Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. června 2022 Lubomír

Po letech hledání se blíží cíl, hospic dostal v Brodě příslib pozemku

  11:56
Tentokrát už to doopravdy vypadá nadějně. Zastupitelé v Havlíčkově Brodě, kde má stát první hospic v kraji, se domluvili na návrhu dalšího postupu ohledně vhodného pozemku. Spolek, který vybudování zařízení zajišťuje, dostane pozemek od města ve chvíli, kdy bude mít zajištěnu výstavbu i provoz.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Pokusíme se uzavřít smlouvu o smlouvě budoucí. A teprve poté, až Spolek pro lůžkový hospic Mezi stromy bude mít jistotu peněz na výstavbu a provoz, schválíme samotnou darovací smlouvu,“ informoval havlíčkobrodský místostarosta Zbyněk Stejskal (ODS).

„S dohodou bez výhrad souhlasíme, je to vítaný pokrok. Pozemek budeme potřebovat, až budeme stavět. Nemusíme ho mít okamžitě,“ uvedla předsedkyně spolku Ludmila Novotná.

Nové jednání mezi zastupiteli a spolkem pro lůžkový hospic, který o vybudování usiluje, se uskutečnilo jen měsíc po zasedání zastupitelstva, jež nakonec tento bod odložilo. Zejména opozici v prosinci vadilo, že spolek nedodal potřebné podklady, a v jeho projektu spatřovala spoustu nejasností.

Původně vedení Havlíčkova Brodu hovořilo o svolání mimořádného jednání zastupitelstva. Nakonec se přiklonilo pouze k takzvanému pracovnímu semináři. Ten nebyl veřejný a nepřijal závazné rozhodnutí. Dohodu, k níž všechny strany na semináři dospěly v pondělí k večeru, budou muset zastupitelé oficiálně posvětit na řádném jednání.

Spolek připravil podrobnou prezentaci, kde vše vysvětlil

Zda zvedne ruku pro i opozice, zatím stále není jisté.

Co je hospic

Hospic je specializované zařízení poskytující takzvanou paliativní péči, tedy péči zaměřenou na úlevu od bolesti, kterou postupující nemoc přináší, na rozdíl od standardní lékařské péče zaměřené na léčbu nemoci.

V principu to znamená, že před tím, než se těžce nemocný člověk dostane do hospicu, byly vyčerpány všechny ostatní možnosti léčby. Hospic je určen pro terminálně nemocné. Neslibuje uzdravení, ale také nebere naději. Před tím, než se nemocný dostane do hospicu, měl by být o svém stavu informován.

Myšlenka hospice vychází z úcty k člověku jako jedinečné a neopakovatelné bytosti, a z jeho potřeb: biologických, psychologických, sociálních a duchovních. V hospicích je akcentován duchovní rozměr péče, který obyčejně v nemocnicích chybí. Proto jsou standardně jako součást týmů v hospicích navíc přítomní sociální pracovník, psycholog, teolog. Přijímání jsou ovšem všichni nemocní bez ohledu na vyznání. Podobně je to i s personálem. V Čechách i na Slovensku jsou zakladateli hospiců církve nebo řády.

Zdroj: www.hospice.cz

„Je tam stále hodně neznámých. Výstavba je podmíněna dotacemi, ty jsou vždy nejisté. A otazníky přetrvávají kolem následného provozu. Ještě se o podpoře budeme radit. V žádném případě ale nechceme výstavbu hospice v Brodě blokovat,“ naznačil Vladimír Frič z opoziční KSČM.

Mnohým zastupitelům už v minulosti vadilo, že není jasné, z čeho spolek chce hospic za sto milionů korun stavět. Na jednání nepředložil žádnou ekonomickou analýzu, smlouvu s pojišťovnami ani s krajem. Nebylo do pondělního odpoledne jasné, z čeho chce hradit provoz ani kde chce získat zaměstnance.

„Představitelé spolku nám tentokrát v pondělí připravili podrobnou prezentaci, na níž jsme se dozvěděli téměř vše od samotného popisu hospicové péče až po financování výstavby i provozu zařízení. Na mě to působilo velmi pozitivně,“ prozradil Stejskal.

Aby byli zastupitelé ještě více v obraze, řada z nich si v uplynulých dnech udělala výlet do Chrudimi. Hospic tam navštívili a o jeho chodu se podrobně informovali. Nabrali tam informace přímo z praxe.

„I já pondělní jednání hodnotím velmi pozitivně. Bylo partnerské, konstruktivní a hodně podrobné,“ dodala Ludmila Novotná.

Pokud vše dobře dopadne, začne se stavět příští rok v létě

Podle ní peníze na výstavbu má spolek přislíbené z dotací. Provoz zařízení, které má mít 18 lůžek pro dospělé, dvě pro děti a přibližně třicítku zaměstnanců, pak má být hrazen z více zdrojů. Vedle pojišťoven a samotných klientů by se měl podílet Kraj Vysočina i město a nedílnou součástí by měly být i dary a sponzorské příspěvky.

Aby vůbec hospic mohl vyrůst, potřebuje spolek vhodný pozemek. Poté, co s obdobnou žádostí neuspěl v Jihlavě, poskytli mu plochu v Brodě. Parcela o rozloze šesti tisíc metrů čtverečních se nachází v lokalitě U Rybníčku mezi nemocnicí a psychiatrickou léčebnou.

Je to lukrativní pozemek, jehož cena se podle mnohých zastupitelů může šplhat i vysoko nad deset milionů korun. Proto chtělo mít město striktní smlouvou zajištěno, že nebude použit pro jiné účely ani že nebude zcizen.

A spolek zase pozemek potřeboval dřív, než podal žádost o dotaci na stavbu hospice. „Z dotace nelze pozemek pořídit. Navíc před podáním žádosti musíme doložit, že jsme jeho vlastníky,“ podotkla Novotná.

„Pokud bychom se nedohodli na vypracování smlouvy o smlouvě budoucí, pokračovala by patová situace. A to nikdo nechtěl,“ poznamenal Zbyněk Stejskal.

Pokud vše už půjde hladce, podá spolek žádost o dotaci na ministerstvo zdravotnictví v září. „Jestliže uspějeme a podaří se doladit všechny další detaily, mohli bychom začít stavět v polovině příštího roku,“ odhaduje předsedkyně spolku.

  • Nejčtenější

Těžký pád ukončil maraton v Jihlavě. Chuť závodit se vytratila

Skoro jako by jubilejní 10. ročník tradičního vytrvalostního závodu horských kol Jihlavská 24 MTB někdo zaklel. Nejprve...

Zemřel závodník, který utrpěl zranění při závodu horských kol v Jihlavě

Těžce zraněný účastník víkendového vytrvalostního závodu horských kol v Jihlavě dnes zemřel. Sdělili to organizátoři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hledanou patnáctiletou dívku s dcerou policie vypátrala na Lounsku

Policie vypátrala hledanou patnáctiletou dívku, která se i s dcerou v pátek nevrátila z vycházky zpět do střediska...

Sousedem Zemana za 13 milionů korun. Prodává se mlýn u „jezevce z Vysočiny“

V Novém Veselí na Žďársku je na prodej bývalý mlýn v sousedství někdejší tvrze, v níž má byt prezident Miloš Zeman....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Další obchvat Brodu v ohrožení. Ze čtyř variant se lidé neshodli na žádné

Zastupitelé Havlíčkova Brodu se neshodli na nejvhodnější trase jihozápadního obchvatu. Nová silnice by měla spojit...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Ždírec marně touží po opravě stařičké zvonice natírané vyjetým olejem

Počet takových staveb by se na celé Vysočině dal spočítat na prstech u rukou. Tak velkých a významných jako v Horním...

Zdražily i kempy. I přes to hlásí rekordní zájem, některé už jsou plné

Rostoucí míra inflace i zvyšující se náklady za energie či potraviny donutily ke zvednutí cen i kempy na Vysočině....

Světlá pouť přece jen uspořádá, proti jejímu konání v parku stojí petice

Svatováclavská pouť ve Světlé nad Sázavou, jedna z největších v republice, letos bude. Oproti původním předpokladům se...

Když je mlha, cítím průšvih, říká oceněná operátorka záchranné služby

Premium Když člověk v krizové situaci musí volat záchranku na čísle 155, může se stát, že mu telefon zvedne operátorka Martina...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...