Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. června 2022 Lubomír

Pro stavbu hospice v Brodě má spolek podstatnou část peněz i vizualizaci

  10:03
Spolek pro lůžkový hospic Mezi stromy, který chce stavět první takové zařízení na Vysočině, výrazně pokročil s přípravami projektu. Zároveň zveřejnil vizualizaci, jak budou exteriéry i interiéry hospice vypadat. V Havlíčkově Brodě se má začít stavět zhruba za rok.

„Daří se nám, vypadá to, že už jsme opravdu na velice dobré cestě. Jsme pozitivně naladěni,“ neskrývá radost z postupu příprav předsedkyně spolku Ludmila Novotná.

K optimismu ji vede hlavně zajištění podstatné části peněz na výstavbu lůžkového zařízení. Peníze přislíbilo jak ministerstvo zdravotnictví, tak Kraj Vysočina. „V součtu se jedná o 67 milionů korun,“ přiblížila Novotná.

Fotogalerie

Podle současných odhadů a propočtů má výstavba kamenného hospice v Havlíčkově Brodě přijít na 70 až 80 milionů korun. „Tu nejdůležitější část peněz máme zajištěnou. Se zbytkem už se nějak popereme,“ říká předsedkyně spolku.

Zbývající sumu kolem deseti milionů korun chce spolek získat od soukromých dárců, partnerů, sponzorů i z vlastních peněz. Kdo chce se stavbou hospice pomoci, může přispět do veřejné sbírky. Na transparentním účtu je momentálně přibližně 1,4 milionu korun.

„Je to sbírka určená pouze na přípravu výstavby hospice. Peníze použijeme na dokončení projektové dokumentace,“ vysvětlila Ludmila Novotná.

Město má pro hospic připravený lukrativní pozemek

Zdárný průběh příprav stavby už spolku umožnil zveřejnit detailní vizualizaci budoucího díla. Na svých webových stránkách i sociálních sítích publikoval více než čtyřminutové video, v němž virtuální kamera návštěvníka provede nejen okolo samotného hospice, ale nahlédne i do jeho společenských prostor a jednotlivých pokojů.

Spolku pro lůžkový hospic Mezi stromy se tak prozatím beze zbytku daří dodržovat „jízdní řád“, který před více než rokem představil havlíčkobrodským zastupitelům. Ti mu loni v únoru jednomyslně schválili příslib darování lukrativního pozemku pro výstavbu zařízení.

„Hodnota pozemku je mezi deseti a patnácti miliony korun,“ uvedl tehdy havlíčkobrodský místostarosta Zbyněk Stejskal. Proto si město vymínilo přísné podmínky, jež musí spolek splnit, aby parcelu mezi nemocnicí a psychiatrickou léčebnou skutečně získal. „Spolek se se smlouvou ztotožnil,“ konstatoval Stejskal.

Podle dohody zastupitelé spolku pozemek zatím pouze závazně přislíbili. K předání dojde, až bude zcela jasno o financování stavby a bude vydáno stavební povolení. Město si tak chtělo pojistit, že na lukrativní ploše v lokalitě U Rybníčku, kde se prodávaly nejdražší parcely ve městě, skutečně vyroste hospic a nic jiného.

Plány zatím vycházejí, letos má být veškerá dokumentace

Spolek loni odhadoval, že vyřízení požadovaných náležitostí mu bude trvat přibližně do léta letošního roku. Že by to mohl stihnout, nyní Ludmila Novotná potvrdila: „Co bylo plánované, nám zatím vychází. Stavební povolení bychom mohli mít na přelomu května a června.“

Co je hospic

Hospic je specializované zařízení poskytující takzvanou paliativní péči, tedy péči zaměřenou na úlevu od bolesti, kterou postupující nemoc přináší, na rozdíl od standardní lékařské péče zaměřené na léčbu nemoci.

V principu to znamená, že před tím, než se těžce nemocný člověk dostane do hospicu, byly vyčerpány všechny ostatní možnosti léčby. Hospic je určen pro terminálně nemocné. Neslibuje uzdravení, ale také nebere naději. Před tím, než se nemocný dostane do hospicu, měl by být o svém stavu informován.

Myšlenka hospice vychází z úcty k člověku jako jedinečné a neopakovatelné bytosti, a z jeho potřeb: biologických, psychologických, sociálních a duchovních. V hospicích je akcentován duchovní rozměr péče, který obyčejně v nemocnicích chybí. Proto jsou standardně jako součást týmů v hospicích navíc přítomní sociální pracovník, psycholog, teolog. Přijímání jsou ovšem všichni nemocní bez ohledu na vyznání. Podobně je to i s personálem. V Čechách i na Slovensku jsou zakladateli hospiců církve nebo řády.

Zdroj: www.hospice.cz

Do konce tohoto roku by iniciátoři chtěli mít kompletně dokončenou dokumentaci ke stavbě a zároveň by už chtěli znát firmu, která hospic postaví. Ta vzejde z výběrového řízení. Samotná stavba by pak mohla začít přibližně za rok, na jaře 2021.

Hospic má nabídnout celkem 18 lůžek pro dospělé klienty a dvě pro děti. Starat by se o ně měly zhruba tři desítky zaměstnanců. Náklady na provoz v řádech milionů korun ročně by měly přicházet z více zdrojů, zejména od zdravotních pojišťoven, z příspěvků klientů a ve hře jsou i peníze od kraje.

„Od počátku trváme na tom, že město se na provozu podílet nebude. Myslím, že darování pozemku v takové hodnotě je už samo o sobě velký příspěvek,“ upozornil Zbyněk Stejskal.

Jestliže se vše podaří a hospic skutečně začne fungovat, výrazně se tím zvýší prestiž Havlíčkova Brodu jako města. Vznikne v něm – po krajské knihovně a železničním uzlu – další zařízení, jež svým významem dalece přesáhne jeho hranice.

Vysočina je posledním krajem v republice, kde kamenný hospic dosud není. Spolek původně chtěl toto zařízení zřídit v Jihlavě, ale nedohodl se s magistrátem na využití jedné z budov. Svou pozornost potom obrátil právě k Havlíčkovu Brodu.

  • Nejčtenější

Těžký pád ukončil maraton v Jihlavě. Chuť závodit se vytratila

Skoro jako by jubilejní 10. ročník tradičního vytrvalostního závodu horských kol Jihlavská 24 MTB někdo zaklel. Nejprve...

Zemřel závodník, který utrpěl zranění při závodu horských kol v Jihlavě

Těžce zraněný účastník víkendového vytrvalostního závodu horských kol v Jihlavě dnes zemřel. Sdělili to organizátoři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hledanou patnáctiletou dívku s dcerou policie vypátrala na Lounsku

Policie vypátrala hledanou patnáctiletou dívku, která se i s dcerou v pátek nevrátila z vycházky zpět do střediska...

Sousedem Zemana za 13 milionů korun. Prodává se mlýn u „jezevce z Vysočiny“

V Novém Veselí na Žďársku je na prodej bývalý mlýn v sousedství někdejší tvrze, v níž má byt prezident Miloš Zeman....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Další obchvat Brodu v ohrožení. Ze čtyř variant se lidé neshodli na žádné

Zastupitelé Havlíčkova Brodu se neshodli na nejvhodnější trase jihozápadního obchvatu. Nová silnice by měla spojit...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Referendum o velkochovu prasat a drůbeže v Jemnici být musí, rozhodl soud

V Jemnici na Třebíčsku se v září spolu s komunálními volbami uskuteční místní referendum, přestože zastupitelé návrh na...

Studenti vyrobili pohon k vozíku pro bývalého spolužáka a dostali cenu

Dost nesvůj byl Štěpán Pejchl, když na žďárské střední průmyslové škole poprvé otestoval přídavný elektrický pohon ke...

Zdražily i kempy. I přes to hlásí rekordní zájem, některé už jsou plné

Rostoucí míra inflace i zvyšující se náklady za energie či potraviny donutily ke zvednutí cen i kempy na Vysočině....

Do Telče se vrátila malířka velkých očí, obrazy vystavuje v Hasičském domě

Její obrazy visí v USA, Mexiku či Tel Avivu. Teď se mohou pokochat tvorbou výjimečné malířky Míly Doleželové i lidé na...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...