Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

U Svatého Kříže se rychlost přece jen sníží, radary budou hlídat šedesátku

  8:38
Až se na silnici 38 z Havlíčkova Brodu na Jihlavu podél brodské místní části Svatý Kříž začne měřit rychlost, budou si muset řidiči dát větší pozor než dosud. Policie totiž v celém úseku, kde už nyní platí sedmdesátka, rychlost ještě více sníží. Jezdit se tam bude maximálně šedesátkou.

Nebezpečný úsek silnice I/38 u Svatého Kříže. Prozatím tam platí sedmdesátka. Ještě na podzim se tu ovšem rychlost ještě o dalších 10 kilometrů v hodině sníží. Zda šedesátku řidiči dodržují, ohlídají radary. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„V místě je frekventovaná křižovatka, u níž nejsou dobré rozhledové poměry a je zde obvykle hustý provoz. Rovná silnice navíc svádí k rychlejší jízdě,“ uvedla mluvčí policie Dana Čírtková.

Že by měla být na hlavním tahu, kde už řadu let platí sedmdesátka, ještě více snížena rychlost, přitom na počátku srpna nic nenasvědčovalo. Po sérii tragických nehod na přelomu jara a léta však nechala policie zpracovat dopravní inspekci a snížení rychlosti vyšlo jako vhodné řešení.

„Po každé tragické nehodě se v jejím místě uskuteční dopravní inspekce a řeší se, zda se dá udělat ještě něco dalšího ke zvýšení bezpečnosti. Existují nízkonákladová a vysokonákladová opatření. Právě mezi ta nízkonákladová patří snížení rychlosti,“ vysvětlila Čírtková.

Rozhodnutí policie nezpůsobí správci komunikace žádné výraznější náklady. Úsek bude třeba pouze osadit novými značkami. Nejprve snížením rychlosti na 80 kilometrů v hodině, posléze na 60, protože není možné na silnici první třídy skokově rychlost omezit o 30 kilometrů v hodině. Umístění značek bude muset povolit správní úřad.

Kamerový systém instalují do konce září

„Šedesátka by v úseku měla začít platit ještě v letošním roce. My bychom to rádi měli vyřízené už do konce října, půjde to ruku v ruce s úsekovým měřením rychlosti, které je zde věcí města,“ zmínila policejní mluvčí.

I úsekové měření rychlosti podél Svatého Kříže je jednou z reakcí na smrtelné nehody. Havlíčkobrodská radnice už systém zakoupila. „Ještě do konce září by mělo dojít k jeho fyzické instalaci,“ potvrdil místostarosta Libor Honzárek.

Následovat bude kalibrace systému i podrobné měření a ověřování výsledků tak, aby získal atest od Českého metrologického institutu. Po úřední linii zároveň poběží proces směřující k získání povolení od krajského úřadu k používání technologie.

„Předpokládáme, že do konce roku bude systém měřící šedesátku plně funkční a v provozu,“ konstatoval Honzárek.

Místní jsou rádi, pro řidiče je to další omezení

Že policie svolila k dalšímu snížení rychlosti, obyvatelé přilehlých brodských osad Svatý Kříž, Ovčín a Mendlova Ves shodně kvitují. „Prosíme o to. Denně tam jezdím já, mé děti, moji přátelé. Nechtěl bych se dočkat další tragické události,“ svěřil se brodský zastupitel Jan Schwarz, který ve Svatém Kříži bydlí.

„Za snížení rychlosti jsme rádi. Obyvatelé místních částí to žádají už dlouho a i ve vedení města jsme za to rádi. Chystaná úprava má kladnou odezvu,“ přikývl i Honzárek.

Pro řidiče, kteří pravidelně jezdí mezi Havlíčkovým Brodem a Jihlavou, je to ovšem další omezení. Oproti stavu před dvaceti lety musí na rychlost dbát mnohem více. Za poslední roky přibylo na pětadvacet kilometrů dlouhé cestě podobných snížení rychlosti několik.

Vedle Svatého Kříže je rychlost omezena u Květnova, na Skřivánku, u Štoků, u Zvonějova i u dálničního nájezdu v Pávově. Ve všech těchto případech je sedmdesátka. Silnice v Červeném Kříži byla navíc zařazena do intravilánu obce a osazena semafory.

Sérii křižovatek nahradí jeden kruhový objezd

Snížení rychlosti na silnici první třídy na šedesát kilometrů v hodině je však mimořádný krok. „Je to skutečně výjimečné, na jedničkách v extravilánu se to běžně nedělá,“ připustila i Čírtková.

U Svatého Kříže se do budoucna počítá i s takzvaným vysokonákladovým opatřením. To bude spočívat ve vybudování kruhového objezdu, který nahradí dnešní sérii křižovatek. Ostatní napojení na silnici I/38 z Ovčína, Mendlovy Vsi i Svatého Kříže budou pro běžnou dopravu zaslepena. Přestavba úseku je otázkou několika příštích let.

„Počítáme s tím, že úsekové měření rychlosti z této silnice pak zmizí. Řidiči budou muset před kruhovým objezdem zpomalit a radary tu ztratí smysl,“ už dříve zmínil Honzárek.

Změny na silnici 38 u Svatého Kříže urychlily dvě tragické nehody. Nejprve se v polovině května na hlavní odbočce do Svatého Kříže srazila dvě osobní auta, dodávka a nákladní vůz. Při střetu zemřel jeden člověk.

Lidské životy si vyžádala i další nehoda o pět týdnů později. Mladík v BMW ve vysoké rychlosti narazil zezadu do auta dvou seniorů, kteří pod horizontem najeli do křižovatky z vedlejší silnice. Oba na místě zemřeli.

Nebezpečný úsek silnice I/38 u Svatého Kříže na záběrech z června:

16. června 2021

  • Nejčtenější

Jako po autostrádě. Rozšíření silnice za 179 milionů zrychlilo dopravu

Už téměř měsíc jezdí řidiči po vylepšené silnici číslo II/353 mezi Stájí a Zhoří, kterou letos nechal Kraj Vysočina...

Tvůj pes, tvoje ho*no. Výzva ve městě brojí proti bezohledným pejskařům

Premium Psí exkrementy v ulicích jsou problémem prakticky každého většího města. V Třešti však už lidem došla trpělivost s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U Jihlavy narazil vlak do spadlého stromu. Provoz bude stát až do pondělí

Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí je u Jihlavy od nedělního rána zastavený provoz. Lokomotiva...

Sousedi se hádali kvůli hlučné oslavě, chlapec zaútočil na muže mečem

Nejprve hrozil pěstmi, poté nožem a nakonec mečem. Nezletilý chlapec na Třebíčsku během letní večerní oslavy nejprve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Začala stavba části jihovýchodního obchvatu Jihlavy za půl miliardy

Po dlouhých peripetiích spojených s výběrovým řízením dnes začala stavba 2,5 kilometru dlouhé jižní části...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Hotel Ville. Spisovatelku si našla múza na letní dovolené ve Francii

Spisovatelka Veronika Doskočilová má to štěstí, že náměty svých knih nemusí složitě vymýšlet. Samy si ji vyhledávají....

Žďárskou jedli v evropském parlamentu zdobí foukané secesní ozdoby

Čtyřmetrová jedle ze Žďáru nad Sázavou voní od úterý v Evropském parlamentu v Bruselu. Ozdobená je ručně vyráběnými...

Téměř 400 lidí a čtyři poníci, v jihlavské zoo vytvořili rekordní živý betlém

Nejpočetnější živý betlém v Česku se dnes krátce po 10. hodině podařilo sestavit v jihlavské zoologické zahradě. Scény...

Sousedi se hádali kvůli hlučné oslavě, chlapec zaútočil na muže mečem

Nejprve hrozil pěstmi, poté nožem a nakonec mečem. Nezletilý chlapec na Třebíčsku během letní večerní oslavy nejprve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...