Spider-Man 2 - arachnofobikův sen

  12:00aktualizováno  18. července 9:51
Premiéra druhého dobrodružství pavoučího muže se kvapem blíží i do českých kin, tudíž nelze opomenout ani počítačově-herní trh. Jak si stojí PC verze Spider-Man 2 oproti jeho skvělým konzolovým protějškům se dozvíte v naší recenzi.

Spider-Man 2Kup licenci známého fenoménu, natoč film s rozpočtem vyšším, než je bankovní konto Viktora Koženého, přibal postavičky z filmu ke každé dvojité porci hamburgerů a ve velmi omezeném čase zploď počítačovou hru – to je evoluční koloběh dnešní doby. Naštěstí pro nás hráče jsou již pryč doby, kdy se na konci tohoto řetězce bez výjimky objevoval ryze degenerovaný a nehratelný produkt. Důkazem je například nedávno recenzovaný Harry Potter & Vězeň z Azkabanu nebo připravovaná a nutno říci že velkolepě vyhlížející strategie Battle for Middle-Earth z dílen slavných Westwoodů. A protože se kvapem blíží datum 22. července, kdy má kromě konce světa nastat také premiéra potenciálního kasovního trháku Spider-Man 2, můžeme si virtuální kostým pavoučího muže navléknout již nyní ve stejnojmenné hře.

Již roku 2000 byl na PSX definován styl celé série jako nenáročná arkáda, v níž pacifikování houfů nepřátel střídají akrobatické eskapády mezi do nebe čnícími mrakodrapy.

Herní zpracování Spidermanových dobrodružství sahá až do dřevních dob počítačového hráčství, moderního 3D kabátku se však Peter Parker upgradovaný kousnutím zmutovaného pavouka na Spidermana dočkal až roku 2000 na PSX. Již tehdy byl definován styl celé série jako nenáročná arkáda, v níž pacifikování houfůSpider-Man 2 nepřátel střídají akrobatické eskapády mezi do nebe čnícími mrakodrapy. Neuplynuly ani dva roky a celovečerní snímek Spiderman si vyžádal započetí nové, ještě přímočařejší (rozuměj masám přístupnější) série, jež si i přes několik zjednodušení zachovala svou nezaměnitelnou komixovou atmosféru a hratelnost. Proto je jistě skvělou zprávou, že druhý díl nijak nepolevuje z nastoleného standardu slušně hratelných béček, nicméně zároveň nedává prostor jakýmkoliv změnám.

Těžko posoudit, jak přesně herní Spider-Man 2 kopíruje děj blížícího se snímku Sama Raimiho. Faktem je, že pokud bude příběh filmu totožný se hrou, Oskara za scénář se film jistě nedočká. Zápletka je totiž více než komorní a přestože u jednoduché arkády obvykle nehraje první housle, po chvíli začne docela vadit absence jakékoliv hlavy, paty či jiné anatomické části. Kombinace pěkných renderovaných a o něco kostrbatějších enginových animací předvádí pouhá uvození do misí, což je něco méně než jen komiksová střídmost. S

Spider-Man na PS2, X-Box a Game Cube

Nestává se tak často, aby byly jednotlivé verze jednoho titulu vyvíjeny rozdílnými týmy a navíc jako zcela odlišné hry. Zatímco my, vlastníci PC, se musíme spokojit s lehce nadprůměrnou arkádou, majitelé černočerných skříněk a hranatohranatých kostek si již touto dobou mohou užívat akrobatických výstřelků pavoučího muže nad ulicemi Manhattanu vymodelovaného do nejmenšího detailu podle reálné předlohy. Bezduché město z PC verze střídá žijící metrorpole ve stylu Grand Theft Auto vyvedená v daleko lepší grafice (proč, když možnosti PC jsou dnes již o nejeden krok za konzolemi?!). Vychytaný systém vystřelování pavučin a následného přehupování se na nich tvoří po boku tzv. hrdinských bodů, za které lze nakupovat speciální pohyby, a hvězdného dabingu téměř dokonalou simulaci superhrdiny. Aby také ne, když za hrou stojí zkušený tým Treyarch známý především revoluční středověkou rubanicí Die by the Sword. Nejsmutnější zprávou je, že pravý Spider-Man 2 díky dnes recenzované a ne zcela dokonalé arkádě nejspíše na PC nikdy neuvidíme.

hollywoodskou předlohou je tak hra spojena zejména postavou dr. Otta Octavia, alias chapadloidního Octopuse, jenž mimo zaplavování ulic svými poskoky a chystání neodvratného konce světa také unáší Parkerovu milou Mary Jane. A to neměl dělat!

Faktem je, že pokud by příběh filmu byl totožný se hrou, Oskara za scénář by film jistě nezískal.

Daleko příjemnějším překvapením je samotná herní složka. Spiderman metá efektní kozelce mezi vysokými mrakodrapy, šplhá po jejich nablýskaných oknech a, jak již bylo naznačeno, rozdává si to s mnohonásobnou přesilou čítající obyčejné ranaře, ranaře s legrační pistolkou, o něco mohutnější a silnější ranaře a nejrůznější roboty. Akčním částem sekundují mise spojené s hledáním cesty dále, například při akrobacii nad magickými ostrůvky levitujícími několik kilometrů nad zemským povrchem. Příslovečné koření do hry vnášejí velmi časté souboje s hlavními bossy, přičemž tvůrci nabírají plnými hrstmi z komiksové předlohy. Nejde o pouhé umlácení padoucha, který je o dvě hlavy vyšší a o pár bicepsů silnější než ostatní, k smrti. Duel většinou zabere i polovinu úrovně a k pacifikaci protivníka je zapotřebí nejrůznějších vychytávek a taktiky. Ke slovu se rovněž dostanou bleskovéSpider-Man 2 reflexy a to zejména ve chvílích, kdy zapracuje pavoučí šestý smysl a hra nás tak vyzve k okamžitému stisknutí série kláves, jinak se stane něco nepěkného.

Autoři bohužel mají hráče za slabomyslné cvoky a nedávají prostor ani minimálnímu zapojení šedé kůry mozkové. Každá akce, která se vymyká z šablony kopání a boxování, je totiž vždy uvedena stručným náčrtkem požadovaného úkonu. Je třeba vzít balvan a mrštit ho po levitujícím padouchovi? Dostane se nám bohaté instruktáže. Ostřeluje nás automatická věž? Dostane se nám bohaté instruktáže, kterak zamířit kurzorem na věž a stisknout spoušť. Inu hra musí být přístupná co nejširšímu spektru konzumentů, slintajícími batolaty počínaje a ehm, slintajícími důchodci konče. Je to rozhodně škoda, protože takto hráč hrou projde hladce jako laboratorní myš skleněným bludištěm a nezarazí se ani o ukládání pozic pouze na určitých místech. Není však sporu, že je to bludiště chvílemi velmi zábavné.

Koření do hry vnášejí velmi časté souboje s hlavními bossy. Nejde o pouhé umlácení padoucha, který je o dvě hlavy vyšší a o pár bicepsů silnější než ostatní, k smrti, duel většinou zabere i polovinu úrovně.

Design prostředí je přizpůsoben Spidermanovým schopnostem. Mezi mrakodrapy tak nalezneme speciální „úchytné body“, mezi nimiž lze s pomocí pavoučího vlákna skákat bungee, v interiérech si pak budeme hledat cestičky po stěnách či stropech, vyhýbajíce se laserům či elektrickým podlahám. Svou troškou do mlýnaSpider-Man 2 přispívají i řídké puzzly, jež se povětšinou skládají z mačkání tlačítek v předem uvedeném pořadí. Hráč však daleko častěji narazí na Octopusovy zfanatizované stoupence. Spiderman není žádný Bruce Lee, a tak si musí vystačit s pouhým boxováním a sem tam nějakým kopem. Co je hlavní – stačí to, souboje jsou rychlé, dynamické a příliš hru nezdržují. Navíc potěší, když Spiderman na dálku svou sítí zalepí protivníkův obličej, sváže jej nebo mu vytrhne zbraň.

Přes všechnu snahu autorů se Spider-Man 2 opět nedokázal vymanit z béčkového nadprůměru. Rychlokvasná výroba je patrná zejména na technické stránce hry. Říci o nepřátelích, že je jejich inteligence na úrovni podchlazených racků, by byla urážkou ptactva. Ve větších houfech se protivníci štosují do řad, jako by po Spidermanovi chtěli autogram a ne jeho vytrženou páteř. Velkým zklamáním je také absence jakéhokoliv hudebního doprovodu, což zamrzí dvojnásob po povedeném orchestrálním nástupu v hlavním menu. Světlou Spider-Man 2stránkou grafické střídmosti jsou velice příjemné hardwarové nároky pro plynulou hru, jež je zde alfou i omegou k plnému vychutnání přeletů mezi stavbami. Druhou stranou mince je však celková mrtvost města. Ulice bez výjimky zejí prázdnotou a například i tací policisté stojící v jedné části hry u zátarasů jsou pouze nehybnými, mrtvými modely. Proč to, když si v konzolové verzi pavoučího muže lze vychutnat komplexně žijící město se vším všudy (více v tabulce)?

Verdikt: Spíše než právoplatným pokračováním je Spiderman 2 pouhým rozšířením, jež drží nad hladinou života zejména blížící se premiéra filmu. To však nic nemění na tom, že jako nenáročné odreagování pro zahnání dlouhé chvíle, je hra ideální. Vznášet se městem vysoko nad zemí, poslat do pekel stovky přívrženců ďábelského Octopuse spolu s množstvím nápaditých bossů a sem tam si dát přesnídávku v podobě nenáročného puzzlu – to vše Spiderman 2 v letním suchu nabízí. Co na tom, že v mírně ošuntělém béčkovém balení?

Autor:
  • Nejčtenější

Lidé svlékají videoherní hrdinky, prakticky žádná tomu neunikne

Prakticky každá hra, která vyjde na PC, dříve nebo později dostane erotickou modifikaci. Spíše tedy...

Vymyslel Minecraft a pohádkově na něm zbohatl. Teď vyrábí novou hru

Jeho Minecraft je herním hitem už dlouhá léta, s vývojem her ovšem není Švéd Markus Persson stále u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve Falloutu 4 vzniká remake ikonické dvojky, podívejte se na porovnání

Project Arroyo je modifikace Falloutu 4, která si neklade za cíl nic menšího, než vytvořit remake...

Sedm her Fallout se prodává v akci za zhruba 650 korun

Uvedení postapokalyptického televizního seriálu Fallout, který vzniká na motivy stejnojmenné herní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Zavzpomínejte si na magická devadesátá léta ve hrách

Devadesátá léta patří v oblasti počítačových her mezi zlatou éru. V době rychlého rozmachu...

VIDEO: Chystá se Slay the Spire 2, pokračování nebezpečně návykové karetky

Pokračování návykové roguelike karetní hry Slay the Spire se odehrává po tisíci letech. Na hráče...

Je Fallout nejlepší videoherní seriál? Recenzenti mají jasno

Sci-fi seriál natočený podle populární série her Fallout sbírá v zahraničí skvělá hodnocení. Vypadá...

Čeští Warhorse slibují brzké oznámení nové hry. Co by to tak asi mohlo být?

Více než šest let od vydání nejvýznamnější české hry posledních let Kingdom Come: Deliverance...

Stáhněte se zdarma zběsilou kyberpunkovou akci Ghostrunner

Digitální obchod s hrami Epic Store nabízí tento týden zdarma povedenou akční hru Ghostrunner z...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Prosila jsem o shovívavost a žádná nepřišla, říká Anna Julie Slováčková

Anna Julie Slováčková (28) se v rozhovoru pro iDNES.cz svěřila s tím, kdo je pro ni v životě momentálně největší oporou...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...