Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 20. května 2022 Zbyšek

Spolek nedostal dotaci a vrací pozemek, hospic v Brodě chce postavit kraj

  8:51
Příprava na stavbu prvního kamenného hospice na Vysočině dostala trhlinu. Spolek Mezi stromy, který se o vybudování zařízení v Havlíčkově Brodě snažil, nedostal dotaci. Podle dohody tak vrací pozemek městu. Neznamená to však, že by hospic v Brodě nevznikl. Postavit ho chce Kraj Vysočina.

Spolek už zveřejnil vizualizaci, jak by první kamenný hospic na Vysočině měl vypadat. Stát bude mezi nemocnicí a psychiatrickou léčebnou v Havlíčkově Brodě. | foto: Spolek pro lůžkový hospic Mezi Stromy

Spolek pro lůžkový hospic Mezi stromy loni získal od havlíčkobrodské radnice lukrativní pozemek. Měl stát na ploše mezi areálem nemocnice a psychiatrické léčebny, na jižním okraji sídliště U Rybníčku, kde se prodávaly nejdražší parcely v Brodě. Odhadovaná cena pozemku pro hospic byla mezi deseti a patnácti miliony korun.

Smlouva však měla podmínku. K tomu, aby pozemek definitivně připadl spolku, musel na výstavbu hospice získat peníze, přičemž podstatnou část měla tvořit státní dotace. Na tu však spolek nedosáhl. Proto se plocha nyní vrací městu.

„Do termínu sice ještě něco zbývá. Nicméně spolek již teď ví, že dotaci neobdrží a že nebude moci stavět. Nemá na ni šanci ani v budoucnu, proto pozemek přesně podle dohody už nyní vrací,“ popsal havlíčkobrodský místostarosta Zbyněk Stejskal (ODS).

„Ministerstvu zdravotnictví jsme se na takový projekt zdáli příliš malou neziskovkou. Chtělo v té záležitosti silnějšího partnera,“ vysvětlila předsedkyně spolku Ludmila Novotná.

Opozice si pochvaluje pojistku ve smlouvě

Přesně před rokem vypadalo vše velice nadějně. V tu dobu měl podle Novotné spolek přislíbenou většinu peněz, pomoci slibovali i soukromí dárci. Hotova byla dokumentace a na konci loňského března už spolek zveřejnil vizualizaci celého díla. Nikdo v tu chvíli nepředpokládal, že by mohlo projekt něco zhatit.

Přesto se tak stalo. Zejména opoziční brodští zastupitelé si tak nyní pochvalují, že se jim podařilo prosadit do smlouvy vrácení pozemku v případě neúspěchu. „Ještě že ve smlouvě ty pojistky byly. Jinak bychom byli bez hospice i bez pozemku,“ prohlásil například zastupitel KSČM Vladimír Frič.

Podobná slova zazněla i od jeho dalších kolegů. „Podezření, zda to spolek zvládne, tu byla,“ podotkl třeba Pirát Jan Kerber. „Nakonec jsem rád, že to takto dopadlo,“ poznamenal.

Zastupitelé se v diskusi shodli na tom, že spolek je na velmi vysoké odborné úrovni. „Pracují v něm opravdoví srdcaři,“ ocenil starosta Jan Tecl (ODS). Na administrování celého projektu a shánění peněz však spolek nestačil, vyplynulo z vystoupení zastupitelů.

„Nezorientoval se ve všem, co příprava takové stavby obnáší,“ řekl Stejskal. „Ti lidé mají opravdu velké srdce. Ale, bohužel, na současnou byrokracii by ani sedm takových srdcí nestačilo,“ podotkl zastupitel Frič.

Projekt je připravený, kraj by mohl jen navázat

Neúspěch spolku Mezi stromy však neznamená, že by v Havlíčkově Brodě hospic nakonec neměl vyrůst. Projektu se ujal Kraj Vysočina. „Momentálně se o tom jedná. Hospic v Brodě by neměl být ohrožen,“ vzkázal Tecl.

Co je hospic

Hospic je specializované zařízení poskytující takzvanou paliativní péči, tedy péči zaměřenou na úlevu od bolesti, kterou postupující nemoc přináší, na rozdíl od standardní lékařské péče zaměřené na léčbu nemoci.

V principu to znamená, že před tím, než se těžce nemocný člověk dostane do hospicu, byly vyčerpány všechny ostatní možnosti léčby. Hospic je určen pro terminálně nemocné. Neslibuje uzdravení, ale také nebere naději. Před tím, než se nemocný dostane do hospicu, měl by být o svém stavu informován.

Myšlenka hospice vychází z úcty k člověku jako jedinečné a neopakovatelné bytosti, a z jeho potřeb: biologických, psychologických, sociálních a duchovních. V hospicích je akcentován duchovní rozměr péče, který obyčejně v nemocnicích chybí. Proto jsou standardně jako součást týmů v hospicích navíc přítomní sociální pracovník, psycholog, teolog. Přijímání jsou ovšem všichni nemocní bez ohledu na vyznání. Podobně je to i s personálem. V Čechách i na Slovensku jsou zakladateli hospiců církve nebo řády.

Zdroj: www.hospice.cz

„Z jednání s ministerstvem zdravotnictví vyplynulo, že pro něj není optimální, aby žadatelem o dotaci byl spolek, který pak chce hospic i provozovat. Hledáme cestu, kdy by ministerstvo dotaci poskytlo jinému žadateli, kterým by byl například Kraj Vysočina,“ konstatoval hejtman Vítězslav Schrek (ODS).

Kraj by tak jen pokračoval v projektu, který spolek Mezi stromy vymyslel a takřka kompletně připravil. „Hospic je připravený z hlediska projektové přípravy, je doslova zamašličkovaný. Chtěli bychom ho posunout, ze všech stran je vůle hospic na Vysočině zřídit,“ dodal hejtman.

Jak poznamenala Ludmila Novotná, ve finále by se na chystané stavbě hospice nemělo nic měnit. „Ať už jde o pozemek, projekt, vizualizace, vše zůstává stejné. Jediný rozdíl bude v tom, že kraj bude žadatelem o dotaci a nejspíš i investorem,“ ujistila s tím, že se ale realizace projektu přinejmenším o rok odsune.

Spolek by mohl zajistit provoz hospice

Reálná je podle vedení Kraje Vysočina i Havlíčkova Brodu možnost, že by spolek Mezi stromy své znalosti, zkušenosti a nadšení využil při samotném provozu zařízení.

„Ideální by bylo, kdyby ho po dokončení mohl provozovat. Nebýt jejich času a energie, které do projektu vložili, nikdy by hospic na Vysočině nebyl,“ ujistil Zbyněk Stejskal.

Vizualizace hospice zveřejněná spolkem Mezi stromy loni na jaře:

12. dubna 2020

Hospic v Havlíčkově Brodě má nabídnout celkem 18 lůžek pro dospělé klienty a dvě pro děti. Starat by se o ně měly zhruba tři desítky zaměstnanců. Náklady na provoz v řádech milionů korun ročně by měly přicházet z více zdrojů, zejména od zdravotních pojišťoven, z příspěvků klientů a ve hře jsou i peníze od kraje.

Vysočina je posledním krajem v republice, kde kamenný hospic dosud není. Spolek původně chtěl toto zařízení zřídit v Jihlavě, ale nedohodl se s magistrátem na využití jedné z budov. Svou pozornost proto před čtyřmi roky obrátil právě k Havlíčkovu Brodu.

  • Nejčtenější

Pacientka z Vysočiny má záškrt, nemoc v ČR nebyla zachycena od roku 1995

V České republice se po sedmadvaceti letech objevila raritní forma záškrtu. O nálezu informovaly Státní zdravotní ústav...

Lidé se ke světským chovají jako k podřadným. Ale jsme slušní, říká kolotočářka

Premium Anna Dykovská jezdí s kolotoči od dětství. Do neděle byla na obří pouti ve Žďáře nad Sázavou. Když usedla k rozhovoru...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cizinci kradli z lesů kulatinu, rychle si přišli na tři čtvrtě milionu

Policistům na Vysočině se podařilo dopadnout organizovanou skupinu, která kradla a do zahraničí ke zpracování vozila...

Žďárská pouť podražila, pár minut na atrakcích stojí i trojciferné částky

Labutě a řetízkový kolotoč za 70 korun, kyvadlo Extreme za stovku, stejně jako autodrom, centrifuga, vyhlídkové kolo...

Žďárský Tokoz vymyslel bezpečnostní zámek, jenž odolá zlodějům i hackerům

Žďárskou rodinnou firmu Tokoz má většina lidí spojenou s visacími zámky. Ty jsou stále nezbytnou součástí nabídky,...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Do brodského kinosálu jen z boční uličky, předsálí zavřela obnova toalet

Městskému kinu a divadlu v Havlíčkově Brodě a jeho návštěvníkům začalo složitější období. Kulturní zařízení se pustilo...

Kavky obsadily sídliště, ochránci přírody prosí obyvatele o toleranci

Skutečně halasní sousedé se během května stávají z kavek obecných, které krmí a postupně vyvádějí svá mláďata. Tito...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kraj Vysočina chce pomoci obcím odmítajícím úložiště radioaktivního odpadu

Radní na Vysočině schválili memorandum se sedmnácti obcemi o společném postupu při jednání se státními institucemi o...

Penny začalo přesvědčovat Jeníkov. Náš sklad vás oživí, tvrdí manažeři

Manažeři společnosti Penny představili obyvatelům Větrného Jeníkova na Jihlavsku záměr na vybudování logistického...

Advantage Consulting, s.r.o.
MECHANIK NA JEDNU SMĚNU (30-35.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...