Doporučujeme

Jak se zbavit chuti na sladké. Přidejte sport, omezte kávu

  • 0
Honí vás pořád mlsná a vy nemůžete odolat všem těm dortíkům, sušenkám a čokoládkám? Tady je pár tipů, jak chuť na cukrovinky udržet na uzdě.

34 kilo cukru za rok

cukr

Všichni občas máme ten vlčí hlad, kdy jsme schopni vyplenit mrazák a třeba o půlnoci si dát vaničku zmrzliny na posezení. Touha po sladkém bývá někdy tak silná, že nás od ní neodradí ani fakt, že je těžce vykoupena kily navíc.

Podle statistik průměrný Čech sní ročně 34,1 kg cukru, což odpovídá váze malého dítěte. Děsí vás to? Mělo by. Podle výživových poradců totiž tenhle „bílý jed“ způsobuje rychlé stárnutí organismu, poškozuje kůži a vytváří vrásky. A to není všechno – hrozí také riziko obezity, kardiovaskulárních nemocí a diabetu 2. typu.

Jenomže přestat jíst cukr ze dne na den je nemožné. Obzvlášť když si na něj vaše tělo navyklo a vyžaduje ho. Když mu sladké nedáte, začne panikařit – vyplaví „stresové hormony“, stoupne cukr v krvi a nabourá se váš imunitní systém, varují odborníci. Podle nich je mnohem rozumnější vysazovat cukr postupně a „trénovat“ chuťové pohárky, aby si zvykly i na jiné než na sladké příchutě. A tady je šest způsobů, jak s tím začít.

Poznejte „skrytý cukr“

Domácí jogurt

Nejdůležitější je pořádně poznat svého „nepřítele“ – tedy cukr. Dneska ho najdete téměř všude, dokonce i v jídlech, která se tváří, že jsou bez cukru. Když si dáte ochucený nízkotučný jogurt, je to skoro totéž, jako kdybyste snědli bonbon. Jedna porce jahodového jogurtu totiž může obsahovat až 26 g cukru! Když to porovnáte s denní dávkou 90 g, je to skoro jedna třetina.

Proto je lepší vyrábět si vlastní domácí jogurt. Stačí smíchat smetanový bílý s čerstvým hroznovým vínem, banánem nebo meruňkami.

Mezi další doslazované produkty patří třeba instantní vločky, salátové dresinky, sportovní (a energy) drinky, paštiky, bezlaktózové mléko, zmražená jídla, sušené ovoce, cereálie, müsli tyčinky či bílý chléb.

Vyzrajte na to: Naučte se rozpoznávat potraviny, ve kterých se skrývá cukr. Ten může být na etiketách prezentovaný různě, třeba jako laktóza, hnědý rýžový sirup, melasa, glukózový či kukuřičný sirup nebo pod označením končícím na -óza (dextróza, fruktóza, glukóza, maltóza a sacharóza).

Naučte se odpočívat

Pro dobrou náladu, potřebnou fyzickou a psychickou sílu je kvalitní spánek...

Víte o tom, že na vaši potřebu (a následně i spotřebu) cukru má vliv únava? Alespoň to vyplývá z vědeckých výzkumů, které potvrzují, že nejvíce sahají po sladkém ti, kteří v noci ponocují.

Je to logické – když tělo nemá energii, hledá si jiné zdroje. A cukr patří mezi ty nejrychlejší, říkají badatelé a doporučují „mlsným flamendrům“ vyladit spánkový režim.

Vyzrajte na to: Choďte spát a vstávejte vždy ve stejnou hodinu. Dbejte na to, abyste každý den naspali alespoň osm hodin. Tělo si tak navykne na určitý rytmus a nebude hledat pomoc zvenčí.

V práci zůstaňte v klidu

Ilustrační snímek

Radit lidem, aby se v práci nestresovali, je jako říkat žábě, aby neskákala. Každý z nás se o svou práci bojí a dělá možné i nemožné, aby si ji udržel. Snaží se být rychlejší, výkonnější, šikovnější, přátelštější… Jenže ani to často nestačí a přijdou vypjaté momenty, které dokážou pěkně pocuchat nervy.

Zajídat stres sladkým je normální jev. Většina z nás mylně doufá, že se tím zbaví nervozity, strachu, osamělosti nebo smutku… Sladká chuť navíc vzbuzuje vzpomínku na mateřské mléko a pocit bezpečí.

U některých dokonce může přerůst v pocit uspokojení, jako kdyby právě dostali od někoho podporu a slovní pochvalu.

Vyzrajte na to: Když je vám v práci ouvej, zkuste minutovou meditaci. Sedněte si na židli, zavřete oči a několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte. Zkuste se přitom soustředit na svůj dech. Uvidíte, že si vyčistíte hlavu.

Začněte sportovat

ilustrační snímek

Když snížíte příjem cukru, budete muset tělu poskytnout jiný životabudič. Tím nejlepším je jakákoliv fyzická aktivita. Při sportu se zbavíte přetlaku a stresu. Vyrovná se hladina cukru v krvi a vy získáte sílu a energii, potvrzují odborníci.

Vyzrajte na to: Stačí, když se zapřete a pár minut denně věnujete jakémukoliv cvičení. Zlepšíte si tím fyzičku i náladu. Při fyzické námaze totiž tělo vyplavuje „hormon štěstí“ serotonin, který vás „hodí do pohody“ a navíc podpoří i zdravou chuť k jídlu.

Omezte pití kávy

Kombinace kávy a ledových kostek postaví pleť po náročném večírku opět na nohy.

Ano, káva vás nakopne stejně jako cukr. Její problém ale je, že způsobuje odvodnění, výkyvy cukru v krvi a bohužel ještě častější touhu po sladkém. Proto se snažte zredukovat pití „malé černé s mlékem“ na jeden šálek denně.

Vyzrajte na to: Nahraďte kávu například zeleným čajem či japonským čajem matcha.

Dejte si proteinovou bombu

Ilustrační snímek

Je známý fakt, že budete-li jíst více bílkovin, vaše chuť na sladké se zmírní. Důvod je jednoduchý. Potraviny s vyšším obsahem bílkovin (proteinů) se tráví pomaleji a vy se budete cítit dlouho sytí. Navíc se bílkoviny v krvi rozkládají jenom pozvolna, takže podle výživových specialistů nehrozí energetický sešup. 

Vyzrajte na to: Zahrňte do svého jídelníčku jídla s vyšším podílem proteinů, jako je kuřecí maso, nízkotučné jogurty, vejce, ořechy, fazole, čočka nebo cizrna.


  • Vybrali jsme pro Vás