Jaké léčivé účinky má tohle kyselé dochucovadlo, věděl už Hippokrates. Ten ho totiž používal jako antibiotikum. I vám může hodně pomoct. Třeba na pleť i svaly.

1. Na střeva

Nezdravá strava, antibiotika nebo stres můžou narušit naši střevní mikroflóru. Jablečný ocet proti škodlivým střevním bakteriím účinně bojuje, a reguluje tak zažívání. Podle studií také snižuje hladinu „špatného“ cholesterolu a působí jako prevence kardiovaskulárních onemocnění. Proto byste denně měli pít sklenici vody se lžičkou jablečného octa (ideálně v bio kvalitě, přírodně zakalený).

2. Na ústa

Protizánětlivé účinky jablečného octa se příznivě projeví i v ústní dutině. Pokud často trpíte záněty dásní, smíchejte ve sklenici 1 lžičku jablečného octa s vodou a minimálně 2x denně několik vteřin kloktejte.

3. Na svaly

Octové zábaly zmírňují bolest namožených svalů, otoky a pohmožděniny. Můžete je ale používat i při nadýmání, průjmu, pocitu plnosti a bolesti v krku. Dejte do 1 l vody 1 lžíci octa, namočte v ní kousek látky, vyždímejte a přiložte na bolestivé místo. Zábal uvolňuje křeče a působí protizánětlivě.

Ilustrační fotografie

4. Na pleť

Ocet – při vnějším použití – odstraňuje plíseň na nohách i bradavice. Smíchejte 4 lžíce octa s 1 lžící soli a několikrát denně potřete postižená místa kouskem vaty namočené v tomhle roztoku. Kyselá tekutina ale čistí i pleť a zmírňuje akné. Když nanesete ocet vatovou tyčinkou na pleť, pupínky se vysuší a zároveň vydezinfikují.

5. Na klouby

Mnohostranné účinky octa se projeví i při bolestech kloubů. Připravte si koupel, která je zmírní: do vody teplé 38 °C přidejte 1 šálek bio jablečného octa. Koupejte se v ní 30 minut a případně připouštějte postupně teplou vodu. Alternativou je směs z 1 lžíce jablečného octa a 1 lžíce olivového oleje, kterou promasírujte klouby.