Doporučujeme

Deset mýtů o štěstí: mám na něj nárok a jsou jiní šťastnější?

  • 0
Kdo z nás o něm občas nesní? Je přece úžasné kráčet životem s úsměvem a hlavou v oblacích. Víte ale, co skutečně dělá člověka šťastným?
Aby emoční detox skutečně fungoval, musí se ho člověk nejprve naučit přijímat....

Lidé si pod pojmem štěstí představují ledacos. Od nového domu až po bankovní účet, na kterém svítí cifra s minimálně šesti nulami. Schválně, jak byste se cítili, kdybyste najednou to všechno měli? Možná byste skákali radostí až do stropu.

Jenže takové momenty netrvají věčně, člověk nemůže žít pouze na růžovém obláčku. To prostě není možné. Psychologové se přiklánějí k názoru, že mnohem důležitější než štěstí je životní spokojenost, což je pocit, který sice není tak opojný, zato je však trvalý, a o to přece jde. Nebo si stále myslíte, že nad pověstnou „zlatou mušku“ není? Podívejme se teď společně na některé mýty, které o ní kolují.

Ke štěstí mi chybí jen…

Nová práce, milující partner, vyšší plat..., aby dcera úspěšně složila maturitu atd. V tom, co nemáme, co nám chybí, často spatřujeme příčinu toho, proč nemůžeme být šťastní.

Není to paradox? Máme rodinu, zdravé děti, práci, která nás živí, střechu nad hlavou, a přesto se užíráme kvůli tomu, že bychom chtěli ještě to a tamto.

Kdybychom se místo toho zaměřili na věci, které už máme, byli bychom mnohem šťastnější, respektive spokojenější. Chce to jen změnit úhel pohledu. Nemluvě o tom, že až dostaneme to, co nám chybí, objeví se další meta a s ní nová nespokojenost.

Štěstí se musí stále hledat

Nemusí. Buď je, anebo není. Nejde však v žádném případě o kvalitu nebo hodnotu, která se nachází někde venku, mimo nás. Štěstí je stav naší mysli. Způsob, jakým se díváme na svět, jak vnímáme ostatní lidi, a především sami sebe. Není třeba ho nikde hledat. Není totiž k nalezení.

Je to cesta dovnitř, k sobě. Právě tam to celé začíná. Uvědomit si, kdo jsem, jak vidím svět a jak na něj reaguji. Na to je zapotřebí se zaměřit a případně změnit tak, aby mi to přinášelo příjemnější pocity.

Batikovaný vzor přináší do módy vlnu pozitivní nálady, což je v dnešní době...

Hlavně žádné negativní pocity

Také si myslíte, že šťastní lidé od rána do večera hýří dobrou náladou? Že do jejich světa mají negativní pocity vstup přísně zapovězen? To je omyl. V životě vždy zažíváme širokou škálu emocí, ty krásné i ty méně příjemné.

Ve vztahu můžete okusit úžasnou blízkost a intimitu stejně jako bolest a smutek. A je to tak v pořádku. Svět ani lidé nejsou dokonalí. Dovolte si prožít všechny emoce a neodhánějte je od sebe jen proto, že nezapadají do vaší „sluníčkové šablony“.

Mám přirozený nárok na štěstí

Krásný alibismus! Byli bychom tak šťastní, kdyby to ti druzí (vláda, společnost, rodiče apod.) dokázali zařídit. A kdyby nám věčně neházeli klacky pod nohy. Tento přístup vede k pasivitě, kdy se v životě spoléháme na „vyšší instance“, případně na osud, místo toho, abychom se o své štěstí zasadili sami.

Vyrobte si štěstí tady a teď. Máme několik tipů, jak na to

Ilustrační snímek

Co nejméně problémů

Ruku na srdce – můžete se snažit, jak chcete, ale čas od času se nějaké té patálii zkrátka nevyhnete. Není možné mít všechno pod kontrolou. Čím dřív to pochopíte, tím lépe pro vás. Je mnohem lepší smířit se s tím, že občasné problémy k životu patří a být na ně připraven, než žít stále v úzkosti a napětí z toho, jak se jich vyvarovat. V takovém „napnelismu“ se cítit šťastní rozhodně nemůžete.

Ke štěstí stačí jen láska

Tato romantická představa má, bohužel, k realitě hodně daleko. Na začátku vztahu, kdy jsme čerstvě zamilovaní a plni ideálů a každé ráno se probouzíme s úsměvem na tváři, to sice tak vypadá, ale časem se ukáže, že ve vztahu jsou důležité i další hodnoty. Třeba vytrvalost nebo vůle na sobě pracovat.

Pravdou je, že láska je opravdu silná a může nám toho hodně dát. Nelze však spoléhat na to, že nic víc k životu nepotřebujeme. Že pouze díky lásce všechno dobře dopadne, že překonáme veškeré překážky. Třeba ano, ale musíme pro to něco udělat.

ilustrační snímek

Štěstí je o náhodě

Jak se to vezme. Ano, můžete si vsadit a vyhrát ve sportce, ale jak už jsme si řekli, to vás samo o sobě šťastnými neudělá. Nebo jenom na chvíli. Dobrá zpráva ale je, že pocit štěstí a spokojenosti si můžete vytvořit sami. Klidně teď hned.

Zkuste vyjmenovat několik věcí, za které jste vděční, včetně naprostých maličkostí, jako je odpolední káva s kamarádkou nebo čerstvá kytička ve váze na vašem pracovním stole. Tyto a podobné drobnosti máte možnost ovlivnit a věřte, že spokojený život se skládá právě z těchto malých „střípků radosti“.

Nešťastný rovná se nemocný

Nebo minimálně divný... Naše společnost vnímá často utrpení jako slabost, jako nějakou anomálii, která není pro člověka přirozená a jíž je třeba se za každou cenu vyhnout. Utrápený, uvzdychaný člověk, kterého tíží nějaké problémy, zkrátka není „in“. Takový model se v dnešní době moc nenosí.

Právě naopak, prim hrají ti, kteří jsou stále plni energie a entuziasmu a veškeré případné překážky zvládají s úsměvem. Ti mají zelenou a všechny dveře dokořán.

TEST: Co vás udělá opravdu šťastnou

To ale není dlouhodobě možné ani udržitelné. Vše ve světě existuje ve svých protikladech. Bez tmy bychom nedokázali ocenit krásu a sílu světla. Takže to, že je nám někdy ouvej, nebo se dokonce plácáme v depresích, je vlastně úplně v pořádku (pokud v nich samozřejmě neuvízneme na neurčito).

K tomu, abychom podnikli v životě žádoucí změny, je občas nezbytné zažít i tu odvrácenou stranu. A víte, co se říká: To, co nás nezabije, to nás posílí. A vědomí vnitřní síly k pocitu štěstí a spokojenosti také patří.

Ilustrační snímek

Druzí jsou jistě šťastnější

Opravdu si to myslíte? To, že má někdo víc peněz, lepší práci nebo atraktivnějšího partnera, ještě neznamená, že je na tom v životě bůhvíjak růžově. I takový, na pohled šťastný člověk, kterému zdánlivě nic nechybí, může mít svá velká trápení, která pouze nedává na odiv světu.

Napadlo vás někdy, že ta skvělá práce může mít i stinné stránky, třeba velký stres či nedostatek volného času? A že i ten nejúžasnější partner má své mouchy?

Máme vše, umíme žít tady a teď. Tak proč stále nejsme šťastní?

Nic není takové, jak to na první pohled vypadá. Do hlavy druhému nevidíte, takže nemá smysl něco si domýšlet. Štěstí je velmi individuální, a kdo ví, třeba ten člověk, kterému závidíte, touží právě po něčem, co máte naopak vy.

Štěstí je druh emoce

Tohoto mýtu se snaží využít firmy při propagaci svých výrobků a služeb: Dopřejte si to či ono a rázem budete šťastnější. Vzrušující zážitky nás však samy o sobě šťastnými neudělají. K tomu, aby nám bylo fajn na duši, potřebujeme mnohem víc: pozitivní zkušenosti, malé radosti, úsměv na tváři...


  • Vybrali jsme pro Vás