Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. února 2024 Matěj

Pro stavbu hospice v Brodě má spolek podstatnou část peněz i vizualizaci

  10:03
Spolek pro lůžkový hospic Mezi stromy, který chce stavět první takové zařízení na Vysočině, výrazně pokročil s přípravami projektu. Zároveň zveřejnil vizualizaci, jak budou exteriéry i interiéry hospice vypadat. V Havlíčkově Brodě se má začít stavět zhruba za rok.

„Daří se nám, vypadá to, že už jsme opravdu na velice dobré cestě. Jsme pozitivně naladěni,“ neskrývá radost z postupu příprav předsedkyně spolku Ludmila Novotná.

K optimismu ji vede hlavně zajištění podstatné části peněz na výstavbu lůžkového zařízení. Peníze přislíbilo jak ministerstvo zdravotnictví, tak Kraj Vysočina. „V součtu se jedná o 67 milionů korun,“ přiblížila Novotná.

Podle současných odhadů a propočtů má výstavba kamenného hospice v Havlíčkově Brodě přijít na 70 až 80 milionů korun. „Tu nejdůležitější část peněz máme zajištěnou. Se zbytkem už se nějak popereme,“ říká předsedkyně spolku.

Zbývající sumu kolem deseti milionů korun chce spolek získat od soukromých dárců, partnerů, sponzorů i z vlastních peněz. Kdo chce se stavbou hospice pomoci, může přispět do veřejné sbírky. Na transparentním účtu je momentálně přibližně 1,4 milionu korun.

„Je to sbírka určená pouze na přípravu výstavby hospice. Peníze použijeme na dokončení projektové dokumentace,“ vysvětlila Ludmila Novotná.

Město má pro hospic připravený lukrativní pozemek

Zdárný průběh příprav stavby už spolku umožnil zveřejnit detailní vizualizaci budoucího díla. Na svých webových stránkách i sociálních sítích publikoval více než čtyřminutové video, v němž virtuální kamera návštěvníka provede nejen okolo samotného hospice, ale nahlédne i do jeho společenských prostor a jednotlivých pokojů.

Spolku pro lůžkový hospic Mezi stromy se tak prozatím beze zbytku daří dodržovat „jízdní řád“, který před více než rokem představil havlíčkobrodským zastupitelům. Ti mu loni v únoru jednomyslně schválili příslib darování lukrativního pozemku pro výstavbu zařízení.

„Hodnota pozemku je mezi deseti a patnácti miliony korun,“ uvedl tehdy havlíčkobrodský místostarosta Zbyněk Stejskal. Proto si město vymínilo přísné podmínky, jež musí spolek splnit, aby parcelu mezi nemocnicí a psychiatrickou léčebnou skutečně získal. „Spolek se se smlouvou ztotožnil,“ konstatoval Stejskal.

Podle dohody zastupitelé spolku pozemek zatím pouze závazně přislíbili. K předání dojde, až bude zcela jasno o financování stavby a bude vydáno stavební povolení. Město si tak chtělo pojistit, že na lukrativní ploše v lokalitě U Rybníčku, kde se prodávaly nejdražší parcely ve městě, skutečně vyroste hospic a nic jiného.

Plány zatím vycházejí, letos má být veškerá dokumentace

Spolek loni odhadoval, že vyřízení požadovaných náležitostí mu bude trvat přibližně do léta letošního roku. Že by to mohl stihnout, nyní Ludmila Novotná potvrdila: „Co bylo plánované, nám zatím vychází. Stavební povolení bychom mohli mít na přelomu května a června.“

Co je hospic

Hospic je specializované zařízení poskytující takzvanou paliativní péči, tedy péči zaměřenou na úlevu od bolesti, kterou postupující nemoc přináší, na rozdíl od standardní lékařské péče zaměřené na léčbu nemoci.

V principu to znamená, že před tím, než se těžce nemocný člověk dostane do hospicu, byly vyčerpány všechny ostatní možnosti léčby. Hospic je určen pro terminálně nemocné. Neslibuje uzdravení, ale také nebere naději. Před tím, než se nemocný dostane do hospicu, měl by být o svém stavu informován.

Myšlenka hospice vychází z úcty k člověku jako jedinečné a neopakovatelné bytosti, a z jeho potřeb: biologických, psychologických, sociálních a duchovních. V hospicích je akcentován duchovní rozměr péče, který obyčejně v nemocnicích chybí. Proto jsou standardně jako součást týmů v hospicích navíc přítomní sociální pracovník, psycholog, teolog. Přijímání jsou ovšem všichni nemocní bez ohledu na vyznání. Podobně je to i s personálem. V Čechách i na Slovensku jsou zakladateli hospiců církve nebo řády.

Zdroj: www.hospice.cz

Do konce tohoto roku by iniciátoři chtěli mít kompletně dokončenou dokumentaci ke stavbě a zároveň by už chtěli znát firmu, která hospic postaví. Ta vzejde z výběrového řízení. Samotná stavba by pak mohla začít přibližně za rok, na jaře 2021.

Hospic má nabídnout celkem 18 lůžek pro dospělé klienty a dvě pro děti. Starat by se o ně měly zhruba tři desítky zaměstnanců. Náklady na provoz v řádech milionů korun ročně by měly přicházet z více zdrojů, zejména od zdravotních pojišťoven, z příspěvků klientů a ve hře jsou i peníze od kraje.

„Od počátku trváme na tom, že město se na provozu podílet nebude. Myslím, že darování pozemku v takové hodnotě je už samo o sobě velký příspěvek,“ upozornil Zbyněk Stejskal.

Jestliže se vše podaří a hospic skutečně začne fungovat, výrazně se tím zvýší prestiž Havlíčkova Brodu jako města. Vznikne v něm – po krajské knihovně a železničním uzlu – další zařízení, jež svým významem dalece přesáhne jeho hranice.

Vysočina je posledním krajem v republice, kde kamenný hospic dosud není. Spolek původně chtěl toto zařízení zřídit v Jihlavě, ale nedohodl se s magistrátem na využití jedné z budov. Svou pozornost potom obrátil právě k Havlíčkovu Brodu.

  • Nejčtenější

Blok v hlavě. Ale proč? Jak Johannes Bö utěšoval plačící Tandrevoldovou

16. února 2024  6:58

Co se to se mnou děje? Proč zas a znovu kazím stojku? Kdy se to zlomí? Ingrid Tandrevoldová,...

A kam dál, Nové Město? Další mistrovství snad za 15 let, poháry každoročně

20. února 2024  10:58

Nadchli diváckou kulisou, která vykompenzovala i velké komplikace s přípravou tratí. A tak zákonitě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Romská taneční zábava skončila hromadnou bitkou na jihlavském náměstí

20. února 2024  9:02

Centrum Jihlavy zažilo další hromadnou šarvátku. V sobotu před čtvrtou hodinou ráno se v dolní...

Odhodlané, ale šokované. Jak Francouzky dobyly biatlonový šampionát

19. února 2024  10:47

Posledním nedělním závodem završily absolutní dominanci na mistrovství světa. Vždyť francouzským...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kolejiště studentů ukazuje modely vlaků i vraždu, rvačku a milostnou scénu

22. února 2024  6:32

S velkým ohlasem se zatím setkávají dny otevřených dveří na modelovém kolejišti Střední odborné...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

V třebíčském babyboxu našli chlapce. Pupečník měl zavázaný tkaničkou od bot

23. února 2024  21:44

Do babyboxu v Třebíči v pátek večer někdo odložil novorozeného chlapce. Měl pupečník zavázaný...

Sokol odmítl převod a opravu chátrající tělocvičny. Starosta to nechápe

23. února 2024

Premium Co si počít s rozpadající se budovou sokolovny, řeší nyní v Přibyslavi. Radnice tohoto...

Děj si o moderní adaptaci doslova říká, myslí si režisér divadelní Paní Bovaryové

23. února 2024  11:57

Hned dvě divadelní adaptace vrcholných děl světové literatury krátce po sobě přivádí na scénu...

V Jihlavě se narodili leguáni, jejichž předci na Fidži dopluli po moři

23. února 2024  8:52

Další letošní nadílku mláďat představila jihlavská zoologická zahrada. Tentokrát se radovali v...

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...