Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Havlíčkův Brod daruje pozemek za miliony budoucímu hospici

  11:53
Zastupitelé Havlíčkova Brodu v pondělí odpoledne učinili důležitý krok k tomu, aby ve městě vyrostl první kamenný hospic na Vysočině. Jednomyslně deklarovali, že spolku, který se o jeho výstavbu snaží, darují jeden z nejdražších pozemků ve městě. Spolek ale musí splnit celou řadu podmínek.

Zastupitelé Havlíčkova Brodu schválili smlouvu, podle níž darují - po splnění dalších podmínek - spolku lukrativní pozemek určený pro vybudování prvního kamenného hospice na Vysočině. Přibližně takto by měla dle vizualizace stavba za sto milionů vypadat. | foto: Spolek pro lůžkový hospic Mezi stromy

„Připomínalo mi to celé pohádku o kohoutkovi a slepičce. Mnoho institucí a úřadů spolku říkalo: Přijďte, až budete mít toto a toto. Byl to takový začarovaný kruh, ze kterého jsme rozhodnutím v pondělí vystoupili,“ komentoval rozhodnutí zastupitelů starosta Jan Tecl.

Kraj Vysočina je posledním v republice, na jehož území žádný kamenný hospic nestojí ani se nebuduje. O nápravu tohoto stavu se už čtyři roky pokouší Spolek pro lůžkový hospic Mezi stromy. Až dosud ale narážel na spoustu problémů.

Spolek složený z lidí zabývajících se péčí o vážně nemocné chtěl nejprve stavět v Jihlavě. Tam se však na spolupráci s radnicí nedohodl.

Proto se obrátil na Havlíčkův Brod. Společně s městem vytipoval pozemek o rozloze přibližně 5 700 metrů čtverečních v lokalitě U Rybníčku mezi nemocnicí a psychiatrickou léčebnou.

Na jeho pořízení však nemá peníze. A na jeho koupi nemůže čerpat žádnou dotaci či příspěvek. Požádal proto havlíčkobrodskou radnici o jeho darování. Po dlouhých debatách v pondělí odpoledne zastupitelé konečně schválili smlouvu o smlouvě budoucí darovací.

Peníze na stavbu zařízení a jeho provoz si musí sehnat spolek

Pozemek připadne spolku, pokud splní podmínky, na nichž se po složitých jednáních s radnicí dohodl.

Co je hospic

Hospic je specializované zařízení poskytující takzvanou paliativní péči, tedy péči zaměřenou na úlevu od bolesti, kterou postupující nemoc přináší, na rozdíl od standardní lékařské péče zaměřené na léčbu nemoci.

V principu to znamená, že před tím, než se těžce nemocný člověk dostane do hospicu, byly vyčerpány všechny ostatní možnosti léčby. Hospic je určen pro terminálně nemocné. Neslibuje uzdravení, ale také nebere naději. Před tím, než se nemocný dostane do hospicu, měl by být o svém stavu informován.

Myšlenka hospice vychází z úcty k člověku jako jedinečné a neopakovatelné bytosti, a z jeho potřeb: biologických, psychologických, sociálních a duchovních. V hospicích je akcentován duchovní rozměr péče, který obyčejně v nemocnicích chybí. Proto jsou standardně jako součást týmů v hospicích navíc přítomní sociální pracovník, psycholog, teolog. Přijímání jsou ovšem všichni nemocní bez ohledu na vyznání. Podobně je to i s personálem. V Čechách i na Slovensku jsou zakladateli hospiců církve nebo řády.

Zdroj: www.hospice.cz

„Řečeno fotbalovou terminologií, udělali jsme první výkop. Teď je míč na straně kraje, který čekal, zda spolek pozemek získá. A pak i na samotném spolku, který musí zajistit financování výstavby a jeho následný provoz,“ konstatoval místostarosta Zbyněk Stejskal. „Osobně z toho ale mám dobrý pocit,“ dodal.

Jednou z řady podmínek města je to, že darovací smlouva bude uzavřena až po vydání stavebního povolení na hospic. To by se mělo stát do poloviny roku 2020. V té době by už spolek měl vědět, z čeho stavbu a provoz zaplatí. Peníze chce sehnat z několika zdrojů.

„Jestliže se podaří, aby všechno plynulo tak, jak má, s ohledem na dotaci ministerstva zdravotnictví, tak by termín červen 2020 měl být dostačující,“ ujistila zastupitele přímo na jednání předsedkyně spolku Ludmila Novotná. Stavba by pak měla začít do jednoho roku od získání stavebního povolení.

Pro brodské zastupitele bylo stěžejní, aby vytipovaný pozemek skutečně sloužil pouze pro hospic, nebyl využit k jiným účelům, či dokonce zcizen. Jedná se totiž o velmi cennou lokalitu, kde se nachází nejdražší stavební parcely ve městě.

„Hodnota pozemku je mezi deseti a patnácti miliony korun,“ podotkl Stejskal. Pokud některá z podmínek ve smlouvě nebude splněna, připadne pozemek zpět městu.

Smlouva je podle radnice velmi přísná, spolek s ní souhlasí

Zastupitelé města o pozemku pro hospic jednali už potřetí. Dvakrát bod odložili, protože jim spolek nedával dostatečné záruky. Naposledy se tak stalo v prosinci.

Obě strany pak znovu záležitost probíraly na pracovním jednání v polovině ledna. Tehdy se společně s právníky dohodly na přesném znění podmínek a zapracovaly je do smlouvy.

Ta se však měnila i na poslední chvíli, jen pár dní před pondělním jednáním zastupitelstva. Například se zkracovaly termíny na vydání stavebního povolení, naopak se prodloužil termín zahájení stavby. „Smlouva je nakonec velmi přísná, ale spolek se s ní ztotožnil,“ poznamenal Zbyněk Stejskal.

„S dohodou bez výhrad souhlasíme, je to vítaný pokrok. Pozemek budeme potřebovat, až budeme stavět. Nemusíme ho mít okamžitě,“ uvedla už v lednu po pracovním jednání Ludmila Novotná.

Podle dřívějších odhadů by se mohlo s výstavbou začít už v létě příštího roku, pravděpodobnější však je zahájení stavby o několik měsíců později. Hospic má nabídnout celkem 18 lůžek pro dospělé klienty a dvě pro děti. Starat by se o ně měly zhruba tři desítky zaměstnanců. Jen samotná stavba by měla přijít na sto milionů korun.

Na provozu se město podílet nebude, upozorňuje místostarosta

Další miliony ročně pak bude stát provoz zařízení. Náklady na něj by měly přicházet z více zdrojů, zejména od zdravotních pojišťoven, z příspěvků klientů a ve hře jsou i peníze od kraje.

„Od počátku trváme na tom, že město se na provozu podílet nebude. Myslím, že darování pozemku v takové hodnotě je už samo o sobě velký příspěvek,“ doplnil Stejskal.

Pro vedení radnice je pokrok v přípravě na stavbu hospice cenný i z pohledu celkové prestiže města. Půjde totiž o další zařízení, které svým významem a spádovou oblastí dalece překročí hranice města.

Už nyní je Havlíčkův Brod například sídlem krajské knihovny, zároveň je největším železničním uzlem na Vysočině. „Ukázali jsme, že jsme i sociálním městem,“ těší místostarostu Stejskala.

  • Nejčtenější

Ženu v útulku pokousal pes, po srdeční zástavě a amputaci nohy bojuje o život

18. dubna 2024  13:48,  aktualizováno  14:13

Mnohačetná a velmi vážná poranění utrpěla žena, kterou v úterý napadl pes ve žďárském útulku v...

Na D1 u Humpolce zemřel mladý řidič. Narazil do zaparkovaného návěsu

19. dubna 2024  7:16

Devatenáctiletý řidič osobního auta cizí státní příslušnosti zemřel ve čtvrtek večer po nehodě na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po dalším výprasku mění Zbrojovka trenéra, na lavičku půjde i Psotka

15. dubna 2024  15:56,  aktualizováno  16:41

Čtvrtá porážka v řadě, celkově sedm zápasů bez výhry a pád do bojů o udržení ve druhé fotbalové...

U Jihlavy vznikla farmářská samoobsluha. Platí se do kasičky či QR kódem

15. dubna 2024  15:53

Netradiční Samoobslužný krámek je novinkou v Hybrálci u Jihlavy. Od léta do podzimu v dřevěném...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čelní srážka s kamionem pick-up sešrotovala, jeho řidič se vážně zranil

15. dubna 2024  16:27

Hlavní silniční tah mezi Jihlavou a Havlíčkovým Brodem v pondělí odpoledne uzavřela vážná dopravní...

Hospodaření Brodu překvapilo i samu radnici. Zůstaly jí desítky milionů

19. dubna 2024  11:05

Rozpočet na rok 2023 měl být původně v Havlíčkově Brodě poměrně nudný. Příjmy a výdaje ve shodné...

Kouč Jihlavy: Zase jsme prohráli, ale neklepu se v rohu. Spartu B už porazíme

19. dubna 2024  9:22

Fotbalisté FC Vysočina prožili ve středu svoje další jarní druholigové zklamání, z Brna si do...

Na D1 u Humpolce zemřel mladý řidič. Narazil do zaparkovaného návěsu

19. dubna 2024  7:16

Devatenáctiletý řidič osobního auta cizí státní příslušnosti zemřel ve čtvrtek večer po nehodě na...

Hasiči nacvičovali ve studni záchranu lidí z hloubky, rovnou ji vyčistili

18. dubna 2024  17:26

Žďárští profesionální hasiči trénovali ve čtvrtek odpoledne záchranu lidí z hloubky. Aby prostředí...

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...