Čtvrtek 22. dubna 2021, svátek má Evženie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. dubna 2021 Evženie

Po letech hledání se blíží cíl, hospic dostal v Brodě příslib pozemku

  11:56
Tentokrát už to doopravdy vypadá nadějně. Zastupitelé v Havlíčkově Brodě, kde má stát první hospic v kraji, se domluvili na návrhu dalšího postupu ohledně vhodného pozemku. Spolek, který vybudování zařízení zajišťuje, dostane pozemek od města ve chvíli, kdy bude mít zajištěnu výstavbu i provoz.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Pokusíme se uzavřít smlouvu o smlouvě budoucí. A teprve poté, až Spolek pro lůžkový hospic Mezi stromy bude mít jistotu peněz na výstavbu a provoz, schválíme samotnou darovací smlouvu,“ informoval havlíčkobrodský místostarosta Zbyněk Stejskal (ODS).

„S dohodou bez výhrad souhlasíme, je to vítaný pokrok. Pozemek budeme potřebovat, až budeme stavět. Nemusíme ho mít okamžitě,“ uvedla předsedkyně spolku Ludmila Novotná.

Nové jednání mezi zastupiteli a spolkem pro lůžkový hospic, který o vybudování usiluje, se uskutečnilo jen měsíc po zasedání zastupitelstva, jež nakonec tento bod odložilo. Zejména opozici v prosinci vadilo, že spolek nedodal potřebné podklady, a v jeho projektu spatřovala spoustu nejasností.

Původně vedení Havlíčkova Brodu hovořilo o svolání mimořádného jednání zastupitelstva. Nakonec se přiklonilo pouze k takzvanému pracovnímu semináři. Ten nebyl veřejný a nepřijal závazné rozhodnutí. Dohodu, k níž všechny strany na semináři dospěly v pondělí k večeru, budou muset zastupitelé oficiálně posvětit na řádném jednání.

Spolek připravil podrobnou prezentaci, kde vše vysvětlil

Zda zvedne ruku pro i opozice, zatím stále není jisté.

Co je hospic

Hospic je specializované zařízení poskytující takzvanou paliativní péči, tedy péči zaměřenou na úlevu od bolesti, kterou postupující nemoc přináší, na rozdíl od standardní lékařské péče zaměřené na léčbu nemoci.

V principu to znamená, že před tím, než se těžce nemocný člověk dostane do hospicu, byly vyčerpány všechny ostatní možnosti léčby. Hospic je určen pro terminálně nemocné. Neslibuje uzdravení, ale také nebere naději. Před tím, než se nemocný dostane do hospicu, měl by být o svém stavu informován.

Myšlenka hospice vychází z úcty k člověku jako jedinečné a neopakovatelné bytosti, a z jeho potřeb: biologických, psychologických, sociálních a duchovních. V hospicích je akcentován duchovní rozměr péče, který obyčejně v nemocnicích chybí. Proto jsou standardně jako součást týmů v hospicích navíc přítomní sociální pracovník, psycholog, teolog. Přijímání jsou ovšem všichni nemocní bez ohledu na vyznání. Podobně je to i s personálem. V Čechách i na Slovensku jsou zakladateli hospiců církve nebo řády.

Zdroj: www.hospice.cz

„Je tam stále hodně neznámých. Výstavba je podmíněna dotacemi, ty jsou vždy nejisté. A otazníky přetrvávají kolem následného provozu. Ještě se o podpoře budeme radit. V žádném případě ale nechceme výstavbu hospice v Brodě blokovat,“ naznačil Vladimír Frič z opoziční KSČM.

Mnohým zastupitelům už v minulosti vadilo, že není jasné, z čeho spolek chce hospic za sto milionů korun stavět. Na jednání nepředložil žádnou ekonomickou analýzu, smlouvu s pojišťovnami ani s krajem. Nebylo do pondělního odpoledne jasné, z čeho chce hradit provoz ani kde chce získat zaměstnance.

„Představitelé spolku nám tentokrát v pondělí připravili podrobnou prezentaci, na níž jsme se dozvěděli téměř vše od samotného popisu hospicové péče až po financování výstavby i provozu zařízení. Na mě to působilo velmi pozitivně,“ prozradil Stejskal.

Aby byli zastupitelé ještě více v obraze, řada z nich si v uplynulých dnech udělala výlet do Chrudimi. Hospic tam navštívili a o jeho chodu se podrobně informovali. Nabrali tam informace přímo z praxe.

„I já pondělní jednání hodnotím velmi pozitivně. Bylo partnerské, konstruktivní a hodně podrobné,“ dodala Ludmila Novotná.

Pokud vše dobře dopadne, začne se stavět příští rok v létě

Podle ní peníze na výstavbu má spolek přislíbené z dotací. Provoz zařízení, které má mít 18 lůžek pro dospělé, dvě pro děti a přibližně třicítku zaměstnanců, pak má být hrazen z více zdrojů. Vedle pojišťoven a samotných klientů by se měl podílet Kraj Vysočina i město a nedílnou součástí by měly být i dary a sponzorské příspěvky.

Aby vůbec hospic mohl vyrůst, potřebuje spolek vhodný pozemek. Poté, co s obdobnou žádostí neuspěl v Jihlavě, poskytli mu plochu v Brodě. Parcela o rozloze šesti tisíc metrů čtverečních se nachází v lokalitě U Rybníčku mezi nemocnicí a psychiatrickou léčebnou.

Je to lukrativní pozemek, jehož cena se podle mnohých zastupitelů může šplhat i vysoko nad deset milionů korun. Proto chtělo mít město striktní smlouvou zajištěno, že nebude použit pro jiné účely ani že nebude zcizen.

A spolek zase pozemek potřeboval dřív, než podal žádost o dotaci na stavbu hospice. „Z dotace nelze pozemek pořídit. Navíc před podáním žádosti musíme doložit, že jsme jeho vlastníky,“ podotkla Novotná.

„Pokud bychom se nedohodli na vypracování smlouvy o smlouvě budoucí, pokračovala by patová situace. A to nikdo nechtěl,“ poznamenal Zbyněk Stejskal.

Pokud vše už půjde hladce, podá spolek žádost o dotaci na ministerstvo zdravotnictví v září. „Jestliže uspějeme a podaří se doladit všechny další detaily, mohli bychom začít stavět v polovině příštího roku,“ odhaduje předsedkyně spolku.

  • Nejčtenější

V první bitvě o extraligu uspěla Jihlava. V Kladně rozhodla v prodloužení

Do finálové série první hokejové ligy, která je zároveň bojem o postup do extraligy, vstoupila výhrou 4:3 Jihlava. V...

Jihlava udělala i druhý krok k extralize. Kladno musí zabrat na Vysočině

Hokejisté Jihlavy zvítězili i ve druhém finálovém duelu první ligy na ledě Kladna 4:1 a v sérii hrané na čtyři...

Neobvyklá výzva starosty se vyplatila, mladík si pokácení lípy odpracuje

Tak trochu jiný přístup zvolil starosta Přibyslavi Martin Kamarád k vandalovi, který ve městě pokácel mladou lípu....

Jágrův gól nestačil, rozhodl až Kubík. Kladno ve finále první ligy srovnalo

Kladenští hokejisté vyhráli ve čtvrtém finálovém zápase první ligy v Jihlavě 2:1 v prodloužení a srovnali stav série na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kladno zabralo, po výhře v Jihlavě snížilo ve finále první ligy na 1:2

Hokejisté Kladna se odmítli smířit s rolí statistů ve finále první hokejové ligy, které je zároveň bojem o účast v...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Rychlá petice lípu nezachránila. Strom požírá dřevomor, Žďár kácet musí

Žďár nad Sázavou chtěl urychleně pokácet stoletou lípu na sídlišti Libušín. Ještě bleskovější byla reakce místních,...

Čápi na komíně zahřívají vajíčka, ale menší stěhovavé ptáky počasí trápí

Tomáš a Týna tvoří pár čápů bílých, který se usadil na komíně v centru Třebíče. Ve svém hnízdě i přes sněhové přeháňky...

Neobvyklá výzva starosty se vyplatila, mladík si pokácení lípy odpracuje

Tak trochu jiný přístup zvolil starosta Přibyslavi Martin Kamarád k vandalovi, který ve městě pokácel mladou lípu....

Začala stavba obchvatu Velké Bíteše, město se dočkalo po mnoha letech

Na severozápadním okraji Velké Bíteše se již staví první část obchvatu města. Za komunikaci, která je jedním z kroků k...

Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F
Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F

Jaro máme v plném proudu, a tak je nejvyšší čas vybavit své ratolesti pohodlným, kvalitním a zároveň trendy oblečením. Co třeba vyzkoušet novou...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...