Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Spartan: Total Warrior - exkluzivně

  12:01
Když zuří válka, jedinec vůbec nic neznamená. Ti, kdo vyrazí do bojů první, se brzy vrací. V olověných rakvích. Tedy pokud nejsou Sparťany! Řeč samozřejmě není o současné krizi v našem největším fotbalovém klubu.

Spartan: Total Warrior Když jsem poprvé zaslechl, že na PS2 vyjde hra Spartan: Total Warrior, bylo tu nefalšované nadšení. Dioptrie totiž udělaly své a já žil nějakou tu dobu v domnění, že se hra jmenuje Spartan: Total War a snil o geniální strategii na PS2. Na neuvěřitelně dokonalou strategii Shogun: Total War totiž vzpomínám dodnes. S nelibostí pak na nepřátelské bojovné mnichy, kteří zásadně bojovali do posledního muže, zatímco moji samurajové brali roha, bušidó nebušidó.

Nadšení se ale vrátilo, i když jsem si poopravil v hlavě název hry. Zjistil jsem, že za Spartanem skutečně stojí strategičtí géniové z Creative Assembly, kteří byli schopni udržet mě nesčetně hodin u PC monitoru. Ovšem stejně jako se nadšení vrátilo, zase rychle vyprchalo. Srovnání Spartana s mnou nenáviděným titulem Dynasty Warriors vyvolalo jistou noční můru. Proboha jen ne jeden maník proti armádě! Spartan je ale promyšlen velmi šikovně. Nejste tady supermanem, který máváním meče poráží celé šiky. Naopak, jste součástí mašinérie, okolo tak neběhají jen nepřátelé, ale i vaši vlastní vojáci, kteří vám pomáhají. Spartan: Total Warrior Samozřejmě, ve skutečnosti by se za takový boj nemusel stydět ani Conan, ale jste v počítačové hře inspirované antickou mytologií.

Z historického hlediska naprostá volovina, ale autoři vybrali ideálně.

Bohové antiky jsou svině. Nadržují vybraným smrtelníkům, hádají se mezi sebou, nenávidí se, intrikují. Takový Kratos z God of War by mohl vyprávět. Spartan na tom není jinak. V jeho případě se setkáme jen s tím nadržovaným, samotný bůh války Ares nad ním drží ochrannou ruku. Nevědět, že God of War a Spartan: Total Warrior byly vyvíjeny pralelně, podezříval bych autory z určitého smyslu pro recesi. V jedné jdete Aresovi po krku, v druhé vám pomáhá. Příběh sice není žádný zázrak, emoce tu příliš roli nehrají, ale jde o válku. Válku, při které nejde o život jenom vám, ale celému vašemu světu. Světu, který se skrývá za jménem Sparta. Obležena Římany čeká na svůj konec. Spartan: Total Warrior Z historického hlediska naprostá volovina, ale autoři vybrali ideálně. Malá, ale bojovná Sparta, čelí největšímu impériu antiky. Kdo by nedržel palce hrdinovi, který vyzván bohem války, vyráží na spásnou cestu, která má národy osvobodit od římského jha? Na začátku je tedy Sparta obležena. Římané šplhají přes hradby, pokoušejí se je překlenout pomocí obléhacích věží a když je nouze nejvyšší, do akce vyráží svérázný Metal Gear antiky, bronzový mechanický obr Talos. Jako správný Snake, tedy Spartan, však namíříte balisty a nestvůrný stroj pošlete do pekel. Tím to vše ovšem teprve začíná.

Poťouchlý Ares poté, co zničíte římský paprskomet, vyrobený umně z mytické příšery Medúzy, jejíž pohled nechá zkamenět kohokoliv, sice nešetří chválou, ale zároveň ani doporučeními. A když bůh doporučuje, tak našinec poslouchá. Seberte své věrné a hurá na obrovskou výpravu za zbraněmi, které jsou schopné jako jediné zastavit římskou expanzi. Celkem chápu úmysly Arese. Římské impérium bylo uvnitř hranic oblastí míru a to se mu nemohlo líbit. A tak pod záminkou šíření svobody žene Spartana proti Římu. A ak že se historie neopakuje dodnes :-)

Spartan: Total Warrior

A ti anglicky mluvící? Můžou se v překladu šťourat.

Celkem mě překvapilo, jak dobře si Creative Assembly poradili s bossy. Tyto boje jsou vyvážené, čekají na vás vždy takoví protivníci, abyste desetkrát jen stěží potlačili touhu DVD s hrou pomazat marmeládou a sníst, a pojedenácté zvítězíte. Boewulfovo kladivo či Achillovy zbraně jsou dostatečnou odměnou. Tažení světem antiky je docela zábavné, barbaři otravní, feministka s čepelemi víc než mytické příšery, ale jinak celkem bez námitek.

Tak a máme tu boj. Využijete v něm všechny možné i nemožné zbraně. Samozřejmě hlavní jsou sečné, bodné a mlátící. S prsty klavírního virtuóza budete kmitat po joypadu a tvořit komba, která rozrazí dav vojáků, který se na vás právě požene, probodnou jednoho z nich a následně ho odkopnou do davu. Ke slovu přijde i magie. Nechat hochy zkamenět a rozsekat, to je rozkošné, věděl to Kratos, ví to i Spartan. Ve propracovanosti boje je vidět, že tvůrci hry jsou stratégové tělem i duší. Neustále vám Spartan: Total Warrior obměňují možnosti, nutí vás využívat různý styl boje, nastavují vám protivníky, kteří nejsou žádní tupci. Pobavilo mě, že vedle magické energie, kterou po vzoru Devil May Cry nasajete z padlých, získáváte zdraví z malých kapliček, u nichž se uprostřed boje rychle pomodlíte. No, vypadá to absurdně, zvláště když se domodlíte a dostanete vzápětí ránu, taky je vám jasné, že totéž jste viděli v God of War, ale nesuďte přísně, Spartan za to nemůže. Nakonec jak jinak situaci řešit, když nechcete předstírat, že je hrdina nesmrtelný nebo že sbírá kytičky na léčivé lektvary?

Děj a boj máme za sebou, zvládli jsme i léčení. Jak se to hraje celkově? Velmi dobře. Není to typická one-man show, když budete myslet strategicky, vaši hoši vám mohou dělat smysluplnou podporu, jen pozor při palbě z luku. Kamera je dobrá, sleduje svého hrdinu jako žárlivá manželka. Čili shrneme to. Nápad je slušný, hraje se to dobře, grafika odpovídá tomu, že musí rozhýbat

Klady a zápory

Plus Hraje se to velmi intuitivně
Plus České titulky
Plus Rozhodně se nebudete nudit
Plus Velmi slušná grafika

Mínus Ze zákopu chci vyskočit kdekoliv!
Mínus Uvítali bychom ještě více monster

desítky postav v plně 3D prostředí, takže z recenzentského hlediska vládne spokojenost.

To nejlepší pro neanglicky mluvící na závěr. Hra je kompletně lokalizovaná do češtiny. Sice jen do té psané, takže pětiletému dítěti je putýnka, že titulky nejsou ani anglicky ani turecky, ale v jeho mateřštině, ovšem gramotnému člověku jen zableskne v oku. Pro angličtinou nevládnoucí hráče je fakt, že se dozví, co vlastně má dělat, velkým přínosem. A ti anglicky mluvící? Můžou se v překladu šťourat. Chvilkami se roztomile pobaví.

Osobní náhled

Jak miluji pohled na to, když se do sebe v realtime strategii zakousnou dvě obří armády. O to více nesnáším sledovat a hrát za jedince, který bojuje proti celému vojsku. Po zahrání Spartana jsem ovšem chtě nechtě názor radikálně změnil. Jedním z mých nejočekávanějších titulů na PlayStation 2 se tak stává japonská Ikusagami, v níž nevěřícně zírám na 65 tisíc (!!!) vojáků/monster na obrazovce. Smrtící vlnu, která se řítí po kopcích a okolo domů jako žijící lavina a která opět otevírá otázku, zdali skutečně již tak nutně potřebujeme konzole nové generace.

Spartan: Total Warrior
Výrobce/Vydavatel Creative Assembly/Sega
Platforma PlayStation 2, Xbox, GameCube
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 415 kB
Verdikt: Pokud máte rádi antiku, boje s hromadami vojáků, efektními monstry a kuriózními stroji, pak si Spartana vychutnáte.
Hodnocení: 85% (info)

Autor:
  • Nejčtenější

V novém traileru na Kingdom Come: Deliverance 2 se souloží, popíjí i lynčuje

Vrcholem páteční prezentace Summer Game Fest byl, alespoň tedy pro české publikum, nový trailer z...

Hráči loňského hitu soupeří, kdo se během hry vyspí s více postavami

Od vydání Baldur’s Gate 3 už uplynulo deset měsíců, do nejmenších detailů propracované RPG ovšem,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Všichni společníci v Dragon Age budou pansexuální. Nahota je samozřejmost

Jak už je u her od Bioware zvykem, zásadní roli v chystaném pokračování série Dragon Age budou hrát...

Summer Game Show ukázal novou Civilizaci i hry ze světa Harry Pottera a Duny

Počátek června platil dlouhé roky za neoficiální svátek hráčů, právě tou dobou se konala výstava...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Xbox ukázal zásadní novinky: nového Dooma, Age of Mythology i Indiana Jonese

Tradiční velká letní konference Xboxu odhalila celou řadu novinek a přidala informace o již...

World of Warcraft brzy oslaví 20 let, nová expanze se hraje skvěle

Stále populární MMORPG World of Warcraft oslaví letos v listopadu dvacet let od zahájení provozu....

Remaster Lollipop Chainsaw láká na 29 sexy oblečků i kostým králíka

Legendární braková mlátička Lollipop Chainsaw se po více než deseti letech od vydání dočká...

Generální manažer značky Warcraft opouští studio Blizzard

John Hight, generální manažer fantasy značky Warcraft, která letos oslaví třicet let od vydání...

Z kanceláře u rodičů až k miliardovému Fortnite. Připomínáme historii Epicu

Epic Games je jednou z nejvýznamnějších společností herního průmyslu. Jejich engine Unreal je...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...