Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Méně byrokracie nebo rezignace na ekologii? Nová pravidla štěpí i koalici

Snazší život pro farmáře mají přinést změny, které připravilo ministerstvo zemědělství. Jde zejména o zjednodušení podmínek v rámci takzvaných Dobrých zemědělských a environmentálních stavů půdy (DZES).
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

To jsou pravidla, která musí všichni zemědělci dodržovat, aby dosáhli na základní dotace. Patří mezi ně třeba vytváření ochranných pásů podél vodních toků a zavlažovacích soustav, ochrana podzemních vod nebo zachování krajinných prvků jako jsou remízky nebo stromořadí. Změny umožnila Evropská komise, aby zjednodušila administrativní požadavky na farmáře po vlně protestů a horších hospodářských výsledcích zemědělských podniků.

Nyní se navíc připravuje změna pravidel takzvaných celofaremních ekoplateb. Pro jejich získání farmáři musejí splnit přísnější podmínky, jako je větší množství úhorů nebo pěstování bílkovinných plodin a podobně. Ekologické organizace stejně jako část politického spektra se domnívají, že ve skutečnosti nejde o zjednodušování administrativy. Spíše hovoří o tom, že Evropská unie pod tlakem rezignovala na ekologičtější zemědělství.

Jaké jsou hlavní přímé platby z Evropské unie pro zemědělce?

Pokud zemědělec dodrží základní podmínky ve vztahu k půdě, vodě a životnímu prostředí obecně, získá 1 760 Kč na hektar jako podporu pro udržitelnost. Platba má zkratku BISS, dříve SAPS.

l Zemědělské podniky mají rovněž nárok za každý z prvních 150 hektarů, které obhospodařují, na takzvanou redistributivní platbu. Ta dosahuje 3 536 Kč na hektar. Dohromady tak může velká firma se 150 hektary a více na této platbě získat přes 530 tisíc korun.

l Další podporou jsou celofaremní ekoplatby. Základní má sazbu 1 743 Kč na jeden hektar, prémiová pak 9 638 Kč.

l Speciální podpora je připravena pro mladé zemědělce (2 255 Kč na hektar). Ročně se na těchto platbách vyplatí zhruba 20 miliard korun.Pozn.: Dotace jsou přepočteny z eur kurzem 24,30 Kč.

Piráti jsou proti

Zjednodušení podmínek pro získání základních dotací zahrnuje například to, že se ruší povinnost vyčlenit několik procent neprodukčních ploch. Tato povinnost se totiž nově vyžaduje až v rámci ekoplateb. „Na ploše, která by měla být vyčleněna pro neprodukční plochy, budou zemědělci moci podle své volby nadále pěstovat plodiny,“ vysvětlilo ministerstvo zemědělství.

Odložilo se také zavedení povinných změn v hospodaření na půdě ohrožené erozí. Stát argumentuje, že ke změnám přistoupil, aby měli čeští zemědělci stejné podmínky jako ostatní farmáři v Evropě.

V příštím roce by se podle materiálu, který má MF DNES k dispozici, měla zrušit diverzifikace plodin v rámci ekoplateb. Větší farmáři do té doby musejí pěstovat na obhospodařovaných pozemcích dvě a více plodin.

Neprodukční plochy by se navíc měly snížit na minimálně pět procent. Budou se navíc do nich moci plně započítávat pole s meziplodinami a plodinami, které vážou dusík. Proti zjednodušení se ozývají především koaliční Piráti.

Buď vysaďte nové stromy, nebo zaplaťte až půl miliardy, dozví se developeři

Jejich politický náměstek na ministerstvu zemědělství Milan Daďourek sdělil, že nemá být v pořádku, aby se po dvou letech fungování ekoplatby změnily na to, že po farmářích se prakticky nic navíc oproti základním platbám žádat nebude.

„Nebylo by to ani v souladu s celoevropským přístupem. Výrazně zjednodušené byly už základní platby, které tvoří většinu. Myslíme si, že na rozdávání peněz jen tak vždycky vydělají nejvíc velké korporace. Naopak ty sedláky, kteří se starají o svou půdu a zdraví krajiny, by taková úprava poškodila,“ sdělil MF DNES/iDNES.cz politik.

Pro koho je ekoplatba?

Hlavní otázka zní, jestli mají být základní ekoplatby prakticky dostupné pro všechny žadatele. V prvním roce fungování si o ně řekli farmáři hospodařící na 3,45 milionu hektarů, o prémiové 50 žadatelů na ploše 100 hektarů. O základní platbu si přitom řekli zemědělci na více než 3,5 milionu hektarů, tedy ekoplatba už skoro pro všechny byla v prvním roce.

Podle agrárního analytika Petra Havla by měla být i ekoplatba jistým nadstandardem. Neměla by ale být technicisticky řešena podle procent jednotlivých povinných úhorů nebo plodin, farmáři by měli mít větší volnost. Každý pozemek je totiž unikátní. Zjišťovat by se podle něj měly cíle, tedy zlepšení krajiny či biodiverzity.

Cizinci ze zemí mimo EU si už českou zemědělskou půdu nekoupí

„Uvnitř členské základny Agrární komory ČR se různí názory na to, zda by měla být součástí běžného hospodaření, nebo považována za nadstandard. Oba přístupy mají své výhody i nevýhody. Je ale třeba zdůraznit, že se zemědělci o půdu starají, aniž by jim to někdo nařizoval. Jedná se o jejich základní výrobní prostředek a zachování jejích přirozených vlastností pro příští generace je prioritou,“ uvedla pro MF DNES mluvčí komory Barbora Pánková.

Po zavedení nových pravidel rozdělování dotací loni klesl zisk zemědělských podniků. Podle údajů Českého statistického úřadu se podnikatelský důchod loni propadl o 45,2 procenta na 14 miliard korun. Dle údajů Zemědělského svazu ČR, který používá jinou metodiku výpočtu, obor loni vydělal 8,7 miliardy proti předloňským 22 miliardám.

Autor:

100 tun za hodinu. Na Hané mají unikátní kombajn

  • Nejčtenější

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory rozmanitosti. Podlehl tak tlaku, který se vůči němu v posledních měsících vyvinul na...

20. července 2024

Český e-shop s kosmetikou má potíže. Objednávky neřeší, na maily nereaguje

Na český e-shop s biokosmetikou Biooo se v posledním měsíci hrne kritika. Po více než pětadvaceti letech bezproblémového fungování si na jeho služby nyní stěžují mnozí zákazníci. Ti již několik týdnů...

23. července 2024  12:02

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za všechno mohou turisté. Řecký ostrov Santorini nemá vodu, víno ani klid

Ačkoliv je řecké hospodářství do značné míry závislé na cestovním ruchu, ne všichni domorodci jsou z turistů nadšení. Vinaři na řeckém ostrově Santorini si například stěžují na to, že kvůli turismu...

21. července 2024

Slováci se domáhají ruské ropy. Hrozí Ukrajině zastavením dodávek proudu

Slovensko a Maďarsko stupňují tlak na Kyjev a i Evropskou komisi poté, co se zastavil tranzit ruské ropy přes Ukrajinu. Kyjev zařadil ruskou skupinu Lukoil na sankční seznam koncem června, čímž dal...

24. července 2024  15:52,  aktualizováno  17:01

Pražské letiště mělo opět technické problémy, informační systémy jsou již funkční

Pražské Letiště Václava Havla se potýkalo s technickými problémy informačních systémů, které jsou již funkční. Uvedlo to ve středu na síti X. Nefungovaly hlavní informační tabule v terminálech,...

24. července 2024  14:22,  aktualizováno  16:50

Německá strana slibuje, že bude o kapacitě plynovodu jednat, potvrzuje ministerstvo

Česko plánuje s Německem schůzky, na nichž chce řešit problematiku snižování kapacity exportního plynovodu na severozápadní hranici. Ta má být od října výrazně zredukována. Podle expertů může začít...

24. července 2024  16:42

Vyměním blinkr za kávu. Lidé si předávají špatně doručené zásilky

Zákazníci chomutovské Zásilkovny v těchto dnech řeší neobvyklou situaci. Na výdejních místech služby a v jejích Z-boxech si sice vyzvednou balík na své jméno, ovšem až poté zjistí, že obsah je jiný,...

24. července 2024  15:06

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...