Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. června 2022 Lubomír

Havlíčkův Brod daruje pozemek za miliony budoucímu hospici

  11:53
Zastupitelé Havlíčkova Brodu v pondělí odpoledne učinili důležitý krok k tomu, aby ve městě vyrostl první kamenný hospic na Vysočině. Jednomyslně deklarovali, že spolku, který se o jeho výstavbu snaží, darují jeden z nejdražších pozemků ve městě. Spolek ale musí splnit celou řadu podmínek.

Zastupitelé Havlíčkova Brodu schválili smlouvu, podle níž darují - po splnění dalších podmínek - spolku lukrativní pozemek určený pro vybudování prvního kamenného hospice na Vysočině. Přibližně takto by měla dle vizualizace stavba za sto milionů vypadat. | foto: Spolek pro lůžkový hospic Mezi stromy

„Připomínalo mi to celé pohádku o kohoutkovi a slepičce. Mnoho institucí a úřadů spolku říkalo: Přijďte, až budete mít toto a toto. Byl to takový začarovaný kruh, ze kterého jsme rozhodnutím v pondělí vystoupili,“ komentoval rozhodnutí zastupitelů starosta Jan Tecl.

Kraj Vysočina je posledním v republice, na jehož území žádný kamenný hospic nestojí ani se nebuduje. O nápravu tohoto stavu se už čtyři roky pokouší Spolek pro lůžkový hospic Mezi stromy. Až dosud ale narážel na spoustu problémů.

Spolek složený z lidí zabývajících se péčí o vážně nemocné chtěl nejprve stavět v Jihlavě. Tam se však na spolupráci s radnicí nedohodl.

Proto se obrátil na Havlíčkův Brod. Společně s městem vytipoval pozemek o rozloze přibližně 5 700 metrů čtverečních v lokalitě U Rybníčku mezi nemocnicí a psychiatrickou léčebnou.

Na jeho pořízení však nemá peníze. A na jeho koupi nemůže čerpat žádnou dotaci či příspěvek. Požádal proto havlíčkobrodskou radnici o jeho darování. Po dlouhých debatách v pondělí odpoledne zastupitelé konečně schválili smlouvu o smlouvě budoucí darovací.

Peníze na stavbu zařízení a jeho provoz si musí sehnat spolek

Pozemek připadne spolku, pokud splní podmínky, na nichž se po složitých jednáních s radnicí dohodl.

Co je hospic

Hospic je specializované zařízení poskytující takzvanou paliativní péči, tedy péči zaměřenou na úlevu od bolesti, kterou postupující nemoc přináší, na rozdíl od standardní lékařské péče zaměřené na léčbu nemoci.

V principu to znamená, že před tím, než se těžce nemocný člověk dostane do hospicu, byly vyčerpány všechny ostatní možnosti léčby. Hospic je určen pro terminálně nemocné. Neslibuje uzdravení, ale také nebere naději. Před tím, než se nemocný dostane do hospicu, měl by být o svém stavu informován.

Myšlenka hospice vychází z úcty k člověku jako jedinečné a neopakovatelné bytosti, a z jeho potřeb: biologických, psychologických, sociálních a duchovních. V hospicích je akcentován duchovní rozměr péče, který obyčejně v nemocnicích chybí. Proto jsou standardně jako součást týmů v hospicích navíc přítomní sociální pracovník, psycholog, teolog. Přijímání jsou ovšem všichni nemocní bez ohledu na vyznání. Podobně je to i s personálem. V Čechách i na Slovensku jsou zakladateli hospiců církve nebo řády.

Zdroj: www.hospice.cz

„Řečeno fotbalovou terminologií, udělali jsme první výkop. Teď je míč na straně kraje, který čekal, zda spolek pozemek získá. A pak i na samotném spolku, který musí zajistit financování výstavby a jeho následný provoz,“ konstatoval místostarosta Zbyněk Stejskal. „Osobně z toho ale mám dobrý pocit,“ dodal.

Jednou z řady podmínek města je to, že darovací smlouva bude uzavřena až po vydání stavebního povolení na hospic. To by se mělo stát do poloviny roku 2020. V té době by už spolek měl vědět, z čeho stavbu a provoz zaplatí. Peníze chce sehnat z několika zdrojů.

„Jestliže se podaří, aby všechno plynulo tak, jak má, s ohledem na dotaci ministerstva zdravotnictví, tak by termín červen 2020 měl být dostačující,“ ujistila zastupitele přímo na jednání předsedkyně spolku Ludmila Novotná. Stavba by pak měla začít do jednoho roku od získání stavebního povolení.

Pro brodské zastupitele bylo stěžejní, aby vytipovaný pozemek skutečně sloužil pouze pro hospic, nebyl využit k jiným účelům, či dokonce zcizen. Jedná se totiž o velmi cennou lokalitu, kde se nachází nejdražší stavební parcely ve městě.

„Hodnota pozemku je mezi deseti a patnácti miliony korun,“ podotkl Stejskal. Pokud některá z podmínek ve smlouvě nebude splněna, připadne pozemek zpět městu.

Smlouva je podle radnice velmi přísná, spolek s ní souhlasí

Zastupitelé města o pozemku pro hospic jednali už potřetí. Dvakrát bod odložili, protože jim spolek nedával dostatečné záruky. Naposledy se tak stalo v prosinci.

Obě strany pak znovu záležitost probíraly na pracovním jednání v polovině ledna. Tehdy se společně s právníky dohodly na přesném znění podmínek a zapracovaly je do smlouvy.

Ta se však měnila i na poslední chvíli, jen pár dní před pondělním jednáním zastupitelstva. Například se zkracovaly termíny na vydání stavebního povolení, naopak se prodloužil termín zahájení stavby. „Smlouva je nakonec velmi přísná, ale spolek se s ní ztotožnil,“ poznamenal Zbyněk Stejskal.

„S dohodou bez výhrad souhlasíme, je to vítaný pokrok. Pozemek budeme potřebovat, až budeme stavět. Nemusíme ho mít okamžitě,“ uvedla už v lednu po pracovním jednání Ludmila Novotná.

Podle dřívějších odhadů by se mohlo s výstavbou začít už v létě příštího roku, pravděpodobnější však je zahájení stavby o několik měsíců později. Hospic má nabídnout celkem 18 lůžek pro dospělé klienty a dvě pro děti. Starat by se o ně měly zhruba tři desítky zaměstnanců. Jen samotná stavba by měla přijít na sto milionů korun.

Na provozu se město podílet nebude, upozorňuje místostarosta

Další miliony ročně pak bude stát provoz zařízení. Náklady na něj by měly přicházet z více zdrojů, zejména od zdravotních pojišťoven, z příspěvků klientů a ve hře jsou i peníze od kraje.

„Od počátku trváme na tom, že město se na provozu podílet nebude. Myslím, že darování pozemku v takové hodnotě je už samo o sobě velký příspěvek,“ doplnil Stejskal.

Pro vedení radnice je pokrok v přípravě na stavbu hospice cenný i z pohledu celkové prestiže města. Půjde totiž o další zařízení, které svým významem a spádovou oblastí dalece překročí hranice města.

Už nyní je Havlíčkův Brod například sídlem krajské knihovny, zároveň je největším železničním uzlem na Vysočině. „Ukázali jsme, že jsme i sociálním městem,“ těší místostarostu Stejskala.

  • Nejčtenější

Těžký pád ukončil maraton v Jihlavě. Chuť závodit se vytratila

Skoro jako by jubilejní 10. ročník tradičního vytrvalostního závodu horských kol Jihlavská 24 MTB někdo zaklel. Nejprve...

Zemřel závodník, který utrpěl zranění při závodu horských kol v Jihlavě

Těžce zraněný účastník víkendového vytrvalostního závodu horských kol v Jihlavě dnes zemřel. Sdělili to organizátoři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hledanou patnáctiletou dívku s dcerou policie vypátrala na Lounsku

Policie vypátrala hledanou patnáctiletou dívku, která se i s dcerou v pátek nevrátila z vycházky zpět do střediska...

Sousedem Zemana za 13 milionů korun. Prodává se mlýn u „jezevce z Vysočiny“

V Novém Veselí na Žďársku je na prodej bývalý mlýn v sousedství někdejší tvrze, v níž má byt prezident Miloš Zeman....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Další obchvat Brodu v ohrožení. Ze čtyř variant se lidé neshodli na žádné

Zastupitelé Havlíčkova Brodu se neshodli na nejvhodnější trase jihozápadního obchvatu. Nová silnice by měla spojit...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Když je mlha, cítím průšvih, říká oceněná operátorka záchranné služby

Premium Když člověk v krizové situaci musí volat záchranku na čísle 155, může se stát, že mu telefon zvedne operátorka Martina...

Světlá pouť přece jen uspořádá, proti jejímu konání v parku stojí petice

Svatováclavská pouť ve Světlé nad Sázavou, jedna z největších v republice, letos bude. Oproti původním předpokladům se...

Telč má nové lákadlo pro turisty, je jím nově opravená a otevřená radnice

Nové lákadlo pro turisty vzniklo v historické Telči. Po opravě se otevírá budova radnice na náměstí Zachariáše z...

Zdražily i kempy. I přes to hlásí rekordní zájem, některé už jsou plné

Rostoucí míra inflace i zvyšující se náklady za energie či potraviny donutily ke zvednutí cen i kempy na Vysočině....

SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...