáru nad Sázavou. Minimálně desítky minut nechal...

Zemřel závodník, který utrpěl zranění při závodu horských kol v Jihlavě

Těžce zraněný účastník víkendového vytrvalostního závodu horských kol v Jihlavě dnes zemřel. Sdělili to organizátoři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze škol zmizí losos či hovězí, jídelny musí zdražit a vypustit řadu pokrmů

Skokové zdražování potravin pociťují nejenom lidé při nákupech, ale s napjatým rozpočtem se potýkají i ve školních...

Hledanou patnáctiletou dívku s dcerou policie vypátrala na Lounsku

Policie vypátrala hledanou patnáctiletou dívku, která se i s dcerou v pátek nevrátila z vycházky zpět do střediska...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Další obchvat Brodu v ohrožení. Ze čtyř variant se lidé neshodli na žádné

Zastupitelé Havlíčkova Brodu se neshodli na nejvhodnější trase jihozápadního obchvatu. Nová silnice by měla spojit...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Do Telče se vrátila malířka velkých očí, obrazy vystavuje v Hasičském domě

Její obrazy visí v USA, Mexiku či Tel Avivu. Teď se mohou pokochat tvorbou výjimečné malířky Míly Doleželové i lidé na...

Robotický lovec dronů chytá protivníky do sítě, hodil by se třeba věznicím

Bezpečně dokáže v hlídaném perimetru rozlišit mouchu, drobného ptáka, člověka, narušitelský dron i helikoptéru....

Soud zbavil obvinění dozorce ze světelské věznice, odsouzenou nemučili

Okresní soud v Havlíčkově Brodě zprostil sedm dozorců ze světelské ženské věznice obžaloby z mučení a jiného nelidského...

Lipnice platí daň za příliv turistů, musí zřídit více parkovacích ploch

Pro Lipnici nad Sázavou to byla loni rekordní turistická sezona. Do nejmenšího města na Vysočině přijelo nejvíc turistů...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...