Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 8. srpna 2022 Soběslav

U Brodu plánují další kruhový objezd, má zvýšit bezpečnost u Svatého Kříže

  12:06
Na jižním okraji Havlíčkova Brodu na výpadovce na Jihlavu by nemusel v příštích letech vyrůst jen jeden kruhový objezd, ale hned dva. Ředitelství silnic a dálnic tím chce řešit současné nevyhovující napojení Svatého Kříže, Ovčína a Mendlovy Vsi. Radnici i obyvatele osad svým plánem překvapilo.

Křižovatky u Svatého Kříže na silnici I/38 nejsou bezpečné. Ředitelství silnic a dálnic místo nich chce postavit jeden kruhový objezd, který by na hlavní tah napojil všechny tři osady v okolí. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Silnice první třídy číslo 38 z Havlíčkova Brodu směrem na Jihlavu vede jen kousek za městem kolem hned tří osad. Odbočky do nich nejsou šťastně řešeny a jsou úzké. A pokud na hlavním tahu kvůli odbočení zpomaluje auto, nezřídka se stává, že do něj za ním jedoucí vozidlo narazí.

Na nebezpečí úseku kolem Svatého Kříže v minulosti opakovaně upozorňovali zejména obyvatelé tamních brodských místních částí. Po radnici i po Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) žádali nápravu. Ponejvíce navrhovali rozšíření křižovatky na Svatý Kříž a Mendlovu Ves až pod tříproudým kopcem a její doplnění o odbočovací pruhy.

ŘSD takové řešení zprvu odmítalo jako nákladné a stavebně náročné. O to větší překvapení nyní způsobil jeho vlastní nový návrh, v němž celý úsek řeší zcela jinak a ještě daleko velkoryseji.

„Je to dlouhodobě problémový a nebezpečný úsek, jehož rizika ještě podtrhla bezpečnostní inspekce, kterou jsme nechali vypracovat. Z ní vznikla varianta s kruhovým objezdem. Tu se nyní budeme snažit prosazovat,“ uvedla ředitelka jihlavské správy ŘSD Marie Tesařová.

Jedna větev z objezdu a zaslepené současné odbočky

Jak už naznačila, základem této varianty má být zcela nový kruhový objezd ještě před místem dnešní první odbočky do Svatého Kříže od Havlíčkova Brodu a do Ovčína. Z tohoto objezdu by jedna větev šla na západ směrem k současné silnici do Kříže.

Takto má podle úvodního projektu ŘSD vypadat nové napojení Svatého Kříže, Ovčína a Mendlovy Vsi. Měl by ho obstarat nový kruhový objezd v místech ještě před současným prvním odbočením do Svatého Kříže od Havlíčkova Brodu. Plánek je oproti klasickým mapám se severem nahoře pootočen, směr Havlíčkův Brod je doprava, Jihlava doleva.

Z opačné, východní strany objezdu by pak vycházela větev, na niž by navazovala nová místní komunikace rovnoběžná s hlavním tahem. Ta by postupně napojila jak Ovčín, tak Mendlovu Ves. Dlouhá by tedy byla zhruba sedm set metrů.

Všechny ostatní odbočky do Svatého Kříže, Ovčína a Mendlovy Vsi by podle projektu ŘSD poté měly být zaslepeny. Zároveň by se měly blíž kruhovému objezdu přesunout autobusové zastávky. Řidiče jedoucí po tomto úseku „osmatřicítky“ by tak kromě kruhového objezdu už nic dalšího nerozptylovalo.

„Toto řešení nás překvapilo svou velkorysostí. Bylo by komfortní a sloužilo by určitě mnoho desítek let, ale zároveň by i na město kladlo velké požadavky,“ konstatoval havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek.

„Předpokládám, že by to bylo právě město, kdo by musel hradit onu novou spojnici kruhového objezdu a Mendlovy Vsi. Museli bychom v tom případě hledat možnosti spolufinancování,“ dodal.

Kruhák bude mnohem dražší než odbočovací pruhy

Zastupitelé města už se tímto projektem zabývali. Ředitelství silnic a dálnic je vyzvalo, aby k možnému uskutečnění této varianty změnili územní plán. Zahájení administrativního procesu, který bude trvat zhruba rok, zastupitelé minulý týden skutečně jednomyslně schválili.

Rovněž s velkým překvapením návrh ŘSD přijali i obyvatelé dotčených brodských osad. Mnohé jeho aspekty žádají po správci silnice i radnici vysvětlit na osobní schůzce, na jejímž termínu už se všechny strany dohodly.

„Velmi nás překvapila velikost celého záměru. Popírá veškeré dosavadní argumenty, jimiž se vlastník komunikace bránil výstavbě odbočovacích pruhů,“ popisuje předsedkyně osadního výboru ve Svatém Kříži Ilona Heijting. Rozšíření křižovatky totiž ŘSD zprvu označovalo za příliš nákladné, jež by se vzhledem k počtu odbočujících vozů nevyplatilo.

V téměř dvoustránkovém dokumentu pak Ilona Heijting zastupitelům nastínila základní připomínky občanů. Lidé se obávají zvýšení hluku od rozjíždění vozidel u kruhového objezdu, nelíbí se jim posun autobusové zastávky dál od osady i od Mendlovy Vsi a kritizují zaslepení ostatních cest z osad ústících na hlavní tah. Upozorňují i na absenci chodníku na příjezdu do Svatého Kříže.

Stavět se určitě nezačne dřív než za čtyři až pět let

Je pravděpodobné, že během dalších jednání dozná návrh ještě celé řady změn. „Zatím není zpracovaná ani technická studie,“ upozornila Tesařová. Dosud neexistuje ani cenový odhad, ale dá se předpokládat, že se bude pohybovat v desítkách milionů korun.

Teprve po definitivním schválení změny územního plánu, k níž se budou nyní vyjadřovat veškeré dotčené státní orgány, instituce i další subjekty, může Ředitelství silnic a dálnic pokročit v plánování. Stěžejní bude posouzení záměru na ministerstvu dopravy a jeho schválení centrální komisí.

„Pokud vše půjde dobře a hladce, v nejlepším případě lze se zahájením stavby počítat až tak za čtyři až pět let,“ vzkázala Marie Tesařová.

Tou dobou už bude zprovozněn jihovýchodní obchvat Havlíčkova Brodu. Ten bude začínat rovněž kruhovým objezdem, který bude ležet od Svatého Kříže směrem k Brodu jen za dalším horizontem u dnešní prodejny Highland Sport.

Druhý kruhový objezd na krátkém úseku tak příjezd vozidel do města od jihu ještě více zpomalí.

Nový kruhový objezd by podle ŘSD měl řešit nebezpečný úsek s několika křižovatkami podél Svatého Kříže na silnici I/38 u Havlíčkova Brodu.

Nový kruhový objezd by podle ŘSD měl řešit nebezpečný úsek s několika křižovatkami podél Svatého Kříže na silnici I/38 u Havlíčkova Brodu.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Kraji Vysočina se volí v obvodu Jihlava.

Miloš Vystrčil, Karolína Koubová, Jana Nagyová, Martin Mrkos, Pavel Pacal, Tomáš Nielsen

  • Nejčtenější

O plavání s rejnoky i zklamání v NHL. Klub má Nečase v hrsti: Třeba mě vymění

Premium Po vypadnutí Hurricanes z druhého kola play off dychtil třiadvacetiletý Martin Nečas po odpočinku. Aspoň chvíli nechtěl...

Rozdělování na fakta a dezinformace je nebezpečná nálepka, tvrdí Nielsen

Právník Tomáš Nielsen, který u Nejvyššího správního soudu napadal proticovidová opatření vyhlašovaná minulou vládou, se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muže přepadli lupiči ve věku 14 a 15 let, také vykradli domy a odcizili auto

Dva mladí hoši ve věku teprve 14 a 15 let stihli na Jihlavsku během posledních týdnů vykrást dva domy, přepadnout muže...

Žďár truchlí za horolezce zahynuvší v Alpách. Byli plni energie a optimismu

Tragické úmrtí Marka P. a Pavly M. otřáslo Žďárem nad Sázavou. Před střední zdravotnickou školou spontánně vzniklo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruské vlajky a nápis Smrt Ukrajině. Sporný pomník někdo počmáral

Neznámý vandal o víkendu poškodil pomník padlým v Přibyslavi. Křídou na něj nakreslil ruské vlajky a v azbuce vyvedl...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Ze sklárny plánuje Žďár zřídit multifunkční inovační centrum s dílnami

Další kroky k oživení parku na Farských humnech a přilehlého okolí plánují ve Žďáře nad Sázavou. Město koupilo objekt...

Ruské vlajky a nápis Smrt Ukrajině. Sporný pomník někdo počmáral

Neznámý vandal o víkendu poškodil pomník padlým v Přibyslavi. Křídou na něj nakreslil ruské vlajky a v azbuce vyvedl...

Hasiči vytáhli nablýskané historické skvosty a spěchali k hořícímu domečku

Tradiční jamské závody koňských stříkaček jsou jednou z letních akcí, kdy mohou hasiči ze zbrojnic vytáhnout nablýskané...

Na arénu chybí Jihlavě půl miliardy. Najde investora, nebo projekt ukončí

Jihlava procitá z nepříjemného překvapení. Nabídky na stavbu nové Horácké multifunkční arény jsou o půl miliardy vyšší,...

Podpora na plyn a vytápění nebude. Stát pošle jen dva tisíce na elektřinu

Lidé, kteří topí plynem nebo jsou napojeni na dálkové vytápění se letos vládní podpory nejspíš nedočkají. Podle...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Porno je čistá práce, myslí si osmnáctiletá Hanka ze SuperStar

Hana Džurbanová zaujala před dvěma lety jako zpěvačka porotu v SuperStar, kde skončila mezi osmnácti nejlepšími...

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Johnny Depp trpí poruchou erekce, proto mě penetroval lahví, tvrdí Heardová

Nově zveřejněné dokumenty ze soudního procesu mezi Johnnym Deppem a Amber Heardovou obsahují tvrzení, že slavný...