Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Úsměv má mnohem větší moc, než si myslíte. Kdy pomáhá?

Pro mnohé je to jedna z nejpřirozenějších věcí, jiní se to musí složitě učit. Usmát se je přitom lék pro vás i pro druhé. Poslední dobou ale bohužel vídáme úsměv stále méně často.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Úsměv. Jak jednoduchý a přitom tak mocný mimický výraz. Vyjadřuje emoce, náladu, stav mysli, ale také náklonnost či lásku k danému člověku. Přesto je ho stále méně. A nemůže za to lidská přirozená zachmuřenost. Tentokrát vážně ne.

Jenže kvůli koronavirové pandemii nosí všichni už víc než rok a půl na veřejnosti na obličeji roušky a respirátory, které nám kazí vzájemnou interakci.

Jak přesně, na to se zaměřila ve svém výzkumu mimo jiné také společnost E. ON Energie. Jak studie probíhala, popisujeme podrobněji v boxu. Důležité je, co její odborníci ve spolupráci s psychology z Univerzity Palackého v Olomouci zjistili.

„Výsledky byly zajímavé,“ pokyvuje hlavou člen představenstva společnosti Jan Zápotočný a hned pokračuje: „Potvrdily se naše předpoklady, že síla úsměvu je obrovská. Jediný úsměv totiž dokáže zajistit, že se lidé na svět dívají až o 37 % pozitivněji. A když je úsměvů hned několik, výsledný efekt se dokonce násobí.“ 

Pomáhá proti virům a nachlazení

Úsměv má totiž i spoustu dalších přínosů. Jedním z těch základních je to, že nám pomáhá žít déle. Společně s ním se totiž do mysli nenápadně vloudí také optimismus. A ten podle výzkumu vědců z Harvardovy univerzity snižuje riziko srdečních i nádorových nemocí.

Jak český výzkum probíhal?

E. ON a odborníci z olomoucké univerzity měli k dispozici více než 400 respondentů v online i offline prostředí. Ti měli za úkol ohodnotit fotografie několika desítek jim neznámých tváří podle sympatií. Některé fotografie byly usměvavé, jiné neutrální. „Pak jsme zkoumali a měřili, jakým způsobem jejich hodnocení ovlivní asistentka, která se na ně v průběhu hodnocení buď usmívala, nebo měla neutrální výraz,“ upřesňuje psycholog Martin Dolejš, vedoucí katedry psychologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého. 

Výzkum přinesl tři hlavní závěry. Respondenti, na které se asistentka v průběhu výzkumu usmívala, hodnotili stejné fotografie až o 37 % pozitivněji než ti druzí. Z výzkumu také vyplynulo, že se síla úsměvu řetězí, multiplikuje a nabaluje. Pokud se totiž usmívala asistentka i člověk na fotografii, šance pozitivního hodnocení vzrostla o 84 %. Jeden úsměv tak dokáže téměř zdvojnásobit energii druhého úsměvu. 

„Je to naprosto logické. Člověk si prostě nepřipouští těžké myšlenky, netrápí se. A jakékoli nepříjemnosti zvenčí se ho pak dotýkají méně, protože ať chceme nebo ne, tělo a duše jsou jistým způsobem propojené nádoby,“ uvádí se v něm.

Když smích není šťastný

Ne každý úsměv znamená že je člověk v pohodě a veselý. Naopak. Vědci se shodují, že existuje asi tak patnáct druhů úsměvu a každý naznačuje něco zcela jiného. „Je to jakýsi nástroj pro všechny nejasnosti nebo rozporuplnosti, které jakýkoli jedinec cítí,“ uvádí experti z Univerzity Walden. 

Stačí k tomu jen přidat malý kousek jiného výrazu a najednou se může jednat o projev nejistoty, strachu, studu, trapnosti nebo dokonce i vzteku. Některé tyto grimasy jsou vědomě nucené, jiné se na tváři objeví samy. Zajímavý je výzkum vědců ze zmíněného ústavu v prostředí prodejců. Ti, kteří se musí do úsměvu při kontaktu se zákazníky nutit, se ukázali být po práci většími pijany než ti, jimž takové jednání připadá přirozené. 

Podobným způsobem funguje i na lidskou obranyschopnost, což se zvláště teď na podzim může hodit. Úsměv totiž aktivuje v těle jisté neurotransmitery, které pomohou cítit se více v klidu. A díky zmíněnému stavu mysli se nastartuje i imunitní systém. S tím úzce souvisí také další benefit tohoto malého a nenápadného gesta – zbavuje lidi stresu. To se týká nejen vás, ale také těch, které svým úsměvem počastujete.

Usměvaví lidé působí přitažlivěji

„Funguje to dokonce i v tom případě, kdy se člověk usmívá nevědomky anebo kdy tuto řekněme grimasu jenom předstírá,“ uvádí vědec Mark Stibich, který se tímto tématem zabýval.

Z toho plyne: pokud se cítíte zavalení starostmi a ničí vás práce i rodina, donuťte se k úsměvu. Uvidíte, že už po chvilce se budete cítit lépe a všechny strasti vyřešíte bravurněji.

Pokud se nechcete zaměřovat jen na sebe, pak je velkou jistotou, že díky úsměvu vás budou mít ostatní ve vašem okolí za mnohem milejší, sympatičtější a otevřenější kolegy nebo parťáky. Platí to i o sexuální atraktivitě nebo chcete-li o tom, jak je člověk vnímán fyzicky.

„Přirozeně jsme víc přitahováni k jedincům, kteří se usmívají. Máme totiž za to, že jsou to celkově pozitivněji naladění lidé, kteří umějí lépe a s klidem překonávat životní překážky. A takové osoby jsou vždycky lepšími spoluputovníky životem,“ uvádí Mark Stibich. Úsměv navíc evokuje úspěch a ten je zvláště v dnešní společnosti považován za jednu z nejdůležitějších věcí vůbec – ať už si o tom myslíte, co chcete.

Je sice vrozený, ale dá se i naučit

Otázka je – dá se k úsměvu nutit? Podle výzkumu odborníků z Univerzity Walden v USA to někdo má mnohem těžší než druhý. „Je to k nevíře, ale s úsměvem se už rodíme. Buď ho v povaze máme, nebo prostě nikoli,“ tvrdí se v ní.

Ani když patříte do druhé skupiny, nemusíte ovšem hned propadat panice. Důležité je se aspoň snažit. Povahu nezměníte, ale tvarovat se dá, a to v jakémkoli věku. Zaprvé se věnujte věcem, které jsou pro vás přirozené, a dělejte je naprosto samovolně. „Spontánnost totiž automaticky přivodí na vaši tvář úsměv,“ vysvětluje koučka, která si říká prostě Rose z australského Perthu. Podle ní je také umění dokázat se každý den pozitivně naladit. Můžete to dělat pomocí filmů.

„Lepší je ale potkávat lidi, kteří to mají vrozené, stýkat se s nimi a učit se,“ usmívá se expertka. Vzpomínejte také někde v ústraní, ale klidně i v MHD na hezké a příjemné věci, co jste zažili – klidně se zavřenýma očima, vizuálně si je představujte a ono se to ve vaší tváři odrazí. A všímejte si věcí, které jsou pěkné. Pak se vám bude usmívat mnohem snadněji. Oceníte to nejen vy, ale spousta lidí kolem.

Autor:
  • Nejčtenější

Balerínky jsou zpátky. V létě je unosíte od rána do večera

Během jarních i letních dnů saháme po lehké obuvi. Kromě ležérních tenisek a mokasín jsou letošním trendem také stále...

Bez něj těžké, s ním ještě těžší. Od toxického partnera rychle utíkejte

Žijete v partnerství, které vám bere veškerou sílu, a přesto nedokážete odejít? Je možné, že na vině nejste vy....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

A mastné vlasy už vás nezaskočí. Základem je správně zvolená péče

Bohatá, zdravá kštice je snem každé ženy. Ovšem ne každé je od přírody dána. Otázkou tedy je: jak odborně a navždy...

Tečka sem, tečka tam. Romantická puntíkatá móda nikdy nezestárne

Tečky nikdy z módy nevyjdou. Jak je kombinovat, abyste nevypadala jako dáma z První republiky? Není to tak složité! A...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Slunce, voda, vzduch. A plavky. Užijte si jejich nákup na maximum

Nákup plavek může znamenat stres, ale také radost. Pokud si vyberete model s chytrými prvky, bude vaše silueta vypadat...

Užijte si jaro zlehka. Snadné triky, díky kterým se zbavíte pár kil

Nabízíme vám pět zaručeně fungujících triků, které vám pomohou s hubnutím. Odteď už budete štíhlá a krásná. Pojďte do...

Ať se z vás nestane oběť. Máme několik tipů, jak se ubránit agresorovi

S teplejším počasím přichází i větší kriminalita. Jak můžete zabránit tomu, abyste se nestali terčem kapsářů, násilníků...

Cosmopolitan Beauty Awards 2024. Hlasujte a vyhrajte kosmetiku

Oblíbená soutěž Cosmopolitan Beauty Awards je opět tu. Hledají se nejlepší kosmetické výrobky. O tom, které beauty...

Největší ženské slabosti: proč propadáme alkoholu nebo dokonce drogám?

Závislost je vždycky špatná věc. A hodně těžko se jí zbavuje. Napadlo vás ale, že na některé věci si ji mnohem rychleji...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...