Čtvrtek 4. března 2021, svátek má Stela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 4. března 2021 Stela

Havlíčkův Brod daruje pozemek za miliony budoucímu hospici

  11:53
Zastupitelé Havlíčkova Brodu v pondělí odpoledne učinili důležitý krok k tomu, aby ve městě vyrostl první kamenný hospic na Vysočině. Jednomyslně deklarovali, že spolku, který se o jeho výstavbu snaží, darují jeden z nejdražších pozemků ve městě. Spolek ale musí splnit celou řadu podmínek.

Zastupitelé Havlíčkova Brodu schválili smlouvu, podle níž darují - po splnění dalších podmínek - spolku lukrativní pozemek určený pro vybudování prvního kamenného hospice na Vysočině. Přibližně takto by měla dle vizualizace stavba za sto milionů vypadat. | foto: Spolek pro lůžkový hospic Mezi stromy

„Připomínalo mi to celé pohádku o kohoutkovi a slepičce. Mnoho institucí a úřadů spolku říkalo: Přijďte, až budete mít toto a toto. Byl to takový začarovaný kruh, ze kterého jsme rozhodnutím v pondělí vystoupili,“ komentoval rozhodnutí zastupitelů starosta Jan Tecl.

Kraj Vysočina je posledním v republice, na jehož území žádný kamenný hospic nestojí ani se nebuduje. O nápravu tohoto stavu se už čtyři roky pokouší Spolek pro lůžkový hospic Mezi stromy. Až dosud ale narážel na spoustu problémů.

Spolek složený z lidí zabývajících se péčí o vážně nemocné chtěl nejprve stavět v Jihlavě. Tam se však na spolupráci s radnicí nedohodl.

Proto se obrátil na Havlíčkův Brod. Společně s městem vytipoval pozemek o rozloze přibližně 5 700 metrů čtverečních v lokalitě U Rybníčku mezi nemocnicí a psychiatrickou léčebnou.

Na jeho pořízení však nemá peníze. A na jeho koupi nemůže čerpat žádnou dotaci či příspěvek. Požádal proto havlíčkobrodskou radnici o jeho darování. Po dlouhých debatách v pondělí odpoledne zastupitelé konečně schválili smlouvu o smlouvě budoucí darovací.

Peníze na stavbu zařízení a jeho provoz si musí sehnat spolek

Pozemek připadne spolku, pokud splní podmínky, na nichž se po složitých jednáních s radnicí dohodl.

Co je hospic

Hospic je specializované zařízení poskytující takzvanou paliativní péči, tedy péči zaměřenou na úlevu od bolesti, kterou postupující nemoc přináší, na rozdíl od standardní lékařské péče zaměřené na léčbu nemoci.

V principu to znamená, že před tím, než se těžce nemocný člověk dostane do hospicu, byly vyčerpány všechny ostatní možnosti léčby. Hospic je určen pro terminálně nemocné. Neslibuje uzdravení, ale také nebere naději. Před tím, než se nemocný dostane do hospicu, měl by být o svém stavu informován.

Myšlenka hospice vychází z úcty k člověku jako jedinečné a neopakovatelné bytosti, a z jeho potřeb: biologických, psychologických, sociálních a duchovních. V hospicích je akcentován duchovní rozměr péče, který obyčejně v nemocnicích chybí. Proto jsou standardně jako součást týmů v hospicích navíc přítomní sociální pracovník, psycholog, teolog. Přijímání jsou ovšem všichni nemocní bez ohledu na vyznání. Podobně je to i s personálem. V Čechách i na Slovensku jsou zakladateli hospiců církve nebo řády.

Zdroj: www.hospice.cz

„Řečeno fotbalovou terminologií, udělali jsme první výkop. Teď je míč na straně kraje, který čekal, zda spolek pozemek získá. A pak i na samotném spolku, který musí zajistit financování výstavby a jeho následný provoz,“ konstatoval místostarosta Zbyněk Stejskal. „Osobně z toho ale mám dobrý pocit,“ dodal.

Jednou z řady podmínek města je to, že darovací smlouva bude uzavřena až po vydání stavebního povolení na hospic. To by se mělo stát do poloviny roku 2020. V té době by už spolek měl vědět, z čeho stavbu a provoz zaplatí. Peníze chce sehnat z několika zdrojů.

„Jestliže se podaří, aby všechno plynulo tak, jak má, s ohledem na dotaci ministerstva zdravotnictví, tak by termín červen 2020 měl být dostačující,“ ujistila zastupitele přímo na jednání předsedkyně spolku Ludmila Novotná. Stavba by pak měla začít do jednoho roku od získání stavebního povolení.

Pro brodské zastupitele bylo stěžejní, aby vytipovaný pozemek skutečně sloužil pouze pro hospic, nebyl využit k jiným účelům, či dokonce zcizen. Jedná se totiž o velmi cennou lokalitu, kde se nachází nejdražší stavební parcely ve městě.

„Hodnota pozemku je mezi deseti a patnácti miliony korun,“ podotkl Stejskal. Pokud některá z podmínek ve smlouvě nebude splněna, připadne pozemek zpět městu.

Smlouva je podle radnice velmi přísná, spolek s ní souhlasí

Zastupitelé města o pozemku pro hospic jednali už potřetí. Dvakrát bod odložili, protože jim spolek nedával dostatečné záruky. Naposledy se tak stalo v prosinci.

Obě strany pak znovu záležitost probíraly na pracovním jednání v polovině ledna. Tehdy se společně s právníky dohodly na přesném znění podmínek a zapracovaly je do smlouvy.

Ta se však měnila i na poslední chvíli, jen pár dní před pondělním jednáním zastupitelstva. Například se zkracovaly termíny na vydání stavebního povolení, naopak se prodloužil termín zahájení stavby. „Smlouva je nakonec velmi přísná, ale spolek se s ní ztotožnil,“ poznamenal Zbyněk Stejskal.

„S dohodou bez výhrad souhlasíme, je to vítaný pokrok. Pozemek budeme potřebovat, až budeme stavět. Nemusíme ho mít okamžitě,“ uvedla už v lednu po pracovním jednání Ludmila Novotná.

Podle dřívějších odhadů by se mohlo s výstavbou začít už v létě příštího roku, pravděpodobnější však je zahájení stavby o několik měsíců později. Hospic má nabídnout celkem 18 lůžek pro dospělé klienty a dvě pro děti. Starat by se o ně měly zhruba tři desítky zaměstnanců. Jen samotná stavba by měla přijít na sto milionů korun.

Na provozu se město podílet nebude, upozorňuje místostarosta

Další miliony ročně pak bude stát provoz zařízení. Náklady na něj by měly přicházet z více zdrojů, zejména od zdravotních pojišťoven, z příspěvků klientů a ve hře jsou i peníze od kraje.

„Od počátku trváme na tom, že město se na provozu podílet nebude. Myslím, že darování pozemku v takové hodnotě je už samo o sobě velký příspěvek,“ doplnil Stejskal.

Pro vedení radnice je pokrok v přípravě na stavbu hospice cenný i z pohledu celkové prestiže města. Půjde totiž o další zařízení, které svým významem a spádovou oblastí dalece překročí hranice města.

Už nyní je Havlíčkův Brod například sídlem krajské knihovny, zároveň je největším železničním uzlem na Vysočině. „Ukázali jsme, že jsme i sociálním městem,“ těší místostarostu Stejskala.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.

  • Nejčtenější

Úřad se neptal. Cyklostezku vytyčil přes letité ploty a začal kácet

Premium O cyklostezce podél řeky v jihlavské Helenínské ulici se dlouho mluvilo. Nyní radnice stavbu zahájila. Jenže tak, že z...

Na bráchu se všichni ptají, je to fajn. Házenkářka Součková o slavném sourozenci

Premium „Pojď si s námi zahrát fotbal,“ vyzval starší sestru Tomáš Souček na chalupě nedaleko Havlíčkova Brodu. „Co s 12letou...

Pivovar Bernard postavil rozhlednu uprostřed Humpolce, opozici se nelíbí

Vedle chrámu svatého Mikuláše na náměstí získal Humpolec novou dominantu v centru. Zhruba 300 metrů od zmíněného...

Opakovaně sem a tam i bez povolení. Hranice okresů půlí manželům zahradu

Premium Manželé Mrkvičkovi ze Skryjí na Havlíčkobrodsku denně mnohokrát překračují hranice brodského a kutnohorského okresu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biatlon se vrací do Nového Města. Tam, kde začala covidová omezení

Před rokem se stali první velkou mezinárodní sportovní akcí v celé Evropě, která se kvůli šířící se epidemii koronaviru...

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

  • Další z rubriky

Biatlonová bublina ještě víc zpřísnila podmínky pro život v Novém Městě

Biatlonový svět se uzavřel do bubliny na Vysočině. V Česku, které v boji s covidem patří mezi ty vůbec nejhorší, se...

Dělníci se vracejí na další část D1, před víkendem začne omezení u Humpolce

Na další úsek dálnice D1 se vracejí dělníci. Už v pátek dopoledne začnou stavět značení a omezovat provoz v úseku mezi...

Taxikář v Bystřici začal vozit kromě seniorů také léky nebo nákupy

Třiadvacet let provozuje Jiří Elčkner v osmitisícové Bystřici nad Pernštejnem taxislužbu. Minulý měsíc díky spolupráci...

Oprava a uzavírka jediného mostu ve městě na dva měsíce rozpůlí Světlou

Obyvatele Světlé nad Sázavou čeká perný přelom jara a léta. Rekonstruovat se zde bude jediný silniční most přes řeku...

Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou
Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou

S tekutým pokračovacím mlékem HiPP BIO Combiotik® si nyní mohou maminky odpočinout, krmení miminka totiž zvládnou i tatínkové. Ideální je také na...

Gabriela Koukalová se pochlubila, že čeká miminko. Změnila si i příjmení

Bývalá biatlonistka Gabriela Koukalová (31) bude maminkou. V ranním vysílání na Primě se pochlubila šťastnou novinou a...

Nepravda a účelovka, říká Koukal o tvrzení exmanželky Soukalové

Po obviněních bývalé biatlonistky Gabriely Soukalové (31), že ji exmanžel Petr Koukal (35) podváděl a utrácel její...

Zemřel rockový bubeník kapely Citron a podnikatel Radim Pařízek

Zemřel rockový bubeník spjatý zejména s heavymetalovou kapelou Citron Radim Pařízek. Hudebníkovi, který se uplatnil i v...

Amatérské porno je realita, která lidí baví, říká pornoherečka

Porno je film, fikce, představení. Amatérská videa jsou však realita. „A to na nich lidi baví. Nikdo nechodí po...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...