Spolek pro lůžkový hospic Mezi stromy loni získal od havlíčkobrodské radnice lukrativní pozemek. Měl stát na ploše mezi areálem nemocnice a psychiatrické léčebny, na jižním okraji sídliště U Rybníčku, kde se prodávaly nejdražší parcely v Brodě. Odhadovaná cena pozemku pro hospic byla mezi deseti a patnácti miliony korun.
Smlouva však měla podmínku. K tomu, aby pozemek definitivně připadl spolku, musel na výstavbu hospice získat peníze, přičemž podstatnou část měla tvořit státní dotace. Na tu však spolek nedosáhl. Proto se plocha nyní vrací městu.
„Do termínu sice ještě něco zbývá. Nicméně spolek již teď ví, že dotaci neobdrží a že nebude moci stavět. Nemá na ni šanci ani v budoucnu, proto pozemek přesně podle dohody už nyní vrací,“ popsal havlíčkobrodský místostarosta Zbyněk Stejskal (ODS).
„Ministerstvu zdravotnictví jsme se na takový projekt zdáli příliš malou neziskovkou. Chtělo v té záležitosti silnějšího partnera,“ vysvětlila předsedkyně spolku Ludmila Novotná.
Opozice si pochvaluje pojistku ve smlouvě
Přesně před rokem vypadalo vše velice nadějně. V tu dobu měl podle Novotné spolek přislíbenou většinu peněz, pomoci slibovali i soukromí dárci. Hotova byla dokumentace a na konci loňského března už spolek zveřejnil vizualizaci celého díla. Nikdo v tu chvíli nepředpokládal, že by mohlo projekt něco zhatit.
Přesto se tak stalo. Zejména opoziční brodští zastupitelé si tak nyní pochvalují, že se jim podařilo prosadit do smlouvy vrácení pozemku v případě neúspěchu. „Ještě že ve smlouvě ty pojistky byly. Jinak bychom byli bez hospice i bez pozemku,“ prohlásil například zastupitel KSČM Vladimír Frič.
Podobná slova zazněla i od jeho dalších kolegů. „Podezření, zda to spolek zvládne, tu byla,“ podotkl třeba Pirát Jan Kerber. „Nakonec jsem rád, že to takto dopadlo,“ poznamenal.
Zastupitelé se v diskusi shodli na tom, že spolek je na velmi vysoké odborné úrovni. „Pracují v něm opravdoví srdcaři,“ ocenil starosta Jan Tecl (ODS). Na administrování celého projektu a shánění peněz však spolek nestačil, vyplynulo z vystoupení zastupitelů.
„Nezorientoval se ve všem, co příprava takové stavby obnáší,“ řekl Stejskal. „Ti lidé mají opravdu velké srdce. Ale, bohužel, na současnou byrokracii by ani sedm takových srdcí nestačilo,“ podotkl zastupitel Frič.
Projekt je připravený, kraj by mohl jen navázat
Neúspěch spolku Mezi stromy však neznamená, že by v Havlíčkově Brodě hospic nakonec neměl vyrůst. Projektu se ujal Kraj Vysočina. „Momentálně se o tom jedná. Hospic v Brodě by neměl být ohrožen,“ vzkázal Tecl.
Co je hospicHospic je specializované zařízení poskytující takzvanou paliativní péči, tedy péči zaměřenou na úlevu od bolesti, kterou postupující nemoc přináší, na rozdíl od standardní lékařské péče zaměřené na léčbu nemoci. V principu to znamená, že před tím, než se těžce nemocný člověk dostane do hospicu, byly vyčerpány všechny ostatní možnosti léčby. Hospic je určen pro terminálně nemocné. Neslibuje uzdravení, ale také nebere naději. Před tím, než se nemocný dostane do hospicu, měl by být o svém stavu informován. Myšlenka hospice vychází z úcty k člověku jako jedinečné a neopakovatelné bytosti, a z jeho potřeb: biologických, psychologických, sociálních a duchovních. V hospicích je akcentován duchovní rozměr péče, který obyčejně v nemocnicích chybí. Proto jsou standardně jako součást týmů v hospicích navíc přítomní sociální pracovník, psycholog, teolog. Přijímání jsou ovšem všichni nemocní bez ohledu na vyznání. Podobně je to i s personálem. V Čechách i na Slovensku jsou zakladateli hospiců církve nebo řády. Zdroj: www.hospice.cz |
„Z jednání s ministerstvem zdravotnictví vyplynulo, že pro něj není optimální, aby žadatelem o dotaci byl spolek, který pak chce hospic i provozovat. Hledáme cestu, kdy by ministerstvo dotaci poskytlo jinému žadateli, kterým by byl například Kraj Vysočina,“ konstatoval hejtman Vítězslav Schrek (ODS).
Kraj by tak jen pokračoval v projektu, který spolek Mezi stromy vymyslel a takřka kompletně připravil. „Hospic je připravený z hlediska projektové přípravy, je doslova zamašličkovaný. Chtěli bychom ho posunout, ze všech stran je vůle hospic na Vysočině zřídit,“ dodal hejtman.
Jak poznamenala Ludmila Novotná, ve finále by se na chystané stavbě hospice nemělo nic měnit. „Ať už jde o pozemek, projekt, vizualizace, vše zůstává stejné. Jediný rozdíl bude v tom, že kraj bude žadatelem o dotaci a nejspíš i investorem,“ ujistila s tím, že se ale realizace projektu přinejmenším o rok odsune.
Spolek by mohl zajistit provoz hospice
Reálná je podle vedení Kraje Vysočina i Havlíčkova Brodu možnost, že by spolek Mezi stromy své znalosti, zkušenosti a nadšení využil při samotném provozu zařízení.
„Ideální by bylo, kdyby ho po dokončení mohl provozovat. Nebýt jejich času a energie, které do projektu vložili, nikdy by hospic na Vysočině nebyl,“ ujistil Zbyněk Stejskal.
Vizualizace hospice zveřejněná spolkem Mezi stromy loni na jaře:
12. dubna 2020 |
Hospic v Havlíčkově Brodě má nabídnout celkem 18 lůžek pro dospělé klienty a dvě pro děti. Starat by se o ně měly zhruba tři desítky zaměstnanců. Náklady na provoz v řádech milionů korun ročně by měly přicházet z více zdrojů, zejména od zdravotních pojišťoven, z příspěvků klientů a ve hře jsou i peníze od kraje.
Vysočina je posledním krajem v republice, kde kamenný hospic dosud není. Spolek původně chtěl toto zařízení zřídit v Jihlavě, ale nedohodl se s magistrátem na využití jedné z budov. Svou pozornost proto před čtyřmi roky obrátil právě k Havlíčkovu Brodu.