Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. července 2022 Bohuslava

RETRO: Česká hra Achtung! Die Kurve byla hitem alkoholových dýchánků

Česká hra Achtung! Die Kurve byla v podstatě jen multiplayerovou variací na legendárního Hada od Nokie. Díky své jednoduchosti a snadné přístupnosti se ovšem stala hitem školních učeben informatiky i mnohých „ajťáckých“ večírků.

Achtung, die Kurve! | foto: Bonusweb.cz

„Mámo koukej. Oni už se na tom Bonuswebu úplně zbláznili a píšou už i o tom nejjednodušším shovelwaru, který kdy byl.“ I tak si můžete vysvětlit,  že se v naší rubrice retro poslední dobou nevěnujeme obecně uznávaným klasikám, ale spíše lehce bizarním lokálním fenoménům. Jenže nám se prostě chce. Bulánci, Liero nebo Achtung! Die Kurve jsou něco, čemu se v angličtině říká unsung heroes – neopěvovaní hrdinové. Ostatně zmínky o sharewaru a freewaru (tehdy známému jako Public Domain) se na stránkách herních médií objevovaly jen výjimečně i v době jejich největší slávy (čest výjimkám, jako byl Excalibur). Je na čase to napravit.

Když potká sob soby

Achtung! Die Kurve je v podstatě Had pro víc lidí najednou.

Možná jste už také někde slyšeli popis svérázu českých hospod, kde se u jednoho stolu sejde topič i doktor práv. Pomiňme fakt, že to tak nejspíš nikdy nebylo a že v poslední době se v hospodě sejde tak maximálně Prymula s Faltýnkem. Mířím tím k nadnesení následující otázky. Existují také nějaké počítačové hry, u kterých proletariát i (pracující) inteligence na pár minut odloží vzájemnou latentní podezřívavost a prostě a jednoduše společně zapaří? 

Shovelware

Shovel Knight

Tak je nazýván amatérský software, který byl na tehdejší sharewarové CD kompilace kopírován obrazně řečeno po lopatách a stejně tak jste se mohli již zmíněným nástrojem přehrabovat v koších s výprodejovým zbožím, kde tyto kompilace nevyhnutelně končily.

Dnešní situaci zmapovanou nemám, ale stejně jako část mých vrstevníků se čím dál častěji ohlížím do dob minulých. Jak to bylo dřív? Určité styčné plochy by se daly identifikovat v podobě titulů jako Heroes Of Might And Magic (čti Hyrousy) a Counter Strike (čti Kántr). První zmiňovaný titul (samozřejmě provozovaný s českou lokalizací) vládl seancím, kde se spolužáci a kamarádi sešli u jednoho počítače a popíjejíce měkčí či tvrdší alkohol se střídali u jedné myši a klávesnice při hraní. HOMAM se hrál od učňáků až po vysoké školy. 

Tahy ubíhají a promile v krvi utěšeně stoupá. Přichází pozdní večer. Humor, který byl ze začátku ostrý jako břitva uvadá a objevují se první výskyty zívání. Alfa samec smečky jako vždy zachraňuje situaci a prohlašuje „Pusť tam zatáčku“. „Co?“ odpovídá majitel počítače. „Achtung! Die Kurve,“ zní odpověď. Následuje vysvětlení, že nejde o východoněmecký převod pořadu Pozor, zákruta ani o západoněmeckou porno produkci, ale o minimalistickou hru až pro šest hráčů najednou.

Cestovní disketa je zasunuta do mechaniky a soubory se hrou se kopírují. Mezi nimi i soubor EGAVGA.BGI. Známka přítomnosti grafické knihovny firmy Borland, a tudíž i záruka toho, že titul bude patřit k těm mírně řečeno jednodušším. Něco jako když jste na Amize zjistili, že hra je psaná v AMOSu (čest vyjímkám jako Flight of the Amazon Queen). Hra je spuštěna a zúčastnění mobilizují poslední zbytky koncentrace na tuto poměrně svižnou hříčku.

Zábava ohlodaná až na kost

Hra původně vyšla pod názvem Dune 3, barevné čáry měly znázorňovat písečné červy.

Pokud o této hře ovšem čtete poprvé, stydět se nemusíte. Každého něco úplně minulo. Třeba já jsem donedávna ani netušil, že existuje nějaká Perestroika, která je v jiných kruzích považována za naprostý herní základ. Takže pro jistotu následuje rychlý popis Zatáčky: v principu je to něco mezi Hadem ze starých Nokia telefonů (to snad zná úplně každý) a hrou s motorkami z filmu Tron. Vše je ohlodáno na naprosté minimum, i přítomnost úvodního menu by byla nemístným luxusem. 

Na první obrazovce se „přihlašujete“ do hry stiskem kláves, kterými budete později hru ovládat. A ty jsou jen dvě. Zatáčení doleva a doprava. Jeden privilegovanější hráč si vybere ovládání na levém a pravém tlačítku myši, takže se díky separátnímu ovladači patřičně vzdálí od plebsu, který se musí tísnit u klávesnice. Stiskem klávesy space se hra spustí. 

Bulánci byli český Fortnite přelomu tisíciletí. Znal je každý školák

Bulánci

Každý hráč na obrazovce jede se svým hadem. Počáteční pozice a směr je určen náhodně. Had nemá konec, takže nevyhnutelně doje časem k zaplnění obrazovky jejich čarami, a kdo do čehokoliv narazí, ať už do okraje obrazovky, nebo do jiného hráče, ten končí. Vítěz je hráč, který zůstane naživu jako poslední. Čáry jsou v pravidelných intervalech přerušované, aby byla alespoň nějaká šance na únik a hráč mohl prokázat přesnost pod tlakem. Úhel směru hada je libovolný, tedy není omezený na čtyři hlavní směry. Poloměr zatáčky je poměrně široký, takže je nutné s ním dopředu počítat.

Nic víc, nic míň. Vypjatých okamžiků si užijete víc než dost. Soustředění bude vyšroubováno na maximum. Horší jsou v tomto ohledu snad jen multiplayerové RTS.

České kořeny

Navzdory názvu jsou kořeny hry české.

Jaká je historie této hry? Kořeny jsou (vzhledem k názvu) překvapivě české. Za nejznámější variantu se dá považovat verze pro MS-DOS, která vyšla pravděpodobně v roce 1995, ale již v roce 1993 se objevila první verze pro Amigu, která vešla ve známost pod ještě obskurnějším jménem – Dune 3. Autoři této hry jsou Filip Oščádal (jako Fred Brooker) a Kamil Doležal (jako Kevin Updike). Nicméně i tato verze je klonem hry Cervii od Vladimíra Chvátila.

Skoro určitě jste spuštění této hry v Norton Commanderu enterem neodklepli tolikrát jako DOOM.EXE, ale je to v něčem jiném. Její exkluzivita netkví v megabajtech kódu a drahé produkci, ale ve vzácnosti okamžiku. Sejít se v počtu řekněme už pěti lidí kolem jednoho počítače bylo i tehdy vzácné, a proto se chvíle při hraní Zatáčky u jednoho počítače téměř každému natrvalo zapsaly do paměti.

Díky zázraku moderního javascriptu si hru může snadno vyzkoušet každý kdo se nenachází za restriktivním firemním proxyserverem. Ale to na homeoffice naštěstí nehrozí, že?

Autor:
  • Nejčtenější

Špatný vtip se vydavatelství nevyplatil, sesypala se na něj vlna kritiky

Na twitterovém profilu vydavatele Electronic Arts se objevil vtípek utahující si z hráčů singleplayerových her. Ačkoliv...

Postavil si pařící doupě za 700 tisíc, vypadá jako kokpit vesmírné lodi

Populární thajský youtuber vystupující pod přezdívkou Bankii je tak velikým fanouškem vesmírného simulátoru Star...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé zkritizovali jeho hru. Slavný tvůrce tak vypnul fóra a přestane sdílet

Odhalení dalšího dílu z kdysi velmi oblíbené adventurní série Monkey Island neprovázelo jen nadšení. Řada lidí...

Starfield budí pozornost. Co čekat od nejambicióznější sci-fi posledních let

Starfield je připravovaná sci-fi akční hra na hrdiny. Odehrávat se bude ve 24. století, dvacet let po válce dvou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hogwarts Legacy je zatím nejambicióznější hra z univerza Harry Potter

Do oblíbeného světa magie a kouzel už jsme zamířili několikrát, ovšem tentokrát to vypadá na opravdu epický výlet,...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

RETRO: Soldier of Fortune se proslavil brutalitou, nabízel však daleko více

V době svého vydání děsila střílečka Soldier of Fortune většinové publikum explicitním zobrazením násilí. Z odstupem...

Může za to cédéčko. PlayStationu nevěřilo ani Sony, přesto změnil herní svět

Cesta, na jejímž konci je konzole PlayStation, byla dlouhá a trnitá. Nová herní platforma přesto dokázala pokořit...

Videohra o znásilňování indiánek ukončila éru herní bezstarostnosti

Příští rok to bude čtyřicet let od okamžiku, co spatřila světlo světa jedna z nejkontroverznějších videoher historie. V...

Zapomenuté poklady, tyto skvělé hry si dnes nemůžeme legálně koupit

Katalogy digitálních obchodů s hrami mají prakticky neomezenou nabídku a vedle novinek obsahují i lety prověřené...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

Hvězdy ve Varech: Bývalí milenci Jágr s Verešovou po 20 letech opět spolu

Jaromír Jágr (50) a modelka Andrea Verešová (42) patřili kdysi k nejsledovanějším párům showbyznysu. Hokejista vyrazil...