Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. září 2023 Zlata

Spolek nedostal dotaci a vrací pozemek, hospic v Brodě chce postavit kraj

  8:51
Příprava na stavbu prvního kamenného hospice na Vysočině dostala trhlinu. Spolek Mezi stromy, který se o vybudování zařízení v Havlíčkově Brodě snažil, nedostal dotaci. Podle dohody tak vrací pozemek městu. Neznamená to však, že by hospic v Brodě nevznikl. Postavit ho chce Kraj Vysočina.
Spolek už zveřejnil vizualizaci, jak by první kamenný hospic na Vysočině měl...

Spolek už zveřejnil vizualizaci, jak by první kamenný hospic na Vysočině měl vypadat. Stát bude mezi nemocnicí a psychiatrickou léčebnou v Havlíčkově Brodě. | foto: Spolek pro lůžkový hospic Mezi Stromy

Spolek pro lůžkový hospic Mezi stromy loni získal od havlíčkobrodské radnice lukrativní pozemek. Měl stát na ploše mezi areálem nemocnice a psychiatrické léčebny, na jižním okraji sídliště U Rybníčku, kde se prodávaly nejdražší parcely v Brodě. Odhadovaná cena pozemku pro hospic byla mezi deseti a patnácti miliony korun.

Smlouva však měla podmínku. K tomu, aby pozemek definitivně připadl spolku, musel na výstavbu hospice získat peníze, přičemž podstatnou část měla tvořit státní dotace. Na tu však spolek nedosáhl. Proto se plocha nyní vrací městu.

„Do termínu sice ještě něco zbývá. Nicméně spolek již teď ví, že dotaci neobdrží a že nebude moci stavět. Nemá na ni šanci ani v budoucnu, proto pozemek přesně podle dohody už nyní vrací,“ popsal havlíčkobrodský místostarosta Zbyněk Stejskal (ODS).

„Ministerstvu zdravotnictví jsme se na takový projekt zdáli příliš malou neziskovkou. Chtělo v té záležitosti silnějšího partnera,“ vysvětlila předsedkyně spolku Ludmila Novotná.

Opozice si pochvaluje pojistku ve smlouvě

Přesně před rokem vypadalo vše velice nadějně. V tu dobu měl podle Novotné spolek přislíbenou většinu peněz, pomoci slibovali i soukromí dárci. Hotova byla dokumentace a na konci loňského března už spolek zveřejnil vizualizaci celého díla. Nikdo v tu chvíli nepředpokládal, že by mohlo projekt něco zhatit.

Přesto se tak stalo. Zejména opoziční brodští zastupitelé si tak nyní pochvalují, že se jim podařilo prosadit do smlouvy vrácení pozemku v případě neúspěchu. „Ještě že ve smlouvě ty pojistky byly. Jinak bychom byli bez hospice i bez pozemku,“ prohlásil například zastupitel KSČM Vladimír Frič.

Podobná slova zazněla i od jeho dalších kolegů. „Podezření, zda to spolek zvládne, tu byla,“ podotkl třeba Pirát Jan Kerber. „Nakonec jsem rád, že to takto dopadlo,“ poznamenal.

Zastupitelé se v diskusi shodli na tom, že spolek je na velmi vysoké odborné úrovni. „Pracují v něm opravdoví srdcaři,“ ocenil starosta Jan Tecl (ODS). Na administrování celého projektu a shánění peněz však spolek nestačil, vyplynulo z vystoupení zastupitelů.

„Nezorientoval se ve všem, co příprava takové stavby obnáší,“ řekl Stejskal. „Ti lidé mají opravdu velké srdce. Ale, bohužel, na současnou byrokracii by ani sedm takových srdcí nestačilo,“ podotkl zastupitel Frič.

Projekt je připravený, kraj by mohl jen navázat

Neúspěch spolku Mezi stromy však neznamená, že by v Havlíčkově Brodě hospic nakonec neměl vyrůst. Projektu se ujal Kraj Vysočina. „Momentálně se o tom jedná. Hospic v Brodě by neměl být ohrožen,“ vzkázal Tecl.

Co je hospic

Hospic je specializované zařízení poskytující takzvanou paliativní péči, tedy péči zaměřenou na úlevu od bolesti, kterou postupující nemoc přináší, na rozdíl od standardní lékařské péče zaměřené na léčbu nemoci.

V principu to znamená, že před tím, než se těžce nemocný člověk dostane do hospicu, byly vyčerpány všechny ostatní možnosti léčby. Hospic je určen pro terminálně nemocné. Neslibuje uzdravení, ale také nebere naději. Před tím, než se nemocný dostane do hospicu, měl by být o svém stavu informován.

Myšlenka hospice vychází z úcty k člověku jako jedinečné a neopakovatelné bytosti, a z jeho potřeb: biologických, psychologických, sociálních a duchovních. V hospicích je akcentován duchovní rozměr péče, který obyčejně v nemocnicích chybí. Proto jsou standardně jako součást týmů v hospicích navíc přítomní sociální pracovník, psycholog, teolog. Přijímání jsou ovšem všichni nemocní bez ohledu na vyznání. Podobně je to i s personálem. V Čechách i na Slovensku jsou zakladateli hospiců církve nebo řády.

Zdroj: www.hospice.cz

„Z jednání s ministerstvem zdravotnictví vyplynulo, že pro něj není optimální, aby žadatelem o dotaci byl spolek, který pak chce hospic i provozovat. Hledáme cestu, kdy by ministerstvo dotaci poskytlo jinému žadateli, kterým by byl například Kraj Vysočina,“ konstatoval hejtman Vítězslav Schrek (ODS).

Kraj by tak jen pokračoval v projektu, který spolek Mezi stromy vymyslel a takřka kompletně připravil. „Hospic je připravený z hlediska projektové přípravy, je doslova zamašličkovaný. Chtěli bychom ho posunout, ze všech stran je vůle hospic na Vysočině zřídit,“ dodal hejtman.

Jak poznamenala Ludmila Novotná, ve finále by se na chystané stavbě hospice nemělo nic měnit. „Ať už jde o pozemek, projekt, vizualizace, vše zůstává stejné. Jediný rozdíl bude v tom, že kraj bude žadatelem o dotaci a nejspíš i investorem,“ ujistila s tím, že se ale realizace projektu přinejmenším o rok odsune.

Spolek by mohl zajistit provoz hospice

Reálná je podle vedení Kraje Vysočina i Havlíčkova Brodu možnost, že by spolek Mezi stromy své znalosti, zkušenosti a nadšení využil při samotném provozu zařízení.

„Ideální by bylo, kdyby ho po dokončení mohl provozovat. Nebýt jejich času a energie, které do projektu vložili, nikdy by hospic na Vysočině nebyl,“ ujistil Zbyněk Stejskal.

Vizualizace hospice zveřejněná spolkem Mezi stromy loni na jaře:

12. dubna 2020

Hospic v Havlíčkově Brodě má nabídnout celkem 18 lůžek pro dospělé klienty a dvě pro děti. Starat by se o ně měly zhruba tři desítky zaměstnanců. Náklady na provoz v řádech milionů korun ročně by měly přicházet z více zdrojů, zejména od zdravotních pojišťoven, z příspěvků klientů a ve hře jsou i peníze od kraje.

Vysočina je posledním krajem v republice, kde kamenný hospic dosud není. Spolek původně chtěl toto zařízení zřídit v Jihlavě, ale nedohodl se s magistrátem na využití jedné z budov. Svou pozornost proto před čtyřmi roky obrátil právě k Havlíčkovu Brodu.

  • Nejčtenější

Kočka bažinná v jihlavské zoo má po letech mládě. Kotě je černé po otci

Po dlouhých osmi letech se v jihlavské zoo narodilo mládě kočky bažinné. Malá samička přišla na svět před dvěma měsíci,...

ČEZ prodloužil termín pro nabídky na rozšíření Dukovan. Vyhověl uchazeči

Energetická společnost ČEZ znovu prodlouží termín pro podání finálních nabídek na stavbu nového jaderného bloku v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žďár otestuje vídeňský model bydlení, nové byty nabídne jen vybraným profesím

Některé nové byty ve Žďáře nad Sázavou budou určené jen pro někoho. Obsadit by je měli zdravotníci, učitelé, hasiči,...

Namol opilá řidička v noci kličkovala po D1, v autě měla sedmiměsíční dítě

Kličkováním a neobvyklým snižováním a zvyšováním rychlosti na sebe upozornila řidička ze Slovenska, která v pondělí v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bydlení v Jihlavě podraží, město zvýšilo daň z nemovitosti až na pětinásobek

Obyvatelé Jihlavy budou od Nového roku čelit dalšímu náporu na své peněženky. I přes nesouhlas opozice prosadila...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Na brtnický zámek se mohou vrátit gobelíny Tiziana. Prozatím alespoň v kopii

Když se bude dařit, uvidí návštěvníci na zámku v Brtnici na Jihlavsku sedm kopií rozměrných nástěnných gobelínů,...

Po válce v šest hodin večer, zní motto veletrhu. Je poctou spisovateli Haškovi

Základní škola z Bobrové je přihlášena, Podzimní knižní veletrh tedy může začít. Po třiatřicáté se v Havlíčkově Brodě...

Bydlení v Jihlavě podraží, město zvýšilo daň z nemovitosti až na pětinásobek

Obyvatelé Jihlavy budou od Nového roku čelit dalšímu náporu na své peněženky. I přes nesouhlas opozice prosadila...

Brodský jihovýchodní obchvat se otevře. Na den a jen pro chodce a cyklisty

Netradiční příležitost k výletu mají lidé z Havlíčkova Brodu a okolí. Ředitelství silnic a dálnic totiž v sobotu pořádá...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...