Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

U Svatého Kříže se rychlost přece jen sníží, radary budou hlídat šedesátku

  8:38
Až se na silnici 38 z Havlíčkova Brodu na Jihlavu podél brodské místní části Svatý Kříž začne měřit rychlost, budou si muset řidiči dát větší pozor než dosud. Policie totiž v celém úseku, kde už nyní platí sedmdesátka, rychlost ještě více sníží. Jezdit se tam bude maximálně šedesátkou.
Nebezpečný úsek silnice I/38 u Svatého Kříže. Prozatím tam platí sedmdesátka. Ještě na podzim se tu ovšem rychlost ještě o dalších 10 kilometrů v hodině sníží. Zda šedesátku řidiči dodržují, ohlídají radary.

Nebezpečný úsek silnice I/38 u Svatého Kříže. Prozatím tam platí sedmdesátka. Ještě na podzim se tu ovšem rychlost ještě o dalších 10 kilometrů v hodině sníží. Zda šedesátku řidiči dodržují, ohlídají radary. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„V místě je frekventovaná křižovatka, u níž nejsou dobré rozhledové poměry a je zde obvykle hustý provoz. Rovná silnice navíc svádí k rychlejší jízdě,“ uvedla mluvčí policie Dana Čírtková.

Že by měla být na hlavním tahu, kde už řadu let platí sedmdesátka, ještě více snížena rychlost, přitom na počátku srpna nic nenasvědčovalo. Po sérii tragických nehod na přelomu jara a léta však nechala policie zpracovat dopravní inspekci a snížení rychlosti vyšlo jako vhodné řešení.

„Po každé tragické nehodě se v jejím místě uskuteční dopravní inspekce a řeší se, zda se dá udělat ještě něco dalšího ke zvýšení bezpečnosti. Existují nízkonákladová a vysokonákladová opatření. Právě mezi ta nízkonákladová patří snížení rychlosti,“ vysvětlila Čírtková.

Rozhodnutí policie nezpůsobí správci komunikace žádné výraznější náklady. Úsek bude třeba pouze osadit novými značkami. Nejprve snížením rychlosti na 80 kilometrů v hodině, posléze na 60, protože není možné na silnici první třídy skokově rychlost omezit o 30 kilometrů v hodině. Umístění značek bude muset povolit správní úřad.

Kamerový systém instalují do konce září

„Šedesátka by v úseku měla začít platit ještě v letošním roce. My bychom to rádi měli vyřízené už do konce října, půjde to ruku v ruce s úsekovým měřením rychlosti, které je zde věcí města,“ zmínila policejní mluvčí.

I úsekové měření rychlosti podél Svatého Kříže je jednou z reakcí na smrtelné nehody. Havlíčkobrodská radnice už systém zakoupila. „Ještě do konce září by mělo dojít k jeho fyzické instalaci,“ potvrdil místostarosta Libor Honzárek.

Následovat bude kalibrace systému i podrobné měření a ověřování výsledků tak, aby získal atest od Českého metrologického institutu. Po úřední linii zároveň poběží proces směřující k získání povolení od krajského úřadu k používání technologie.

„Předpokládáme, že do konce roku bude systém měřící šedesátku plně funkční a v provozu,“ konstatoval Honzárek.

Místní jsou rádi, pro řidiče je to další omezení

Že policie svolila k dalšímu snížení rychlosti, obyvatelé přilehlých brodských osad Svatý Kříž, Ovčín a Mendlova Ves shodně kvitují. „Prosíme o to. Denně tam jezdím já, mé děti, moji přátelé. Nechtěl bych se dočkat další tragické události,“ svěřil se brodský zastupitel Jan Schwarz, který ve Svatém Kříži bydlí.

„Za snížení rychlosti jsme rádi. Obyvatelé místních částí to žádají už dlouho a i ve vedení města jsme za to rádi. Chystaná úprava má kladnou odezvu,“ přikývl i Honzárek.

Pro řidiče, kteří pravidelně jezdí mezi Havlíčkovým Brodem a Jihlavou, je to ovšem další omezení. Oproti stavu před dvaceti lety musí na rychlost dbát mnohem více. Za poslední roky přibylo na pětadvacet kilometrů dlouhé cestě podobných snížení rychlosti několik.

Vedle Svatého Kříže je rychlost omezena u Květnova, na Skřivánku, u Štoků, u Zvonějova i u dálničního nájezdu v Pávově. Ve všech těchto případech je sedmdesátka. Silnice v Červeném Kříži byla navíc zařazena do intravilánu obce a osazena semafory.

Sérii křižovatek nahradí jeden kruhový objezd

Snížení rychlosti na silnici první třídy na šedesát kilometrů v hodině je však mimořádný krok. „Je to skutečně výjimečné, na jedničkách v extravilánu se to běžně nedělá,“ připustila i Čírtková.

U Svatého Kříže se do budoucna počítá i s takzvaným vysokonákladovým opatřením. To bude spočívat ve vybudování kruhového objezdu, který nahradí dnešní sérii křižovatek. Ostatní napojení na silnici I/38 z Ovčína, Mendlovy Vsi i Svatého Kříže budou pro běžnou dopravu zaslepena. Přestavba úseku je otázkou několika příštích let.

„Počítáme s tím, že úsekové měření rychlosti z této silnice pak zmizí. Řidiči budou muset před kruhovým objezdem zpomalit a radary tu ztratí smysl,“ už dříve zmínil Honzárek.

Změny na silnici 38 u Svatého Kříže urychlily dvě tragické nehody. Nejprve se v polovině května na hlavní odbočce do Svatého Kříže srazila dvě osobní auta, dodávka a nákladní vůz. Při střetu zemřel jeden člověk.

Lidské životy si vyžádala i další nehoda o pět týdnů později. Mladík v BMW ve vysoké rychlosti narazil zezadu do auta dvou seniorů, kteří pod horizontem najeli do křižovatky z vedlejší silnice. Oba na místě zemřeli.

Nebezpečný úsek silnice I/38 u Svatého Kříže na záběrech z června:

16. června 2021

  • Nejčtenější

Milionový kiosek pobouřil Brod. Teď jsou jeho zbytky na prodej za cenu šrotu

23. května 2024

Premium Pro někoho luxusní designový kousek, pro jiného ošklivá psí bouda. Mnoho označení ve své době nesl...

Na D1 u Jihlavy se převrátil kamion a vysypal náklad, tvořily se kolony

23. května 2024  10:16,  aktualizováno  13:42

Provoz na dálnici D1 na Vysočině několik hodin komplikovala dopravní nehoda. Na 115. kilometru ve...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Sedmnáctiletá dívka vzala na vycházku dvouměsíční dceru, do ústavu se nevrátily

22. května 2024  16:10

Pelhřimovští policisté pátrají po sedmnáctileté Stefanii Stojkové a jejím malém dítěti. V pátek se...

Řidič se s autobusem coural a míjel zastávky, nadýchal přes tři promile

23. května 2024  12:32

Policisté hledají svědky, kteří jeli v únoru linkovým autobusem z Kamenice do Jihlavy s opilým...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Křižovatku u Brodu děsící řidiče kamionů čeká proměna, ustoupí jí dva domy

27. května 2024  9:07

Kdo jezdí s nákladním autem mezi Havlíčkovým Brodem a Přibyslaví, to místo v Pohledu dobře zná. Pro...

Pelhřimovská kaple získá po desítkách let střechu, prokoukne i její okolí

28. května 2024  8:33

Mýtina s pódiem a lavicemi z dřevěných kůlů, s ohništěm, kamennými milníky i sociálním zařízením....

Čtyři mistři světa jsou z Vysočiny. Už za mlada to byli hvězdy i pracanti

27. května 2024  17:45

České hokejové zlato pobláznilo i Vysočinu. V týmu čerstvých mistrů světa jsou totiž hned čtyři...

Ještě zápas, pak si odpočineš, hecoval švagra Zachu fotbalista Gebre Selassie

27. května 2024  15:27

Život Theodora Gebre Selassie je sice neodmyslitelně spjatý s fotbalem, v posledních dnech se však...

Křižovatku u Brodu děsící řidiče kamionů čeká proměna, ustoupí jí dva domy

27. května 2024  9:07

Kdo jezdí s nákladním autem mezi Havlíčkovým Brodem a Přibyslaví, to místo v Pohledu dobře zná. Pro...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...