Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. září 2021 Jaromír

TOCA Race Driver 3

  12:00
Chyběl vám u GT4 model poškození? Zklamala vás absence online podpory? Či snad scházely adrenalinovější závody?Jestli jste aspoň jednou špitli ano, pak tu pro vás máme potencionální nevěstu.

TOCA Race Driver 3 Strašák a strašpytlové
Gran Turismo. Nejen titul jedné z nejlepších závodních her všech dob, ale i krycí jméno problému všech ostatních, seriózně pojatých závodních her. Především pak na PS2. Etalon až příliš vysoké kvality, podle něhož a v jehož světle vás budou všichni hodnotit, je vždycky problém. Ti, kdo by se dřív spokojili s málem, jsou najednou díky němu nechutně nároční, remcají nad každou banalitou a jen tak něco už do huby nedají. Pak mějte chuť lézt do zelí někomu takovému, kdo si tam jako strašáka postaví vitrínu vlastních kvalit, při pouhém pohledu na niž se sami začnete cítíte méněcenní. Fuj, hnusné to praktiky. A pak se i divte, že za celou dobu vlády stávající generace konzolí se v žánru Gran Turismu vlastním objevily pouhopouhé dva skutečně kvalitní přírůstky. Forza Motosport od Microsoftu a bývalá dvoudílná série TOCA Race Driver, od níž se přes mamutí oslí můstek dostáváme k jejímu třetímu dílu, zdůvodňujícímu přítomnost slova „bývalá“ v předchozí větě. Dílu, který jasně a jednoduše dokazuje, že v žánru Gran Turismu vlastnímu může krásně pšenka kvést i ostatním. Jen se nebát tam pořádně strčit čumák karoserie.

TOCA Race Driver 3

Nutnost neustále střídat odlišné typy závodů a učit jezdit odlišným stylem je poměrně dost náročná záležitost.

Nebojsa
On strašák sice vypadá na první pohled stále impozantně a už jen pouhým zjevem a objemem budí víc než respekt, jenže pohled druhý zkušeným očím odhalí, že nám strašák trochu zaspal dobu a pod impozantním zjevem je už několik let stará konstrukce, na níž celý stojí. Kdo má trochu pod čepicí, dokáže stagnace GT4 využít. A nutno dodat, že TOCA3 rozhodně má pod čepicí. Je zbytečné brzdit slova chvály v rozjezdu rozebíráním nějakých obecných charakteristik hry, které jsou ostatně stejné u většiny závodních her, přeřaďme tedy na dvojku, resp. na trojku a jedem k tomu, v čem TOCA3 ukazuje strašákovi zezadu SPZtku.

TOCA3 disponuje – stejně jako její starší sourozenci – vynikajícím „crash“ modelem a všemi TOCA Race Driver 3 výhodami z něj vyplývajícími. Vynikajícím pak neznamená jen, že se při nárazech bude všechno oku libě (ne ovšem zas přehnaně realisticky) deformovat, ale taky to, že se vám vážnější kolize čitelně podepíší na ovládání. Vědomí, že jedna chyba se může rovnat konci, se pak samozřejmě velmi pozitivně podepisuje na vypoceném objemu vody z vašeho těla během závodu. A rovněž na stylu vaší jízdy, kde si nějaké požďuchování či výraznější se opírání do soupeřů v zatáčkách nebudete většinou moci dovolit. Sázku na čistou jízdu TOCA3 podporuje ze zadních řad ještě navrch velmi dobře vyřešenými penalizacemi za řekněme „nesportovní chování“, které jsou přítomny u většiny typů závodů. Penalizace vám navrch ale může přistát na účtě rovněž i za zkrácení tratě, což je ovšem poněkud nešťastně vyřešeno, protože vás mnohdy (zvlášť při kvalifikacích) obšťastní i při minimálním výjezdu z tratě, které se zkracováním nemá nic společného. Všichni uvedení agitátoři čisté jízdy a fair play závodění nicméně platí stejnou měrou i pro vaše soupeře, což je věc, která si vyžaduje poněkud sofistikovanější AI než hra, která na tuhle agitku kašle. A ani tady TOCA3 neselhává. Všichni vaši soupeři, i když je jich na trati většinou rovnou 20 (dle typu závodu), zvládají pohotově reagovat na dění na trati, nenaráží do vás, když jim vjedete do stopy (resp. se o to většinou snaží a když už do TOCA Race Driver 3 vás naperou, vědí jak to udělat), vzájemně se předjíždějí, chybují a zvlášť na těžší obtížnost vám nedají nic zadarmo. I v tomto směru tak TOCA3 ukazuje GT4, jak udělat skutečně věrohodnou AI a řádně napínavé, adrenalinové závody. Ba co víc, svým vynikajícím způsobem ošetřeným online módem (viz. tabulka) nenuceně GT4 dokazuje, že když se chce i tohle jde. A všechno pěkně naráz a pohromadě. Crash model, pořádná AI i nelagující online podpora. Jen se nebát, nevymlouvat, makat a vědět jak na to.

TOCA3 opětovně sází především na stoprocentní funkčnost a účelnost vizuálního pojetí hry.

Otesánek
TOCA3 ovšem nemá jen pod čepicí, ale má toho i hodně pod čepicí. Tentokráte již nemyšleno obrazně, ale suše fakticky, protože i objemově je TOCA3 pořádný macek. 80 licencovaných tratí, 70 licencovaných … no, řekněme automobilů a především 35 TOCA Race Driver 3 odlišných typů závodů. A ne, odlišným typem závodů tentokrát není myšleno, že pojedete jen v jiném autě stejné kategorie. Codies totiž dotahují třetím dílem svoji úchylku „nenažranosti“ (naznačenou už dílem předchozím) k dokonalosti a v TOCE3 tak budete závodit snad se vším, co má 4 kola a normálně s tím závodit jde. Cestovní vozy, veteráni, formule, motokáry, buginy, tahače, trucky, WRCčka, závodní speciály, nascary …a ještě pár dalších. Jízdní vlastnosti tolika takto zásadně odlišných typů vozů jsou prezentovány ve většině případů poměrně autenticky (kvalit GT4 v tomhle aspektu TOCA3 ovšem určitě nedosahuje), byť v některých oblastech je jízdní model trochu nevyladěný. WRCčka na šotolině trochu plavou, buginy a nízko posazené závodní speciály trpí snad až příliš velkou přetáčivostí a některá klasičtější vozítka zas problémem opačným, nicméně vzhledem k plejádě stylů je to pochopitelné i snadno akceptovatelné. Nota bene, když se správnou kalibrací volantu (případně se zapnutým asistentem řízení na joypadu) a změněným nastavením vozu je tento občasný problém z větší části řešitelný. Vzhledem k uvedenému výčtu toho, s čím vším můžete závodit, je zřejmé, že nezůstanete koly jen na klasických okruzích, ale dojde i TOCA Race Driver 3 klopené ovály a off road kulišárny. V jejich rámci se pak dočkáte nejen terénních, případně kombinovaných okruhů, ale i klasických rallye závodů na čas i s komentujícím spolujezdcem. Wow.

Vším tímhle menším „paradisem“ virtuálního závodníka si můžete projít skrz dva ústředními singlplayerové módy, z nichž „World Tour“ nese ještě pozůstatky z melodramatickým příběhem doprovázeného závodění prvního TOCA Race Drivera. Což neznamená nic jiného, než že na vás občas mezi jednotlivými závody vyrukuje s výbornou CG animačkou v hlavní roli s kouzelným a špičkově animovaným skotským mechanikem, udělujícím vám vtipně podané rady do závodnického života. A časem dojde i na nějakou tu rivalitku mezi jezdci. Decentní, melodrama se už nekoná. Jde o příjemné zpestření, ale v podstatě představuje opravdu jen pozůstatek Codies dříve zkoušeného nového přístupu k závodění, který hře samotné nic víc než zpestření už nepřináší a není ani příliš provázán se závoděním samotným či strukturou „World Tour“ módu. Ta je v podstatě identická s předchozím dílem. Strom o 35 vzestupně uspořádaných větvích, po kterých postupně šplháte až na samotný vrchol. V rámci každé „větve“ vás pak čeká několik šampionátů/závodů různého typu, takže výsledný TOCA Race Driver 3 počet podniků je jen v rámci tohoto módu vskutku úctyhodný. Variabilita díky právě odlišnosti jednotlivých typů závodů zajištěna, nicméně sama v pozdější fázi přináší i jistá negativa.

Nutnost neustále střídat odlišné typy závodů a učit se tak jezdit opět odlišným stylem je totiž při relativně realistickém podání jízdních vlastností všech těch odlišných vozidel poměrně dost náročná záležitost, která časem může začít být i únavná. Každý závod jde sice kdykoliv restartovat, a tak se můžete i chybami přímo v závodě učit (což na druhou stranu ale trochu snižuje napínavost jednotlivých závodů), ale nedostatek prostoru pro pořádné se sžití s jednotlivými styly jízdy může, především méně ostříleným hráčům, dělat i tak nemalé potíže.

TOCA3 Online

Neměli jsme sice příliš času na pořádné otestování online podpory nové Tocy, ale nezoufejte, sehnali jsme vám vyjádření jednoho z nejpovolanějších a v malé české PS2 online komunitě velmi dobře známého ostříleného vlka a „tatíka“ zároveň, Hieshira Mitsurugiho. Mitsu, můžeš, přepínáme :-).

Když začnete v ProSimu zvládat vozy DTM a V8 Supercars, když začnete s Firebirdem s naprostou jistotou projíždět i nejostřejší zatáčky, je čas zapnout online a ... vystřízlivět. Na PS2 se hraje maximálně v osmi lidech (u Xb verze ve 12, pozn. red.) a na výběr máte všechny šampionáty, které jste si otevřeli ve „World Tour“ nebo „Pro Career“. Klasické rallye v onlinu chybí, zůstaly pouze rallycrosové tratě. Při zakládání místnosti máte velkou volnost v nastavení parametrů závodu, nastavení vozu, přísnosti penalizací, míry poškození atd. Ve třetím díle došlo proti předchozímu k pár změnám, které ovšem podstatně ovlivnily hratelnost. V první řadě jsou to traťoví komisaři. Jezdí se daleko opatrněji. Každý si dvakrát rozmyslí jestli se o soupeře v zatáčce opře nebo si "střihne" esíčko a nažene tak pár sekund. Codemasters přitvrdili i v modelu poškozování, necitlivým řazením odchází převodovka a poškozuje se motor, driftováním v zatáčkách ničíte pneumatiky atd. A právě takové drobné chyby rozhodují celý závod. Stabilita TOCA3 je bezproblémová, ještě jsem se nesetkal s tím, aby hra někomu spadla, k lagování dochází zcela výjimečně. Pro hraní stačí rychlost 256 kb, zakládající by měl mít alespoň 1mb linku a veřejnou IP adresu. Celkově vzato, najdete-li partičku lidí ochotných jezdit závody na třicet kol, kdy v maximálním soustředění jedete nárazník na nárazník a víte, že za vámi jedou další honící psi, čekající jen na vaši chybu, je TOCA3 zábava na entou. Jestli vás omrzelo osamocené bloudění po okruzích v GT4, jste vítáni.

TOCA Race Driver 3 Uvedený problém z větší části odpadá v druhém stěžejním singlplayer režimu „Pro Carreer“, kde si vybíráte mezi jednotlivými typy závodů a v jejich rámci pak postupně absolvujete několik šampionátů rostoucí obtížnosti (ta je nicméně oproti WT módu nastavitelná). Ideální příležitost pro důkladné sžití se s jednotlivými styly závodění, nicméně i tady musíte skákat při každém šampionátu do jiného auta, čímž Codies úplně odbourávají jeden z ne zrovna nepodstatných prvků závodních her. Vztah hráče k autu. K jeho čtyřkolovému miláčkovi, s kterým se sžívá, pečuje o něj, ladí ho k obrazu svému a potřebám závodů, které s ním hodlá vyhrát. Vztah, který dělá značnou část kouzla nejen Gran Turisma, ale v podstatě všech na tunningu ulétávajících závodních her. Vztah. Ten tady prostě není. A časem si uvědomíte, že vám přece jenom chybí a adrenalinové závodění, které nebojsa TOCA3 zvládá na jedničku a ani jeho břicho plné variability vám tohle z hlavy nikdy tak úplně nevyženou. Na druhou stranu, TOCA vždycky byla spíš než o automobilovém fetišismu hlavně a především o závodění samotném. TOCA Race Driver 3

Krasomila?
Tomu odpovídá taky grafické zpracování, které se nevyžívá v maniakální detailnosti a věrohodnosti modelů vozů ani v oslňování nádhernými okruhy, jak s oblibou dělá GT. TOCA3 opětovně sází především na stoprocentní funkčnost a účelnost vizuálního pojetí hry. Na trati se tak budete přetahovat o umístění s až 20 soupeři zároveň, aniž by snímkování jedinkrát zaškobrtlo a spadlo pod stabilních 50fps. Modely aut jsou solidní, ale vzhledem k počtu a možnostem PS2/Xb nijak extrémně detailní, zato však oplývají vizuálně přesvědčivě podaným modelem poškození. Jednotlivé okruhy jsou provedeny rovněž solidně, ale krom výborného nasvícení vás nebudou od závodění ničím rušit ani zbytečně rozptylovat. Žádnými detaily, ale ani žádným doskakováním. Trať je to hlavní. Funčknost plně vítězí nad estetikou.

Klady a zápory

Plus Výborný model poškození
Plus Důstojná AI
Plus Závodění má skutečný „drajv“
Plus Variabilita ve všech ohledech

Mínus Variability může být někdy a pro někoho až příliš
Mínus Zcela chybí vztah hráče k autu

Happy end
A vítězí i sama TOCA3. Nad zažitou nedotknutelností Gran Turisma, jeho bezkonkurenčností a nedostižností. Ukazuje, že mimořádná kvalita nemusí být pro odvážné a silné strašák, ale motivace. Motivace ukázat, že něco jde udělat líp a potažmo i jinak. Král není mrtev, ale Forza a teď i TOCA3 mu důrazně ukazují nejen čeho se bát, ale i to, že dokonale vytuněná krása a požitek z jízdy nejsou všechno.TOCA Race Driver 3
Výrobce/Vydavatel Codemasters/Codemasters
Platforma PlayStation 2, Xbox
Multiplayer: 2 hráči, 8 hráčů online
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 209 kB
Verdikt: Řeknete-li jí své ano, ukáže vám věci, o kterých se vám s GT4 může jen zdát, byť to platí i obráceně.
Hodnocení: 85% (info)

Autor:

Mohlo by vás zajímat

V druhé polovině roku 2021 vychází hned několik očekávaných herních titulů.

  • Nejčtenější

Po 40 letech programátor opravil chybu, kvůli níž jeho hra nešla dohrát

Čtyři dekády poté, co úspěšně prodal svoji herní prvotinu Arctic Adventure, zjistil její autor Harry McCracken, že její...

Nejslavnější cheat historie oslavil 35 let. A ne, není to IDDQD

Už je to dlouhých 35 let od té doby, co si mohli hráči počítačových her poprvé vyzkoušet, co se stane, když na svých...

KVÍZ: Jak moc se vyznáte ve hrách z druhé světové války?

Druhá světová válka je z herního hlediska vděčným tématem, jen málokterý titul si ovšem zaslouží, aby se na něj...

KOMENTÁŘ: Už bylo dost GTA 5, je na čase se posunout

Minulý týden jsme mezi ukázkami na chystané tituly pro PlayStation 5 viděli také hodně starého známého: Grand Theft...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Změna zákona o hraní stála čínské společnosti už více než bilion korun

Nedávná změna čínského zákona, která omezuje hraní online her nezletilých na pouhé tři hodiny týdně, má pro tamní...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

RECENZE: The Medium je jak z jiného vesmíru, baví i štve zároveň

Hororová adventura The Medium je jednou z prvních exkluzivit pro novou generaci konzolí, těžko ovšem předpokládat, že k...

RECENZE: Odboj proti nacistům v Through the Darkest of Times spíše nudí

Poměrně zajímavý koncept života odbojáře v nacistickém Německu v titulu Through the Darkest of Times je provázen dobře...

RECENZE: V Tribes of Midgard musíte zajistit přežití vikinské vesnice

Sympatická směsice žánrů, která je sice zasazená do vcelku okoukaného prostředí, ovšem na zábavnosti jí to neubírá....

RECENZE: Remake Destroy All Humans! je stejně tak praštěný jako originál

Patnáct let stará akční adventura Destroy All Humans! se dočkala moderní grafiky, jinak zůstalo vše při starém. Obstojí...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Obří dluhy čínského developera straší celý svět, už klesly akcie v USA

Čínský realitní kolos Evergrande zápasí s bilionovými dluhy. Kvůli tomu v pondělí výrazně klesaly indexy amerických i...